Usher S-520 vs. Genelec 8030A

Keskustelu osiossa 'Kaiuttimet ja subwooferit' , aloittajana aapob, 07.01.2009.

  1. aapob

    aapob Guest Guest

    Liittynyt:
    30.01.2003
    Viestejä:
    150
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tästäpä saa varmasti aikaan kiihkeän uskonnollisen keskustelun. Itselleni kävi nimittäin niin että ostin viime kesänä 4 kpl Usher S-520 -kaiuttimia kotiteatterisettiin. Soivat kuin unelma.

    Nyt yllättäen jouluna sain 2 kpl Genelec 8030 -kaiuttimia jotka voisin lunastaa itselleni. Kytkin ne kiinni ja mahtaviltahan ne kuullostavat. Mitä kovempaa kuuntelee sitä paremmilta. Lisäksi itseäni kiehtoo se että niillä kuulen pelit, leffat ja musiikin juuri sellaisena kuin se usein on miksatessa kuunneltu.

    Tämän takia olenkin todella vaikean valinnan edessä. Pitäisikö myydä nuo Usherit, lunastaa Genelecit ja ostaa toinen pari noita 8030siä takakaiuttimiksi?

    Ennenkuin joku vastaa että "kuuntele kummasta pidät enemmän" - sitä on tehty ja kummassakin on omat vahtuutensa ja heikkoutensa. Toisaalta olen kuunnellut vasta kahdella Genelecillä, eli surroundista ei ole vielä kokemusta.

    Tässä omat plussat ja miinukset

    Usher S-520
    + Erittäin miellyttävä sointi matalillakin äänenvoimakkuuksilla
    + Erinomainen design - musta, pianolakattu
    + Inhimillisempi sointi
    - Sointi on "tulkinta" ääniraidasta, ei referenssi

    Genelec 8030A
    + Loistava sointi mitä kovempaa kuuntelee
    + Erinomainen erottelu
    + Referenssikaiuttimena monille peleille, leffoille ja biiseille mitä kuuntlen
    + Sosiaalinen wow factor "oh Genelecs"
    - Rumempi design (vaikkakin kuulemma akustisesti nerokas ja laadukkaampi)

    Lisäksi
    + Usherit löytyvät jo kotoa
    - Toisen Genelec-parin ostaminen tarkoittaisi Usherin myyntiä, mikä olisi iso hässäkkä - paljonko pyytää, miten lähettää Suomeen jne.

    Muusta setupista sen verran, että käyttö jakautuu aika tasaisesti pelaamiseen (Xbox 360, PS3), leffoihin ja sarjoihin (Apple TV, Blu-Ray) ja musiikkiin (Apple TV). Vahvarina on Sony 5300ES ja TV on Sony 52X2000.

    Tässä vielä kuva Lontoon kämpästä jossa kaiuttimet ovat. Joo, takakaiuttimien pitäisi olla edempänä... Kuvassa myös Usherin subbari jonka sain kylkiäisenä.

    [​IMG]
     
    Viimeksi muokattu: 07.01.2009
  2. Tontzaaa

    Tontzaaa Guest Guest

    Liittynyt:
    12.11.2008
    Viestejä:
    12
    Saadut tykkäykset:
    0
    En osaa vastata mikä noista kahesta sun pitää valita, ite en Geneleccei suosis olohuoneeseen koska mielestäni on rumat ku mitkä.

    Mutta jos päätät luopua noista Ushereista olisin kiinnostunut ostamaan yhden sulta, kuhan hinnasta vaan päästäisiin sopuun. Elikkä pistä sit vaan yv:tä tai laita sähköpostii osoitteeseen: t.huuhtanen@gmail.com
     
  3. Jyrki

    Jyrki Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    09.01.2001
    Viestejä:
    1 471
    Saadut tykkäykset:
    20
    Vaikka Genelecejä käytetäänkin tarkkailukaiuttimina akustoiduissa ja kalibroiduissa studioissa, eivät ne normaaleissa olohuoneolosuhteissa ole sen erikoisemmat kuin muutkaan kaiuttimet, joten jättäisin tuon referenssikaiutinkortin huomiotta. Vapaakenttävaste on toki suora, mutta niin olettaisin sen olevan Ushereissakin (en tosin tiedä onko Ushereissa "kaupallista korostumaa"). Genelecin vahvuus on sen äänenpainevaroissa; Ääntä lähtee alhaisella säröllä paljon enemmän kuin keskiverto kaksitiepöntöstä.

