Jääkiekon MM - 2012

Keskustelu osiossa 'Urheilu' , aloittajana tootsi, 10.02.2012.

  1. Pazze

    Pazze Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    16.09.2003
    Viestejä:
    5 019
    Saadut tykkäykset:
    153
    Totta. Ei olis Suomen joukkue voittoa ansainnut. Jenkit oli parempia ja kauhea vääryys, että hävisivät. Vähänkö hävettää että noin paskalla pelillä voitettiin.
     
  2. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    28.09.2001
    Viestejä:
    5 794
    Saadut tykkäykset:
    14
    Kyllä! Kerrankin ollaan samaa mieltä! :D
     
  3. ana198

    ana198 Guest Guest

    Liittynyt:
    14.12.2006
    Viestejä:
    2 735
    Saadut tykkäykset:
    0
    Katselin siitä päädystä jossa Suomi pelasi ekan ja kolmannen erän ja kyllä minusta hitaat lähdöt olivat ihan ennallaan (ja palauttelut ja muut "meidän pelin" tunnusmerkit, vieressä istunut vanha pappa huuteli aina noissa "vittu ylöspäin" :)), ainoa vaan niin nyt oli sovittu kuvioita joissa saatiin ne alimmat karvaajat ohitettua parilla syötöllä ja vähän erilaisella muodostelmalla. Vastustajan väsyessä toki painetaan ylös vähän epäedullisemmallakin miehityksellä.
    Nyt oli yleisö loistava koko pelin. Jopa tappiotilanteessa yleisö kannusti omiaan ja joukkue vastasi huutoon. Upea peli. Ehkä paras peli tunnelmaltaan mitä olen ikinä paikan päällä nähnyt.
     
    Viimeksi muokattu: 17.05.2012
  4. Tilt-type

    Tilt-type Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    03.07.2003
    Viestejä:
    3 131
    Saadut tykkäykset:
    192
    Kyllä Leijonat mielestäni pelasi sillä omalla tyylillään ja haki tarvittaessa alhaalta koko viisikon kasaan ja siitä parilla syötöllä USAn karvaajat pois kelkasta. Edellisessä USA-pelissä pakit mietti maalin takana sormi suussa kenelle syöttäisi ja se näytti karsealta. Nyt ne syötöt lähti erittäin nopeasti ja se teki pelistä paljon nopeamman näköistä. Se oli selvä muutos, että laitoja pitkin sellaisilla pikkusiiroilla siirettiin kiekkoa keskialueelle, eikä yritetty kauniita syöttöjä ja pitää väkisin kontrollia kiekosta, jos se tuntui liian isolta riskiltä. Jotain yksinään puskemistakin näkyi, muttei kuitenkaan hirveän paljoa? Kyllä tuo siis varmaan sitä kuuluisaa Meidän Peliä oli, toimivaa sellaista.
     
  5. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    28.09.2001
    Viestejä:
    5 794
    Saadut tykkäykset:
    14
    Okei. Seison korjattuna. Kiinnitin asiaan huomiota vissiin vaan silloin kun homma ei toiminut. Ja ihan joka tilanteessa ei tietenkään voi toimia. Katsoin myös vain 2 jälkimmäistä erää. Totesin siinä vaimolle "miksi se ei palauttanu?" pariinkin otteeseen. Lopun nopeampi toiminta oli tosiaan varmasti ihan suunniteltua, väsynyttä joukkuetta vastaan on helppo pelata.

    Tuossa mun viestissä oli selvästi liian vähän tekstiä, Pazzelle heitetty oli tietysti läppää. Sanoin tappiotilanteessa kun kolmatta oli pelattu n. 10 minuuttia että Suomi voittaa varsinaisella peliajalla. Mielestäni noilla tienoin tuli viimeistään se muutos jossa Suomi vei ja jenkit vikisi.

    Välittyi televisioonkin hyvin, hienoa toimintaa.
     
  6. Digiman

    Digiman Vakiokasvo

    Liittynyt:
    05.03.2004
    Viestejä:
    906
    Saadut tykkäykset:
    0
    Muuten hyvä kokonaisuus mutta Kukkonen-Jaakola pakkipari olivat ihan pihalla lähes koko pelin. Järvinen-Väänänen taas loistava peli. Taas kerran.
     
  7. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Liittynyt:
    09.08.2004
    Viestejä:
    11 429
    Saadut tykkäykset:
    673
    Ruotsi hävii! :naminami:
     
  8. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Liittynyt:
    11.11.2007
    Viestejä:
    5 595
    Saadut tykkäykset:
    1
    Käy kyllä sääliksi Ruotsin maalivahtia, taisi Suomi murskata selkärangan silloin joskus.
    USA oli lapulla joten välierään voisikin jatkaa samalla linjalla, Venäjä vetämään.

    Loistavaa työtä tehnyt myös Per Mårts. Olisikohan ensi kisoissa taas torpedokiekon vuoro?
     
    Viimeksi muokattu: 17.05.2012
  9. Vole

    Vole Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    16.03.2010
    Viestejä:
    1 927
    Saadut tykkäykset:
    81
    Taktinen häviä Jaloselta sunnuntaina ihan selvästi. Laskeskeli että saadaan jenkit uudestaan vastaan, joten kannattaa hävitä kunnolla ja antaa väärä kuva joukkueesta. Seuraavassa matsissa eri veska ja semisti eri pelityyli, ja voitto kotiin. Huikeaa!

