Muutaman tunnin säädön jälkeen lähti toimimaan kuin piti. Uutena on joka paikassa loppu, mutta Ruoholahden verkkokaupasta löytyy palautettuja varmaan 10 kappaletta 79e, kun ihmiset eivät ole saaneet toimiin...
Nyt on sellainen tilanne että kaikki kanavat löytyy, mutta toimii ainoastaan satunnaisesti. Neljä kertaa viidestä sanoo "Ei signaalia", kun taas aina ohjelman sulkemalla välillä näkyy loistavasti. Tekee tätä kaikilla kanavilla. Uusin ajuri ja Terratecin oma softa käytössä. Onko muilla samanlaista ongelmaa?
Sama "ei signaalia" ongelma myös täälä. Terratecin ohjelmistopäivitykset ovat menneet jo jonkin aikaa vain surkeampaan suuntaan. Samaten jos laittaa ajastuksella tallentamaan jonkin ohjelman, niin 60% varmuudella ruudussa on vain joku virheilmoitus kun tulee takaisin koneelle ja ohjelma mennyttä. Tekstit sentään toimivat suhteellisen hyvin, mutta... :OI
Nyt kun muistaisi vielä millä ajureilla tuo toimi hyvin ja mistäköhän voisi lähteä kaivamaan vanhempia ajureita?
Voisiko joku ystävällisesti kertoa, mitkä TerraTecin tuner- ja Technotrendin capture-ajurit sopivat yksiin? En saa toimimaan uusimpia versioita molemmista, DVBV väittää ettei mitään korttia löydy. Ilmeisesti signaali on liian voimakas kun tulee pirusti discontinuitiesia joiltakin kanavilta.
Sama ongelma täälläkin, eli kuvan saa vain silloin tällöin näkymään. Tuota ongelmaa ei ensin ollut jollain vanhemmalla home cineman versiolla, vaan ilmeistyi kun päivitti ajurit ja ohjelman... hassua tuossa kuitenkin se että uusien ajurien ja ohjelman poistaminen ja vanhan uudelleen asentaminen ei poistanut ongelmaa. ProgDVB:llä toimii aina (millä tahansa ajuriversiolla), mutta tuo vaan on muuten turhan kökkö ohjelma.
Terve, itse sain tämän kyseisen kortin 2kk odottelun jälkeen ja tunnelma sanotaanko, kiehahtanut. Olen säätäny ko. kortin kanssa kohta sellaiset reilun 7h putkeen eikä änähdystäkään kanavien suhteen, oisiko signaali liian heikko? En usko sillä kaapeli menee seinään, tosin voi olla kaapelissakin vika(käyn huomenna ostamassa uuden). Eli, kaikki muu pelittää loistavasti, ohjelmakin mutta tämä ei löydä kanavia, ei yhtään. Olen vaihtanut Frequencies.xml listaan oman paikkakuntani taajuudet oikeiksi, skannaillut, päivitellyt mutta ei mitään. Kertokaas vähän nyt neuvoja meikäläiselle missä vois olla vika. Ohjelmana toimii kortin mukana tuleva oma Home Cinema, uusimmat päivitykset jne. Alkaa olla hermot kireillä.:grr: Edit: Vielä kysyisin mistä näette tuon signaaline laadun?
Kannattanee koittaa vielä toisella ohjelmalla, DVBViewer on paras, mutta maksullinen. http://www.dvbviewer.com DVBViewer Transedit MMC Demolla voi testata, että löytääkö kortti kanavia: http://www.dvbviewer.com/download/Transedit_MMC_Demo.zip SF100 on tehnyt DVBViewerille asennusohjeet, hänellä on jaossa myös valmiit transponderlistat: https://www.dvdplaza.fi/forums/showpost.php?p=576354&postcount=1 Muita ainakin kokeilemisen arvoisia: - MyTheatre (maksullinen), löytyy myös ilmainen kokeiluversio http://www.dvbcore.com/MyTheatre.html - ProgDVB (ilmainen) http://www.progdvb.com - DVBDream (ilmainen) http://www.dvbdream.org - GB-PVR (ilmainen) http://www.gbpvr.com - MediaPortal (ilmainen) http://www.team-mediaportal.com MikroBitti testasi myös noita ohjelmia, hekin totesivat DVBViewerin ylivertaisuuden: MikroBitti 2/2007: Vaihtoehtoja tv-katseluun - Tietokoneesta digiboksi http://www.mbnet.fi/lukusali/juttu.aspx?id=1874
Kiitos näistä, muutamaa olen testannut mutta ovat olleet niin sekavia että homma on jäänyt siihen. Testailen muutamia noista ja heitän vähän infoo tänne takas, toivottavasti sais kortin toimimaan ja kanavat näkymään.:thumbsup: Edit: Jepjep, vähän niinkuin uumoilin. Johto vaihdettu ja kokeiltu scannailla kahdella eri ohjelmalla, ei mitään eloa. Kai se täytyy vaan luovuttaa ja sanoa että kortissa taitaa olla tällä kertaa vika, tai sitten tässä on joku jippo. -.- E2: Ohjelmat joilla scannailtu niin kortin oma Home Cinema & DVB Dream, kumpikin todella hyvän näköisiä ohjelmia mutta kanavat ei vaan tule. Kai tää on sitten susikappale kerrassaa. EDIT3: Ja kas kummaa, ohjelmat näkyy ja kuva on kuin uudesta televisiosta. Ostin vain DVBViewerin, joten hommatkaa ihmeessä tämä ohjelma. Toimii 100x paremmin kuin ilmaissoftat, niinkuin yleensäkin.
