Listatkaa lyhytelokuvien parhaimistoa

Keskustelu osiossa 'Elokuvat' , aloittajana Eccumulator, 15.11.2005.

  1. Eccumulator

    Eccumulator Vakiokasvo

    Liittynyt:
    19.08.2003
    Viestejä:
    691
    Saadut tykkäykset:
    3
  2. Mr Monk

    Mr Monk Guest Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    20.09.2005
    Viestejä:
    1 162
    Saadut tykkäykset:
    0
  3. dille

    dille Guest Guest

    Liittynyt:
    11.09.2003
    Viestejä:
    1 277
    Saadut tykkäykset:
    0
    Climb Dance - Ari Vatanen ja 700 heppanen Peugeot 405 T16 kunnon siveellä. Tuolla tykillä hän kaahailee kapeaa vuoristoista tietä ylös parisataa lasissa ajaessaan yhdellä kädellä, koska aurinko häikäisee. Jean Louis Moureyn ohjaus ja musiikit ovat huippulaatua, ja täältähän sitä pystyy streemaamaan.
     
  4. konCept

    konCept Guest Guest

    Liittynyt:
    18.12.2004
    Viestejä:
    669
    Saadut tykkäykset:
    0
  5. LabRat

    LabRat Guest Guest

    Liittynyt:
    26.10.2004
    Viestejä:
    373
    Saadut tykkäykset:
    0
    Viimeksi muokattu: 04.05.2011
  6. niiles

    niiles Sugar plum fairy Tukijoukot

    Liittynyt:
    20.10.2003
    Viestejä:
    3 969
    Saadut tykkäykset:
    1
    Yksi kovasti suosituksen ansaitseva on ainakin Jørgen Leth:nDet Perfekte menneske (1967).
    Aki Kaurismäeltä esim. Rocky VI (1986).
    Tarkovskin Katok i skripka (Steamroller and the Violin, 1960) vaikuttaa mielenkiintoiselta. En ole nähnyt.
    Peter von Bagh'n Lähikuvassa sarjan ohjelmat ovat kans hyviä.
    Martin Scorsesella olis kiinnostava The Big Shave (1967)
     
  7. Vargas

    Vargas Guest Guest

    Liittynyt:
    15.10.2005
    Viestejä:
    324
    Saadut tykkäykset:
    0
    Yksi kotimainen, jota voisi suositella, on Kovat miehet vuodelta 1999. Maarit Lallin ohjaus, pääosissa mm. Sulevi Peltola. Kertoo melko stereotyyppisesti mutta hauskasti suomalaisen miehen luonteesta. Saattaa olla vaikeasti saatavissa, mutta on tullut ainakin kerran tv:sta.
     
  8. Eccumulator

    Eccumulator Vakiokasvo

    Liittynyt:
    19.08.2003
    Viestejä:
    691
    Saadut tykkäykset:
    3
    Wou, olipa pätkä. Misätähän tämän saisi paremmalla laadulla?
     
  9. ForAnAngel

    ForAnAngel Guest Guest

    Liittynyt:
    03.06.2003
    Viestejä:
    385
    Saadut tykkäykset:
    0
    Onko joku löytänyt tätä Rare Exports Vol 1 & 2 jo kauppojen hyllystä ja mihin hintaan?
    Plazan julkaisuaikataulun mukaan olisi ilmestynyt 18.11.2005. :)
     
  10. Daniel Ocean

    Daniel Ocean Tuttu käyttäjä

    Liittynyt:
    20.07.2005
    Viestejä:
    103
    Saadut tykkäykset:
    0
    Ei myöskään kannata unohtaa näitä Pixarin lyhytelokuvia...

    Luxo Jr. (Toy Story 2 DVD)
    Geri´s Game (Bug´s Life DVD)
    For the Birds (Monsters Inc. DVD)
    Tin Toy (Toy Story DVD)
    Knick Knack (Finding Nemo DVD)
    Jack-Jack Attack (Incredibles DVD)

    Ja Blue Skyltä

    Gone Nutty (Ice Age DVD)
     
  11. Raymond

    Raymond Guest Guest

    Liittynyt:
    10.01.2004
    Viestejä:
    1 885
    Saadut tykkäykset:
    1
    Polanski pyöritteli alkuaikoinaan useammankin lyhärin, jotka kiinnostaisi nähdä. Samoin David Lynch.

    Saatavuudesta en tiedä. Polanskit oli joskus näytillä Tampereen lyhytelokuva festareilla, mutta missasin ne silloin. Kyseiset festarit kannattaakin tarkistaa, jos lyhäreistä on kiinnostunut. Taitaa olla joskus lopputalvesta?

    Aardman Animaatioilta on paljon hyviä lyhäreitä, esim. Angry Kid, Creature Comforts, Pib & Pog. Aardmanit taitaa nähdä ainakin osaksi heidän nettisivuiltaan www.aardman.com.
     
