Genelec DSP 8250

Keskustelu osiossa 'Kaiuttimet ja subwooferit' , aloittajana mamatsu, 06.09.2009.

  1. shamen

    shamen Guest Guest

    Liittynyt:
    19.02.2003
    Viestejä:
    1 218
    Saadut tykkäykset:
    0
    Niin olen joskus nuo etukajarit huoneessa mitannut, mutten löydä niitä tuloksia enään ja ne oli edellisestä kämpästä joka tapauksessa.

    Kyseessä siis on Wharfedale Rubiance 27:t, jotka on siis vanhat. Ääntä tässä tapausessa ei tartte analysoida, mutta eroavat diamond jne sarjasta huomattavasti kirkkaammalla soundilla. Vertailu on helppoa, kun on ylimääräsinä vanhempia Diamond-sarjan kajareita. Olin vaihtamassa noita Argon2:iin, mutta en löytäny merkittävää parannusta joten vanhat sotaratsut sai jatkaa.
    Lisäksi on vielä tuo SVS:n SBS1 satsi tuolla, joka ei ollutkaan äänellisesti minun huoneeseen passeli.
    Paperilla luvataan 35hz -20khz ja kaukana siitä ei olla huoneessa.
     
    Viimeksi muokattu: 10.09.2009
  2. Maverick

    Maverick Lähes henkilökuntaa Blokattu

    Liittynyt:
    03.04.2002
    Viestejä:
    4 289
    Saadut tykkäykset:
    0
    Kaista on tietoliikennetermi tai ei-kaikki-inkkarit-passokanootissa -henkilöä kuvaava termi. Bassotoiston kymmenestä "puuttuvasta" hertsistä käytettynä se kuulostaa amis-smurffien slangilta kuten "keski"passo ja "alempi"keskipasso. :D Minne muuten määrittelet sen kaikista alimman keskipasson ennen ylemmän alapasson rajataajuutta?

    Riittävä volumetaso on totta tosiaan jonkinverran suhteelliinen käsite mutta tsekkaa tämä:

    Reverenssivolumia ei siis tälläkertaa olla hakemassa. 8x50 on jo melkoinen bassokapasiteetillinen ylitappo tuohon äänentoistajan paratiisiin.

    Toisaalta, G 8x50:sta kyllä lähtee bassoa melkoisesti vaikka voluumirajoituksia ei olisikaan eikä tukevaa subwooferia bass managerin päässä antamassa tulitukea. Toisessa ketjussa nähtyä erään toisen hieman samanhenkisen suurpassottajan +20 dB:n tasonhienosäätöä ei pysty tekemään koska kyseesä kokoalueen kaiutin. Kun bassopää piiputtaa, kallo on jo haljennut ylemmistä taajuuksista (≥ 120 dB SPL @ 1m piikkiä alkanee öööh, riittää). Ja suojapiirit takaavat huolettoman soiton kaikissa tilanteissa.

    Nythän G:ltä on juuri rullaamassa hallista ulos uunituore DSP-malli 8260A joka vakoilusatelliitin lähetteessä näyttää tuolta:

    http://www.genelec.com/products/dsp-products/8260a-2/
     
    Viimeksi muokattu: 10.09.2009
  3. alspe

    alspe Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    09.10.2006
    Viestejä:
    4 232
    Saadut tykkäykset:
    1
    Tai sitten on todettu, että "ei helkutti, eihän ne G:n keskibassot toistakaan alas, nyt jauhetaan "ei alle 30 Hz:llä ole väliä"-mantraa " :D
     
  4. shamen

    shamen Guest Guest

    Liittynyt:
    19.02.2003
    Viestejä:
    1 218
    Saadut tykkäykset:
    0
    Kirjoissa ja esitteissä ei kaista esiinny tosiaan kovin usein, pahoittelut tästä.
    Jos puhutaa keskibassosta, eli siis midbassosta, niin aluehan on suhteellisen laaja, mutta ei sisällä käytännössä alle 60hz taajuuksia.

    Sen minä olen valmis myöntämään, että musiikilla ei subbaria noilla varmasti tarvita. Leffat taas on eri alue.
    Jotkuthan pärjää ihan tv:n äänentoistolla vallan mainiosti.
     
