Viilutus???

Discussion in 'Tee Se Itse / DIY' started by dragonia, Aug 7, 2006.

  1. mhelin

    mhelin Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 26, 2002
    Messages:
    917
    Likes Received:
    1
    Tuossa on yksi hyvä ohje:

    http://www.oakwoodveneer.com/tips/ironon.html

    PVA-liimaa (valkoista tai keltaista) levitetään ohut, tasainen kerros molemmille pinnoille ja annetaan kuivua kosketuskuivaksi (20-30 min.). Sitten pinnat laitetaan päällekkäin, viilun päälle puuvillakangasta (esim. lakana) ja aletaan silittää keskeltä alkaen kohti reunoja. Kun homma on valmis annetaan liiman jäähtyä pari tuntia ennen kuin aletaan trimmaamaan reunoja.

    En ole kokeillut tuota ohjetta soveltaa itse vielä, yhdet kaiuttimet viilutin kontaktiliimalla (Kiillon Tixo:lla, liimoissa on eroja ..).

    Epoksi on muuten varmaan jees, mutta jos tulee tarve vaihtaa pinnoite niin sitä on hankala (=mahdoton) irrottaa. PVA-liima lähtee vedellä, höyryllä ja/tai lämmöllä. Kaiuttimien kanssa se on samantekevää, mutta vanhoihin (potentiaalisesti arvokkaisiin) kalusteisiin en epoksia käyttäisi. Viilun sijasta voi laminaattina tietysti epoksin kanssa käyttää melkein mitä tahansa.

    Muuten Bauhausissa myydään sellaista puuviilua missä on valmiiksi toisella puolella liima. Muistaakseni se on vaan melkoisen kapeata (n. 25 cm) joten isompia kaiuttimia tms. viilutettaessa tulee ongelmia saumojen kanssa.
     
  2. luopape

    luopape Guest Guest

    Joined:
    Sep 9, 2004
    Messages:
    64
    Likes Received:
    0
    Toimii kuin junan vessa Kiitos vinkistä:thumbsup: . Nyt on jo kaksi sivua viilutettu. Päätin harjotella takasivuilla, mutta eipä mitiä samalla tekniikalla menee viikonloppuna muutkin sivut. Sen verran vakuuttavaa tulosta tuli jo noilla harjoitustöillä. Viilukin oli hyvälaatuista, jote se varmasti helpotti osaltansa. Joskohan saisi vihdoinkin projektin päätökseen :king: Säästyypä nyt herkkänenäinen SAF:kin epoksihöyryiltä, kun ei voi käyttää PVA-liimaa. Sori nyt DVB-G epoksin syrjintää :weep: , mutta tämä oli niin helppo tekniikka saada hyvää jälkeä, että säästän epoksit vaativampiin kiinnitystehtäviin :D
     
  3. Jäck

    Jäck Guest

    Joined:
    Messages:
    0
    Likes Received:
    0
    Mistäs epoksia saisi halvimmalla/tarpeeksi isoissa astioissa? Kotelon kasaamisessa ajattelin tunkea epoksia lähes joka koloon niin sitä sitten meneekin aika paljon..
    Viiluttamaan pääsen vasta joskus syksymmällä. Silloin yllä esitetty menetelmä vaikuttaisi ajan takia paremmalta, jos kerta epoksilla menisi päivä/sivu tahtia, eli 6 päivää.

    IMO, stickyksi voisi ketjun laittaa.. :rolleyes: Sen verta monessa ketjussa on viilutus kysymyksiä.
     
  4. Waikku

    Waikku Guest Guest

    Joined:
    Feb 1, 2006
    Messages:
    81
    Likes Received:
    0
    Oiskohan jollaki kuvaa siitä miten nuo reunat tulis toisiinsa liittä että näyttäs siltä että se on "jatkuvaa". Eli siis vähän tähän tyyliin --> |_

    Vai minkälainen tuon viilun pääty nyt sitten onkaan.
     
  5. Jäck

    Jäck Guest

    Joined:
    Messages:
    0
    Likes Received:
    0
    Löyty yhdet ohjeet lisää viiluttamiseen. (voi olla että linkki on jo mainittu)
     
  6. luopape

    luopape Guest Guest

    Joined:
    Sep 9, 2004
    Messages:
    64
    Likes Received:
    0
    Itselläni onnistui ihan hyvin ihan tuollaisella perinteisellä puskusaumalla :)
     

    Attached Files:

  7. Jäck

    Jäck Guest

    Joined:
    Messages:
    0
    Likes Received:
    0
    Mistä saa ostettua viilua pk-seudulla? Ihan joka rautakauppaa ei huvittais kierrelle "Ei oon" takia. Espoosta ainakaan Starkista eikä Puukeskukseta saa. (starkista on ole 100% varma, ei näkynyt ainakaan missään. Ja myyjät, joita oli useampi vapaana, ohjasivat rakentajapalveluun, jossa tietty pirunmoinen jono :OI )
     
  8. Twisted

    Twisted Guest Guest

    Joined:
    May 25, 2005
    Messages:
    73
    Likes Received:
    0
    Herttoniemen Puukeskuksesta saa ainakin varmasti.
     