    Molemmat vaihtoehdot ovat hyviä, joten valinta on tehtävä omien painotuksiesiesi mukaan.
     
  4. alspe

    alspe Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    09.10.2006
    Viestejä:
    4 232
    Saadut tykkäykset:
    1
    Mihin perustuu tämä? Jos oletaan, että noissa kaiuttimissa on saman tapaiset 5,25" bassoelementit, niin tietääkseni Geneleckään ei ole pystynyt kumoamaan fysiikan lakeja. Puhdasta ääntä lähtee juuri sen verran kuin elementit ja vahvistin pystyvät antamaan. Genelecissä ei edes ole mitään erityisen järeitä bassoja. Suojapiiri auttaa siinä, että Genelecciä uskaltaa luukuttaa hurjemmin. Tosin en koskaan itse ole saanut tavallisiakaan kaiuttimia ajettu kerrostalo-olosuhteissa rajoille.
     
  5. Jyrki

    Jyrki Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    09.01.2001
    Viestejä:
    1 471
    Saadut tykkäykset:
    20
    Perustuu lähinnä siihen, että matalat on suodatettu pois. Lisäksi kotelovirityskin taitaa olla tehty äänenpaineen ehdoilla.

    Lisäksi "rajoille ajaminen" on suhteellinen käsite. Monesti äänenvoimakkuus säädetään subjektiivisesti. Kaiuttimen äänen säröytyessä ääni voi käydä korviin vaikka RMS-äänenpaine ei vielä olekaan kovin korkea säröpiikeistä johtuen. Puhtaasti kovaa soivia kaiuttimia voi kuunnella suuremmalla äänenvoimakkuudella ilman, että se käy korviin.

    Toisinaan itselläkin äänenvoimakkuus menee melko suureksi ihan huomaamatta. Asiaan havahtuu vasta, kun huomaa joutuvansa keskustelemaan huutamalla.
     
  6. ja56517

    ja56517 Guest Guest

    Liittynyt:
    27.02.2000
    Viestejä:
    106
    Saadut tykkäykset:
    0
     
  7. sakke1975

    sakke1975 Guest Guest

    Liittynyt:
    19.02.2007
    Viestejä:
    248
    Saadut tykkäykset:
    0

    Ja minä myös yhden.

    Tosin kyllä suosittelisin pysyttelemään ushereissa. Miellyttää korvaa ja silmää, myös hellasärön...
     
  8. Ämpyilijä

    Ämpyilijä Guest Guest

    Liittynyt:
    11.01.2006
    Viestejä:
    101
    Saadut tykkäykset:
    0
    Genelecit ovat ns. torvikaiuttimia. Paljon ääntä pienellä säröllä mutta alataajuuksilla torvikaiuttimen elementistä tulee täysin holtiton ja se pohjaa tai hajoaa erittäin helposti. Siksi näissä on jyrkkä ylipäästösuodatus.
     
  9. alspe

    alspe Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    09.10.2006
    Viestejä:
    4 232
    Saadut tykkäykset:
    1
    Onko ihan pakko kirjoittaa jos et tiedä asiasta. Genelecit ei todellakaan ole mitään torvikaiuttimia.

    Jyrki, unhoitin tuon basson suodatuksen. Siinä mielessä Genelecci antaa kovaa vähällä säröllä.
     
  10. aapob

    aapob Guest Guest

    Liittynyt:
    30.01.2003
    Viestejä:
    150
    Saadut tykkäykset:
    0
    Kiitoksia, erinomaisia kommentteja. Tämähän menee paljon vaikeammaksi kuin ajattelin. Luulin että tänne olisi tullut lähinnä ihmisiä nauramaan että miten voin edes kysyä itsestäänselvyyksiä, mutta tästähän tulee tiukka skaba.


