Tulipa tämä 40M86 hommattua, lähinnä pelinäytöksi. Laitetaanpa omia kokemuksia, jos tämä TV enää ketään kiinnostaa kun syksyn mallit saapuivat/ ovat saapuvilla. Xbox 360:n kuva komponentilla menee testikuvan perusteella aika pahasti reunojen yli. Samalla laitteella VGA:n kautta kuva menee ruudulle 1:1 mutta punainen on liian vahvaa, eikä värejä pääse säätämään. :hitme: Ei peleissä huomaa, mutta kun pistin valokuvia ruudulle niin punertavuus iholla näkyi selvästi. En tosin ole ehtinyt asetuksilla niin hirveän pitkään vielä leikkimään, toivottavasti tuon saa korjattua vaikkei maailmaa kaada. Game modea oli tietysti pakko kokeilla, mutta oli aika järkyttävän näköinen. Karmivat värit enkä inputtien vastaanotossa mitään eroa huomannut, lämpimiä sävyjä ei pystynyt edes valitsemaan joten se siitä. Ei ole kylmä kuva minun makuun, tuntui että silmät sulaa. Mustan taso ei ole huono, muttei kyllä mitään aitoa mustaakaan. Valaistuksella kikkailemalla tosin saa ihan musteen näköistä, varjojen yksityiskohdat tippuu vaan rankasti. Olen kyllä muuten tyytyväinen pikku ongelmista huolimatta, "aika tarkka" kuva ja värit todella nätit. Pelit näyttää lievästi sanoen hyvältä. :king: Pari huonoa valokuvaa, mutta laitetaan silti: Pari lisää: http://i130.photobucket.com/albums/p263/Iztenshi/70616a54.jpg http://i130.photobucket.com/albums/p263/Iztenshi/4817c4a4.jpg Digikanavat muuten nykii täälläkin telkun omalla virittimellä, eli normaaliin TV:n katseluun en todellakaan suosittele ainakaan ilman erillistä boksia, järki tuossa lähtisi. Henkilökohtaisesti arvasin tämän jo etukäteen mutta ei painanut vaakakupissa kun televisiota ei tule juuri ollenkaan katseltua.
Onko vinkkejä miten saisi PIP:n toimimaan niin, että "pääkanava" olisi esim. HDMI1 liitännästä tulevaa matskua ja PIP-kanava vaikka PC-liitännästä? Nyt saan tuohon pippiin vain TV:n oman virittimen (joka ei ole mulla edes käytössä)
Päivitystä aiheeseen; eli jos tollaisen lippulapun jostain saatte näppeihinne, niin sillä saatte ehkä jonkun päivityksen tms. Huom!. ehkä. MUTTA jos jotain vähänkin kalliimpaa ongelmaa sattuu olemaan kyseessä, joka vaatii osan vaihtoa tms., niin silloin takuu ei yht' äkkiä olekaan voimassa... Silloin täytyy saada se kustannussyistä alkuperäisen ostomaan Samsungin haarakonttorin niskoille. Ei pysty oikein käsittämään miten tälläisiä takuuta voi edes kutsua takuuksi, jos se ei olekaan voimassa kun jotain "liian kallista" menee/on valmistusvirheen takia rikki. ELECTRONICS@SAMSUNG.COM: "Hei Jos ostat laitteen ulkomailta, kannattaa tarkistaa että siinä on EU-takuu, eli että Suomi löytyy takuupaperissa. Jos laitteessa on EU-takuu, sen voi viedä suomeen huoltoliikkeeseen korjattavaksi. Mutta koska Samsung Nordic ei ole tuonut laitetta maahan, huoltoliike ei voi tehdä laitteeseen vaihtoa jos siitä todetaan että sitä ei voi korjata, esim. korjaus on liian kallis, varaosaa ei ole saatavilla. Siinä tapauksessa voi pyytää saada laitteen takaisin, ja lähettää sen sinne mistä ostit sen, ja sen maahan huoltoon. Tämän teet omalla kustannuksella. Ystävällisin terveisin Samsung Tuki Jos teillä on lisäkysymyksiä ottakaa toki yhteyttä puhelinpalveluumme: 030 6227 515 Olemme avoinna maanantaista perjantaihin kello 08:00 - 18:00. Tai jättäkää sähköpostiviesti verkkopalveluumme osoitteessa: http://www.samsung.com/fi/support/contactus/ "
Tyhmä, uusi koneen omistaja kyselee, mistä ihmeestä tommosiin settingseihin pääsee? HTPC kytketty Samppaan DVI-HDMI -kaapelilla ja kuva näyttäis rajautuvan vähän näytön ulkopuolelle joka sivusta. Ja kun koitan säätää kuvaa HDMI2-liitännässä, valikoista on lukittuna mm. terävyys, väri ja olikohan värisävy -valikot. Mistä noita pääsee säätämään, vai pääseekö mistään (ja miksei pääse)? Näkeekö jostain valikoista, millaista resoluutiota tuo kone syöttää telkkarille? Kamu on tehny on peeseen, joten sieltä mä en osaa katsoa. Töllön valikoista voisin ohjeiden avulla osata kaivaa Jos valikot ei tohon auta, niin pitää soittaa kamu paikalle ihmettelemään.
Laita HDMI2-liitännän nimeksi PC sieltä telkkarin asetuksista, kuvakooksi 16:9 ja Home Theater PC asetus päälle. Kaukosäätimen info-nappulasta näet mitä resoluutiota telkkari näyttää parhaillaan.
