Kodin valaistussuunnittelua

Discussion in 'Kodin suunnittelunurkka' started by Huppe, Jan 29, 2010.

  1. JuhaN

    JuhaN Vakiokasvo

    Joined:
    Mar 11, 2004
    Messages:
    548
    Likes Received:
    0
    Muutimme nelisen kuukautta sitten uuteen omakotitaloomme, johon toteutettiin (vähintään) tuplavalaistus lähes kaikkiin tiloihin. Yleisvalaistus toteutettiin valtaosin (Jasmina-) plafondeilla sekä epäsuorilla ratkaisuilla käyttäen noin 5500k päivänvaloputkia. Suurimpaan osaan tiloista luotiin myös "tunnelmavalot", joita käytetään yleisvalon vaihtoehtona. Tunnelmavalot ovat 2700-3000k värisiä halogeneja, ledinauhoja sekä pienoisloisteputkia.

    Käytännössä päivänvalo vaikuttaa piristävästi ja pidän erittäin paljon sen valkoisesta ja puhtaasta väristä. Ilta-aikaan päivänvalot sammutetaan ja lämmin valo toimii hyvin hämyisen tunnelman luojana. Lasten huoneissakin näkee kunnolla leikkiä kun valaistusta on riittävästi valon kuitenkaan häikäisemättä! Lasten huoneissa tunnelmavaloina toimivat seinävalaisimet sytytetään iltaisin kun luetaan pienille pojille iltasatua tai perheen juniori katselee televisiota omassa huoneessaan. Lämpimät valot myös herättävät lempeästi kun silmiä ei heti sokaista "auringonpaisteella".

    Kokonaisuutena sanoisin, että valaistuksen suunnitteluun kannattaa varata aikaa ja rahaa. Toimiva valaistus on kuitenkin edullisinta ja helpointa toteuttaa siinä vaiheessa kun sähköjä suunnitellaan ja ns. kaikki on vielä mahdollista! Omassa tapauksessamme hankimme tähän myös ammattiapua ja ne muutamat sataset suunnitteluun eivät menneet hukkaan. Valaistuksen kokonaisbudjetti oli kuitenkin vain reilu 2% koko rakennushankkeen euroista ja näillä ratkaisuilla mennään parhaimmillaan kymmeniä vuosia. Jos budjetti on tiukalla, voi aina jättää osan valaisimista hankkimatta heti. Kaapeloinnista ja mahdollisuuksista ei kuitenkaan kannata tinkiä!

    =)juha
     
  2. Grr

    Grr Vakiokasvo

    Joined:
    Aug 27, 2003
    Messages:
    597
    Likes Received:
    0
    Olen muistaakseni (olen, kaunistellun version) kirjoittanut mielipiteeni tuosta firmasta joskus aiemmin. Onko vastaaville tuotteille vaihtoehtoista jälleenmyyjää euroopassa?
     
  3. Huppe

    Huppe The Pilot Tukijoukot

    Joined:
    Feb 8, 2000
    Messages:
    3,611
    Likes Received:
    2
    Tämä toimii aika hyvin:
    http://www.valotorni.fi/

    Itselläni Jasminassa Bio Bital päivänvalot. Lisäksi toki paikallinen sähkö- / valasinliike myy lamppuja.
     
  4. JuhaN

    JuhaN Vakiokasvo

    Joined:
    Mar 11, 2004
    Messages:
    548
    Likes Received:
    0
    Myös täältä positiivinen palaute Valotornille! Valtaosa talomme valaisimista ja lampuista tuli juurikin sieltä.

    =)juha
     
  5. harbo56

    harbo56 Guest Guest

    Joined:
    Jan 29, 2012
    Messages:
    1
    Likes Received:
    0
  6. Teukka76

    Teukka76 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Nov 2, 2000
    Messages:
    2,325
    Likes Received:
    2
    Meille tulossa varmaan Airamin Conxentoa päivänvalolampuilla ja sitten Jasminat WC/KHH.
     
  7. KnightOfNi

    KnightOfNi Guest Guest

    Joined:
    Apr 5, 2003
    Messages:
    815
    Likes Received:
    1
    Suosittelen lämpimästi kokeilemaan moista Conxento kombinaatiota ennenkuin ostat läjän kalliita polttimoita. Mulla on Conxentoissa 13W 4000k polttimot enkä tykkää. Voihan tietysti olla että tykkäisinkin päivänvalopolttimoista, mutta anyway, kokeile ennenkuin ostat.
     
  8. Grr

    Grr Vakiokasvo

    Joined:
    Aug 27, 2003
    Messages:
    597
    Likes Received:
    0
    Milläs mä alkaisin korvata hehkulamppuja tuolla pihalla? