Järjestelmän kytkennät

Discussion in 'Kotiteatterin äänentoisto' started by PuMan, Apr 22, 2011.

  1. PuMan

    PuMan Aktiivinen käyttäjä

    Joined:
    Aug 1, 2005
    Messages:
    83
    Likes Received:
    0
    Kysellään nyt täältä viisaammilta neuvoa. Eli laitteet ovat Samsung UE55D8005, Sampan BD-P2500, PS3 Slim, Topfield TF600PVRt ja Pioneer VSX-919. Kuinka olisi järkevää kytkeä laitteet vahvariin ja töllöön jotta näkisi esim pleikkarilta leffat tarvittaessa 3D:nä kun vahvarin kautta HDMI:tä käyttäen se ei ilmeisesti toimi kun vahvari on vain HDMI 1.3 kone.
    Jos kytken pleikkarin suoraan telkkaan HDMI:llä ja vedän optiset äänet erikseen vahvarille, niin kuuluuko HD äänet sitä kautta ollenkaan?
    Kokeilemallahan se tietysti selviäisi, mutta kun toi telkka tulee vasta ensi viikolla niin...:confused:
    Voisin hommata tarvittavat piuhat samalla kun haen telkun.
     
  2. juh4

    juh4 Guest Guest

    Joined:
    Jan 9, 2011
    Messages:
    298
    Likes Received:
    0
    Minun tietoni mukaan hd-äänet vaativat toimiakseen hdmi-kaapelin. elikkä ei siis toimisi optisen kaapelin avulla. Tietysti voisit pleikkarin osalta harkita hdmi-jakajaa jonka avulla saisit valittua, että meneekö signaali vahvistimen kautta vaiko suoraan telkkariin jolloin 3d toimii.
     
  3. Drift

    Drift Guest Guest

    Joined:
    Jan 24, 2011
    Messages:
    36
    Likes Received:
    0
    PS3:lta ei saa yhtä aikaa toimimaan 3D-kuvaa ja HD-ääniä. Eli toisesta pitää luopua katselun ajaksi.
     
  4. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 18, 2006
    Messages:
    7,599
    Likes Received:
    527
    Selvyyden vuoksi:

    - HD-ääni toimii vain HDMI:llä tai monikanava-analogilla, missään laitteessa. Optisen tai koaksiaalin kapasiteetti ei riitä. Tämä siis ylipäätään, ei ainoastaan PS3.

    - PS3 ei pysty antamaan yhtä aikaa HD-ääntä ja 3D-kuvaa. Tämä on vain ja ainoastaan PS3 rajoitus, 3D BD standardin mukaisilla soittimilla onnistuu kyllä (PS3 ei täytä standardia).