Talon pohjan suunnittelua.....ikuisuusprojekti

Keskustelu osiossa 'Kodin suunnittelunurkka' , aloittajana marduk, 31.05.2009.

  1. ajej

    ajej Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    23.12.2008
    Viestejä:
    229
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tänään kun kävin takan ostamassa, niin huomasin myyjäliikkeen kulmassa Iki -nurkkauksen. Tätä ketjua seuranneena en malttanut olla kysymättä vaativatko nuo Iki -kiukaat tuuletetun hormin. Kuulemma perusmallit eivät vaadi, mutta noihin lasiluukullisiin malleihin suositellaan Ikin tuulettuvaa hormia.

    Itse en ota tähän enempää kantaa, sillä oman piippuni vapaat hormit ovat sen verran kaukana saunasta, ettei taida puukiuasta tähän taloon tulla (ellei sitten tee uutta ulkohormia)..
     
  2. Grr

    Grr Vakiokasvo

    Liittynyt:
    27.08.2003
    Viestejä:
    597
    Saadut tykkäykset:
    0
    Annoin itselleni kertoa että siellä oli yksinkertaisesti kompensoitu LTO:n huono vuosihyötysuhde (heh-heh) kohentamalla vaipan eristyksiä yli normin. Kaikenlaista.
     
  3. Huppe

    Huppe The Pilot Tukijoukot

    Liittynyt:
    08.02.2000
    Viestejä:
    3 611
    Saadut tykkäykset:
    2
    Appiukolla mökkilaajennus käynnissä. Suunnittelin hieman pohjaa tuohon. Ulkomittojen muuttaminen on mahdotonta ja niiden mittojen, joita ei ole kuvaan merkitty. Järvi on kuvassa alhaalla. Alhaalla myös mökin levyinen 3x12m terassi jossa kylpypalju.

    Mitäs mieltä? Ruokapöydästä ja sohvalta pitää näkyä järvi. Tuulikaappi pitää olla eteisenä.

    Linkki
     
    Viimeksi muokattu: 01.03.2010
  4. mabe

    mabe Vakiokasvo

    Liittynyt:
    03.12.2003
    Viestejä:
    789
    Saadut tykkäykset:
    0
    Jotenkin kaipaisi takkaa lähemmäs oleskelutilaa mutta toinen hormi taitaa olla poissa kuvioista?

    Toinen juttu mikä voisi olla ihan mukava, on pesutila suihkulla, saunan vieressä. Vaikka nyt se paljujen kanssa puljaaminen on ollut mukavaa, niin kyllä suihkulla ihminen itsensä paremmin pesee. Tilassa kun on kuitenkin pesuallas ja wc, joten juoksevat vedet tilaan taitaa tulla. Vai onko kuivakäymälä + kantovesi kyseessä? Harmaat vedet saa käsiteltyä kahdella kaivolla (jos ei astianpesuvesiä niin yhdellä).
     
  5. Huppe

    Huppe The Pilot Tukijoukot

    Liittynyt:
    08.02.2000
    Viestejä:
    3 611
    Saadut tykkäykset:
    2
    Kantovesi on tuolla. Vesisäiliö kiukaassa ja palju pihalla. Tuo "takka" on vain pellettitakka, joka on tällä hetkellä kuvassa kiukaan yläpuolella olevassa pienessä "alkovissa", jossa on itse asiassa nykyinen keittiö.
     
    Viimeksi muokattu: 26.02.2010
  6. ajej

    ajej Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    23.12.2008
    Viestejä:
    229
    Saadut tykkäykset:
    0
    Miten olisi pieni ikkuna tuohon eteistilaan? Onko saunasta ikkuna myös tähän eteiseen?
    Keittiöön mahtuisi pieni saarreke tuohon oikeaan alalaitaan, mutta tämä vienee tilaa liikaa oleskelupuolelta?
    Onko tulisija varaava? Tuleeko tulisijan ja sen vieressä olevan hyllykön väliin palomuuria?
     
  7. JP

    JP Vakiokasvo

    Liittynyt:
    08.02.2000
    Viestejä:
    528
    Saadut tykkäykset:
    2
    Miten toi vessa toimii jos kantovesi? Jos suunnitelman vessa on kuivavessa niin ihan turha laittaa mökin sisään. UlkoHuussi (esim. kompostoiva) on mielekkäämpi ja paskanhaju pysyy poissa pirtistä. Niin siis tiedoksi että kompostoivat huussit muuten tupaavat helposti haisemaan.