Käytössä Cinergy 1200 DVB-C Tampereen verkossa. Tunteja on tullut säädettyä ja mitään ei näy missään. Ajureita on yritelty päivittää ja DVBviewerin Transedit ei myöskään löydä mitään (EDIT: Transedit virheilmoitus: "DVB device is occupied"). 1. Löytyykö Cinergyyn kunnon dokumentaatiota mistään? Terratecin sivuilta ja asennuslevyilta en löytänyt mitään käyttökelpoista. 2. Kuinka saan ajurin päivitettyä? Cinergy väittää ajurin olevan edelleen 4.8.0.17 vaikka olen ollut poistavinani vanhan ja asentanut uuden 4.8.3.17 version. Vaatiiko vanhan poistaminen XP:ssä muutakin kuin ajurin poistamisen device managerista ja oikean *.inf tiedoston poistamisen manuaalisesti? 3. Jos scan toimintoa ei käytä, niin mihin verkkoparametrit syötetään? Ilmeisesti johonkin tiedostoon, mutta mihin? Jos jollakulla on toimiva tiedosto TTV-verkkoon, niin tuo olisi hyvä apu. Uskomatonta, että Terratecin tukisivuilla puhutaan kaikesta muusta paitsi television saamisesta näkyviin... Kiitoksia jo etukäteen, jos yhteenkään noista kolmesta tulee vastauksia.
Terratecin uusin ajuriversio on 4.8.0.17 vaikka sivuillaan väittävätkin sen olevan 4.8.3.17. Joku varmaan korvannut vain 0:n 3:lla.
Ilmeisesti ei, mutta voit tarvittaessa ottaa yhteyttä heidän tukeensa: http://supportuk.terratec.net/kontakt_uk.php Rajaa skannausvaiheessa hakualueeksi TTV-verkon taajuudet, niin luulisi kanavien löytyvän. Oikeat taajuudet saat katsottua esim. tästä SF100:n DVBViewer TTV-transponderilistasta: http://www.cc.jyu.fi/~jakeisal/digi-tv/cable/DVB-C0002.ini [/QUOTE]
Onneksi ei tarvinnut. Terratecin asiakaspalvelu vaikuttaa aika heikolta. Homma ratkesi heti kun sain DVB Viewerin asennettua. DVB Viewer löysi samantien kaikki kanavat siinä missä Terratecin oman ohjelman toiminnasta en koskaan saanut mitään hajua. Cinergy + DVD Viewer vaikuttaa suositeltavalta yhdistelmältä, mutta pelkkään Terratecin korttiin mukana tulevine softineen ei kannata sekaantua.
'Aika huono' ei anna oikeaa kuvaa terratecin paketista, koska huono antaa olettaa paketin toimivan jotenkin. Mikään ei kuitenkaan terratecin peruspaketilla toiminut, joten koko tuote oli huonon sijaan viallinen ja täysin käyttökelvoton. Vähin mitä terratec olisi voinut tehdä, olisi ilmoittaa riskeistä ja mahdollisesti suositella ulkopuolista softaa. Jos auto on huono, niin sillä voi edelleen ajaa. Jos auto ei liiku, se on rikki.
Ei se ohjelma sinänsä niin huono ole, jos se vaan toimisi kunnolla. Kokeilemistani tv-softista se oli dvbvieweriä lukuunottamatta paras silloin kun se vielä toimi.
Ei löydy kanavan kanavaa DVBviewerpro käytös, koittanut vaikka mitä On tämä sitten mahtavaa kun suomen digi toimii heittämällä:OI