Antenniverkon teräväpiirtolähetyksen katselu PC:llä

الموضوع في 'Digi-TV' بواسطة Mukavamedia, بتاريخ ‏6 مايو 2011.

  1. Mukavamedia

    Mukavamedia Aktiivinen käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏29 سبتمبر 2005
    المشاركات:
    93
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Millaisilla laitteilla voi katsella? Onko jo toimivia kokoonpanoja?

    Nykyinen laitteisto/softat:
    Win7 64bit, Intel i7
    Windows Media Center
    Hauppauge Nanostick T2, usb
    Reddo DigiTV, usb
    Antennit jne kaapeloinnit kunnossa
    FullHD monitori

    Näillä laitteilla katselen nykyisin tavallisia digiTV lähetyksiä, joita voi tallennella jne. vaikka kahta yhtä aikaa. Systeemi toimii loistavasti. Nauhoittaa automaattisesti, vaikka yöllä. PC herää sleep modesta ja nauhottaa halutut ohjelmat ja menee takaisin sleep modeen. Katselupuskuria olen määrittänyt noin 24 tuntia, joten voin "kelata" saman päivän ohjelmia aina taaksepäin ja talletukset tietenkin aina käytössä.

    Nyt olisi kiva siirtyä teräväpiirtoaikaan. Teräväpiirtolähetykset (testi) Anvian verkosta näkyvät myös. Ongelmana on salattujen kanavien (ilmaisen YLE HD) katselu. Katselukortinkin sain jo, mutta onko olemassa kortinlukijalaitetta, joka toimisi tuossa ympäristössä?
     
  2. Slarti

    Slarti Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏18 مارس 2005
    المشاركات:
    508
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Lyhyt vastaus: ei ole.

    CI+ moduuleita ei ole eikä välttämättä tule PC:lle ikinä. Kiitetään siis TV Viihdettä kusipäisimmän tempun tekemisestä ikinä: ilmainen kanava sellaiseksi että sitä ei katsella millään PC:llä:OI

    Ei todennäköisesti edes kaapelissa kun heidän on lain mukaan pakko matkia maanpäällisen lähetysverkon tapaa lähettää signaali.
     
  3. Digital Man

    Digital Man Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏17 يونيو 2000
    المشاركات:
    670
    الإعجابات المتلقاة:
    4
    Alkaa tosiaan näyttämään siltä että Suomessa ei katsella mitään hd-kanavaa ilman korttia. Tällöin tv:n katselun tietokoneella saa unohtaa kokonaan tulevaisuudessa. Kauppiaat ainakin hierovat käsiään kun joka laitteeseen täytyy ostaa lukija ja kortti.
     
  4. Mukavamedia

    Mukavamedia Aktiivinen käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏29 سبتمبر 2005
    المشاركات:
    93
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Niin, se voi olla, ettei koskaan katsella PC:llä teräväpiirtoa. Toinen mahdollinen tie on se, että tuollaisesta korttipakosta ilmaiskanavissa jossain vaiheessa luovutaan, kun huomataan, kuinka hankala, älytön ja keinotekoinen tapa se on.

    Parempi olisi, ettei kukaan tilaisi koskaan mitään TV Viihteeltä. Saavatkohan he Yleltä tuloja jokaisesta ilmaiskortistakin?
     
  5. v14gra

    v14gra Guest
    Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏27 مارس 2005
    المشاركات:
    114
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Osaisko joku rakentaa USB-sovittimen, johon se CI+ modulikytketään ja siten saadaan HD kuva näkymään PC:llä?
     
  6. Ciao

    Ciao Guest
    Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏12 مايو 2011
    المشاركات:
    1
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ei hyvää päivää. Miten se olisi TV Viihteen vika, että lähettämiseen tarvitaan CI+ moduuli ja että YLE on antanut ne tv Viihteen lähetettäväksi? Kaikki sopimukset on aina varmasti neuvoteltu yhdessä... että ihan sinne Ylelle pitäisi mennä itkemään.:hitme:
     
  7. Baphomet

    Baphomet Guest
    Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏4 ابريل 2008
    المشاركات:
    624
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Käviskö tämä?
     