  5. jardahl

    jardahl Vakiokasvo

    Liittynyt:
    09.11.2000
    Viestejä:
    679
    Saadut tykkäykset:
    1
    Epäilen vahvasti kyseisten kaiuttimien ulottuvuutta. Arvelen että luvattu 35Hz toistuu jollain -12dB voimakkuudella muuhun alueeseen nähden. Kyseessä kuitenkin aika saman kaliiberin toistimet kuin zipmanin mittaama Gradient. Vahvistinkin saa passiivipöntöillä olla ihan erillinen pääte, eikä mikään av-vahvari (jos haluaa hyvää dynamiikkaa).

    Ei mikään tietenkään korvaa hyvää subbaria hyvin equtettuna, mutta järeät aktiivipöntöt ovat erittäin hyvä korvike keskinkertaiselle subbarille.

    P.S. Ja se on ihan sama vaikka ulottuvuus saataisiin paperille 25hertseliin, jos mittaus on suoritettu ihan hissutteluvolyymillä. Reilummalla tasolla alarekisteriä ei enää tule.
     
    Viimeksi muokattu: 10.09.2009
  6. alspe

    alspe Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    09.10.2006
    Viestejä:
    4 232
    Saadut tykkäykset:
    1
    Mitäs se jarhdal täällä höpöttää. Kyllä shamen varmaan itse tietää kaiuttimensa paremmin kuin sinä.:hitme: Jos kaiuttimen ominaisuudet (esim. -10 dB) riittää alle alimpien huonemoodien niin hyvin voi mennä matalaan. Esim. itsellä huoneessa mitatat on sen verran pienet, että suljetulla jalustakaiuttimella tulee 35 Hz pihalle aika hyvin! En katsele leffoja vaan musiikilla mennään.

    Ja todellakin pääte, kyllä vahvistimella on paljon väliä. Ei ne aktiivikaiuttimissakaan mitään ihmeellisiä voi olla kun kaiuttimen sisään mahtuvatkin.;)
     
  7. jardahl

    jardahl Vakiokasvo

    Liittynyt:
    09.11.2000
    Viestejä:
    679
    Saadut tykkäykset:
    1
    Kompressiota ja/tai säröä esiintyy varmasti molemmissa tapauksissa reippaammilla tasoilla.

    :D
    Tarkoitin lähinnä sitä, että av-vahvarit antaa yleensä monikanavakäytössä tyyliin 5x20w jatkuvaa (jos ei ole valmistajan kallein malli kyseessä). Passiivikaiuttimissa teho ja dynaamisuus kuolee siihen jakosuotimeen.. ;):D
     
  8. shamen

    shamen Guest Guest

    Liittynyt:
    19.02.2003
    Viestejä:
    1 218
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tasot ei tietenkään ole 120db tällä minun setillä, mutta riittävästi normaalin kuuntelijan korville silti.
    Ja kyllä varmasti on säröäkin kun kaiuttimien rajat alkaa tulla vastaan.
    En muista taas ihan tarkkaan, mutta taisi tuon 35hz olla -6db paperilla.
    RB27 toki on varustettu vain kahdella 6.5" Seassin elementeillä, joista toinen hoitaa keskiäänet.
    Varmasti nuo Genelecit toistaa huomattavasti vaivattomammin tuon hieman alta 40hz ja ylempääkin, mutta pointti oli se ettei kumpikaan tässä mainituista riitä leffoille, jos halutaan myös 20hz alueelta ääniä.

    Vahvistin ei ole halvin vaan kalleimmasta päästä oleva H&K, eli tehot piisaa kyllä näiden kohdalla.
     
  9. shamen

    shamen Guest Guest

    Liittynyt:
    19.02.2003
    Viestejä:
    1 218
    Saadut tykkäykset:
    0
    Testasinpa kuitenkin mihin nuo halvat Rubiancet pystyy hillityillä volumeilla ja kyllä ne huoneessa alle 40hz menee.
    En välttämättä tarvitse edes subbaria musiikilla, mutta musiikkimaku on sen verran laajaa jotta löytyy myös sitä materiaalia joissa 40hz jaolla subbarista on kyllä iloa.
    Kovemmilla volumeilla ei voi mittailla, kun tää mun läppärin äänikortti alkaa klippaileen.
     

