Onkohan tuo digiboksi mikä tulee tämän mukana joku normiboksi vain sitten tämä verkkokiintolevy tulee siihen kiinni ja ovat yhteensopivia ? Löytyykö tästä Elisa Viihteestä Internet-selain ? ei varmaan pelkällä kaukosäätimellä paljoa selailla
Öööö... Mitähän tuo ensimmäinen lause oikein tarkoittaa??? Auttaakohan tämä yhtään? Välimerkkien käyttö, ja niihin liittyvät muutkin oikeinkirjoitusohjeet, lienevät edelleenkin päteviä keinoja tuottaa ymmärrettävää tekstiä.
kuinkahan paljon tämä Elisa Viihde kokonaisuudessaan maksaa ? eli tuon kahden vuoden kokonaissumma ? kiitos
hehe saanu enää itekkään selvää omasta tekstistä niin lähinnä sitä meinasin, että mitä romppeita tuossa elisa viihde paketissa tulee, koitin tuossa googletella mutta tuntupas taas vaikeelta löytää vastauksia :d
Hmm, siis eikös se paketin sisältö kerrota Elisa Viihteen Tekniset tiedot sivulla, eli: * Digiboksi * Kaukosäädin * Paristot * Virtalähde * Antennijohto * Ethernet-johto (RJ45) * HDMI- ja Scart-johto * Modeemi * Virtalähde * Ethernet-johto (RJ45) * Puhelinjohto (RJ11) * Analogisuodin * Tietoturvapalvelu lapsilukolla * USB-muistitikku 2 Gt * Pikaopas Sieltä portaalin yläreunan välilehtiä selaamalla näkee mitä palveluja paketti sisältää (mm. 5000Gt tv-ohjelmien tallennustilaa, 5 sähköpostiosoitetta, jne). Oletettu Viihde paketin hinta 24kk:lle = 24 x 39,90 = 957,60.
Kiitos Kun tuossa ei lue, että tulisi tämä Verkkotallennus laite mukana vai onko se jotenki vain rakennettu verkkoon ilman, että sinulla on siihen erillisiä laatikkoja kotona. Tämän kun saisi vielä selvitettyä nii olisin kiitollinen oletan, että se verkkokovalevy tulisi tuohon digiboksiin kiinni, mutta jos joku asiasta hieman paremmin tietävä jonku sanan selittäisi niin voisi harkintaan tämän tilauksen laittaa. Kiitos :thumbsup:
Se mukana tuleva digiboksi on se verkkotallennuslaite. Valitset sillä ohjelmat jotka tallennetaan (tai web-selaimella). Tallenteita sitten katsotaan samaisella digiboksilla Elisan servereiltä. Eli tallenteet striimataan internetin välityksellä Elisalta kotiisi.
1. Itse tallentaminen ei vaadi mitään boksia kotiin. 2. Tallennuspyyntöjä voi tehdä Viihteen mukana tulevalla boksilla tai tietokoneella/kännykällä webissä internetyhteyden yli. 3. Tallenteiden katselu onnistuu joko boksin avulla telkkarista tai tietokoneelta. 4. Maksukanavia ja tilausvideoita voi katsella vain boksin avulla.
Pystyykö noita tallennettuja ohjelmia streamaamaan ulkomailla kiinteän verkkoyhteyden takaa omalla PC:llä, eli vähän samaan tyyliin kuin esim. slingboksilla pystyy? Tuolloin olisi tietysti oltava nopea yhteys tai iso bufferi koneella...Tällöin voisi katsoa suomiohjelmia ulkomailla asutessaan
Tallennettuja pystyy katsomaan (käsittääkseni, ei kokemusta) myös ulkomailta PC:llä normaalin Internetyhteyden yli. (Myös tallennettujen ohjelmien lataaminen omalle koneelle onnistuu hieman säätämällä). Tähän ulkomaakäyttöön kätevämmältä kuulostaa kyllä TV-kaista.
Elisa-viihdettä meillekin puhelinkaupustelija tarjosi. Laajakaistan halpuuden takia voisin ottaakin. Oulussa kun joutuu maksamaan 2 megan liittymästä saman verran kuin Elisa-viihteestä. Mutta ovatko nuo Elisa-viihteen laajakaistan asetukset siis huonot nettipelien pelaamista ajatellen? Vai pystyykö tuolla pelaamaan Wowit ynnä muut, vaativammatkin (?) pelit ilman ongelmia? En minä vaan meidän juniori...
Konsolifinissä on ollut aiheesta jonkin verran keskustelua. Ilmeisesti videokuvan siirrossa käytettävät virheenkorjaukset vaativat joitain yhteyden parametrointeja, jotka heikentävät pingiä. Ja hyvä pingi on etu nopeatempoisissa räiskinnöissä. Teknisessä tuessa olivat saaneet tiputettua pingin kilpailukykyiselle tasolle, mutta en tiedä, mitä vaikutusta tuolla oli Viihteen toimivuuteen muuten.
