Koska ja keneltä HDMI 1.4 -vahvistimia markkinoille?

الموضوع في 'Vahvistimet' بواسطة KMS, بتاريخ ‏11 يناير 2010.

  1. LSA_Vinnie

    LSA_Vinnie Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏13 فبراير 2010
    المشاركات:
    232
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Lupauksethan ovat olleet luokkaa että tänä vuonna tulee 1.4 vahvistimia... Käytännössä tämä tarkoittaa, että näitä kannattaisi alkaa katsastaa vasta loppuvuonna. :grr: Kovin täällä väki kuitenkin tuntuu noita vanhempiakin malleja ostavan ja jos oikeasti ei 3D-kuvaa halua tulevaisuudessa katsella, niin varmasti näitä vanhempia malleja saa uloskantohintaan tämän vuoden aikana.

    Eihän valmistajien koko mallisto kerralla muutu muutenkaan, vaikka teknisesti se varmaan olisikin mahdollista, joten ihan normaalia päivityssykliä sopinee odotella. Enemmän huolta aiheutti mielestäni tuo HDMI 1.4 ja 1.4a eli voiko sittenkin tuolla 1.4:lla mennä vielä metsään eli hoituuko tuo 1.4a oikeasti vain softalla, puhumattakaan miten homma hoituu eri merkkien välillä.

    https://www.dvdplaza.fi/forums/showthread.php?t=80807&highlight=HDMI+1.4a
     
  2. LSA_Vinnie

    LSA_Vinnie Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏13 فبراير 2010
    المشاركات:
    232
    الإعجابات المتلقاة:
    0
  3. hkj

    hkj Avatar Tukijoukot Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏10 سبتمبر 2003
    المشاركات:
    4,126
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Onkyon lisäksi myös Pioneerin HDMI 1.4 soittimien euroopan hintataso alkaa selviämään, listasta puuttuu hieman myöhemmin tuleva 1120-malli (899€?).

    http://geizhals.eu/?fs=pioneer+vsx+20&in=

    Onkyo:
    http://geizhals.eu/?cat=hifirec&asuch=onkyo&xf=327_HDMI+1.4

    Yamaha:
    http://geizhals.eu/?cat=hifirec&asuch=yamaha 67

    Samsung:
    http://geizhals.eu/?cat=hifirec&asuch=samsung hw

    Harvoin etupaneelissa nähty noin vähän nappuloita näytillä kuin Samsungissa (C700) :)

    x_jmt_x:

    Jos olisi kuten kuvaat alla, niin tuo olisi aika kuolinisku HDMI:lle, en ihan usko poikien kusseen NÄIN pahasti :) Kättelyongelmiahan on ollut kautta HDMI:n elinkaaren, mutta ne ovat koskeneet ihan saman HDMI spesifikaation sisälläkin olleita laitteita. Jotain odottamattomia onglemia aina tulee, mutta saa nähdä kuinka suuria. Parhaimmat HDMI 1.3X kaapelithan tukevat HDMI 1.4a spesifikaation uudistuksia paitsi eivät tuota ethernettiä.
     
    آخر تعديل: ‏24 ابريل 2010
  4. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏18 أغسطس 2006
    المشاركات:
    7,596
    الإعجابات المتلقاة:
    524
    Vaan mitens on sitten liittämisen kanssa, ainakin jossain vaiheessa netissä liikkui väitteitä, että HDMI 1.3 ei ole yhteensopiva 1.4:n kanssa, eli esimerkiksi 1.4 HDMI:llä varustettua vahvistinta ei voisi liittää 1.3:lla varustettuun televisioon.

    Toisinpäin pitäisi luonnollisesti onnistua, eli 1.4 omaava televisio ymmärtää kyllä 1.3 vahvistimen signaalia.

    Käsittääkseni ainakin yksi blu-ray soitin, joka on tulossa, sisältää tätä varten kaksi HDMI-lähtöä, yksi 1.4 (3D-kuvalle) ja yksi 1.3 (HD-äänelle/2D-kuvalle, mikäli vahvistin tai televisio on HDMI 1.3).