Mie en ihan suosiolla lähtis tämmöstä päähän potkimista katsomaan. Tavaroiden vapaa liikkuminen sisämarkkinoilla on EU:n yhtenä tavoitteena, jonka puitteissa myös EU:lla on pari sanaa sanottavana takuun kattavuuteen eri jäsenmaissa. Tarkoituksena on saada EU:sta yhtenäinen kauppa-alue ja jos esim. samsungin hinnoittelu sattuu suosimaan jostain maasta ostamista, niin takuun toimimisen kaikkialla EU:n alueella tulis olla samsugin eikä minun ongelma. Jäsenmaiden lainsäädäntö ei vielä ihan seuraa tältäosin EU:n direktiivejä, mutta uskon että jo noiden direktiivien olemassaolo on melko lailla kättäpidempää maahantuojien kanssa tapellessa. Alla vielä pari linkkiä aiheesta. Kuluttajavirasto Kuluttajavirasto Euroopan kuluttajakeskus
Ainakin siinä on eri paneli kuin 40", joka näkyy mm. melkein puolet pienemmässä kontrastissa. Ei varmasti huono vaihtoehto, mutta mikäli 40" vain pari sataa kalliimpi niin itse maksaisin sen ja ostaisin 40".
Joo, no alunperin oli tarkoitus ostaa 32S81 32" siis mut ainakin kaupassa olevalla yksilöllä oli todella surkeat katselukulmat, joten katoin että R81 sarja ois ihan jees mut sit taas muutamalla sadalla lisää sais ton full hd resson, eli toi muutama sata lisää homma voi jatkua loputtomiin ja veikkaan että 40" ois liian suuri katseluetäisyytenä n. 2,5m. Nyt vaa pitäis kysellä lisää kokemuksia tosta 37":sta ja sit neuvotella muijan kaa yhteistyöstä.
Muuten joo mut nykyisin katsottava video/tv-materiaali on aika harvoin HD-tasoista joten mitä suurempi näyttö sitä mössömäksi kuva menee :| Prkl:n Suomen digi-skeida.
http://www.ecc.fi/Page/84729b5f-964f-4ddb-befc-ccf1f4da28be.aspx Keissi sisässä. Myyjän kanssa vielä neuvotellaan miten tän saisi hoidettua, saa nähdä milloin tulee rahat takaisin. Rahathan on pakko saada takaisin, kun nää romut tuntuu hajoavan käsiin, kaverilla ilmesty vihreet viivat muutamassa viikossa (oli onneksi suomi-televisio ). (No onneksi näiden vehkeiden hinnan aleneminen on kovaa Laittaaa toki kaikki Saksastakin ostaneet tonne tästä takuusta, nyt kun on tekstiäkin mitä lainata (aikaisempi posti).
Jaha. Emmä osannu sit tota nimeä muuttaa. Mutta info-nappi jeesas. 800x600 puskee. Täytyy koittaa jos toi kamu osais säätää ton linuxin työntämään jotain toista resoa. Tai emmä kyllä näistä mitään tajua...tarviiko tota edes muuttaa Joka tapauksessa, siihen kuvan säätöihin liittyneeseen kyssäriin ei löytynyt vastausta. Eli miksen voi säätää terävyyttä tai väriä tuossa HDMI2-liitännän kautta syötettävässä kuvassa? Tai jos voin, niin mistä sen voi tehdä? Nuo ovat "lukittuina" ja pääsen vain kontrastia ja kirkkautta säätämään. Terävyys, väri ja sävy siis ovat jostain syystä lukittuja tässä moodissa... Vai onko tarkoitus säätää noita sitten ohjelmallisesti HTPC:n omista asetuksista? Sitten vielä tuosta huoltovalikosta, varmaan kahlaamalla koko ketjun läpi löytyisi vastaus, mutta yli 60 sivun läpikäyminen ei kuulosta miellyttävältä. Mistä ihmeestä tuonne "huoltovalikkoon" pääsee? Kiitos tähän astisista neuvoista!
Paina Menu-nappia, sitten se alin valikko, jossa pitäisi toiseksi ylin vaihtoehto olla Edit Name tai mitä nyt suomeksi sitten onkaan. Sitten siellä nimivalikossa HDMI2 kohdalle ja sieltä PC. Olisi ainakin syytä. Linuxia en ole käyttänyt, mutta tuskin kovin suuressa piilossa sielläkään se resoluution vaihtaminen. Hiiren oikea klikkaus työpöydällä tai sitten jokin Control Panel tms. ja niin edelleen lähtisin katselemaan jos löytyisi. Näyttäisivät olevan harmaana minulla, terävyys ja väri nyt ainakin. Eipä sillä, että noille mitään käyttöä olisi, tietokonekäytössähän se kuva olisi kait syytä näyttää sellaisenaan ilman suurempia muokkauksia, ja sitten ohjelma-/käyttiskohtaisesti säätää eri asetuksia jos tarvetta on. Värien säätämisen tarpeen vielä ymmärrän (ei sillä, että olisin nähnyt omalla kohdallani tarvetta), mutta mitä kummaa terävyyden säätö tekisi... Pikseli on pikseli, eikä sitä terävämmäksi saa, korkeintaan epäteräväksi jos se leviää viereisiin pikseleihin, eikä sellainen liene suotavaa. Copypastaan laiskuuttani: To get into the Service Menu : TV in standby, press Info, Menu, Mute, Power To get out of the service menu : Power down TV i.e. press standby NOTE: YOU WILL LOOSE ANY CUSTON SETTINGS YOU HAVE SO YOU MAY WANT TO WRITE THEM DOWN FIRST.
Katseluetäisyys täällä noin 2,5m 40" ruudusta. Ei oo HD tasosta meteriaalia katottavana eikä valu silmät verta Hieno kuva on vaikka ei HD matskua oliskaan. Omasta mielestäni ainakin kelpaa ihan hyvin katella digilähetyksiä ja dvd tasoisia leffoja