  9. Jäck

    Jäck Guest

    Joined:
    Messages:
    0
    Likes Received:
    0
    Kiitos tiedosta! Sain eilen saman vastauksen kun käväisin Espoon keskuksen K-raudassa. "Ei meiltä, mutta meeppä Hertsikan Puukeskukseen, siellä on. Muissa puukeskuksissa ei tod. näk. ole.." Samalla selvisi myös että Puukeskuksella on Suutarilassa kuivasäilytystilat ja suuremmat varastot viiluille sekä muille erikoispuille. Harmi vaan että Suutarilan toimipiste on vain yrityksille avoinna. Hertsikkaan tavara tulee Suutarilasta.

    Soitin myös OP-Puu ? nimiseen firmaan, joka netissä mainosti myyvänsä viilua&mdf levyjä. Viilua niillä ei ole (yllätys!), mutta mdf:ää löytyi sikamaiseen hintaan, 30mm 38€/m2, eli tuplaten puukeskusta kalliimpaa.

    Huomenna hertsikkaan ja jos samalla kävis vaklaamassa starkin mdf hinnat.
     
  10. Twisted

    Twisted Guest Guest

    Joined:
    May 25, 2005
    Messages:
    73
    Likes Received:
    0
    Jep, näin on. Ihan hyvin tuolla Hertsikassakin viilua onneksi tosin on.

    Puukeskuksesta eivät sitten myy kuin koko ison levyn kerrallaan. Viereisestä Starkista saat juuri mittojesi mukaiset levyt valmiiksi sahattuna odottaessa tai tilattuna.
     
  11. Rankkuri

    Rankkuri Guest Guest

    Joined:
    Nov 16, 2006
    Messages:
    2
    Likes Received:
    0
    Kaiutinprojekti on edistynyt siihen pisteeseen että kohta pitäisi tietää millä tavalla viilun kiinnittää. Eräs kaveri tuossa kyseli jollain tavalla puualan ammattilaiselta asiasta, ja hän neuvoi käyttämään Clobe sprayliimaa. Liekö kukaan kokeillut tuollaisella liimaamista? Purkin mainostekstit lupaili yhdeksän hyvää jne. Pitääpä katsella miten onnistuu. Itse ajattelin käyttää puuliimaa, tasaista levyä ja muutamaa puristinta. (n. 950x300 suurin pinta-ala, puristimia ajattelin pistää 10-12)
     
  12. Kahimooni

    Kahimooni Guest Guest

    Joined:
    Dec 28, 2004
    Messages:
    177
    Likes Received:
    0
    Olen kokeillut jotain spraymallista kontaktiliimaa. Jotenkin semmoinen hytinä minulla on, että voi olla aika sotkuista hommaa, jos ja kun viilut pitäisi saada pysymään puhtaina julkisivultaan. Isoille pinnoille voi olla ok. Purkki täytynee suhauttaa tyhjäksi samalla kertaa, sillä suutin meni tukkoon ainakin minulla. Voi auttaa asiaa, jos kääntää purkin ylösalaisin ja suhauttaa suuttimen puhtaaksi. En muista, teinkö noin itse.

    Joka tapauksessa itse olen viiluttanut hyvällä menestyksellä kombolla puristimia n kpl + puuliima. On hieman enemmän aikaa asetella kuin konulla.

    Aiheesta on ketjuja keskustelupalstoilla pilvin pimein. Koetapa hakua, jos et jo kokeillut.

    -K
     
  13. säätäjä

    säätäjä Käyttäjä

    Joined:
    Oct 6, 2015
    Messages:
    25
    Likes Received:
    5
    Puukeskuksen jalopuu & viiluosasto on herttoniemessä. Tilaamalla tavaran saa siirrettyä mihin tahansa puukeskukseen viikon varoitusajalla.
     
  14. Yussu

    Yussu Guest Guest

    Joined:
    Sep 3, 2005
    Messages:
    80
    Likes Received:
    0
    Onkos kukaan onnistunut viiluttamaan PVAc -liimalla ja silitysraudalla viilulla, joka on saumattu ja liitetty toisiinsa maalarinteipillä?

