Monikanavääni YLEllä lähiviikkoina

Discussion in 'Digi-TV' started by PetteriJarvinen, Jan 25, 2008.

  1. PetteriJarvinen

    Guest

    Joined:
    Dec 22, 2006
    Messages:
    29
    Likes Received:
    0
    Tämä saattaa kiinnostaa alan harrastajia: Yle aikoo aloittaa lähiviikkoina vihdoin monikanavaäänten lähettämisen TV2- ja Teema-kanavilla.

    Onko kukaan huomannut, että MHP-lähetykset on lopetettu kaikessa hiljaisuudessa? Niitä lähettävä laite meni rikki joulukuussa, eikä sitä aiota enää korjata. Niinpä tila vapautuu monikanavaäänten käyttöön.

    HD-puolelta saattaa tulla uutisia myöhemmin tänä vuonna -- mahdollisesti jopa koelähetyksiä Pekingin olympialaisista.
     
  2. Anza1

    Anza1 Guest
    Guest

    Joined:
    Oct 6, 2007
    Messages:
    110
    Likes Received:
    0
    Hyvä hyvä, alkaa tästä digisekoilusta koitua jotain konkreettista hyötyäkin. :)

    Voitko kertoa meille lähteesi, eli kuinka virallista tämä tieto on?
     
  3. He-Tero

    He-Tero Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    May 10, 2005
    Messages:
    464
    Likes Received:
    0
    Ovat ilmeisesti rohkaiseet mielensä Jouluna Teemalta lähetetyn Euroviisu -lähetyksen perusteella. Monikanavaääni ei ilmeisesti aiheutakaan ylitsepääsemättömiä ongelmia boxeissa :) (Ylenkään mielestä siis)
     
  4. LOP

    LOP Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Joined:
    Feb 12, 2001
    Messages:
    4,057
    Likes Received:
    49
    Ja positiivista palautetta lähti Ylelle asiasta varmasti tukuittain. Aivan samaan tapaan kuin uudesta kanavalogosta negatiivista SubTV:lle. Ja kas, sillä olikin merkitystä, asiakkaita kuunneltiin.
     
  5. Make73

    Make73 Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Joined:
    Jan 10, 2004
    Messages:
    3,404
    Likes Received:
    130
    Ei kait sentäs ihan huhuista viitsi palautetta antaa ;)
    Kieltämättä usein palaute käsitetään että se on negatiivista, kukapa ei haluaisi joskus kuulla onnistuneensa...kuulemma psykologisestikkin olisi tärkeätä.

    http://www.yle.fi/yleista/tiedotteet2008_2501.shtml
    Tuo on viimeisin Ylen tiedote.
     
  6. mixuda

    mixuda Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Aug 31, 2005
    Messages:
    329
    Likes Received:
    0
    Erinomainen uutinen tuo monikanavaäänten lähetys. Mitähän muita muutoksia tulee tuon uuden lähetysjärjestelmän myötä?

    Lienee YLE perustaa sitten ennen olympialaisia uuden YLE HD-kanavan? Tuleekohan molemmille kaapeli- että terrestriaalipuolelle näkyviin? Millähän HD -standardeilla he aikovat lähettää tuota kuvaa?
     
  7. unreal

    unreal Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 4, 2004
    Messages:
    3,804
    Likes Received:
    0
    Varmaankin LOP tarkoitti, että palautetta lähti tuosta aiemmasta Euroviisukokeilusta.

    Olen "kuullut" samaa, en voi sanoa, että vahvistan todeksi, mutta tuen näkemystä siitä, että tämä pitää paikkaansa. Sen sijaan en tue näkemystä MHP-järjestelmän hajoamisesta, mutta sillä nyt ei sinällään ole kovin suurta merkitystä.
     
  8. LOP

    LOP Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Joined:
    Feb 12, 2001
    Messages:
    4,057
    Likes Received:
    49
    Näinpä juuri, se on kaukana huhusta se.
     
  9. Caporegime

    Caporegime Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Apr 6, 2004
    Messages:
    1,587
    Likes Received:
    3
    Eikö MHP vienyt jotain ~3-4 megaa? Kyllähän siitä riittäisi kuvaankin... itse asiassa luulin että koko MHP oli jo A-muxista lopetettu jo ajat sitten. Miten asia on B-muxissa?

    Mitenköhän tämä mahdollinen HD-kokeilu on linjassa sen kanssa, että "virallisesti" koko HD otetaan pöydälle vasta 2010 ja sen jälkeen tehdään päätökset? Tai niin on ainakin sanottu tähän asti. Petteri, onko tämä Peking-juttu henkilökohtainen arvaukseksi vai? Onko YLE:ssä huomattu, että Ruotsissa onkin jo sekä SVT:llä että TV4:lla HD-kanava... naapurikateus iskee. :D

    ..
     
