Hunger Games, The (2012) (Gary Ross / Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Woody Harrelson)

Keskustelu osiossa 'Elokuvat' , aloittajana Mika, 30.08.2011.

  1. tuna

    tuna Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    09.12.2004
    Viestejä:
    2 633
    Saadut tykkäykset:
    374
    Sori Offtopic: "Silvottu" se Predator oli jo elokuvateatterissakin. Vuokraamossa sitten enemmän. Voi niitä videosensuurilain kultaisia aikoja;) Olisi joskus mukava nähdä uudelleen esim. nämä leikattuina Aliens, Tappava ase, Robocop, Predator, Bloodsport, The Hidden ymn. Voisi uudelleen ihmetellä joidenkin leikkausten tarkoitusperää. Esim. Lethal Weaponissa leikattu kohta missä Danny Glover nauraa, kun pääpahis räjähtää auton mukana + lopun pääpahiksen ampuminen. Tietenkin Robocopin huumetehdas kohtaus, Robocop tulee ryminällä sisään ja seuraavaksi kaikki roistot tapettu + lähes kaikki muutkin "väkivaltaiset" kohtaukset koko leffasta:)).
     
    Viimeksi muokattu: 10.03.2013
  2. mustis

    mustis Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    07.11.2004
    Viestejä:
    1 511
    Saadut tykkäykset:
    18
    lisää offtopiccia, mutta totta, myös Commandossa oli kohtia, joissa Arska otti työkalut käteen ja heti perään heitti ne pois. Jostain oli ympärille ilmestynyt ruumiita tuossa välissä :D
     
  3. Deleted member 16400

    Deleted member 16400 Guest Guest

    Tästä näkee ettei IMDB:n tai mihinkään mätään tomattiin voi luottaa juurikaan. Elokuva oli todella huono. Suosittelen Honest Trailersia tästä.

    Kun oon viime aikoina lueskellut tätä foorumia enemmän niin ihmetyttää miten paskoista leffoista porukka tykkää.
     
    Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen: 10.03.2013
  4. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Liittynyt:
    05.04.2007
    Viestejä:
    5 008
    Saadut tykkäykset:
    137
    Mainitse yksikin elokuva josta olisi noiden käsittelyssä löytynyt mitään positiivista sanottavaa? Noiden olemassaolon koko tarkoitushan on tehdä hassuja dissausvideoita leffasta riippumatta. En vakavissani suosittele muodostamaan käsitystä yhtään mistään leffasta noiden huumoripätkien perusteella.
     
  5. tuna

    tuna Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    09.12.2004
    Viestejä:
    2 633
    Saadut tykkäykset:
    374
    Tähän ei voi muuta sanoa kuin, että "kaikki muu on paskaa paitsi kusi".
     
  6. Deleted member 16400

    Deleted member 16400 Guest Guest

    No ei, mutta jossain elokuvissa HT onnistunut paremmin kuin toisissa.
     
  7. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Liittynyt:
    11.11.2007
    Viestejä:
    5 595
    Saadut tykkäykset:
    1
    Suuren yleisön maku on lähes pakosti aina keskinkertainen. Seuraavat Gaussin käyrää poloiset.

    Ilmiön takana on kuitenkin myös popteollisuuden aivopesu mainontoineen, massat seuraa massoja, ja "kun juttu on tarpeeksi iso niin eihän se voi huonosta laadusta kertoa", nuorisoa sinänsä kuoleman (ja siinä sivussa elämänkin) mystifiointi kiehtoo, uskotaan imagojen määrittävän asiat kun kokemustaso on ohut jne. yms.

    Elitistipalstalta löytää keskimäärin parempia mielipiteitä, joskin siellä on myös enemmän näitä roskasta roskan takia pitäviä. Tämä ei ole kovin elitistinen palsta elokuvien suhteen vaikka tekniikan onkin.

    Ei pidä unohtaa, että aikaa (ja usein rahaa) investoituun elokuvaan on laitettu samalla emotionaalista panosta sisään ja se halutaan yleensä takaisin positiivisissa merkeissä. Jotkuthan lisäksi pitävät elokuvamaailmasta niin etteivät juurikaan anna yhtä-kahtaa tähteä.
    Imo monet taitaakin katsoa leffoja kuin kuluttavat karkkipusseja. Harva ihminen valittaa tyhjän pussin äärellä ettei viihtynyt.
     
