Plv-z3 Kuvassa sininen läiskä

Keskustelu osiossa 'Videotykit ja -projektorit' , aloittajana opelix, 01.12.2009.

  1. opelix

    opelix Guest Guest

    Liittynyt:
    23.11.2009
    Viestejä:
    2
    Saadut tykkäykset:
    0
    Ilimestyi keskelle kuvaa sinertävä kohta, kuvan sinertävyyden huomaa parhaiten tummissa kuvissa. Olen yrittänyt puhaltaa tykkiä sisältä pölystä puhtaaksi, ei oo vaan yhtään auttanut.:OI Osaako joku sanoa että mistä moinen johtuu? Onko tollasen korjaaminen mahdollista ja kuinka paljon mahtaa maksaa?
     
  2. Weitec

    Weitec Valvoja Tukijoukot

    Liittynyt:
    20.11.2003
    Viestejä:
    2 359
    Saadut tykkäykset:
    3
    kuulostaa kyllä pölyltä. onko sen rajat terävät ja kuinka isosta alueesta on kysymys?
     
  3. Scaha

    Scaha Vakiokasvo

    Liittynyt:
    25.11.2002
    Viestejä:
    955
    Saadut tykkäykset:
    2
    Tuntuuko alue elävän vai onko täysin staattinen?
     
  4. opelix

    opelix Guest Guest

    Liittynyt:
    23.11.2009
    Viestejä:
    2
    Saadut tykkäykset:
    0
    Rajat ei ole ylhäältä terävät, ala laidassa on välillä ruudukon näköistä näkyy sinisiä viivoja.
    N.80 tuuman kankalla läiskän koko on n. 60 leveä ja 80 korkea, alhaalla on enemmän väri eroa kuin ylhäällä.

    En osaa tarkkään sanoa et elääkö alue, kun erottuu tietyissä kuvassa paremmin kun toisessa. sellaine epäsäännöllinen läntti se on.

    olen puhaltanut tykin päällä olevista reijistä ensin sillä mukana tulleella pumpulla, kun se ei auttanut. Niin ostin elektroniikan puhdistus ilma pullon ja puhaltelin sillä niistä reijistä ja avasin myös tykin kuoret ja puhalsin myös sieltä. Mikään ei ole auttanut
     
  5. ZED

    ZED Mitä kävi, ketä tietää? Tukijoukot

    Liittynyt:
    19.03.2002
    Viestejä:
    3 715
    Saadut tykkäykset:
    247
    Taitaa olla kolme vaihtoehtoa eli alla omat arvaukseni:

    -Pölyä jossakin optiikan osassa (epätodennäköistä mikäli puhaltaminen paineilmalla ei edes liikuta "länttiä").

    -Likaa (rasvaista epäpuhtautta ilmasta) prismassa heti objektiivin jälkeen.

    -Sinisen paneelin polarisaatiokalvo "valmis" (kallein vaihtoehto, korjaus eli paneelin vaihto ei kannata) Viallinen kuva-alue yleensä laajenee ajan myötä. Mitä enemmän tykillä on käyttötunteja, sitä todennäköisempi vaihtoehto.
     
  6. Shadowman

    Shadowman Käyttäjä

    Liittynyt:
    10.12.2009
    Viestejä:
    25
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tykistä on lcd-paneli rikki, itselläni oli täsmälleen sama vika samanlaisessa tykissä. Tykki oli ostettu 2006, vika ilmeni n. 2000 tuntia katsottuna ja alkoi pahentua hiljalleen.

    Tykillähän on 3 v. takuu, mutta kyseinen paneli on kulutusosa, jota takuu ei korvannut.:OI
    Korjauksen hinta olisi ollut yli 1000 euroa.

    Lamppu on laitteessa kestänyt hyvin, nyt on jo 3500 tuntia mittarissa, mutta kuvasta sinertää jo 1/3 :confused:
     
  7. avisio

    avisio Guest Guest

    Liittynyt:
    22.03.2007
    Viestejä:
    62
    Saadut tykkäykset:
    0
    Itselläni myös ollut sama tykki ja sama vika. Ei kannata korjata; paneeli tai polarisaatiokalvo palanut rikki. Vika ilmestyi noin 2500 tunnin kohdalla, ja pahentui nopeasti, kun vaihdoin lampun.
     
  8. Artturo

    Artturo Guest Guest

    Liittynyt:
    10.08.2005
    Viestejä:
    33
    Saadut tykkäykset:
    0
    Siis häh!?!? Mitä toi takuu sitten kattaa? Lamppu kestää kauemmin kuin paneeli. Olisi kannattanut kyllä ottaa yhteys kuluttajasuojaan. Kyllä ton paneelin pitäisi kestää vähän kauemmin. Mistä ostit tykin? Kysyitkö maahantuojalta?:sick:
     
  9. MikkiHiiri

    MikkiHiiri Do It Yourself Tukijoukot

    Liittynyt:
    20.10.2003
    Viestejä:
    3 761
    Saadut tykkäykset:
    14
    Siitä iltalukemista: https://www.dvdplaza.fi/forums/showthread.php?t=52973
     
  10. Weitec

    Weitec Valvoja Tukijoukot

    Liittynyt:
    20.11.2003
    Viestejä:
    2 359
    Saadut tykkäykset:
    3
    eli jätelavalle vain :D
     
  11. Shadowman

    Shadowman Käyttäjä

    Liittynyt:
    10.12.2009
    Viestejä:
    25
    Saadut tykkäykset:
    0
    Niinpä, Sanyon tykeissä lampun kestolla ei ole kärjistetysti sanottuna niin suurta merkitystä, koska lamppu kestää pitempään, kuin paneli. :confused:

    Vehje oli ostettu Verkkokaupasta, asiaa tiedusteltiin Saksasta asti ja sieltä tuli kielteinen lausunto. On katsottu liian paljon (sillä hetkellä 2500 tuntia).
    Nähtävästi 2,5 h päivässä ylittää normaalin katselun rajat :thumbsup:

    Asia selvitettiin vähin äänin vakuutusteitse.
     
  12. diki fin

    diki fin Guest Guest

    Liittynyt:
    14.03.2008
    Viestejä:
    10
    Saadut tykkäykset:
    0
    Itselläni ilmestyi eilen oman tykin plv-z2000 kuvaan sini-vihertävä(riippuu tykin asetuksista) pallonmuotoinen läiskä, joka on noin nyrkin kokoinen 100" kankaalla. Läiskän rajat eivät ole tarkat, vaan se sumenee reunoiltaan normaaliin kuvaan.

    Onkohan nyt sitten samasta viasta mahdollisesti kyse. Tykki on ostettu vähän yli vuosi sitten ja tunteja siihen on kertynyt reilut 2200. Pölyjä olen yrittänyt puhalle ilmalla pois, mutta läiskä on jäänyt vieraaksi.:OI
     
  13. rusinamosse

    rusinamosse Guest Guest

    Liittynyt:
    14.04.2012
    Viestejä:
    2
    Saadut tykkäykset:
    0
    itellä kans sanyo plv-Z2
    ja sinistä alkoi tulla kuvaan lampunvaihdon jälkeen
    ja nyt jo yli 50% kuvasta sininen
    saako kuvaa parannettua itse puhdistamalla vai onko edessä uuden projektorin vaihto ?
    katso liitettä 14641 katso liitettä 14642