Onnistuuko teillä kenelläkään salatunohjelman purku? Kun itse descramblaan dollarimerkin, niin se tekee siitä kyllä todella hitaasti uuden tiedoston, mutta siinä uudessa filessä (ylimmäisenä listalla) näkyy pelkkää mustaa, ei ääntä, ei kuvaa. Kesto ilmeisesti on kuitenkin se sama. Eli jos teillä on vaikka plus-tv:n kanavapaketti, niin sitten kun nauhoittaa salattua kanavaa, vaikkapa Maxilta jotain formulalähetystä, niin siihen tiedoston eteen tulee dollarimerkki viitteeksi siitä, että ohjelma on salattu. Sitä voi kyllä katsoa boksilla, jos on kortti sisässä, mutta muutoin sen salauksen vuoksi ei katsominen onnistu, ellei sitä sitten pura pois tuon boksin ja kortin avulla, joka minulla siis ei onnistu. Kiitos.
Itsellä tämä on toiminut oikein, mutta myös yllä kuvatulla tavalla. Sama ongelma on ilmennyt joidenkin C+:n ohjelmien kohdalla, erityisesti kun on yrittänyt purkaa salausta vanhemmista tallennuksista. Tuli tuossa kerran mieleen, että vaikuttaisiko tähän ongelmaan salausavainten vaihtuminen Purkunopeushan ei ole missään tilanteessa päätä huimaava, vaan tuntuu että nopeus on alle 1:1 tallenteen keston kanssa. (Niin ja minun laitteeni on siis T-mallin laite)
Ohessa InvertoForumin pääjehun vastaus kaapelimallin tiedostonsiirron rajoituksen poistamiseen. Eli USB-siirto on ja pysyy superhitaana... -------------------------------------------------------------------------- There have been a lot of discussion internally at Inverto, with the result that USB behaviour will not be changed for DVB-C. This is not the last word, but at the moment this is the decision. Gruß Jörg Inverto / Lemon PVR Support Forum
Se ei kuitenkaan maksa mitään, että kaikki kynnelle kykenevät käyvät edelleen painostamassa asiassa. Rekisteröitykää ja valittakaa palstan englanninkielisessä osiossa. Osoitehan on www.invertoforum.de :OI
Juuri näin! Itsekin kävin avautumassa ko. foorumilla Inverton päätöksen typeryydestä. Todella heikkoa asiakkaiden huomioonottamista moinen päätös. Väkisinkin tulee mieleen että tulevaisuudessa ei päivityksiä tule juuri muihinkaan käyttäjien ilmoittamiin bugeihin / toiveisiin... Olen ollut melkoisen tyytyväinen Invertooni, mutta juuri tuo idioottimainen tallennusten siirtorajoitus kaapelimallissa kismittää.
Onko muilla ollut ongelmia ylen tekstejen kanssa? Kaapelimalli siis kyseessä... Itsellä jumahtaa tekstit ja seuraava ajo vilahataa todella nopeasti ruudussa(niin nopeasti ettei kerkeä kuin näkemään ne). Maahantuoja ei ole aiemmin kuuluut vastavasta??? Noh eilen kuluttajalta tuli ohjeistus boxien viosta ja huolloista jne. => http://www.kuluttajavirasto.fi/File/4dccc6b9-6e79-489f-9b1b-3e3d3e2ef7bb/toimintaohje_digisovittimen_vikatilanne.pdf
Mulla on (kaapelimallin) tekstitykset toimineet hyvin. Joskus boksi sekoaa toistettaessa nauhoituksia niin että äänet tulee pätkitellen (erityisesti jos on kelaillut suurella nopeudella edes-takas), mutta tähän on auttanut pysäytys-uudelleenkäynnistys. Pari kertaa on jumiutunut niin että on pitänyt bootata (virtakytkimestä koneen takaa). Volume tms säätö joka tuo näytölle volume palkin tms näyttää useissa bokseissa pysäyttävän tekstityksen (taisi olla tässäkin niin). Muutoin toiminut hyvin/ollut tyytyväinen, hinta-laatusuhde kohdallaan.
