5.1 kaiutinjärjestelmä aloittelijalle?

Keskustelu osiossa 'Kaiuttimet ja subwooferit' , aloittajana Lightwolf, 10.07.2011.

  1. Lightwolf

    Lightwolf Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    30.03.2008
    Viestejä:
    354
    Saadut tykkäykset:
    1
  2. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    05.04.2007
    Viestejä:
    5 008
    Saadut tykkäykset:
    137
    Olet ymmärtänyt hiukan väärin nuo setit. Ne "korkeat" kaiuttimet on yleensä tarkoitettu eteen toistamaan puhetta "tärkeämpää ääniraitaa". Taakse tulee ne pienemmät ja huonommat purkit, jotka eivät kykene toistamaan muuta kuin tehostekilinöitä.
    Ehkä hädintuskin riittää peleille. Älä kuitenkaan odota että räjähdykset pudottelisivat tauluja seiniltä tuolla subilla. Musiikkilla suorituskyky jäänee pahasti vajavaiseksi.

    Kotiteatterin kaiuttimien lähtökohtana tulisi pitää identtisiä kaiuttimia järjestelmän äänikuvan yhtenäisyyden takaamiseksi. Siis 5.1 järjestelmässä olisi 5 identtistä kaiutinta. Mikäli tämä ei ole mahdollista esimerkiksi budjettisyistä, niin vasen-, keski- ja oikea- kaiuttimet tulee silti valita identtisinä, kun taakse voi hankkia säästösyista halvemmat. Lähes kaikki markettien muovisarjat kuitenkin valitettavasti sisältävät isommat/lattiamalliset etukaiuttimet, poikittaisen keskikaiuttimen ja pikkuruiset viilipurkkitakakaiuttimet. Täysin typerä lähtökohta. Markkinamiesten tehokkuuden tuloksena nykyisin jotkut jopa uskovat että keskellä "kuuluu olla" poikittainen kaiutin, vaikka keskellä kuuluu olla tismalleen samanlainen kaiutin kuin oikeassa ja vasemma pääkanavassa.

    Suosittelen tutustumaan edullisiin oikeisiin kaiuttimiin, alkuvaiheessa ilman subia. Pääset varmasti parempaan tulokseen kuin huonolla valmissarjalla. Hakutoimintoa testailemaan ja tuoreimpia aihetta sivuavia keskusteluja selaamaan mars. Soveliaita edullisen hintaluokan kaiuttimia esim Monitor Audio BX1/BX2, PSB Alpha ja Genelec 6010A.
     
  3. Lightwolf

    Lightwolf Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    30.03.2008
    Viestejä:
    354
    Saadut tykkäykset:
    1
    Juuh ei oikein kukaan suosittele valmiita kaiutinpaketteja. :weep:

    Jeps ymmärsin väärin että korkeat kaiuttimet tulisi taakse.

    Harmi vaan, olisi kiva sohvan takana sellaiset korkeat. :)
     
  4. karik134

    karik134 Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    05.10.2008
    Viestejä:
    2 117
    Saadut tykkäykset:
    45
    Kannattaa ostaa esim. Tannoy V1-pari (Suomesta 218€ ja UK:sta n.191€ sis.postit) jota murossa jo suosittelinkin. V1:llä on sentään joku jälleenmyyntiarvo jos joskus vaihdat kaiuttimia vielä parempiin.
    Sitten kun on rahaa taas niin hommaat 3kpl V1:iä lisää (n.300-330€ investointi) ja viimeisenä hankit kunnollisen subin käytettynä tai uutena (n.300-850€ investointi)

    Kaiuttimet tulee asentaa korkeudelle jossa diskantti on korvan tasolla. Takakaiuttimia(surround) ei sijoiteta kuuntelupaikan taakse kuten nimestä voisi päätellä vaan ne tulee laittaa sivuille ehkä hieman takaviistoon http://www.dolby.com/consumer/setup/speaker-setup-guide/index.html
     
    Viimeksi muokattu: 10.07.2011
  5. Lightwolf

    Lightwolf Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    30.03.2008
    Viestejä:
    354
    Saadut tykkäykset:
    1
    Juuh Tannoy Mercury kiinnostaisi. :)
    Tuo dolby sivustohan on kätevä. ;)

    Eli tämä pari siis on hyvä etukaiuttimiksi?
    Tannoy Mercury V4 Sugar Maple, 2-tie lattiakaiutinpari
    http://www.verkkokauppa.com/fi/prod...ercury-V4-Sugar-Maple-2-tie-lattiakaiutinpari

    Ja tämä keskelle tv:n ala tai yläpuolelle puhetta varten?
    Tannoy Mercury VC Sugar Maple, 2-tie keskikaiutin
    http://www.verkkokauppa.com/fi/product/24716/cvqsm/Tannoy-Mercury-VC-Sugar-Maple-2-tie-keskikaiutin

    Miksi Tannyon kotisivuilla Mercuryt on jaoteltu Hifi alueelle eikä Home Theatre alueelle?
    http://www.tannoy.com/ResidentialSu...FAUQFA1BJRAUDMzcxOgDzirokTi6BJlXxRYcv2eKst1M=
    Musiikkia ei ole tarkoitus noilla kuunnella vaan elokuvia ja pelejä.
     