    Erittäin hyvä idea. Subbari on aina ollut vähän lehtolapsi setupeissani joten en osaa oikein kuvitella edes eroa jonka tuo tekisi. Mitä meinaat täysin uusilla sfääreillä?

    Usherin subbarista ainakin itselläni on vaikeaa saada kohtuullisilla äänenvoimakkuuksilla huomattavaa lisää ääneen, aika kapealta vaikuttaa, pari hassua kumahdusta silloin tällöin.

    Toimiiko tuo BK Monolith myös Genelecien parina vai tuleeko siinä suoritettua jonkinlainen epäpyhä kombinaatio?

    Tämän todella huomaa Geneleceillä. Niistä tuntuu tulevan sitä miellyttävämmät mitä kovempaa niitä kuuntelee, joka on ihan päinvastoin kun olen aiemmin kokenut.
     
  11. ja56517

    ja56517 Guest Guest

    Liittynyt:
    27.02.2000
    Viestejä:
    106
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tarkoitin uusilla sfääreillä sitä, että laadukas subi tuo sekä musiikkiin että leffoihin merkittävän parannuksen äänen ulottuvuuteen ja dynamiikkaan, eikä ainoastaan potkua tai syviä vavahduksia. Hyvä ja hyvin säädettynä subi on huomaamaton: puhuu vähän mutta asiaa ja korottaa ääntään jos tarve vaatii.

    Testailin itse juuri tuota Genelec 8030 & Monolith -2.1-settiä viime vklp Marekilla. Sain ruuvattua ne melko mukavasti yhteen ja omaa korvaa miellyttämään. Tanakan subin 8030:set vaativat joka tapauksessa. Itselleni kävi vain valitettavasti niin, että jo takki päällä liikkeen tuulikaapissa mutisin Genen 8040:sistä ja myyjä vaihtoi vielä ne 8030 tilalle ja uudestaan oma tuttu demo-kokoelma soimaan: nyt minä tiedän mihin aikanaan eurojen kartuttua vaihdan silmäteräni, Gradientin 1.3:set, jotka kotona mulkoilevat halveksien tuota Monolithia, mahtailuun taipuvaista leffasubbasta. Noiden pakko-avioliitto oli aikoinaan vähintään syntiä, but so what, jos kombinaatiolla toimii Slayer, Rihanna ja Titi-Nalle sekä leffat!
     
  12. mikkol79

    mikkol79 Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    21.06.2004
    Viestejä:
    1 391
    Saadut tykkäykset:
    1
    Samoilla linjoilla kuin ja56517. En vaihtaisi pois Ushereita, jos ne kerran miellyttävät. Eri asia jos tarvitset niitä äänenpaineita joita Geneillä saa, mutta loppuvatko äänenpaineet noista ushereista tuossa huoneessa kesken..? Jos näin on, niin sit asiaa voikin harkita. Itelläni oli pari noita S-520:iä, hyvät kaiuttimet. Miksi itse vaihdoin ne pois? No kun tekee mieli vaihtelua ja erilaista ääntä, sunnuntaina saan käsintehdyt valmiiksi.

    Itelläni sattuu olemaan myös tuo BK Monolith, ja kyllä se vaan tuo paljon lisää ääneen. Eria asia sitten sopiiko se sisustukseen. alaspäin suunnatulla elementillä ei välttämättä ole pahan näköinen kylläkään. Joskus tältä palstalta luin arviota tuosta Usherin omasta subista, että aika lisäpasso olisi. Veikkaan että ero on huomattava monolithiin verrattuna. On toki muitakin hyviä subbareita, mutta sulla näyttää olevan tuossa leffasetti muutenkin, niin se on yksi erittäin hyvä ja melko edullinenkin vaihtoehto.

    Tuosta taajuusvasteen tasaisuudesta... hifiharrastus on tuonut mulle sen johtopäätöksen, että ei tällä harrastuksella mitään äänitteelle uskollista täydellistä toistoa haeta, vaan soundia joka miellyttää korvaa. Ja tuo mieltymys kehittyy ja muuttuu. Jos Usherit paaduttaa, niin geneä peliin vaan.