    Seuraavaksi sitten Venäjä ja vaikka kaikilla on viime vuoden 3-0 matsi ja Granlundin ilmaveivi mielessä niin vastassa on nyt kokonaan erilainen Venäjä. Penkin takana on eri valmentaja kuin viimeksi eikä venäläiset luota pelkkään sooloiluun. Joukkueessa on huikean kauden pelannut Malkin, aina vaarallinen Datsjuk sekä Washingtonin kaksikko Ovechkin ja Semin + muita. Barulinkin on hieman kasvanut viime vuodesta.

    Kyllä vähän veikkaan, että tänä vuonna on Venäjän vuoro viedä kultaa, sen verta vakuuttava ollut koko turnauksen ajan.
     
  10. ana198

    ana198 Guest Guest

    Liittynyt:
    14.12.2006
    Viestejä:
    2 735
    Saadut tykkäykset:
    0
    En ymmärrä miksi tuollaisen pelin jälkeen pitäisi alkaa ketään kritisoimaan, ei ainakaan minun silmiin Kukkonen-Jaakola huonosti pelannut, varsinkin kun Salmelan pelikiellon takia Niskala pelasi usein myös Kukkosen kanssa. Yhden maalina aikana olivat toki jäällä mutta sekin oli ehkä huono ripari enemmänkin kuin pakkien kämmi.
    Kaikki pelasivat miehekkäästi omassa päässä ja ylöspäinkin nousi joka pakki hienosti ja rohkeasti.
     
  11. Vole

    Vole Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    16.03.2010
    Viestejä:
    1 927
    Saadut tykkäykset:
    81
    En ole samaa mieltä etteikö voiton jälkeen saisi ketään kritisoida (Immonen on edelleen yössä esim.), mutta Jaakola-Kukkonen -pari oli kyllä ihan hyvä. Taisivat pelastaa yhden maalin heittäytymällä kiekon eteen. Jokisen piikkiin meni se toinen maali kun ei ottanut miestään.
     
  12. winterland

    winterland Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    20.08.2004
    Viestejä:
    5 248
    Saadut tykkäykset:
    2
    Jutin sanoin, matsi oli rilleri.
     
  13. Tilt-type

    Tilt-type Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    03.07.2003
    Viestejä:
    3 131
    Saadut tykkäykset:
    192
    Sanoisin, että Suomi voittaa mestaruuden varmasti jos voitetaan huomenna Venäjä. Tsekki tai Slovakia ei yksinkertaisesti pärjää Suomelle. Niillä ei ole pienintäkään mahdollisuutta voittaa Suomea.

    EHT-maat on parina viime vuonna pärjänneet hienosti MM-kisoissa. Viime vuonna sijat 1-4 meni EHT-maille ja nytkin neljän parhaan joukossa on vain yksi ulkopuolinen maa eli Slovakia. EHT-turnausten määrää voisi vähentää ja osallistuvien maiden määrää lisätä, se palvelisi eurooppalaista kiekkoilua. Rohkeasti vaan Sveitsi, Slovakia, Norja, Tanska, Latvia ym mukaan.
     
  14. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    28.09.2001
    Viestejä:
    5 794
    Saadut tykkäykset:
    14
    Asia näyttäisi olevan pitkälti näin. Ei kuitenkaan vielä nuolaista. Sekä tsekit että slovakit ovat poikkeuksellisen sitkeätä sakkia ja myös taitavia. Niin ja se Venäjäkin pitää tosiaan voittaa ensin.
     
  15. Pazze

    Pazze Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    16.09.2003
    Viestejä:
    5 019
    Saadut tykkäykset:
    153
    Tällainen amatööri ei voi kuin ihailla DVDPlazan jääkiekkoasiantuntijoiden syvällistä tietämystä ja täällä käytävää keskustelua aiheesta. Totta tosiaan, jos tänään voitetaan Venäjä ja huomenna Tsekki tai Slovakia, niin maailmanmestaruus on meidän. JEEEEEE! Jääkiekko on todellakin älykköjen laji.
     
  16. Tilt-type

    Tilt-type Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    03.07.2003
    Viestejä:
    3 131
    Saadut tykkäykset:
    192
    Niin... Sitä tässä pohdittiin, että vastus vain helpponee koko ajan. Yleensä menee päin vastoin, tiedoksi amatööreille.
     
  17. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    28.09.2001
    Viestejä:
    5 794
    Saadut tykkäykset:
    14
    Senkin tyhmä, ilkeä ja kiva idiootti :D
     
  18. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Liittynyt:
    11.11.2007
    Viestejä:
    5 595
    Saadut tykkäykset:
    1
    Go Saukko... Melkosta showta..

    EDIT. Joo siis en viitannu Malkiniin.. Bure, anyone?
    EDIT2. Pav.. Yevgenylle melkonen kasa hattuja.
     
    Viimeksi muokattu: 19.05.2012
  19. Kiila

    Kiila Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    31.01.2001
    Viestejä:
    1 660
    Saadut tykkäykset:
    0
    Kaikki kudit uppoaa :(
     
  20. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Liittynyt:
    11.11.2007
    Viestejä:
    5 595
    Saadut tykkäykset:
    1
    En kyllä tajua noita kannattajia jotka istuu päät sylissä kun ollaan pari maalia tappiolla - omissa kotikisoissa kalliit liput maksettuina. :rolleyes: Noh, pelaajatkin luovuttamassa kun kävelivät päät painuksissa pukuhuoneeseen? Eipä tosin voi syyttää hyvää peliä eroa on tänään tuon yhden verran. Hyvin perinteistä Suomi vs. Venäjä -matskua. Toivottavasti joku muistaa antaa Kölli Kortelaiselle masennuslääkkeet kouraan tämän jälkeen viimestään..