No nyt alkaa tulla niitä uusia malleja. Tässä Onkyo TX-SR309 http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=38039
Noniin, nyt olisi Blu-ray soitin (Sony BDP-S570) hommattu ja Tv (Samsung 46C755) hommattu ja vielä olisi vahvistin hommaamatta. Kävinkin tuossa vähän kattelemassa Gigantissa laitteita ja olinkin jo aikaisemmin tullu tulokseen että vois hankkia Yamahan RX-V667 mutta myyjä kehui Onkyon TX-SR608 maasta taivaisiin ja käskikin vakavasti harkitsemaan tätä vahvistinta. Mitäs mieltä arvon Plazalaiset on, kumpi olisi sitten se parempi vaihtoehto? Jotenkin vaan vähän kaauhistuttaa kun lueskelee tuota Onkyon ketjua kuinka "paljon" siellä on negatiiviseen sävyyn kaikkea ongelmaa ja Yamahan ketjussa ei niinkään paljoa.
567 näyttäis olevan gigantissa nyt 333. Meinasin hakea, mutta muutama kyssäri ensin. Multa löytyy 3d tv ja mainostavat että 567 on 3d ready? tarviiko tämä kuitenkin päivittää vielä? eli jammulta dvd sitä varten pitää pyytää?
En ole vielä vahvistinta saanut hommattua. Nyt lähinnä odottelen Onkyon uusia malleja kauppojen hyllyille, joista mm. Verkkokauppa.com myy jo: Onkyo TX-NR609 578.90 http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=26073 Onkyo TX-NR509 398.90 http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=42193 Onkyo TX-SR309 278.90 http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=38039
Tuskin tarvitsee. Uudet vahvistimet pitäisi olla päivitetty. Oma on ainakin ja ostin sen viime viikolla.
Uusi 5.1 vahvistin pitäisi hommata. Gigantissa näyttäisi olevan http://www.gigantti.fi/product/tv-ja-aani/erillishifi/vahvistimet/VSX820K/pioneer-viritinvahvistin eli Pioneer VSX-820-K tarjouksessa hintaan 269. Olen aikaisemmin katsellut Yamahan RX-567:ää, jonka taitaa saada tällä hetkellä hintaan 345. Pioneerissä ei ilmeisesti ole skaalainta? Entäs OSD? Vaikeaksi menee tämä valinta :hitme:.
Riippuen budjetista niin toi Onkyo TX-NR509 vois olla kanssa kova juttu, ehkä? Itellä kanssa tässä olis tarvis 5.1 vahvistimelle vieläkin mutta olen nyt sen verran jo ehtiny säästään että olen miettiny josko sitä aattelis tulevaisuutta ja panostais tohon TX-NR609, onhan siinä olevinaan jotain uutta ja hienoa, kait? Ei vain vielä ole ilmestyny myyntiin Suomenmaalle että olis päässy räpeltään. Tota TX-NR509 olis jo myynnissä Verkkokauppa.com mutta ei taida olla vielä esittelyssä että pääsis hiplaileen. Oikeastaan omintakeisuus mikä kiinnostais olis toi Internetraadio ja siihenkin erikseen ostettava langaton lähetin on mulla ainakin semmonen iiiso plussa joka herättää kiinnostusta, tie sitten koska toi langaton lähetin on edes tulossa suomeen myyntiin ja mihkä hintaan mutta olishan se ihan jeez... e: Ja tässä kanssa miettiny että onkohan mitää järkeä maksaa melkein 200€ tosta 609:stä kun kaiuttimet ei oo mitään erityistä hifiä ja ei kuiteskaan ole kuin 5 kaiutinta käytössä, ainakaan toistaiseksi??? Että tuleeko tossa 609 niin paljon mitään uutta ja ihmeellistä että lähtis siitä maksaan?
Huomasitko että Onkyo 509:iin saa myös 7.1 setupin. Surround back kaiuttimien pitää olla siinä tapauksessa aktiivikaiuttimia. Denon 1611(vm.2010):ssa on samanlainen toteutus (passiivi 5.1 +aktiivi sb 2.0) Passiivikaiuttimilla Onkyo 508(vm.2010):iin sai 7.1ch ja tohon uudempaan 509:iin enää vain 5.1, vaan onhan siihen kai tullut ominaisuuksia joita 508:sta ei löydy.