    Toki jonkintasoinen uskollisuus alkuperäiselle äänitteelle on osa tätä harrastusta. Muutenhan mustan pörssin audio pro-pöntöt riittäisi mainiosti.
     
  13. Zipman

    Zipman Genelec Tukijoukot

    Liittynyt:
    07.02.2002
    Viestejä:
    7 040
    Saadut tykkäykset:
    166
    Oli sen verran erikoinen kommentti, että on pakko kysäistä selvennöstä. Eli eikö mielestäsi tasainen taajuusvaste, keskimääräistä suurempi ja tasaisempi suuntaavuus (vrt. tyypillinen samankokoinen kaiutin), diffraktion vähäisyys, alhainen särö jne. auta normaaleissa olohuoneolosuhteissa?
    Sanoisin tuota aika suureksi olettamukseksi. ;)
     
    Viimeksi muokattu: 13.01.2009
  14. Zipman

    Zipman Genelec Tukijoukot

    Liittynyt:
    07.02.2002
    Viestejä:
    7 040
    Saadut tykkäykset:
    166
    Kaikki Genelecin kyllä omaavat pienen torven/suuntaimen/akustisen linssin diskantin ja keskiäänielementin (kolmitiet) edessä, mutta ei niitä torvikaiuttimiksi voi silti suurin surminkaan kutsua. Oikeissa torvikaiuttimissa torvi on huomattavasti suurempi ja pidempi, ja lisäksi taidat kuvailla kuitenkin enemmän bassoelementin toimintaa, vaikka toki sama pätee myös ylempänä.

    Genelecin kaikkien kaiuttimien, pois lukien 6040A, joka on suljettu, toimintaperiaate on bassorefleksi, joka tarkoittaa sitä, että kotelon ilmatilavuus on viritetty tiettyyn taajuuteen ulkoilmaan avautuvan aukon avulla. Bassorefleksiviritys nostaa kaiuttimen herkkyyttä ja maksimiäänenpainetta sekä alentaa säröä viritystaajuuden ympäristössä, jolloin kohtalaisen pienikin kaiutin kykenee toistamaan voimakkaasti pieniä taajuuksia, jotka säröyttäisivät suljetussa kotelossa toimivan bassoelementin kuuluvasti.

    Bassorefleksiviritys tuo tietysti omat ongelmansa, joista yksi on tuo mainitsemasi elementin liikettä kontrolloivan kotelon ilmajousen nopeahko katoaminen viritystaajuuden alapuolella. Sen takia bassorefleksikaiuttimissa viritystaajuuden alapuoliset taajuudet on hyvä suodattaa ylipäästösuotimella (2. astetta tai jyrkempi, jotta suodatus on riittävän jyrkkä), jota ei kuitenkaan tehdä passiivikaiuttimissa, koska noilla spekseillä varustettu passiivisuodatin olisi erittäin kallis. Aktiivikaiuttimessa suodatus voidaan kuitenkin tehdä helposti ja edullisesti muutamalla komponentilla piirilevyllä, jonka takia tyypillisesti aktiivikaiuttimet tuottavat saman kokoisia passiivikaiuttimia suurempia puhtaita maksimiäänenpainetasoja. Täten myös bassoelementin vaurioituminen varomattomalla käytöllä estetään kokonaan (muiden suorapiirien auttamana). Ei välttämättä niin tärkeä asia kotikäytössä, mutta käytännössä elinehto ammattipuolella.

    Joten koska arviolta 95% passiivikaiuttimista ovat bassorefleksiviritteisiä, mainitsemasi vaaratilanne liittyy niihin - ei Geneleceihin. ;)
     
    Viimeksi muokattu: 14.01.2009
  15. alspe

    alspe Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    09.10.2006
    Viestejä:
    4 232
    Saadut tykkäykset:
    1
    Missähän vaiheessa "Jyrki" kirjoitti, etteivät auttaisi? Koko diskantin suuntain homma (hurjat vaikutukset alueensa alapäässä) taitaa olla suomigenren hopotusta (onhan sillä etunsa juu). Sen verran yksipuolisesti täällä kaiuttimia suunnitellaan, ja aina vaan ulkomaan elävät menee oikealta ja vasemmalta ohi.:D

