Uudet Yamaha RX-V863/RX-V663/RX-V463/RX-V363

Discussion in 'Vahvistimet' started by BoBo, Apr 9, 2008.

  1. rockman

    rockman Käyttäjä

    Joined:
    Nov 12, 2006
    Messages:
    45
    Likes Received:
    0
    Musta rx-v663 gigantti.fi nettikaupassa 499:- !
    Yamahan suomalainen maahantuoja (Kesko) hinnoitellut itsensä ulos 649:- hinnalla.(USA:ssa 350:-dollaria ja Saksasta tilattuna n.450:).
     
  2. RaneN

    RaneN Guest Guest

    Joined:
    Mar 9, 2007
    Messages:
    22
    Likes Received:
    0
    Gigantin sivulla hinta on (13.6) 549,- ???? Mainostavat näemmä Bluetoothilla, joka on lisävaruste.....
     
  3. rockman

    rockman Käyttäjä

    Joined:
    Nov 12, 2006
    Messages:
    45
    Likes Received:
    0
    Niimpä näkyy gigantti nostaneen hintaa heti kun tänne laittoi tiedon.
    Aamulla se oli vielä 499:-!
     
  4. MkII

    MkII Guest Guest

    Joined:
    Jan 13, 2008
    Messages:
    51
    Likes Received:
    0
    Pistetäänpä hieman omia kokemuksia 663:sesta. Pääkaiuttimien (or 260-hi) ääni avautui ihan uudelle tasolle vanhaan vahvariin verrattuna. YPAOlla säädettynä muut asetukset meni aika nappiin paitsi subbarin etäisyydeksi tuli 0.3 metriä :rolleyes:, elikkä ei se ihan nappiin mennyt ainakaan siinä. Eli hyvä apu IMO tuo mikkisäätö on mutta silti ne kannattaa tarkistaa lopuksi. Myöskin subbaria en meinannut saada stereossa kuulumaan, mutta siihen löyty ratkaisu puhelinluetteloa selattaessa(siis oikeasti kuinka paksu manuaalin pitää olla :D) kun asetti bassot tulemaan subista ja etukaiuttimista.

    Onkos muillakin tuo ruma muovi tuossa vahvarin päällä ? Ei ainakaan omani ole lämmennyt niin kuumaksi että tuosta mitään hyötyä olisi, jotenka taitaa lähteä piakkoin pois.
     
    Last edited: Jun 15, 2008
  5. rockman

    rockman Käyttäjä

    Joined:
    Nov 12, 2006
    Messages:
    45
    Likes Received:
    0
    Se päällä oleva muovi on jokin pakollinen EU-säädös kaikille vahvistimille,jottei madollinen vahvistimen kuumuus aiheuta vahinkoa.
     
  6. Tony#5

    Tony#5 Guest Guest

    Joined:
    Jun 17, 2008
    Messages:
    17
    Likes Received:
    0
    Hajosi viime viikolla Sonyn 10 v. vanha 5.1 vahvistin (vihdoin). Laitteessa on aina ollut kuumenemisen tuomia ongelmia, mm. sulake palanut kolme kertaa. Nyt pitää taas virkistää muistia kotiteatterivahvistimista. Sonyn ongelmien takia merkin vaihto on edessä ja alkaa vaikuttaa että seuraava laite on rx-v663 yammu.

    Pikainen tyhmä kysymys; voihan (näitä) 7.1 vahvistimia käyttää 5.1 moodissa ettei heti tarvitse lähteä kaiutinkauppaan?

    Hintoja rx-v663:
    Gigantti edelleen 549,-
    Markantalo 599,-
    Videotykki 649,-
    Pixmania 539,- (titaani)
    Anttila 649,-

    Olisikohan Juhannuksen jälkeen muutkin alennuksessa kuin vaatteet!
     
    Last edited: Jun 17, 2008
  7. Higher

    Higher 1. Stanley Kubrick Tukijoukot

    Joined:
    Feb 13, 2004
    Messages:
    845
    Likes Received:
    15
    Tietysti voi. Saa valittua onko 6 vai 8 kaiuttimen systeemi käytössä.

    Mulla on myynnissä tarpeettomana reilun vuoden ikäinen Yamaha RX-V 661 HDMI edullisesti.
    Ilmoitus löytyy tuolta myyntipuolelta.
     
  8. apemon

    apemon Tuttu käyttäjä

    Joined:
    May 24, 2008
    Messages:
    142
    Likes Received:
    0
    k-kauppojen hinnoissa onkin sopivasti ilmaa. eli tinkikää niistä herranjumala.
    ja sehän on vain järkevää, sillä jos myyt kerran tuotteet 30% katteella, niin se on kannattavampaa kuin myydä 10 kpl 5% katteella. (muistakaa varastoinnit ja kaikki ylimääräiset kulut).
     
  9. Mikailpo

    Mikailpo Guest Guest

    Joined:
    Nov 1, 2005
    Messages:
    7
    Likes Received:
    0
    Huutonetissä on yksi RX-V663. Saa kuulemma tehdä tarjouksiakin.
     