  8. Voitto-Aulis

    Voitto-Aulis Guest
    Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏14 مايو 2002
    المشاركات:
    1,995
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ei taida itku auttaa millekään lähetyspään taholle, kun jo sisällöntuottajat vaativat että HDTV matsku tulee lähettää suojattuna ja se ei saa näkyä usb-boxeilla tai muillakaan pc vehkeillä.

    Eiköhän tuo aika pian kierretä, kuten muutkin...
     
  9. spacman

    spacman Tuttu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏23 يناير 2004
    المشاركات:
    169
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Tuo on pelkkä usb-pcmcia sovitin johon ci+ moduli kyllä fyysisesti sopii mutta ci+:n vaatimaa salausta ei tolla (eikä millään muullakaan samanlaisella adapterilla) saa toimimaan.
     
  10. Ohramies

    Ohramies Tunnettu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏31 يناير 2006
    المشاركات:
    465
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    No ei mitä yleen tulee?

    Tossahan oli juttua siitä miten tämä on sovittu eli salaus oli "yksi valintaan vaikuttavista tekijöistä" mutta tv viihde teki komeimman seminaarimatkapakettitarjouksen tms..

    Eli kannattaa ehdottomasti olla yhteydessä lindenin seuraajaan jne.
     
  11. tsinivuo

    tsinivuo Guest
    Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏23 مارس 2002
    المشاركات:
    3,907
    الإعجابات المتلقاة:
    1
    Onko sitten tarve maksaa itsensä kipeäksi <> voi olla katsomatta ja maksamatta paskasta ja siirtyy laittomien levitysmuotojen käyttäjäksi täysin. Kyllä jo kun maksaa tv-lupaa, niin odottaisi saavan sen palvelun mikä siihen kuuluu, mutta ei, niin pitäköön tunkkinsa, en kuole, vaikken näe telkkaria.

    Minusta tuntuu, että kauppiaat on kummissaan, kun laitteiden kauppa ei koskaan kunnolla käynnistykkään tuon takia.
     
  12. McIce

    McIce Guest
    Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏14 نوفمبر 2007
    المشاركات:
    148
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ja ei tosiaan ole pakko käyttää laittomia keinoja. Voddler ja monet muut palvelut toimivat (vain) PC:llä ja internet on täynnä paljon mielenkiintoisempaa ilmaista materiaalia kuin hollywoodhöttö. Kieltämättä live-urheilulähetykset ovat aika kova pala mutta omalta kohdalta en kyllä mitään muuta jää kaipaamaan. (Vaikka tekee kipeää niin ei haittaa!).
    Voisi pistää uuden ketjun, The HTPC strikes back, vaihtoehdoille mitä voi töllöttää ilman korttilinkityksiä netin kautta. Yhtenä esimerkkinä vaikkapa Flickr.com :sta hakee itseään kiinnostavalla hakusanalla ja valitsee view slideshow... & full screen. Näin meillä on kulutettu monta iltaa screenin äärellä ja paljon antoisampaa kuin tv:n katselu. Myös Google-Earthiä on pyöritelty ahkeraan ja katseltu eri paikkoihin linkitettyjä valokuvia ja videoita jne....Lisäksi vielä The Hunt For Gollum ja Iron Sky -tyyppiset hankkeet toivottavasti lisääntyvät - siinäpähän sitten ihmettelevät erillislaitefriikit millä saisivat näkyviin nuo :thumbsup:
     
    #12 McIce, ‏13 مايو 2011
    آخر تعديل: ‏13 مايو 2011
  13. toke

    toke Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏13 ديسمبر 2001
    المشاركات:
    1,025
    الإعجابات المتلقاة:
    0
  14. poopee

    poopee Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏18 ابريل 2005
    المشاركات:
    546
    الإعجابات المتلقاة:
    1
  15. Inssi59