    Viimeksi muokattu: 10.07.2011
  6. karik134

    karik134 Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    05.10.2008
    Viestejä:
    2 117
    Saadut tykkäykset:
    45
    Ei vaan V1 jalustakaiuttimet eteen, keskelle ja taakse(sivulle).
     
  7. Mendel

    Mendel Guest Guest

    Liittynyt:
    19.04.2011
    Viestejä:
    131
    Saadut tykkäykset:
    0
    Useimmat kaupat myyvät noita Tannoy kaiuttimia vain pareittain. Kuitenkin esim Marek Sound myy yksittäisiä kappaleita eli 5 kpl tilaaminen onnistuu sieltä ilman että saat turhaa ylimääräistä kuudetta. http://www.mareks.fi/tuotteet/tannoy-mercury-v1-custom-kpl.html

    Kannattaa siis ostaa 5 täsmälleen samanlaista kaiutinta.

    jos budjetti on tiukilla niin subbarinhan voi ostaa myös myöhemmin erikseen. Täältä varmaan löytyy paljonkin erilaisia suosituksia, itse valitsin omien tannoyideni seuraksi tuon: http://www.mareks.fi/tuotteet/bk-electronics-xls200-df-mk2-subwoofer-kpl.html ja en ole katunut.

    Takakaiuttimet saat ehkä parhaiten haluamallesi korkeudelle seinätelineellä. Itselläni on http://www.verkkokauppa.com/fi/product/19648/ntqm/Vogel-s-VLB-200-kaiutintelinepari-musta
    (itse olen etukaiuttimetkin laittanut telineelle joskin vähän optimaalista korkeammalle ettei lapset yllä... niin paitsi keskikaiutin on pöydällä tv:n alla.)
     
    Viimeksi muokattu: 10.07.2011
  8. Lightwolf

    Lightwolf Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    30.03.2008
    Viestejä:
    354
    Saadut tykkäykset:
    1
    Mutta siis mikä idea noissa korkeissa kaiuttimissa ja keskikaiuttimessa sitten on jos näitä jalustakaiuttimia vaan kannattaa ostaa? :confused:

    Eikös keskikaiutin ole puhetta varten? Nykyisellä 2.1 Logitech systeemilläni puhe on liian hiljaisella ja toiminta liian kovalla.
    Jos jalustakaiutin keskelle niin se joutuisi lattialla olemaan ja olisi silloin ärsyttävästi pelikonsolien ja bluray soittimen tiellä. :(

    Voiko niitä jalustakaiuttimia käyttää ilman jalustaa? TV-tason päällä tv:n molemmilla puolilla?
     
  9. karik134

    karik134 Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    05.10.2008
    Viestejä:
    2 117
    Saadut tykkäykset:
    45
    Audioaffair.co.uk:sta saa 2paria hintaan £325(256+70pk) = n. 374€ posteineen.
    Sitten vielä ostaa Marekista 1kpl 113€+postit(10€?)

    Halvin hinta jos haluaa ostaa Suomesta on MrHifin 2 x 218€/pari(postit 0€) yht. 436€ + 1kpl Marekista 113€+postit(10€?).
    edit: tai laita vaikka Mareksiin kyselyä että myykö esim. 5kpl 550€posteineen niin saat kaikki Suomesta yhdestä paikasta jos tuolta englannista ei sitten halua tilata.

    edit2: Joensuusta löytyy 199€/pari jos asuu sillä suunnalla http://www.kuvajaaani.com/kotihifi/aani/kaiuttimet/tannoy/
     
    Viimeksi muokattu: 10.07.2011
  10. Mendel

    Mendel Guest Guest

    Liittynyt:
    19.04.2011
    Viestejä:
    131
    Saadut tykkäykset:
    0
    Ne on varmaan jonkun mielestä tyylikkäämmän näkösiä... Korkeassa tornikaiuttimessa saat rahallesi äänenlaadullisesti vähemmän vastinetta koska maksat siinä muista materiaaleista kuin varsinaiseen äänentuottoon käytetyistä komponenteista suhteessa enemmän. Äänikuva on kuitenkin kaikkein yhtenäisin jos kaikki kaiuttimet ovat samanlaisia eli samaa taajuutta oleva tasainen ääni ei muutu luonnottomasti eri kuuloiseksi äänen siirtyessä kaiuttimelta toiselle.

