Minulle on ihan sama mitä sieltä tulee, koska olen jo saanut rahani takaisin eBayn kautta. Takaisinhan tuota ei tarvitse kuitenkaan lähettää enää. Avasin siis casen ebayn asiakaspalvelussa, odotin kunnes voin viedä asian eteenpäin (escalate). Muutama tunti tuosta eBay oli päättänyt casen hyväkseni ja palauttanut rahat.
Itse tuli juuri ostettua huuto:netistä saga innolla odottelen että pääen katsomaan kuinka on tullut muutosta ja millä laadulla leffat ovat. Ei malttanut millään olla ostamatta tätä! Tosin hintaa oli 69e kun tuolta osti, ei minusta ollenkaan paha tästä! :thumbsup:
Onko kukaan katsonut / pannut merkille levyn 9. ensimmäisten neljän dokumentin outoa resoluutiota? Itselläni dokumentit "Making of Star Wars" (1977), The Empire Strikes Back: SPFX (1980), Classic Creatures: Return of the Jedi (1983) ja Anatomy of the Dewback (1997) näkyvät television ruudulla vain n. 1/8 -kokoisena alueena. Mitkään kuvasuhde tai zoom-asetukset eivät vaikuta asiaan. Muut dokumentit levyllä täyttävät -kuten kuuluukin- nätisti koko kuva-alueen. Mitä en nyt ymmärrä?
Mä tossa aiemmin laitoin samasta aiheesta kommenttia. Mulla on nimittäin tasan sama onkelma. Korjaantunee soittimen softapäivityksellä, sitä odotellessa...
Kiitos huojentavasta tiedosta, en siis ole yksin Oma soitin Philips jonka kotisivujen viimeisin, eli heinäkuun päivitys soittimessa jo onkin. Jospa tosiaan korjaantuu kun seuraava tulee.
Onkos muilla ollut ongelmia äänen kanssa näissä julkaisuissa? Maailmalla kuulostaa olevan pätkimistä, synkronointi- ongelmia ja joillakin rätinää ja poksumista. Itselläni esim. rotj:n kohdassa, missä Jabban alus tuhoutuu aavikolla kuuluu kova paukkuminen/napsahtelu ( ei liity ääniraitaan :hitme pääkanavista. Luulin että subbari pohjasi, mutta näin ei käynyt. Muissakin ekan trilogian pätkissä on voimakkaissa lfe- kohdissa samanmoista. Pauke on joka kerta samanlainen ja äänenvoimakkuudella ei ole vaikutusta asiaan. Soittimena sony bdp-s370 ja vahvistin marsun sr6004.
Virheetön ääni oli kaikissa ja volyymit oli kovalla , ei mitään ongelmia missään osassa , kaikki katsottu viikonlopun aikana.
Itse olen ymmärtänyt, että nämä ongelmat liittyisivät DTS-MA -ääniraitaan silloin kun se bitstreamataan vahvistimelle. Soittimen purkamassa LPCM:ssä ei ole havaittu ongelmia näissä kohtauksissa. Näyttäisi koskevan laajimmin hieman vanhempia vahvistimia ja nimenomaan bitstreamausta.
En lukenut ihan huolella, mutta AVS:llä taidettiin puhua jostain dts HD MA -striimiin upotetusta metadasta, joka ehkä sotkisi dekoodausta. Ja onhan siellä pollikin, jossa kysellään käyttäjien kokemuksia liittyen ääniraidan pätkimiseen. Ilmeisesti ongelmia on ollut jonkun verran (=tällä hetkellä 127 ilmoitusta tuossa pollissa). Experiencing audio dropouts on Star Wars?