    Vikana sen lukemani jutun mukaan oli se, että 1.3 stanttua noudattavat eivät 'ymmärrä' 1.4 tulevaa ylimääräistä dataa (3D kuvalle varattu), jolloin esimerkiksi vahvistin ei - näyttölaitetta suojatakseen - anna signaalia lainkaan eteenpäin, koska tulkitsee sen vialliseksi.
     
  5. LSA_Vinnie

    LSA_Vinnie Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏13 فبراير 2010
    المشاركات:
    232
    الإعجابات المتلقاة:
    0
  6. Savon Juippi

    Savon Juippi Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏8 يوليو 2009
    المشاركات:
    163
    الإعجابات المتلقاة:
    0
  7. TTL

    TTL Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏15 فبراير 2004
    المشاركات:
    185
    الإعجابات المتلقاة:
    2
    Voi olla vähän tyhmä kysymys, mutta kohtaisellakaan googlettamisella en löytänyt vastausta siihen, miten hyvin vanhat piuhat ja etenkin laitteet toimisivat esim. uuden Onkyon 508:n kanssa.

    Eli ovatko liittimet yhteensopivat fyysisesti ja tuleeko mitään ongelmia esim. iskettäessä tuommoinen Onkyo 508 fatty-PS3:n ja Sonyn HW-10 tykin väliin?

    Ts. kannattaako varautua tulevaisuuteen kun suurin osa nykyisistä laitteista osaa ja ymmärtää vain tuota 1.3a standardia?
     
  8. ss5262

    ss5262 Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏20 ابريل 2005
    المشاركات:
    31
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Suhteellisen pätevältä vaikuttavan lähteen (www.hdmi.org) mukaan v1.4 on alaspäin yhteensopiva vanhempien versioiden (1.0 - 1.3) kanssa.


    http://www.hdmi.org/manufacturer/hdmi_1_4/hdmi_1_4_faq.aspx#6
     
  9. TTL

    TTL Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏15 فبراير 2004
    المشاركات:
    185
    الإعجابات المتلقاة:
    2
    Ok. Taisin piipahtaa tuollakin sivulla mutten lukenut tarpeeksi pitkälle. No konkretiaa luvassa lähipäivinä, kun verkkokaupasta löytyi tilattavaksi noita 508ja suoraan hyllystä alle 370 egellä. 608 olisi kiinnostanut enemmän mutta kun näyttää olevan jo 20 varausta sisällä eikä yhtään laitetta, niin ei viitsi jäädä odottelemaan.
     
  10. LSA_Vinnie

    LSA_Vinnie Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏13 فبراير 2010
    المشاركات:
    232
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Huomasin Verkkokauppassa olevan nyt nuo uudemmat Denonit listattuna, joista 1911:stä luvataan toimitusajalla 2 - 4 viikkoa ja 1611:stä heinäkuusta lähtien.

    Mutta se mikä pisti silmään oli, että Denon lupailee HDMI 1.4a:ta -- muut mainitsevat vasta 1.4:sen (vaikka kuinka lupailisivat sitä softapäivityksenä).
     
  11. Aziz

    Aziz Tuttu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏5 ديسمبر 2003
    المشاركات:
    210
    الإعجابات المتلقاة:
    0
  12. Gergo

    Gergo Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏3 نوفمبر 2004
    المشاركات:
    602
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Tietoa milloin Sonylta tulee ES sarjalaisiin HDMI 1.4 ?
     
  13. TTL

    TTL Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏15 فبراير 2004
    المشاركات:
    185
    الإعجابات المتلقاة:
    2
    Uusien Onkyokokemusteni jälkeen voin todeta, älä maksa turhasta ja unohda Sony ES. Ei tullut kompatibiliteettiongelmia liitinten kanssa, kaikki laitteet pelittävät - tosin kättelystä voi joskus tulla ongelma: avaa ensin vanha tv, sitten vahvistin ja vasta viimeiseksi esim. vanha WBox. Muuten saattaa jäädä kuva näkymättä. Nämä piti viiveineen yleiskakeen laittaa. Audyssey-kalibrointi ei voisi helpompaa ja tarkempaa olla. Ei turhia valikoita, vain kalibrointimikki kiinni ja siitä se alkaa ja siihen se sitten myös loppuun. Impressed!