  10. Make73

    Make73 Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Joined:
    Jan 10, 2004
    Messages:
    3,404
    Likes Received:
    130
    Eikun Ylen herrat lukee DVD Plazaa mm. lupamaksu threadia ja kauhistuneena yrittää tehdä asialle jotain, ettei viimeisetkin vapaaehtoiset ja sinisilmäiset luvanmaksajat irtisano maksusitoumustaan ;)

    Niin tuo palautejuttu koski siis viisuja, no ajattelinkin jo että pitäisikö tässä ihan alkaa Yle:ä kiittelemään mahdollisista kuvan/äänen parannuksista :hitme:
     
  11. terpaa

    terpaa Guest
    Guest

    Joined:
    Jul 27, 2005
    Messages:
    208
    Likes Received:
    0
    Jouluinen euroviisujen dd5.1 koelähetys oli kyllä kiva yllätys. Pääsi testaamaan, että laitteet pelaa kunnolla. Vielä kun saisi elokuvat ja sarjat 5.1 äänillä.
     
  12. Caporegime

    Caporegime Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Apr 6, 2004
    Messages:
    1,587
    Likes Received:
    3
    No eiköhän niitäkin nimenomaan ala sitten tulla aina lähdematskun mukaan. Hyvä että kanaviksi valittiin juuri TV2 ja Teema (eikä sentään ainakaan FST:tä :D). TV2:lta tulee eniten leffoja/dokumentteja ja Teemalta taas musaohjelmaa.

    Ruotsissa on muuten sikäli outo (vai normikäytäntö?) homma, että SVT lähettää kummallakin kanavallaan 5.1 raitaa koko ajan vaikkei sieltä mitään tulisikaan.
     
  13. sijk

    sijk Aktiivinen käyttäjä

    Joined:
    Mar 2, 2005
    Messages:
    97
    Likes Received:
    0
    Viimeksi kun SVT näkyi, siellä kyllä yleensä oli DD 2.0 -ääni eikä 5.1.
     
  14. Caporegime

    Caporegime Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Apr 6, 2004
    Messages:
    1,587
    Likes Received:
    3
    Hmm, en itse asiassa tiedä... oletin vaan AC3 tarkoittaisi sitä automaattisesti.
     
  15. He-Tero

    He-Tero Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    May 10, 2005
    Messages:
    464
    Likes Received:
    0
    DD 2.0 tulee normaalisti. Muiden formaatien tilannetta ei ole tullut hetkeen tarkistettua.
     
  16. JukkaJ

    JukkaJ Guest
    Guest

    Joined:
    Feb 20, 2005
    Messages:
    112
    Likes Received:
    0
    DD 2.0 siis tarkoittaa AC-3:lla pakattua kaksikanavaista ääntä - mutta onko kyse stereosta vai onko siinä aina myös tilaääni (Pro Logic) mukana?

    Onko Suomen digi-tv:ssä nykyään lähetettävissä elokuvissa aina tilaääni vai tuleeko niitä vielä mononakin? Näkeekö ääniraidan kanavien määrästä, vai lähettääkö digi-tv kahta äänikanavaa silloinkin kun tarjolla oikeasti on vain monoääni?
     
  17. He-Tero

    He-Tero Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    May 10, 2005
    Messages:
    464
    Likes Received:
    0
    Hyvä kysymys. Vahvistin tunnistaa signaalin DD 2.0:ksi enkä keksi millä tavalla voisin todeta onko siinä tilaääni mukana vai ei.
     
  18. sakali

    sakali Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 26, 2004
    Messages:
    1,206
    Likes Received:
    2
    Entä pystyykö nykyisestä suomen ilmaiskanavien (Yle, Mtv, Nelonen) äänestä toteamaan onko niissä tilaääni (Pro Logic) mukana? Pro Logic asetuksella aikakin jenkkisarjat lykkäävät ääntä takakaiuttimiin.
     
  19. Bagheera

    Bagheera Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 13, 2003
    Messages:
    2,004
    Likes Received:
    1
    Stereosignaalistakin tulee ääntä takakajareihin, pro-logic tilassa (kokeilkaa vaikka musiikki CD:llä). Määrä voi vaihdella paljonkin, käytetystä äänitysmenetelmästä riippuen.

    Itse olen päätellyt, että kun takaa kuuluu selkeästi erottuvia tila-effektejä, niin pro-logic on käytetty lähetteessä. Näitä kyllä välillä huomaa DVB-lähetteestäkin. Vaikeampaa on varmaan vakuuttua siitä, että Pro-logic koodausta ei ole käytetty.

    Monoääni lähetetään nykään (aina) stereosignaalina. Tällöin kannattaa pitää pro-logic koodaus päällä, jotta ääni paikantuu tarkasti keskikajariin.
     
  20. VoiVeljet

    VoiVeljet Guest
    Guest

    Joined:
    Jan 25, 2008
    Messages:
    6
    Likes Received:
    0
    Eikös tuossa vain muutu äänen koodaus mp2 -> ac3? Prologic saa edelleen loppupeleissä saman stereolähetteen käsiteltäväkseen kuin ennenkin.