    Eikä nyt mitään lobbaustouhua kun olet siellä töissäkin, Maverick kun on rauhoittunut niin täällä näkee jo muitakin merkkejä kaiutintopiceissa.;)
     
    Viimeksi muokattu: 14.01.2009
  16. Jyrki

    Jyrki Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    09.01.2001
    Viestejä:
    1 471
    Saadut tykkäykset:
    20
    Auttavat varmasti, mutta siltikään olettamus: "Suuri osa äänitteistä miksataan Geneleceillä, joten ostamalla sellaiset kotiin kuulen äänen sellaisena kuin se on tarkoitettu." ei mielestäni pidä paikkaansa.
     
  17. Zipman

    Zipman Genelec Tukijoukot

    Liittynyt:
    07.02.2002
    Viestejä:
    7 040
    Saadut tykkäykset:
    166
    En ymmärrä, miksi sinun täytyy tulla kommentoimaan negatiiviseen sävyyn lähes jokaiseen Genelec-aiheiseen ketjuun foorumilla? Ja tuokin lainaamani posti sisältää vain nollainformaatiota ja provoilua, koska et selkeästi edes ymmärrä DCW:n toimintaperiaatetta. Kommenttisi suomalaisten kaiuttimien suunnittelusta voi myös ohittaa nopeasti, koska tuskin olet perehtynyt tarkemmin yhteenkään ulkonäköä ja satunnaista kuuntelua lukuun ottamatta? Vai tarkoitatko nyt, että jos kaiuttimessa on jonkinlainen suuntain, kaiutin on suunniteltu samalla tavalla kuin toinenkin suuntaimella varustettu kaiutin?

    Et selvästikään pidä Geneleceistä, joka on täysin ok, mutta täytyykö sitä välttämättä jokaisessa ketjussa toitottaa ja vielä samalla levittää väärää informaatiota?

    Ja jos väärinkäsitysten oikominen on sinusta lobbausta, niin suosittelisin löysäämään pipoa ja ottamaan hieman taukoa virtuaalimaailmoista. Tekee silloin tällöin hyvää itse kullekin.
     
  18. Zipman

    Zipman Genelec Tukijoukot

    Liittynyt:
    07.02.2002
    Viestejä:
    7 040
    Saadut tykkäykset:
    166
    Se on kuitenkin kiistämätön fatka, että Genelec on maailman suosituin monitorointikaiutin, joten jos lauseen vääntää muotoon "Geneleceillä miksataan suurempi osa äänitteistä/elokuvista kuin millään muulla yksittäisellä merkillä", pitää lause täysin paikkaansa.

    En ole varma, mutta epäilen, ettei vain kotihifin parissa koko elämänsä viettänyt henkilö tiedä, kuinka suosittu ja arvostettu merkki Genelec on ammattipuolella. Voin nimittäin itsekin allekirjoittaa tuon, siis ennen kuin tutustuin tuohon puoleen ns. sisältä päin. Ja tarkoitus ei ole kehua, vaan olla puhtaasti ylpeä siitä, että moniin muihin kilpailijoihin verrattuna pieni, suomalainen firma on kyennyt pääsemään tähän asemaan. Jos asiaa pysähtyy ajattelemaan hieman syvällisemmin hetkeksi, pitäisi jokaisen suomalaisen tuntea samoin - omasta suosikkikaiutinmerkistä huolimatta.

    Myös fakta, että G:n tuotteiden kotimaisuusaste (tarkoittaen siis sekä osia että työtä) on edelleenkin yli 90%, on aika kovaa valuuttaa tämän päivän maailmassa.
     
    Viimeksi muokattu: 14.01.2009
  19. alspe

    alspe Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    09.10.2006
    Viestejä:
    4 232
    Saadut tykkäykset:
    1
    Olen kyllä tutustunut suomalaisten kaiuttimien suunnitteluperiaatteisiin ihan tarpeeksi. Omistanut muutamat ja kuunnellut useita. En tarkoita, että suuntaimelliset olisivat kaikki samoja.