  10. RaneN

    RaneN Guest Guest

    Joined:
    Mar 9, 2007
    Messages:
    22
    Likes Received:
    0

    Videotykissä V663 549,- ja muutkin Yamahat alennuksessa
     
  11. Tony#5

    Tony#5 Guest Guest

    Joined:
    Jun 17, 2008
    Messages:
    17
    Likes Received:
    0
    Videotykistähän se uusi 663 sitten piti hakea kesätarjouksella pois kuleksimasta. Kotoa tuli huimat 700 m matkaa liikkeeseen :)

    [​IMG]
     
  12. HardSoft

    HardSoft Haec habui, quae dixi Tukijoukot Guest

    Joined:
    Nov 1, 2005
    Messages:
    2,280
    Likes Received:
    0
    Karseen kokoinen käyttöohje !! :thumbsup:

    Lukemista pidemmäksi aikaa..... :D
     
  13. lmfmis

    lmfmis Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 17, 2002
    Messages:
    3,021
    Likes Received:
    2
    Oletteko kokeilleet toimiiko laajennettu RGB 0-255 nyt oikein?
     
  14. Higher

    Higher 1. Stanley Kubrick Tukijoukot

    Joined:
    Feb 13, 2004
    Messages:
    845
    Likes Received:
    15
    Kannattaisko lukea tämä aihe läpi?
     
  15. lmfmis

    lmfmis Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 17, 2002
    Messages:
    3,021
    Likes Received:
    2
    ....täällä on kokeiltu vain edellisiä malleja 661/861. Entäs uudet?
     
  16. Higher

    Higher 1. Stanley Kubrick Tukijoukot

    Joined:
    Feb 13, 2004
    Messages:
    845
    Likes Received:
    15
    Kun ei mene niin se ei mene näissä xx3:ssakaan.
     
  17. eddie63

    eddie63 Eddie Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jan 16, 2003
    Messages:
    1,572
    Likes Received:
    0
    Täytynee odotella vielä vähän aikaa kun ei noissa vahvistimissa näytä olevan vielä tuo hdmi läpivienti / skaalaus oikein kunnossa...
    Saa vielä tuo vanha jammu RX-V 750 olla sen aikaa.
     
  18. Suitcase

    Suitcase Guest Guest

    Joined:
    Sep 18, 2007
    Messages:
    31
    Likes Received:
    0
    Mikä tuossa HDMI-läpiviennissä on ongelmana? Sain laitteen myyjältä tiedon, että "bypass" ominaisuus toimii eli jos kuvalähde kuten PS3 hoitaa skaalauksen, niin Yamaha päästää signaalin koskematta läpi. Myös 24p toimii HDMI:n kautta. Jos joku haluaa vahvistimen, joka osaisi skaalata kuvan korkealaatuisesti, niin tämä vahvistin ei toki ole oikea valinta eikä mikään laite tässä hintaluokassa. Itse kuitenkin harkitsen juuri RX-V663:n hankintaa koska kuvan skaalausta ei minun laitteistokokoonpanossani ole tarkoitus tehdä av-vahvistimessa. Tärkeintä olisi saada uudet ääniformaatit kuuluviin. En tosin ole vakuuttunut onko niiden ero DD 5.1:een tai DTS:ään kovinkaan merkittävä. Pitäisi päädä testaamaan omalla laitteistolla, joten oiva ostopaikka olisikin Gigantti, jonne laitteen saa palauttaa ilman ilman mitään selityksiä.
     
  19. Higher

    Higher 1. Stanley Kubrick Tukijoukot

    Joined:
    Feb 13, 2004
    Messages:
    845
    Likes Received:
    15
    HDMI läpivienti syö mustimman mustan ja valkoisimman valkoisen eli ei mene läpi RGB 0-255 vaan pelkästään RGB 16-240.
    Jos väität ettei ole uusilla HD ääniformaateilla juurikaan eroa niin joko et ole edes kuullut niitä tai olet kuullut liian 'tavis' kaiuttimilla joilla ei erota juurikaan tuleeko ääni edes cd:ltä vai mp3:lta.
     
  20. Suitcase

    Suitcase Guest Guest

    Joined:
    Sep 18, 2007
    Messages:
    31
    Likes Received:
    0
    Jos HDMI syö siis jotain signaalista pois, niin silloinhan myyjän vaite "bypass" ominaisuudesta ei pidä paikkaansa.

    En siis väitä etteikö eroja uusissa formaateissa ole, en vain ole itse niitä vielä testannut kun vanha av-vahvistimeni ei niitä tunne. Kauitin sarjani ei ole kenties high endiä, mutta Amphionit kuitenkin (2 x Xenon, Origo, 2 x Helium2). Innolla odotan päästä parempaan ääneen käsiksi ja siksi tämä 663:n onkin nyt ostolistalla ensimmäisenä, mutta jos nuo HDMI-ongelmat ovat todellisia, niin pitääkö taas odottaa jotain uutta parempaa?