  8. rewind

    rewind Guest Guest

    Liittynyt:
    16.11.2004
    Viestejä:
    891
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tämä on varsin totta. Tosin sitten löytyy myös niitäkin, jotka eivät katso elokuvia lainkaan, vaan arvostelevat niitä ennakkokäsitystensä ja trailereiden perusteella.
     
  9. SpiderJerusalem

    SpiderJerusalem Guest Guest

    Liittynyt:
    17.01.2008
    Viestejä:
    1 014
    Saadut tykkäykset:
    0
    Puhumattakaan niistä, jotka perustelevat mielipiteensä sen perusteella onko pääosissa naisia tai tummaihoisia.
     
  10. Arpa

    Arpa Vakiokasvo

    Liittynyt:
    21.12.2006
    Viestejä:
    808
    Saadut tykkäykset:
    0
    Ehkä elokuvan tarkoitus ei ollut dokumentoida tarkasti miten ihmisen saa hengiltä vaan sen oli tarkoitus olla kertomus jostain muusta?

    PS. yhdys sana virheet kopsahtaa aina jostain viesteistä
     
  11. LasoporpRof

    LasoporpRof Aktiivinen käyttäjä

    Liittynyt:
    07.10.2010
    Viestejä:
    55
    Saadut tykkäykset:
    0
    Sivuhuomautuksena elokuvaa näkemättömänä (joskus sekin on tarkoitus vilkaista) mutta kirjasarjaa parhaillaan lukevana tekisi mieli sanoa, että olisihan se ollut erikoinen ja taloudellisestikin epäviisas ratkaisu, jos lähes harrypottermaisen suosion saaneeseen nuortenkirjaan perustuvasta elokuvasta olisi tehty niin raaka veripalttumässäily, että kirjojen varsinainen kohderyhmä ei pääsisi sitä katsomaan.

    (Suzanne Collins ei ymmärtääkseni myönnä tienneensä Battle Royalea, mutta onhan tuollaista modernisoitua gladiaattoriteemaa sitäkin ennen käytetty.)
     
  12. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Liittynyt:
    11.11.2007
    Viestejä:
    5 595
    Saadut tykkäykset:
    1
    Tämäkin on varsin totta. Mutta minä perustelin, mistä massojen huono maku tulee. Ennakkokäsitykset ja trailerit voi olla hyviäkin jne.
     
  13. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Liittynyt:
    23.08.2005
    Viestejä:
    2 385
    Saadut tykkäykset:
    0
    DVD-Plazan elokuvamakua nyt hädintuskin voi sanoa massan mukana meneväksi. Täällä yleensä mitä suositumpi elokuva, sen muodikkaampaa sitä on haukkua.

    Onhan se tietenkin totta että kun on iso otanta niin kyllä sitä jotain yhteneväisyyksiä siihen yleiseen massojen mielipiteeseen rupee tulemaan, mutta oikea kysymys kuuluu: Miten tämänkin elokuvan ketju lähti aivan täysin käsistä?

    //Katsoinpa tuon Honest Trailerin tästä. Läppäähän noi on, mutta olikohan tälläkertaa edes elokuva nähtynä, senverran geneeristä ja väsynyttä settiä.
     
    Viimeksi muokattu: 11.03.2013
  14. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Liittynyt:
    09.08.2004
    Viestejä:
    11 428
    Saadut tykkäykset:
    673
    Turhaa tätä mihinkään BR:n on verrata. Leffat kuitenkin suunnattu aivan eri kohdeyleisöille. Teineille suunnattuna jännärinä tää oli oikein onnistunut tekele, josta pystyy vähän varttuneemmatkin nauttimaan. Varsinkin leffan eka puolikas on oikein onnistunut ja mielenkiintoista seurattavaa. Jälkimmäinen puolikas mennään sitten niiden teinien ehdoilla romansseineen kaikkineen. Väkivaltaa oli mielestäni ihan tarpeeksi. En kaivannu suolia. Jos jotain olis kaivannu lisää, niin ehkä niitä muita taistelijoita olis voitu hieman enemmän esitellä ja seurata. Jäivät vähän liiankin statisteiksi.

    Jennifer Lawrencen vahva pääosasuoritus kannattelee hienosti koko leffaa.

    Jatko-osan vois käydä oikein teatterissa katsomassa, jos vaan arvostelut pysyvät ykkösen tasolla.