    Inssi59 Guest
    Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏16 مايو 2011
    المشاركات:
    347
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Noin teknisesti ajatellen voisin kyllä kuvitella, että joku jopa tekisi esim. CI+ moduulipaikalla varustetun PCI-kortin ja sille PC-sovelluksen, jolla Suomenkin HD-lähetyksiä pystyy PC:lle tallentamaan.
    Katselun ja toiston edellytyksenä se CI+ -moduuli ja ohjelmakortti, joilla tallennus tehtiin. Tallenne siis levyllä aina salattuna ja tämän salatun tiedoston voi periaatteessa toisellekin laitteelle siirtää, kun mukana kulkee myös se CI+ -moduuli ja ohjelmakortti.
    PC:llä katselun ja toiston edellytyksenä on myös se, että sovellus ei salli HD-tasoista toistoa PC:ssä muuten kuin vastaavaa kopiosuojausta tukevalla näytönohjaimella.
     
  16. hhelminen

    hhelminen Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏10 يوليو 2006
    المشاركات:
    905
    الإعجابات المتلقاة:
    17
    Moni muuten unohtaa että tulevaisuudessa (2016) myös avoimet SD kanavat siirtyvät DVB-T2 puolelle.
    Ja onhan niitä salaamattomia SD kanavia kait tulossa jo ennen tuotakin T2 puolelle....
     
  17. Inssi59

    Inssi59 Guest
    Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏16 مايو 2011
    المشاركات:
    347
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Lisäyksenä edelliseen; Ehkä jotakin tuollaista on jo mietittykin, mutta raskaasta (=kalliista) sertifiointrumbasta johtuen tuotteelle pitää olla "varmat" markkinat tiedossa, ennen kuin kukaan sellaisen tuotteen kehitystyöhön uskaltaa panostaa.
     
  18. Inssi59

    Inssi59 Guest
    Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏16 مايو 2011
    المشاركات:
    347
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Tästä samaisesta asiasta on näköjään keskusteltu täällä, ja tuon keskustelun perusteella asiassa on monta kantoa kaskessa.
    Ei mahdotonta, mutta kuten jo aiemmin kirjoitin, niin isoa panostusta kehitystyöhön ja sertifiointiin vaaditaan, että harvalla niin syviä taskuja löytyy.
    PCTV-markkinakaan ei taida kuitenkaan niin iso olla, että panostus nopeasti itsensä takaisin maksaisi.
     
  19. Mukavamedia

    Mukavamedia Aktiivinen käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏29 سبتمبر 2005
    المشاركات:
    93
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Kiitos kommenteista kaikille. Tuota linkkiä en saanut enää auki. Onkohan viesti poistettu tms.
    Eikös nykyisin ole tilanne muuttunut, eli DNA:n verkon kautta voi katsoa salaamattomana teräväpiirtolähetyksiä. Itselläni on Hauppaugen teräväpiirtoviritin PC:ssä (kaksi tuollaista). Anvian testikuva näkyy hyvin noilla, DNA:n verkkoon en vielä ole kokeillut, kun ei ole VHF-antennia. Onko kellään kokemuksia, näkyykö DNA:n kautta YLE HD hyvin PC:llä katsottuna? Millaiset laitteet ja softat. Itsellä on win7 ja katson media centerin kautta TV ohjelmat. Virittimet on Hauppauge teräväpiirto-TV usb-tikkuja.
     
    #19 Mukavamedia, ‏23 فبراير 2012
    آخر تعديل: ‏23 فبراير 2012
  20. Critter

    Critter Guest
    Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏31 أكتوبر 2001
    المشاركات:
    123
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    PCTV Nanostick DVB-T2 290e tikulla näkyy ainakin dna:n verkosta Yle HD ja digitan D nipusta MTV3 HD kanavat salaamatta ilman korttilinkityskytköksiä. Tiedä sitten kuinka kauan, mutta ainakin toistaiseksi.