Nyt on ihan pakko kysyä...onko blu-ray steelbookeissa ihan omat kiinnityksensä vai käyttääkö nekin sitä helvetin scanavoa?
Nyt on ihan pakko kysyä... mitä vikaa scanavon kiinnityksessä on? Ja mitä tarkemmin ottaen tuolla 'kiinnityksellä' tarkoitat?
Sweden SteelBook™ Predators (DiscShop) Salt Näissä julkaisuissa DiscShop käyttää ilmeisesti UK julkaisujen koteloita (kuten Avatarin kanssa). Levyt on vaihdettu skandiversioon, ellei UK/euro julkaisut sisällä skanditekstejä (omaa mutua). Molemmat on ennakkotilattavissa myös suomen DiscShopista.
Ei tiukassa kiinnityksessä mitään vikaa ole - ongelma scanavossa on se että siinä ei ole minkään sortin järkevää irrotusmekanismia. Lähteekös se levy nyt keskeltä painamalla, koteloa vääntämällä vai levyä vääntämällä? Nimenomaan tuo jälkimmäinen on melkein väistämätöntä scanavon kanssa - ja sitä nimenomaan pitäisi välttää.
Ei tuossa Scanavon kiinnityksessä ole mitään ihmeellistä. Aivan hyvin siitä saa levyn irti. Se on tekniikka laji sano isäntä kun ... :thumbsup: Jatketaan nyt oikein kunnolla OT linjalla ja yritetään selittää. Moderaattori siirtäköön oikeaan paikkaan. Jos olen oikein ymmärtänyt niin te yritätte vääntää levyn irti niin että etu sormi keskiöön ja peukalolla väännettä levyn reunaa ylös? Tai sitten toisinpäin, peukalo keskiöön ja etu sormella väännete levyn reunaa ylös? Tai joku tälläinen vastaava. Scanvon kohdalla tuo kahden sormen systeemi ei pelitä. Koska levyn keskiön reuna painuu vain tiukemmin kotelon keskiön kiinnitys väkäseen. Tarvitaan kolme sormea. Kylli täti voi myöhemmin piirtää vaikka kuvan jos ei nyt selittämällä selviä Eli kotelo auki toiseen käteen tai pöydälle. Toisen käden etusormi (tarkalleen etusormen kynsi koska sormi on koukussa) keskiöön (ei tarvitse painaa kovaa, tämä on vain tuki sormi), peukalo ja keskisormi levyn vastakkaisiin reunoihin sellaisella otteella että irtonainen levy pysyisi kädessä. Paina levyä keskisormella kohti peukaloa, älä nosta. Nyt samaan aikaan nosta peukalolla levyä reunasta. Ja naps, levy irtoaa todella helposti ja kevyesti, lähes itsestään. :thumbsup:
Canada SteelBook™ V season 1 (FutureShop) Sweden SteelBook™ Machete (DiscShop) Resident Evil: Afterlife (DiscShop) USA SteelBook™ V season 1 (BestBuy)
Myös Australiassa saatavana joitain Steelbook koteloituja nimikkeitä JB-hifi yksinoikeudella useimmat, tekstityksiä en tarkistanut. Salt on myös Suomessa julkaistu ja Resident Evil: Afterlife sekä Machete tulossa Steelbookina, tässä ketjussa mainittu noista vain Ruotsiversiot, tosin takakannen irtopaperi on yhteispohjoismainen ainakin Saltissa.
SteelBook julkaisujahan on tullut ympäri maailman ja tähän ketjuun on keräilty suomitekstein varustetut julkaisut. Aussijulkaisuissa ei tekstejä ole, suurin osa löytyy silti kokoelmastani. Ruotsijulkaisuille parempi nimi olisi pohjoismainen/nordic julkaisu. Tosin DiscShop suomen sivuilla varattavissa oleva Expendables ei näy ainakaan vielä liikkeen ruotsalaisilla/kansainvälisillä sivuilla.
Tuo Expendables on britti importti. Ei sisällä suomi tekstitystä. Ja on ihan ostettavissa/varastossa ollut jo jonkin aikaa. Tosin briteistä tuon saa paljon edullisemmin.
Canada SteelBook™ 2001: A Space Odyssey Heat Ainakin aiemmat julkaisut näistä sisältävät suomitekstit. Todennäköisesti käyttävät samoja levyjä.
Tulossa Discshopilta: The Green Hornet Steelbook http://www.discshop.fi/elokuvat/bluray/green_hornet_steelbook_blu_ray/P80569 tulossa 25. toukokuuta