16 vuotta sitä sai odottaa, mutta tulihan se sieltä lopulta! :thumbsup:. Ei se Suomen peli kaunista tai helppoa ollut, mutta hällä väliä, Ruotsi on murskattu totaalisesti :king:
Intuitiosta: jostakin syystä ennen peliä kävi mielessä World cup 1996 ja USA:n maaginen nousu voittoon. No eihän näitä etukäteen voi sanoa, mutta melkosta. ONNEA LEIJONAT, AIVAN MAHTAVAA!!! :naminami:
NYT HUUDETAAN!!!!!!!! Ihan mieletön jengi. Tässäkin pelissä nousivat voittoon. Itse kliimaksi ei noussut suureksi koska Suomi RAISKASI Ruotsin jo niin varhaisessa vaiheessa! Mutta kun näki Koivun ja Ruudun hyppimässä sen yhen maalin jälkeen, niin vähän oli pakko herkistyä. Hienoja pelimiehiä. Kaikki pelasivat tosi hyvin, mutta pakko nostaa esiin Lajunen. Siinä on mies joka karvaa kuin hullu ja seuraa tunnollisesti omaan päätyyn asti. Ihan kuin katselisi omaa peliä pleikkarilla... Mutta Lajunen ei liiku napin voimalla vaan taistelutahdon! Ihan mieletön jätkä. Ei varmasti tee sataa pistettä NHL:ssä per kausi mutta ehdottomasti tosi tärkeä palanen nyky ja tulavaisuuden Suomea. Granlundikin oli ihan usomaton. Se luovuus, se luovuus... Ei voinut olla harkittu se syöttö Pesosen maaliin? Vai onko se niin saatanan hyvä? Nyt on lopetettava yksittäisten pelaajien hehkutus. Muuten tässä menisi koko ilta. No mainitaan nyt vielä että yleinen oksennusämpäri Juhamatti Aaltonen pelas aivan nappi pelin ja oli hyödyksi joukkueelle! Tämä tästä. Ja zädäm, hiljennytän taikasauvalla anti-jalos siiven ainakin seuraavaan eurohokituuriin asti. Silloin taas valitaan vääriä pelaajia. Mutta nyt NAATITAAN!!!!!!
Hurjaa touhua. Kivat varpajaiset, poika kotiin tänään, poika kotiin huomenna. Anteeksi pessimistisyyteni aiemmin, Suomi hoiti homman taas ruottia vastaan ja thats that.
Onhan tää ihan huikeeta!!!! Milloin Suomi on voittanut pelistä 21minuuttia 6-0 Ruotsia vastaan? Skumppa virtaa ja ei oo töitä aamusta :thumbsup:
Fasth turnauksen MVP? Jokseenkin ihmeellinen päätös. No ehkä se sitten kertoo Ruotsin joukkueesta jotain? Kyllähän numero 64 oli se todellisuudessa. Jumala ratkaisi tämän finaalinkin. Avatkaa jo silmät. Suosittelen lukemaan ruotsalaisia iltapäivälehtiä. :thumbsup:
Huono vitsi. Immonenhan on loistanut näissä kekkereissä aiemminkin. Täytyy ottaa huomioon, kuka oli se Suomen pelin sielu. Mikael Granlund. Toki Immoselta uskomaton turnaus myös, ei niitä maaleja voi väheksyä. Mutta Granlundin kaltaista pelaajaa ei ole pitkään aikaan ollut ja mielestäni tämä oli isoin avain mestaruudessa yhdessä toki uuden pelitavan vihdoin onnistuneen toteutuksen ja hienojen valintojen kanssa. :thumbsup: Uskomaton kolmas erä, täytyy sanoa. Nyt aukesi ne maalihanat juurikin kaikilta niiltä pelaajilta joita on parjattu (pl. Aaltonen ). Huh huh että sai tuulettaa! Nyt naatitaan! :king:
Nuo valinnat tehdään aina ennen mitalipelejä. Muutenhan Vehanen olisi voittanut vastaavan tittelin...
Noo, aika kiistaton kaksikko. Immonen oli se joka viimeisteli ne maalit, joku näkee että Grane teki ne mutta turha ottaa mitään pois kummaltakaan, mulla vaan nousee Granen hehkutuksesta niskavillat pystyyn. Kun sitä veiviäkin, jonka Hisey teki jo vuosia sitten liigassa, muistellaan Jussiin asti. Mutta muna vai kana, ehdottomasti kovin "tutkapari" :thumbsup:
Juu, ehkä tämä kiistely ja Granlundin dissaaminen jää nyt edes vähemmälle, sikäli hyvin kaveri onnistui finaalissakin. Ja huonolla vitsillä tarkoitin sitä ruotsin olematonta numeroa 64...No aikamoinen vitsi on noi all stars -valinnatkin, nyt niitä haukutaan jo Ruotsissa.
Kaksi ekaa erää Ruotsi vei, mutta viimeisessä jäi käsilaukuksi :naminami:. Kiitos pojat. Erikoismaininnat suomen joukkueen selkärangalle Koivulle, pelin painopisteen siirtäjälle Immoselle, viimeisenä lukkona toimineelle Vehaselle, sekä kaksi jäähyä punnertaneelle Granlundille. Aaltonenkin pelasi penteleen hyvän loppuottelun.
Kuulin että torijuhlat näytettäisi TV2:lla joskus 19:15 aikoihin? Mutta ei ole ainakaan Ylen ohjelmaoppaaseen päivitetty sellaista. Näytetäänkö kansanjuhlat telkkarissa siis silloin vai onko kyseessä joku nettilähetys? Finaalilla oli yli 2,4 miljoonaa katsojaa. Ihan uskomatonta. Kyllä tän voiton merkitys on noussut huimasti yöunien aikana. Nyt sen näkee selvemmin ja osaa tunteella fiilistellä näitä asioita: loistava joukkuehenki, hyvä pelitapa, uhrautuvuus ja kuten Vehanen sanoi joukkueessa ei ollut ketään joka luuli olevansa tärkeämpi kuin muut. Tätä on joukkue-urheilu parhaimmillaan. Kapteeni itsekin sanoi että paras joukkue missä on koskaan pelannut. Mikko on loistava kapteeni. Mikko ei ollut yli-iloisena kertaakaan turnauksen aikana, koska siihen ei ollut mitään syytä. Matka oli kesken ennen kuin finaali ratkesi. Silloin Koivun tunteet räjähti ja kaikki näki mikä siellä tyyneyden alla kyti. Nyt Suomessa hokibuumi taas nousee, kotikisoista ei kieltäydy muutenkaan kukaan ja niin edelleen. Saa nähdä sitten miten Jalonen saa myytyä pelitapansa tietyille NHL-pelaajille. Koivu ja Ruutu ei ole välttämättä tuolloin joukkueessa välikätenä jos NHL:ssä tulee menestystä. Toisen mestaruuden putkeen pitäisi kyllä olla mahdollista. Kisojen isäntämaa ei ole voittanut 25 vuoteen, ensi vuonna se on 26 vuotta ja siihen se toivottavasti jää.
vaikka genre itelle vähän epämieluisa, niin postaan kuitenkin Spotify käyttäjien iloksi: http://open.spotify.com/track/7bF4r9iNGX0HxJnuHn3p20 -CB