Laitteeni jumiutuu joka kerta kun yritän editoida tallennuksesta pätkän pois. Ruudulle jää vain "odota ole hyvä" ja mitään ei tapahdu. Yhteensä kaksi kertaa tuo ominaisuus on jopa toiminut niinkuin pitää. Tiedostonsiirto pc:lle jumiutuu myös. Ennätys oli noin 10% ennenkuin siirto pysähtyi. Mitään ilmoitusta ei tule. Siirto vain pysähtyy ja pc suitesta ei saa enää näkymään boksin sisältöäkään ilman boksin virrankatkaisua. Olen koittanut kahdella eri usb-piuhalla ja myös muita temppuja mitä tässäkin ketjussa on mainittu, mutta ei onnistu. Lisäksi tekstit silloin tällöin temppuilee, tallennetut ohjelmat pätkii joskus oudosti, ja pari ohjelmaa on jäänyt tallentumatta/on tallentunut vain muutama minuutti. Kaapelimalli on kyseessä ja tietääkseni uusin päivitys. En suosittele laitetta omien kokemuksien perusteella kenellekään. Omani palautan cittariin tänään ja toivottavasti noista saa rahat takas ilman suurempia takkuamisia. EDIT: Eipä ollutkaan uusin päivitys. Päivitin laitteen ja nyt ainakin editointi toimi, katsotaan miten tiedostonsiirto.
Veikkaan että toi editointi aiheuttaa viat. Itellä oli ainakin hirveesti ongelmia sen jälkeen kun poistelin varmuusaikoja vanhoista tallennuksista. Sen jälkeen uudet tallennukset ei koskaan toiminu: alkoi tallentamaan ja REC näky ruudussa mutta mitään ei menny levylle. Tai sitten meni minutin pari ja loppu siihen. Tai sitten ajastetuista tallennuksista puuttui semmoisia 10 min pätkiä (sama aika joka on varmuusaikana jotka editoin pois). Näin ollen olen päättänyt että en editointia enää käytä ja olen poistanut kaikki editoidut pätkät ja hyvin on pelannu kone sen jälkee. Koneelle siirrossa taas pitää olla kovalevy kiireisenä siirron ajan, eli vaikka timeshift päälle ja sitten siirtämään. Sillain sain ite toimimaan.
Aika paha vika kyllä jos tuo editointi aiheuttaa ongelmia. Vaikka kyllähän noita pätkiä saa editoitua pc:lläki. Nyt on 70% valunu tollasesta 5 gigan tiedostosta koneelle, about kolme tai neljä tuntia menny aikaa eli ilmeisesti uusi softa toi jotain parannusta tuohon. Aikaisemmin ei auttanut edes kovalevyn kiireisenä pitäminen, vaan tiedostonsiirto katkesi yleensä aika alkuvaiheessa. Jos tuo tiedostonsiirto nyt alkoi toimia niin kyllä tämä juuri ja juuri tuohon kolmensadan euron hintaan nähden kelpaa, en tiedä jaksanko sittenkään palauttaa. Toivottavasti kuitenkin vielä korjaisivat bugeja tästä laitteesta..
Olen siirtänyt pc:lle tallentimelta ohjelmia. Mitä niille pitää tehdä, jotta saa poltettua ne DVD:lle?
Pitää koodata toiseen muotoon. Ja jos on ylen ohjelmat tekstien kanssa, se pitää vielä purkaa eri streameihin (kuva, teksti) ja sitten ajastaa ja muuttaa toiseen formaattiin ja sitten polttaa levylle.
On ne. Koneella niitä voi katsoa kun vaihtaa päätteeksi .mpeg En muista tota koodaushommaa tarkemmin.
Hyvä huomio, eivät toimi YLE tekstit timeshift:ssä. Itse olen melko vähän käyttänyt tuota timeshift:iä, ja vielä vähemmän noilla YLEn kanavilla.
Mistäköhän mahtaa johtua, että välillä Canal plussan kanavia häviää...? Vika saattaa korjaantua puolessa tunnissa, mutta ärsyttäväähän tuollainen on. Canali on hankittu muutama päivä sitten, ongelmat alkoivat toisena katselupäivänä. Nyt tekee sitä jatkuvasti.