    ***½
     
    Viimeksi muokattu: 30.03.2013
  15. jodorowsky

    jodorowsky Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    18.09.2011
    Viestejä:
    1 311
    Saadut tykkäykset:
    83
    Tämä on tietenkin vain minun mielipide. Mutta minä en pidä ollenkaan näistä kohdeyleisö elokuvista enkä anna niistä lisäpinnoja. Tuntuu siltä että jenkit pitävät pilkkanaan teinejä kun kusettavat niitä tällaisella sonnalla. Myönnän että itsekin teininä kävin katsomassa jonkin paskan leffan useammin kuin nykyään kun en pystynyt lukemaan mainoksia niin hyvin kuin nykyään. Mutta siis en itse teininäkään tälläisista elokuvista pitänyt. Tietenkin se saattaa tuntua paremmalta kun on nähnyt vähemmän elokuvia eikä tiedä niistä niin paljoa. Itse olin kyllä jo 12v nähnyt melkoisesti elokuvia. Luulen kyllä että jos näytetään teineille nälkäpeli ja BR niin suurin osa valitsee BR:n parempana. Minusta tuntuu että nälkäpeli vetoaa enemmänkin teinityttöihin kuin muihin teineihin. Tämä on vain sitä kuuluisaa bisnestä että saataisiin tienattua elokuvalla mahdollisimman paljon rahaa. Itse arvostan enemmän ohjaajia jotka tekevät elokuvia niin että suuret katsoja luvut eivät ole niin tärkeitä vaan itse elokuvataide.
     
  16. mustis

    mustis Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    07.11.2004
    Viestejä:
    1 511
    Saadut tykkäykset:
    18
    Ihan vain mielenkiinnosta, eikö se ole ihan samalla tavalla bisnestä tehdä leffa, joka vetoaa enemmän poikiin teemoilla kyynisyys, fyysisyys, raakuss kuin tehdä leffa, joka vetoaa enemmän tyttöihin teemilla romantiikka, uhrautuminen, pehmeät arvot? Onko tytöille suunnattu leffa enemmän "bisnestä" kuin pojille suunnattu leffa?
     
  17. jodorowsky

    jodorowsky Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    18.09.2011
    Viestejä:
    1 311
    Saadut tykkäykset:
    83
    Minun mielestä sillä ei mahtane eroa olevan
     
  18. Deleted member 16400

    Deleted member 16400 Guest Guest

    Leffan huonous oli aivan muista asioista kiinni kuin siitä ettei verta olisi ollut tarpeeksi, tai kyynisyyttä. Mikä vika romantiikassa? Kyllä vakavasti otettavissa leffoissa on sitäkin ollut, esim. Blade Runnerissa.

    Leffa vaan oli surkea, mutta syitä en nyt erittele koska sen katsomisesta on aikaa ja en katsonut muistiinpanoja tehden.
     
  19. big j

    big j Tuotantoarvot kohdillaan Tukijoukot

    Liittynyt:
    04.02.2002
    Viestejä:
    3 436
    Saadut tykkäykset:
    145
    No huuh huh, olipas tämä varsin onneton tekele. Ei tästä löydy kyllä etsimälläkään mitään puhuttelevaksi luokiteltavaa osa-aluetta, jota voisi edes jollain tasolla kehuskella. Nukahtamiseen tähtäävää mukajännää kökkörakennetussa vaihtoehtomaailmassa ja that's it. Wes Bentleyn partatyyliin oli taidettu puristaa se kaikki paikalle saatu mielikuvitus. Jennifer Lawrence ei edelleenkään jaksa innostaa ja kun muutkin näyttelijät tuppasivat olemaan luokkaa yksi ja puoli ilmettä, niin eipä tästä saanut oikein silläkään puolella hurrattavaa. Stanley Tucci on toki hieno mies, joten hänelle suotakoon se ainoanlainen synninpäästö. Mehustelevan niljakkaasti veti pepsodenttimielistelijänsä.

    :)½
     
  20. PeeVee79

    PeeVee79 Lähes henkilökuntaa

    Liittynyt:
    12.10.2005
    Viestejä:
    1 046
    Saadut tykkäykset:
    18
    Itse leffa ei ennakkoon juurikaan kiinnostanut juonikuvauksen perusteella. Ainut ostoperuste oli Jennifer Lawrence.
    Ja niinhän siinä kävi; leffa ei ollut kaksinen, mutta Jennifer oli ihana ja kannatteli harteillaan sen verran kuin pystyi.
    Juoni on moneen kertaan nähty. Kuitenkin näyttelijät, muutamaa poikkeusta lukuunittamatta, tekevät katselukokemuksesta vähintään siedettävän. Muutaman kerran tuli vilkuiltua kelloa, eli pituutta oli liikaa.