    En vain itsekään tajua miksi jotain pitää toitottaa niin maata mullistavana kaiuttimena jos diskantille on laitettu suuntain tai alimmat bassot on leikattu veitsellä pois särön pienentämiseksi. Ei se vielä periaatteellisesti välttämättä tee kaiuttimesta toista parempaa. Kuuntelemalla se selviää. Hyviä kaiuttimiahan ne ovat, käteviä. Siltikään ei ainut tie.

    Topicin aihe muuten oli Usherit vai Genelecit _kotiin_. Mitä tekee Genelecin asema maailman kartalla tarkkailumonitorina tässä asiassa?

    Jyrkin oletus Usherista on muuten ihan täysin oikea. Vaste näyttää olevan suhteellisen suora.
     
    Viimeksi muokattu: 14.01.2009
  20. Zipman

    Zipman Genelec Tukijoukot

    Liittynyt:
    07.02.2002
    Viestejä:
    7 040
    Saadut tykkäykset:
    166
    Kirjoituksesi eivät valitettavasti kerro samaa, vakuutteluistasi huolimatta, kts. seuraava kommentti.
    Kuka toitottaa Genelecejä maata mullistavina kaiuttimina? Tai että ne olisivat ainut tie? Melkoisen peikon olet kehittänyt mielessäsi, alspe hyvä.

    Et ole selkeästi perehtynyt tarkemmin kaiuttimien sielunelämään, jos diskantin suuntain ja basson ylipäästösuodin ovat sinun mielestäsi ainoita esim. Genelecin 8000-sarjan tyypillisistä passiivikaiuttimista erottavia seikkoja.

    Kuunteleminen on aina subjektiivinen kokemus, jossa samaan aikaan kymmenen ihmisen erilainen mielipide voi olla jokaisen mielestä se ainoa oikea.

    Paljonkin. Eivät miksauksen tarkkailu ja saman miksauksen kuuntelu kotona eroa niin kovasti toisistaan. Korvillaan ne ammattilaisetkin ääntä kuuntelevat ja sen mukaan tekevät miksausta, eli jos ääni miellyttää heitä käytettyjen laitteiden lävitse kuunneltuna, ei se varmasti kovin huonolta voi kuulostaa loppukäyttäjänkään sohvalta kuunneltuna, jos käytössä ovat samat kaiuttimet. Toki akustiikalla on myös suuri vaikutus, mutta jälleen pääsemme parempaan suuntaavuuteen, joka omalta osaltaan vähentää huoneen vaikutusta ääneen. Mutta en missään nimessä väitä, että Genelecit olisivat ne ainoat oikeat tai kaikille sopivat kaiuttimet. Sellaisia kaiuttimia ei ole kukaan koskaan kehittänyt, eikä tulla koskaan kehittämäänkään.

    Kaivoin ihan mielenkiinnosta Hifimaailman 5/2007 numeron, jossa kyseinen kaiutin on mitattu, josta käy tosiaan selväksi, että suoraan edestä mitattu taajuusvaste on tasainen, mutta kun katsotaan 60 asteen kulmassa mitattua vastetta, paljastuu selviä ongelmia. Bassoelementin suuntakuvio on jakotaajuuden ympäristössä diskantin vastaavaa kapeampi, jolloin tehovasteeseen muodostuu vaimentuma, ja vastaavasti diskantin suuntaavuus on erittäin vähäistä ~10 kHz asti, jonka jälkeen vaste tipahtaa tyypillisen rättidiskantin tavoin liiankin paljon. Bassopään vaste on vastaavasti hyvän näköinen, pientä 100 - 200 Hz välin korostumaa lukuun ottamatta, joka varmasti hieman tasapainottaa ylikirkasta yläpäätä.

    Odotettavissa on siis liiallista särmikkyyttä ja ärhäkkyyttä korostuneen diskantin takia, josta kumpikin HM:n kuuntelija mainitsi, etenkin jos kuuntelutilan akustiikka on mallia kovat betoniseinät, kuten ensimmäisen postin kuvasta voi päätellä.
     
    Viimeksi muokattu: 14.01.2009