Jos on tarjottu kaapelimodeemiyhteyttä, niin ei sitä ainakaan voi suositella pelaamiseen. Kaapelimodeemista puuttuu mm. elintärkeä porttiohjaus, eli ainakin lisää romua (reititin) täytyy hankkia. Lisäksi pingi on sen verran surkea, että ei sillä mitään nettipelejä pelata. Sitten on vielä tuo yhteyden laaduttomuus... Ainakin kaapelimodeemiyhteydessä käy usein niin, että yhteys vaan katkeaa, eikä sitä saa päälle muuten kuin resetoimalla modeemin. Itselleni on nyt käynyt Elokuun aikana (tähän mennessä...) 9 kertaa. Ongelma johtuu ELISAn asiakaspalvelun mukaan siitä, että liikenteen lisääntyessä ohjataan jotkin yhteydet toiselle taajuudelle (toiseen verkkoon), ja tässä yhteydessä modeemin pitäisi uusia julkinen IP;nsä, mutta se vain ei osaa sitä tehdä. Sitten on vielä nopeuskysymys. Useilla käyttäjillä on ollut luokattoman huonoja tiedonsiirtonopeuksia, eli normaalikin netin käyttö on tervaantunut eikä verkon tallenteita ole pystynyt katsomaan. Tämä on koskenut myös joitakin ADSL käyttäjiä. Paljon tuota Viihde pakettia mainostetaan ja ilmeisesti myös myydään, mutta ei se mikään valmis palvelu ole. Se vaan ei toimi. :OI:OI
Toisaalta se toimii monella. Ongelma on se ettei omalla kohdalla voi oikein millään päätellä etukäteen että toimiiko Viihde kunnolla vai ei.
Yhteyttä ADSL-modeemilla meille myytiin, reitittimen kera, periaatteellisella 24 megan yhteydellä siis. Lieneekö siinä puutteita?
Kaikessa on puutteita. ADSL-tekniikasta johtuen tuo 24Mbit/s jää käytännössä toteutumatta. Se, kuinka lähelle tuota teoreettista maksimia päästään, riippuu etäisyydestä DSL-keskittimeen ja kuparikaapelien+liitosten laadusta.
Ei meillä muutenkaan voi olla muuta kuin adsl. Mutta onko siis tuossa Elisa-viihteen adsl:ssä jotakin erityisen huonoa verrattuna normielisan adsl:ään?
Pingit tuossa tosiaan menee surkeiksi ja nopeuskin putoaa. Elisan nimipalvelin vastasi 24/1Mb normaalilla ADSL-yhteydellä 8-9ms, Viihteen kytkennän jälkeen 25ms. Speedtest antoi ennen nopeudeksi 19,1Mb ja 26ms, Viihteen kytkennän jälkeen 16,9Mb ja 60ms. Modeemin yhteysnopeus oli ennen 20,3Mb ja Viihteellä 19,3Mb. (Tosin ennen oli eri modeemi, se otti Viihteen kytkennän jälkeen vain 13Mb yhteyden, joten oli pakko ottaa Viihteen modeemi käyttöön). No sitten napsahti ja pyysin kytkemään tuon interleaved profiilin pois ja takaisin entisen fast profiilin. Ja nyt taas kelpaa: nimipalvelin vastaa 7-8ms, Speedtest antaa nopeudeksi 20,3Mb ja 26ms ja yhteysnopeus modeemin hallinnassa on hurjat 23,5Mb. Nopeus myös kasvoi ihan oikeasti, latausnopeudet nousi tuon 400K = 2,0 -> 2,4Mt/sek. Käytössä on yhä Viihteen ADSL-modeemi, sillattuna tietty koska tuolla laitteellahan ei tee palomuurina oikein mitään. Mutta ilmeisen hyvä se on modeemin osalta. Viihteen digiboksi toimii kuten ennenkin, esim. Eurosport HD näkyy ilman ongelmia ja tallennukset myös.
Itselläni on Elisa viihteen kaapeliyhteys ollut käytössä joitain kuukausia ja kaikki tietokonekäyttö ja Playstation 3 nettiräiskinnät ovat toimineet hyvin. Pari kertaa kuukaudessa olen tosin joutunut buuttaamaan modeemin. Tähän toimenpiteeseen on kulunut keskimäärin n. 30 sekuntia kerralla. Koska joillakin käyttäjillä yhteys kuitenkin selvästi krakaa, niin täytyy todeta, ettei tämäkään nettiyhteys sitten autuaaksi tee. Toivottavasti oma yhteys pysyy tällä mallilla ja Elisa saa homman kaikille kuntoon.
Saahan siitä kytkettyä myös wlanin kokonaan pois? Nyt käytössä on Welhon modeemi jonka perässä reititin (wlan/palomuuri), tavoitteena tietysti että olemassaolevaan verkkoon ei tarvisi tehdä mitään muutoksia.