    Liitetyt tiedostot:

    Viimeksi muokattu: 15.09.2009
  10. lglg

    lglg Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    31.01.2004
    Viestejä:
    117
    Saadut tykkäykset:
    0
    Onko tosiaan näin.
    Olen vakavasti harkitsemassa 2x8250 + GLM settiä ja tutustunut Genelecin webissä olevaan materiaaliin varsin tarkasti. Materiaalista en saanut käsitystä että signaalikin menisi GLM:n kautta. Joka paikassa puhutaan vain kontrollista ja asetuksista, esim 8250 speksissä on Control network RJ45 ja Digital Input AES/EBU.

    Tuohan on aivan loistava juttu jos signaalikin menee GLM:n kautta. Helpottaa päätöksentekoa oleellisesti.

    Jos näin on, on Genelecin:in webbisivujen taso alle kaiken arvostelun. Onhan Genelec kaiutinfirma mutta jättää noin tärkeä ominaisuus pois markkinointimateriaalista vaikuttaa jo itsetuhoiselta. :). Ehkä se on se Suomalainen huono itsetunto:confused:


    Näin sanoo DSP manuaali :-(

    "No audio data travels on the control network"
    Mitenhän tuon kanssa on?
     
    Viimeksi muokattu: 18.10.2009
  11. Maverick

    Maverick Lähes henkilökuntaa Blokattu

    Liittynyt:
    03.04.2002
    Viestejä:
    4 289
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tarkoitin että mittauksia l. kalibrointia varten ei tarvitse enää vetää GLM-yksiköstä äänijohtoa isäntäkoneen äänikorttiin, GLM-yksikkö mittaa omalla onboard-"äänikortillaan".
    Varsinainen äänisignaali ei edelleenkään mene GLM-yksikön kautta vaan isäntäkoneen äänikortista kaiuttimiin kuten ennenkin.


    Katso nuo Genelecin DSP-videotutoriaalit:

    http://www.genelecdsp.com/

    Chapter 4 - AutoCal -osiossa vilahtaa GLM-yksikön kaapelointikin lyhyesti: ohjausverkkojohto kaiuttimiin, mikrofonikaapeli mittausmikrofoniin ja usb-kaapeli isäntätietokoneeseen.
     
  12. Zipman

    Zipman Genelec Tukijoukot

    Liittynyt:
    07.02.2002
    Viestejä:
    7 040
    Saadut tykkäykset:
    166
    Voin lohduttaen varmistaa, ettei GLM-verkkoa pitkin kulje kuin järjestelmän kontrollointiin ja kalibrointiin tarvittavat signaalit. :D Webbisivut ovat siis ajan tasalla, eikä markkinointimateriaaleista ole unohdettu mitään tärkeää. Itsetunnonkin uskoisin olevan kohdallaan. :cool:

    DSP-sarjan kaiuttimiin voi viedä joko perinteisen analogisen tai AES/EBU -standardin mukaisen digitaalisen signaalin (myös S/PDIF tietyin rajoituksin). Liitin kaikissa tapauksissa normaali XLR.

    7200-sarjan subbarit hyväksyvät vain digitaalisen signaalin, joten analogilähteiden kanssa tulee käyttää sopivaa A/D-muunninta (esim. Genelec AD9200A).
     
  13. lglg

    lglg Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    31.01.2004
    Viestejä:
    117
    Saadut tykkäykset:
    0
    Hups, jäi lukematta alkuperäinen kysymys tarpeeksi tarkkaan, GLM:n käytöstähän siellä kysyttiin.

    Joo, olen ne katsellut ja webbisivujen arvostelu aiheetonta, anteeksipyynnöt.

    Olisi aika killer ominaisuus signaalin välitys ohjausverkon kautta. Mikähän protokolla siinä on? Ajoituksen kanssahan tulisi varmaan haasteiteita jos protokolla on pakettipohjainen, ethernet tms.

    Toimiiko AES/EBU liitäntä suoraan piuhalla S/PDIF lähdöstä n 5m johdolla vai tarvitaanko impedanssimuuntaja, tällainen http://www.neutrik.com/fl/en/audio/210_2044239418/NADITBNC-M_detail.aspx tai vastaava. Täällä http://www.rane.com/note149.html sanotaan että tarvitaan mutta miten 8250?