Nyt Original Trilogy katsottu ja pisteytys seuraava: Uusi toivo: 5/5 Imperiumin vastaisku: 5/5 Jedin paluu 3/5 Tänään aloitin Prequel trilogyn katsomisen ja oli järkyttävä huomata miten huono tekele Episodi 1 on. CGI ei olisi enää voinut näyttää huonommalta ja elokuva yleisesti on puuduttavaa seurattavaa. Ja kirsikkana homehtuneen kakun päällä Jar Jar Binks, joka on se viimeinen niitti. Pimeä uhka: 2/5 Seuraava osa Kloonien hyökkäys näyttäisi alkukohtauksen perusteella olevan parempi, mutta vasta kolmas osa Sithin kosto (2005) on elokuva jota voidaan verrata klassikoihin IV & V ?? Olenko täysin seonnut kun väitän, että osa I pitäisi tehdä uusiksi ja osa II muokata niin, että välillä avaruudessa rätisisi? ----------------------------------------------------------- Alieneiden kohdalla jälki on paljon tasaisempaa 4 elokuvan kohdalla, joista mielestäni Alien 3 on heikoin. Alien 5/5 Aliens 5/5 Alien 3 3/5 Alien ylösnousemus 4/5 Joka tapauksessa olen enemmän kuin tyytyväinen, että omistan nyt boksit: Alien Anthology 5/5 Star Wars Original Trilogy 5/5 Star Wars Prequel Trilogy 4/5 Taru sormusten herrasta trilogia 5/5
Jotkut ovat pätkimisongelmiin saaneet avun päivittämällä soittimensa, mutta juuri tällaisesta paukkeesta kärsiviä en ole foorumeilta löytänyt. Sonyyn on saatavana aika tuore päivitys, mutta se ei luultavasti auta tähän. Vikaa pitää alkaa etsimään Marantzin päästä. Meinasi päästä alle kun kuulin terävää napsetta basson seassa ja äänenvoimakkuuskin oli aika reilu. On se kumma, että pari vuotta "vanha" vahvistin ei osaa enää purkaa bittejä oikein. Mitä dataa sinne ääniraidan sekaan on sitten lykätty.... THX- sälää?
Yrjö parka. Yrittää tulla toimeen . No, jahka kerkeän, niin koetan josko Sony osaisi ajaa raakaa pcm:ää hdmi:n kautta Marantziin ja vieläpä niin, että vahvistin sen ymmärtäisi. Luulisi toimivan.
Parahin kontomi? Miten ihmeessä 3:sesta -> tuli -> 4:lonen? Noniin.. jatketaan sen verran, että nämä Star Wars elokuvat.. Eli Prequel Trilogy Episodi 2 ja 3 ovat mielestäni aivan huikean siistiä katsottavaa ja muutenkin viihdearvoiltaan järisyttäviä! Prequel Trilogyn kokonaisarvosana nousee näin 5/5 pisteytykseen. Yodaan olisi saanut vain laittaa enemmän vihreää väriä ja Samuel L. Jackson ei mielestäni sovi muiden hahmojen/näyttelijävalintojen joukkoon. Lisäksi parjattu kanukki Hayden Christensen on erinomainen valinta ja hänen draamailuaan on ilo seurata. Tämä Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor) teki itseeni lähtemättömän vaikutuksen. Erittäin rauhallinen ja jämäkkä ote tällä Jedillä.
Moi Pikkasen offtopic mut pakko laittaa tänne, kun täällä on tota Star warssien uusiutumista ja Yrjön kaupallisuutta taivasteltu. Olin luokassa (opilaat n.16v) ja näytin C3PO:n ja R2D2 kuvaa. Samassa luokasta kuului innostunut hihkaisu: "NOI ON NE GIGANTIN ROBOTIT" => Sillo menin hijaseksi ja melkee aloin itkee. Itellä Saga tossa odotttelee , että perhe lähtee joku viikonloppu jonnekki...sitten palaan ihan oikeiden kommenttien muodossa...
Akihoi, eikö Star Warsit sitten sovellu sinun muille perheenjäsenillesi - huono tuuri vain niiden toisten lapsien kanssa luulisin, älä anna sen häiritä.