  12. Helik

    Helik Guest Guest

    Liittynyt:
    11.09.2005
    Viestejä:
    98
    Saadut tykkäykset:
    0
    Tälläinen kotimainen lyhytelokuva kuin Rosa Was Here . Olen itse nähnyt elokuvan kerran ja pidin elokuvasta todella paljon. Käsiini en ole tätä löytänyt.

    Elokuvahan kertoo maailmasta, jossa ei ole lainkaan aikuisia (muistaakseni se oli yli 13 vuotiaita) ohjaajana elokuvassa on Kaija Juurikkala.
     
  13. hmv

    hmv Guest Guest

    Liittynyt:
    16.04.2005
    Viestejä:
    380
    Saadut tykkäykset:
    0
    Polanskin varhaisia lyhytelokuvia on dvd:llä saatavilla ainakin Anchor Bayn Polanski-kokoelman mukana. Siinä niitä onkin kokonaista kahdeksan kappaletta.

    http://www.anchorbay.co.uk/perl/search.pl?CO=ABD4255
     
  14. niiles

    niiles Sugar plum fairy Tukijoukot

    Liittynyt:
    20.10.2003
    Viestejä:
    3 969
    Saadut tykkäykset:
    1
    Fennadan Kesyttömät veljekset DVD:n mukana tullut Hermoprässi (1963) oli mainio lyhytelokuva. Erittäin kuuskytlukulainen, dokumentin kaltainen valistuselokuva. Aiheena siinä on lasten opiskelussa saama paine ja työelämän rankkuus. Valistus oli kohdistettu vanhemmille ja päättäjille. Hauskuutta lisäsi amerikkalaisia automainoksia ja valistusfilmejä matkiva nasakka ote ja yllätyksellisyys sekä hauska käsittelytapa (esim. painajaisunet jaksossa). Tekijät tuskin tarkoittivat lyhäriä tehdä hauskaksi.
     
  15. cityjeesus

    cityjeesus Guest Guest

    Liittynyt:
    17.02.2004
    Viestejä:
    2 314
    Saadut tykkäykset:
    4
    Tämä onkin varsin hupaisa pätkä. Ei ehkä erityisen innovatiivinen, mutta kummallinen senkin edestä. Vielä kun löytäisi tuon oman vhs-kopion jostain hyllyjen uumenista, niin voisi katsella uudestaan pitkästä aikaa.

    Gilletten pitäisi napata tämä seuraavaan kampanjaansa. Erottuisivat ainakin massasta. Mainoshan voisi olla vaikka tyyliin: "Näin käy, jos ajat kilpailijoiden höylillä. Valitse Gillette, jos haluat säilyttää naamasi ehjänä" :D
     
  16. sarrad

    sarrad Guest Guest

    Liittynyt:
    29.01.2005
    Viestejä:
    757
    Saadut tykkäykset:
    0
    Lynchin lyhäreitä on tulossa DVDlle ihan näillä näppäimillä, ellei ole jo tullut. Fanien kannattanee nuo ainakin tsekata...
     
  17. cityjeesus

    cityjeesus Guest Guest

    Liittynyt:
    17.02.2004
    Viestejä:
    2 314
    Saadut tykkäykset:
    4
    Lynchin kotisivujen kautta pakettia on saanut ostaa jo iät ajat, joskin kuumottavaan hintaan. Nyt onneksi tulee tuo tavallisten kuolevaistenkin julkaisu saataville, niin kukkarokin säästyy pahimmalta katastrofilta.
     
  18. mikaw

    mikaw Aktiivinen käyttäjä

    Liittynyt:
    05.07.2003
    Viestejä:
    59
    Saadut tykkäykset:
    0
    Taannoin näin Tim Burtonin Vincentin ja sitä kyllä voi suositella lämpimästi.
     
  19. niiles

    niiles Sugar plum fairy Tukijoukot

    Liittynyt:
    20.10.2003
    Viestejä:
    3 969
    Saadut tykkäykset:
    1
    Alain Resnais & Robert Hessens: Guernica (1950)
    Hieno lyhytelokuva. Kertoo Espanjan sisällissodan aikana vuonna 1937 natsien toimesta paskaksi pistämästä Guernican pikkukylästä ja siitä kärsimyksestä, jota kylän viattomat siviilit kärsivät. Kuvamateriaaliksi on kuvattu 100%:sti Pablo Picasson teoksia, pääasiassa Guernica maalausta, joita on sitten taidokkaasti leikattu juonelliseksi kokonaisuudeksi. Ääniraidaksi on lisätty vielä lukija lukemaan runoa sekä intensiivisuudeltaan vaihteleva musiikki. Paikoin varsin raskastunnelmainen. Muistuttaa hyvin paljon Resnais'n toista lyhyttä dokumenttiä Yö ja usvaa. Runous, hyvä score ja taitava leikkaus --> tässä lyhärissä toimiva yhdistelmä. Suosittelen!
     
  20. Murnau

    Murnau Elitistipaska Tukijoukot Guest

    Liittynyt:
    11.12.2002
    Viestejä:
    832
    Saadut tykkäykset:
    4