    Olisiko ehdoituksia sopivaksi äänikortiksi jossa AES/EBU lähtö eikä paljon muuta, kaikissa jotka olen löytänyt on liitäntöjä aivan liikaa minun tarpeisiiin, ovat tarkoitettu pro käyttöön.
     
    Viimeksi muokattu: 18.10.2009
  14. Zipman

    Zipman Genelec Tukijoukot

    Liittynyt:
    07.02.2002
    Viestejä:
    7 040
    Saadut tykkäykset:
    166
  15. k2kian00

    k2kian00 Guest Guest

    Liittynyt:
    29.11.2006
    Viestejä:
    28
    Saadut tykkäykset:
    0
    Onko kellään käsitystä siitä kuinka suuria kuoppia vasteessa näillä pystyy korjaileen? Tällä hetkellä setti on 8030+XLS200+Antimode ja huoneen akustiikasta/kaiutinsijoittelusta johtuen vasteessa noin -10dB vaimentumia 80-120Hz alueella, jota olen subia viilaamalla (korkea 100Hz jako) saanut tasoitettua. Ongelma tässä on liian korkea jako ja subin paikallistuminen musiikilla. Tämä 8250 malli kiehtoisi siinä määrin, että voisin vaihtaa nykyisen 2.1 setin pariin näitä ja mahdollisesti unohtaa subbarin kanssa pelleilyn kokonaan. Jos käyttökokemuksia vasteen tasoittelusta on, ois mukava kuulla kuinka paljon niitä vaimentumia pystyy oikomaan..
     
  16. Jani_p

    Jani_p Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    28.09.2005
    Viestejä:
    300
    Saadut tykkäykset:
    2
    Ei se vaimentumia korosta juurikaan vaan korostumia vaimentaa..
     
  17. Ykskytä

    Ykskytä Guest Guest

    Liittynyt:
    18.07.2001
    Viestejä:
    2 607
    Saadut tykkäykset:
    0
    Kaikissa taajuuskorjauksissa on samat kuoppien täytön rajoitukset. Ne korjautuvat vain laittamalla huoneakustiikka sekä laitteiden ja kuuntelupaikan sijainti kuntoon.
     
  18. k2kian00

    k2kian00 Guest Guest

    Liittynyt:
    29.11.2006
    Viestejä:
    28
    Saadut tykkäykset:
    0
    Ok. Tässä siirtelin kauittimet reilusti irti kaikista seinistä ja kuuntelupaikkaa kauemmas takaseinästä, korostumat jonkun verran tasoittuvat mutta edelleen toi 80-120Hz alue on jonkin verran vaimentunut muuhun vasteeseen nähden. Kuuntelupaikka on kompromissi sisustuksesta johtuen. Mutta varmaan jo muutaman desibelin nosto tolla alueella parantaisi tilannetta huomattavasti.. Ymmärrän kyllä että tarkoitus on korostaa niitä vaimentumia, mutta kait sillä GLM:lla voi tehdä manuaalisesti jonkunlaista pientä boostausta vaimentumien oikomiseen? Pitäis varmaan koittaa hommata testiin ko. vehkeet jostakin..
     
  19. Jani_p

    Jani_p Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    28.09.2005
    Viestejä:
    300
    Saadut tykkäykset:
    2
    Oisko +3dB

    Katoppa tuosta tarkemmin s.47


    http://www.genelec.fi/documents///opmans/Genelec DSP system operating manual g.pdf
     
  20. v11e

    v11e Tuttu käyttäjä Tukijoukot

    Liittynyt:
    26.07.2010
    Viestejä:
    139
    Saadut tykkäykset:
    1
    Nälkä kasvaa.. Alustavasti tehty kaupat 8250A-parista. :thumbsup:
    Olenko ymmärtänyt oikein, että kun olen ajanut AutoCalin läpi, voin lätkäistä Genelecit analogisesti (RCA-XLR) av-vahvariin kiinni ja huonekorjaus säilyy, kunhan valitsen tallennetun kalibrointifilun käyttöön? Tähän valintaan löytynee kytkin pönttöjen takaa? Vai suostuuko 8250A käyttämään huonekorjausta ilman digisignaalia? Täytyykö jotain (lue: mitä?) huomioida AV-vahvistimen viive -ym säädöissä?

    Ajatuksena tässä taustalla on noiden pikkuveljien käyttäminen keski- ja takakaiuttimina, leffat kun pyörittää PS3 Slim..