    Toi sauna on ongelmallinen -> perseestä ottaa lämmintä vettä kiukaan kyljestä kuljettaa sitä saunan toiseen laitaan jossa näemmä pesupaikka, jos saunan malli on tollanen.

    Itse laittaisin saunan talon takaosaan, en keskelle.

    Yksi mikä tossa myös mättää on se että liikaa seiniä ja kulmia (kuten myös sun talosuunnitelmassa), pikku mökissä arvostaa avaria tiloja ja samalla ne ovat myös paljon monikäyttöisempiä. Mökkiä pitäisi suunnitella funktionaalisuuden mukaan, ei sen mukaan että miten sinne saisi eniten soppeja ja koppeja.


    --
    JP
     
    Viimeksi muokattu: 26.02.2010
  8. Huppe

    Huppe The Pilot Tukijoukot

    Liittynyt:
    08.02.2000
    Viestejä:
    3 611
    Saadut tykkäykset:
    2
    Mökkiä on tosiaankin tarkoitus laajentaa ja työt ovat jo käynnissä. Aika vähän on se mitä voi muuttaa. Hyvin tuossa saunassa on kyllä saunottu jo yli 40 vuoden ajan. Yksi parhaista saunoista missä olen käynyt :thumbsup:

    Soppeja ja koppeja pitää olla kun tätä väkeäkin on yöpymässä, lisäksi on mm. 2 aittaa.
     
  9. JP

    JP Vakiokasvo

    Liittynyt:
    08.02.2000
    Viestejä:
    528
    Saadut tykkäykset:
    2
    Onko sulla kuvaa lähtötilanteesta? Avartaisi hieman enemmän.

    Noista toisen makkarin kaapeista tuli mieleen että tarvitaanko niitä?
    Yläkaapit on mökeissä käteviä kun eivät vie lattiapinta-alaa

    niin ja millainen tekniikaltaan tuo kuivakäymälä tulee olemaan?


    --
    JP
     
    Viimeksi muokattu: 26.02.2010
  10. Garret

    Garret Guest Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    11.01.2003
    Viestejä:
    429
    Saadut tykkäykset:
    0
    Juttelin pari päivää sitten sen Iki:llä työskentelevän kaverini kanssa ja hän kommentoi asiaa näin: "Totaalinen juoru taas=) Jotkut levittää noita juttuja jostain syystä. Perus T-600 riittää."

    Tämä pätee myös lasiluukullisiin tuoteisiin.

    Väärinkäsitys johtunee sisälukutaidon puutteesta koska asennusohjeessa sanotaan: "Puukiuas suositellaan asennettavan ensisijaisesti joko a) tiilihormiin b) keraamiseen hormiin tai c) ilmajäähdytteiseen hormiin (IKI Air T600). Muiden savuhormien soveltuminen asennukseen tulee erikseen varmistaa ko.hormin valmistajalta. "

    Kerroin kaverilleni myös Hupelle ilmoitetusta yli 3 000 euron pyynnistä. Vastaus oli: "Ja meidän oman hormin hintakin on vain n. 1000eur."

    Kaverini pyysi näitä tietoja ja hintoja levittäviä ottamaan suoraan yhteyttä Ikiin, jotta asia saataisiin oikaistua. Lupasi myös ojentaa Meidän Talo -lehteä.
     
  11. JP

    JP Vakiokasvo

    Liittynyt:
    08.02.2000
    Viestejä:
    528
    Saadut tykkäykset:
    2
    Huppe,

    sun mökkiprojektiin liittyen, alla on miten luultavasti itse teksin:

    [​IMG]

    - Eteinen on turha mökissä
    - toinen makkari toimii pukuhuoneena
    - avointa tilaa mahdollisimman paljon
    - sisävessa pois


    --
    JP
     
  12. ajej

    ajej Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    23.12.2008
    Viestejä:
    229
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tämä kommentti tuli itsellekin mieleen kun katsoin Hupen ehdottamaa pohjaa uudelleen.
     
  13. Huppe

    Huppe The Pilot Tukijoukot

    Liittynyt:
    08.02.2000
    Viestejä:
    3 611
    Saadut tykkäykset:
    2
    Eteinen on hyvä, sinne jää kuravaatteet, kengät, itikat ja kaikki törky pois silmistä. Tosiaan mökin laajennuksesta on kyse ja saunan ympärille se laajennus tehdään. Jos sauna purettaisiin, pitäisi purkaa koko mökki. Mökkilaajennus on siis jo tehty, huonejärjestys on miettimättä.