    Kyllä on. Ainakin siis elokuvakäytössä. (edit: Olen huomannut että ainakin pelikäytössä puheet tuppaa tulemaan siltä suunnalta missä puhuva hahmo on)

    Voi niitä sijoitella esim hyllylle tai miksei tv tasollekin. Jonkun verran saattaa matalat taajuudet kuitenkin ylikorostua jos kaiutin on liian lähellä seinää, varmaan jossain määrin samaa efektiä jos se on pöydällä. Tätä voi kuitenkin korjata vahvistimen asetuksista. Itse tosiaan asetin myös etukaiuttimet seinätelineelle paitsi keskikaiuttimen tv tason päälle tv:n alle.
     
    Viimeksi muokattu: 10.07.2011
  11. Mendel

    Mendel Guest Guest

    Liittynyt:
    19.04.2011
    Viestejä:
    131
    Saadut tykkäykset:
    0
    !! Harmi kun en tuota tajunnut omaa järjestelmääni hankkiessa että tietysti puntakaupasta olisi kannattanut hommata :hitme:
     
  12. karik134

    karik134 Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    05.10.2008
    Viestejä:
    2 117
    Saadut tykkäykset:
    45
    Lattiakaiuttimet toistaa matalemmalle kuin jalustakaiuttimet, mutta eroa ei ole niin paljon että sinun kannattaisi maksaa niistä yli kaksinkertaista hintaa. Varsinkin jos subin ostat niin lattiakaiuttimien hieman parempi bassotoisto saattaa jäädä turhaksi ellet kuuntele musaa pelkästään 2.0-muodossa.

    Keskikaiutin eroaa tavallisesta jalustakaiuttimesta jonkin verran esim. toistavat bassoa vähemmän ja hintaa yhdellä kaiuttimella voi olla saman verran mitä jalustakaiutinparilla eli säästät rahaakin. Kyllä keskiääni toistaa myös musiikkia jos puhetta ei ole. Ellet voi sijoittaa tavallista kaiutinta järkevästi tv:n ylä- tai alapuolelle esim. seinätelineellä niin sitten vasta kannattaa ostaa se toisenmallinen.
     
    Viimeksi muokattu: 10.07.2011
  13. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    18.08.2006
    Viestejä:
    7 596
    Saadut tykkäykset:
    524
    Lattiakaiuttimilla on paikkansa 2.0 järjestelmässä tai jos syystä tai toisesta musiikkia halutaa kuunnella siten, että subbaria ei käytetä lainkaan. Täyden 5.1 sarjankin voi koota lattiakaiuttimista, jos tila on suuri: tällöin keskimmäinen on kankaan takana (ja kangas on tähän sopiva).

    Sen sijaan ns. center-mallisilla keskikaiuttimilla, jotka siis on tarkoitettu vaaka-asentoon, ei ole mitään muuta virkaa, kuin miellyttää sisustajan silmää ja helpottaa sijoittelua - äänenlaadun kustannuksella.

    Hifimaailman artikkeli kaiutinsijoittelusta
     
  14. Lightwolf

    Lightwolf Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    30.03.2008
    Viestejä:
    354
    Saadut tykkäykset:
    1
    Juuh on se aikamoista säätämistä kaiuttimien kanssa. :) :weep:
    Voi hitto. :D
    Aika ihme että keskikaiuttimet on sitten tollaista kusetusta. :(
     
  15. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    18.08.2006
    Viestejä:
    7 596
    Saadut tykkäykset:
    524
    Noo, en tiedä onko ihan "kusetusta", mutta kysyntä ja tarjonta tuotakin säätelee.

    Toisilla ei hellasärön vuoksi vaan ole muuta mahdollisuutta.
     
  16. Lightwolf

    Lightwolf Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    30.03.2008
    Viestejä:
    354
    Saadut tykkäykset:
    1
    hellasärö? Mitä se tarkoittaa?

    Juuh keskikaiutin sopisi paremmin minun olohuoneeseen kuin tuollainen iso pysty mercury. :hitme:
     
  17. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    18.08.2006
    Viestejä:
    7 596
    Saadut tykkäykset:
    524
  18. Lightwolf

    Lightwolf Tunnettu käyttäjä

    Liittynyt:
    30.03.2008
    Viestejä:
    354
    Saadut tykkäykset:
    1
  19. MacZon

    MacZon Vakiokasvo

    Liittynyt:
    29.02.2004
    Viestejä:
    841
    Saadut tykkäykset:
    0
  20. karik134

    karik134 Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    05.10.2008
    Viestejä:
    2 117
    Saadut tykkäykset:
    45
    Onko vahvistinta?

    Chorus Compact 682 395€/pari (väri: elegant) http://www.hifistudio17.fi/aletuotteet---oulu