Behringer TRUTH B2092A

Discussion in 'Kaiuttimet ja subwooferit' started by käyttäjätunnus, Jul 25, 2005.

  1. iluvai

    iluvai Vakiokasvo

    Joined:
    Feb 20, 2011
    Messages:
    709
    Likes Received:
    6
    ehdottomasti b2092 musalle.....ei lopu potku kovaakin kuunnellessa,juu ei se mikään sisustusintoilijan subi ole......Mutta sehän ei ole pääasia!
     
  2. Magee

    Magee Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Jan 23, 2008
    Messages:
    254
    Likes Received:
    9
    Meinasin jo laittaa tilausta menemään, mutta piuhojen kanssa tuli hieman pulmia. On niin huonoja nuo kuvat noista, että ei näe onko liitin uros vai naaras xlr subissa ja kaiuttimissa. Eli minkälaisia piuhoja pitäisi tilata? Av-vahvistimeen luonnollisesti rca.

    Ja päädyin myös ottamaan tuon subin kaveriksi nuo isommat B2031A:t B2030A:n sijaan. Jos jollakulla on tuosta jotain sanottavaa (esim aivan turhaa rahan ja tilan haaskausta ottaa noita isompia jostain syystä, niin kerro ihmeessä mitä ja miksi) Tilauksen laitan heti, kun osaan tilata langat mukaan.
     
  3. joose

    joose Guest Guest

    Joined:
    Apr 9, 2005
    Messages:
    304
    Likes Received:
    0
    Surffaan kännyllä, joten älä teilaa, mut LUULEN , et jos haluat niin voit kytkeä kahdella tapaa eli

    a) 2 x rca--xlr (uros ) preouteista (l&r) subille ja sit 2x xlr (naaras)--xlr (uros) subista pääkaiuttimille. Vahvarista no subwoofer ja pääkaiuttimet large.

    B) 2 x rca--xlr (uros) pääkaiutttuimille preouteista (l&r) ja subille preoutista rca--xlr (uros). Vahvarista subi päälle ja pääkaiuttimet small. Ja jakotaajuus vahvarista johonki kivaan arvoon.
     
    Last edited: Sep 2, 2012
  4. Ykskytä

    Ykskytä Guest Guest

    Joined:
    Jul 18, 2001
    Messages:
    2,607
    Likes Received:
    0
    XLR-lähtö on laitteissa aina uros ja tulo naaras.

    Subbarin kanssa on aivan turhaa rahan haaskausta ottaa B2031A:et :). Ne on myös aika isot maisemoitavaksi olkkariin. Muistaakseni pienillä on tilillään enemmän testimenestyksiäkin.
     
  5. Magee

    Magee Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Jan 23, 2008
    Messages:
    254
    Likes Received:
    9
    Eikö tässä nyt sitten toimi se ajatus, että mitä ei voi piilottaa, pitää korostaa :D

    No, ehkä tyydyn sitten kuitenkin noihin pienempiin. Kiitos taas järjen äänestä. Tänään tilaukseen.
     
    Last edited: Sep 2, 2012
  6. Antimidas

    Antimidas Guest Guest

    Joined:
    Apr 29, 2011
    Messages:
    252
    Likes Received:
    0
    Serkkupoeka on ehkä ostamassa kyseistä häätöboksia yksiöönsä:) Eli millä piuhalla toi lyödään kiinne lfe-lähtöön? xlr-rca piuhalla?
     
  7. CaJii

    CaJii Guest Guest

    Joined:
    Nov 2, 2005
    Messages:
    112
    Likes Received:
    0
    Saakos kyseistä subbaria enää mistään uutena? En löytänyt. Tietääkö joku paremmin?
     
  8. Magee

    Magee Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Jan 23, 2008
    Messages:
    254
    Likes Received:
    9
    Valmistus lopetettu. Minulla oli tilaus sisällä Thomannilla syyskuusta lähtien ja koko ajan on viivästynyt ja viivästynyt. Nyt vihdoin eilen tuli sähköpostia, että lupauksista huolimatta myöskään minä en saa tilaamaani ja jo maksamaani tuotetta.
    Harmi, kun juuri oli ebayssa huutokauppa meneillään, mutta en ottanut osaa, koska minulle vakuutettiin, että jo tilatut toimitetaan. Satasella meni jollekin.

    Onko kellään käytettyä tarjolla? Harmittaa, kun paikkakin on ko. vehkeelle jo väsättynä valmiiksi. Tai onko jotain yhtä edullista ja hinta- laatusuhteeltaan samantasoista, minkä voisi ostaa tilalle? Myös diy-ehdotukset huomioin.
     
  9. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 25, 2007
    Messages:
    3,955
    Likes Received:
    396
    Vieläkö tätä jostakin saa? Ainakaan Behrun sivuilla ei ole mainintaa, että tuotanto olisi lopetettu: http://www.behringer.com/EN/Products/B2092A.aspx
    Kiinnostaisi hintansa ja muiden kommenttien (suorituskyky) puolesta, kun ~30 hz riittäisi minulle vallan mainiosti (ei tässä asunnossa varmaan paljoa alemmas pääsisikään) ja miniDSP:llä saisi kumut pois ja vaikka high pass -filtterin tehtyä elementtiä suojaamaan (jos ei subissa itsessään ole).
     