    Itsellä on nyt sellainen tilanne että viilutettava kappale on siinä määrin iso, ettei puristaminen omilla vermeillä tule kyseeseen.

    Kokeiluja olen tehnyt, mutta saumat pyrkivät jossain vaiheessa silittelyä aukeamaan, muutoin tulos on kyllä ihan mukiinmenevä.

    Kontaktiliimaa tai puuseppää ei kannata ehdottaa ;)
     
  15. moukari

    moukari Guest Guest

    Joined:
    Jan 1, 2005
    Messages:
    38
    Likes Received:
    0
    Jos puristimia ei ole ja silitysrauta löytyy, niin tuotahan voisi yrittää aluksi liimata painoilla. Eli viilutettavan alueen kokoinen levy, jonka päälle painoa, että viilu liimaantuu edes jotenki suoraan liimattavalle pinnalle. Tämän jälkeen sitten viimeistelee liimauksen silitysraudalla :thumbsup:
     
  16. Kahimooni

    Kahimooni Guest Guest

    Joined:
    Dec 28, 2004
    Messages:
    177
    Likes Received:
    0
    Minäkin kokeilin tuota silitysrautatekniikkaa ja pahaksi onneksi rauta sai aikaan vain viilusauman repeämisen erilleen. Liekö ollut puuliimasta märkä viilu joka sitten kuumuudesta kutistui vai mikä...

    No, n+1 kpl puristimia kehiin ja uusi yritys niin onnistui - ilman silitysrautaa.

    Saanko kysyä, mikset kuitenkin kokeilisi konua? Itsekin teen pääsääntöisesti viilutukset puuliimalla, mutta hankalissa paikoissa (esim. kaarevat muodot) konumenetelmä on verraton.

    -K
     
  17. DIAR

    DIAR Ugh! Tukijoukot

    Joined:
    Jan 13, 2003
    Messages:
    2,205
    Likes Received:
    9
    En ole itse tätä kokeillut, mutta eräs harrastaja neuvoi tekemään näin ihan tavallista puristusliimausta käytettäessä:
    Teippaa sauma normaaliin tapaan. Levitä käänpuolelle liimaa sauman kohtaan ja anna kuivua. Liima yhdistää sauman ja teipit voi poistaa ennen puristamista

    Tavallinen maalarinteippi tarttuu nimittäin kovin kiinni puristusta käytettäessä. Viilutusteippiäkin on toki olemassa, mutta missä ja mihin hintaan? Ehkä tuo liimausniksi toimii myös silitysrautaa käytettäessä?
     
  18. Yussu

    Yussu Guest Guest

    Joined:
    Sep 3, 2005
    Messages:
    80
    Likes Received:
    0
    Mulle on käynyt noissa silitysrautailuissa juurikin noin. Yksittäiset kuplat saa silittämällä oikenemaan, mutta eipä taida tuolla tapaa isompien pintojen viilutus onnistua. Viilutettava kappale on siinä määrin iso, etten mielelläni siinä konua käyttäisi (70 x 70 cm). Menin hankkimaan levyt enkä hätäpäissäni muistanut että omalla puristimella ei saa kuin max 60 cm leveää viilutettua.

    Pitäisi jostain saada vakuumipumppu lainaksi niin pääsisi kokeilemaan vakuumiviilutusta. Tietaakö joku saako jostain Suomesta paineilmalla toimivia vakuumipumppuja ja järkevään hintaan? http://www.joewoodworker.com/catalog/product_info.php?cPath=60_36&products_id=1682
     
  19. anttipaa

    anttipaa Guest Guest

    Joined:
    Apr 2, 2006
    Messages:
    21
    Likes Received:
    0
    Miksei kontaktiliimaa saisi ehdottaa? Silla on niin helppo kyllä viiluttaa että puristukseen en enää vaihda takaisin. Ainoa haittapuoli on tietenkin nuo tujut höyryt mitä siitä lähtee.
     
  20. zanteri

    zanteri Vakiokasvo Tukijoukot

    Joined:
    Dec 20, 2004
    Messages:
    529
    Likes Received:
    14
    Kontaktiliimaa tai puuseppää ei kannata ehdottaa ;)[/QUOTE]

    Mikähän tuohon lauseeseen on syynä,joku perustelu olisi kiva?
    Itse olen tähän asti viiluttanut kaikki kaiuttimeni kontaktiliiman kanssa ja ei ole kertaakaan ollut mitään ongelmia pysymisen tai muunkaan kanssa ,viilujen paksuudet olleet 0.6-1.2mm....ja no problem!