    Sisävessasta ei kyllä mitään haittaa ole, kuivakäymälöitä ja niiden tuuletuksia on kahdenlaisia: hyviä ja huonoja. Jos alkaa haisemaan niin nostetaan pönttö ulos ja tehdään kopista varasto.

    No tuohon löytyi jo hyvä suunnitelma jolla homma toteutetaan. Eli pohjaratkaisua ei muuteta. :D
     
  14. Huppe

    Huppe The Pilot Tukijoukot

    Liittynyt:
    08.02.2000
    Viestejä:
    3 611
    Saadut tykkäykset:
    2
    Tässä lähtötilanne:
    [​IMG]
    Harmaa mulpura on pellettitakka, jolla korvataan iso rumilus avotakasta tehty umpitakka.

    Tässä tuleva:
    [​IMG]
     
  15. JP

    JP Vakiokasvo

    Liittynyt:
    08.02.2000
    Viestejä:
    528
    Saadut tykkäykset:
    2
    Toi saunan takana oleva makkari voi olla kesähelteillä aika nihkeä paikka nukkua.

    --
    JP
     
  16. Garret

    Garret Guest Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    11.01.2003
    Viestejä:
    429
    Saadut tykkäykset:
    0
    Sain tänään yhden tarjouksen, joka saattaa antaa hieman osviittaa hintaerosta.

    - nauhoitus, tasoitus, ruiskutasoite sliipattuna ja maalattuna yht. 16,50 + alv

    - nauhoitus, tasoitus, ruiskutasoite yht. 12,00 + alv

    Urakoitsija ilmoitti heti kättelyssä, että tasoitettu kipsilevykatto on yksi kalleimmista vaihtoehdoista.
     
  17. Huppe

    Huppe The Pilot Tukijoukot

    Liittynyt:
    08.02.2000
    Viestejä:
    3 611
    Saadut tykkäykset:
    2
    per neliökö? Sairasta. valkovahattua puupaneelia (laadukasta) saa n. 1,3-1,5e/jm ja sitä menee noin 9-9,5jm/m2. Itte saa naulattua ilmatteeks kiinni.
     
  18. Garret

    Garret Guest Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    11.01.2003
    Viestejä:
    429
    Saadut tykkäykset:
    0
    Jep. Kyllä se taitaa olla kallein -normaali- sisäkattoratkaisu. Kipsilevyineen 23 EUR/m2. Tosin Teukan mainitsema paneeli oli 25 EUR/m2.

    MDF-paneli on luonnolisesti helpoin itse asentaa ja pinta on heti valmis. Mutta jos haluaa tasaisen sisäkaton, vaihtoehtoja ei juurikaan löydy.

    Mutta onko tuo kalleus sitten vain suhteellista. Toiset laittavat lattiaan kympin laminaattia, toiset viiden kympin laattaa tai puuta. Kumpaa katsellaan enemmän, kattoa vai lattiaa?
     
  19. Huppe

    Huppe The Pilot Tukijoukot

    Liittynyt:
    08.02.2000
    Viestejä:
    3 611
    Saadut tykkäykset:
    2
    Minä pistän 10e muovimaton lattiaan ja 10e puupaneelin kattoon :thumbsup:
    Huonon laminaatin hinnalla saa jo hyvän muovimaton.
     
  20. lahkonen

    lahkonen Vakiokasvo

    Liittynyt:
    22.06.2005
    Viestejä:
    658
    Saadut tykkäykset:
    42
    Ero noiden kahden välillä on kuitenkin melko pieni. Meillä esim. alakertaan tasoitettavaa kattoa tullee noin 100m2, joten 450eur tässä konkurssissa ei ole raha eikä mikään. Toisaalta taas minua on hiukan peloiteltu sillä, että jos tasoitettu katto ei sitten tulekaan todella tasaiseksi, niin kaikki pienetkin epätasaisuudet näkyvät. Meille todennäköisesti riittää hyvin tuo ruiskutettu katto, käsittääkseni siinäkin voidaan ruiskutuspainetta tms. säätämällä vaikuttaa siihen kuinka muhkurainen lopputulos on.