  10. Magee

    Magee Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Jan 23, 2008
    Messages:
    254
    Likes Received:
    9
    Vähän huonolta näyttää saanti. Taitaa jatkuvasti olla jossain päin nettiä ostoilmoituksia. Itseltä meni apaut pyöreä vuosi ennen kun tärppäsi. Silloinkin soitin myynti-ilmoituksen johdosta, joka oli laitettu paria tuntia aiemmin ja oli ollut jo monta kyselijää. Onneksi myyjä ei tiennyt kuinka halutusta laitteesta oli kyse ja että siitä olisi saanut paljon uuttakin kalliimpaa hintaa.. Mutta Thomann ei näköjään tunne lainkaan enää ko. kapinetta. Olen myös ebaysta kattellut käytettynä ja ilmeisesti saksalaisestkaan ei halua omistaan lupua :(
     
  11. Magee

    Magee Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Jan 23, 2008
    Messages:
    254
    Likes Received:
    9
    Osaakohan joku sanoa, mistä löytyisi Service manual / kytkentäkaavio behrun vahvariin? Thomannilta eivät semmoista anna, enkä muualtakaan ole löytänyt.
     
  12. V12

    V12 Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Jun 26, 2006
    Messages:
    372
    Likes Received:
    1
    Näkyy tulleen taas Thomannin tarjontaan, hintakaan ei päätä huimaa, eli 194€ +12€ toimitus jos ei muuta hanki...
     
  13. Burana

    Burana Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 12, 2001
    Messages:
    1,027
    Likes Received:
    10
    Jos tämän tuuppaa B2030a-parin kaveriksi, niin mitäs kaapeleita tuolta Thomannilta kannattaa tilata matkaan?
     
  14. V12

    V12 Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Jun 26, 2006
    Messages:
    372
    Likes Received:
    1
    Jos meinaat tämänlaista kokoonpanoa, niin nyt kaiuttimille menevät johdot kiinni tuohon subbariin ja subbarista johdot kaiuttimiin, eli ilmeisesti kaksi samanlaista johtoa (XLR-XLR) kuin nytkin on käytössä, esim. tällaisia.. Pituudethan riippuvat tarpeestasi. Jos et käytä noissa B2030A kaiuttimissa XLR liittimiä, niin sovituskappaleet niihin.
     
  15. Tammenterho

    Tammenterho Guest Guest

    Joined:
    Nov 13, 2009
    Messages:
    55
    Likes Received:
    1
    Noita on ollut tuolla jo ainakin kuukauden verran "tilattavana". Jostain syystä behringer tuntuu lopettavan myyntinsä aina parhaiden tuotteidensa suhteen..
     
  16. V12

    V12 Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Jun 26, 2006
    Messages:
    372
    Likes Received:
    1
    No, joka tapauksessa paketti on lähtenyt. Tuskin sieltä nyt ihan tyhjä paketti on tulossa...
     
  17. SilverGrunter

    SilverGrunter Guest Guest

    Joined:
    Mar 11, 2005
    Messages:
    86
    Likes Received:
    0
    Oma B2092A pitäisi tulla tämän viikon lopulla seurannan mukaan.
    Pistin samaan tilaukseen Pro Snake TPM 6 -piuhat ja Iso-Pad 6 korokkeet B2030A -kaiutinparille.

    Mistäkähän ne on noita uuden erän kaivaneet? Oisko jopa tuotannossa taas?

    Sitten kun joku vielä selittää miten yksi kilon painoinen boksi ja toinen 36kg(!) painoinen kontti liikahtaa etelä-Saksasta 12 eurolla pohjois-Suomeen...
     
  18. tosikko

    tosikko Vakiokasvo

    Joined:
    Feb 18, 2005
    Messages:
    681
    Likes Received:
    8
    Melkein tekis mieli itekkin tuommoinen ostaa, mutta jos koitan vielä Paradigmillä sinnitellä. ;)

    Tuommoisilla firmoilla jotka lähettää pirusti paketteja on melko hyvät sopimukset kuriirifirmojen kanssa, yksityinen maksaa moninkertaisesti samankokoisesta lähetyksestä.
     
  19. V12

    V12 Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Jun 26, 2006
    Messages:
    372
    Likes Received:
    1
    Tuossa se paketti odottelee, alakerran aulassa avaamistaan. Sääli, että tuli juuri tähän kevätsiivouksen keskelle. Mennee ensi viikkoon ennen kuin pääsen kokeilemaan.

    Olin hankkimassa kaveriksi B2031A parin, mutta sen saatavuus menee marraskuulle. Ei tuo B2030A varmaan hullumpi korvaaja olisi tämän B2092A:n kavereiksi. Kait niissäkin mökä riittää. Hintaero on jonkinlainen, B2031A:ssa olisi tosin mahdollisuus Auto -kytkentään, mutta ajattelin panna kaikki master/slave jatkojohdon perään. Ans' kattoo...
     
  20. SilverGrunter

    SilverGrunter Guest Guest

    Joined:
    Mar 11, 2005
    Messages:
    86
    Likes Received:
    0
    B2031A marraskuulle? Tarkoittanet maaliskuuta?
    Verkkiksessä 2-3 viikkoa, T-kaupassa 6.3. ja St.Paul's:lla ilmeisesti suoraan varastossa.

    Hyvin itsellä potkii nuo pykälää pienemmätkin (B2030A). Saas nähdä miten B2092A muuttaa tilannetta. Tärkein lienee kuorman tasaaminen 6.5" elementeiltä osittain noille subin 2x8" elementeille.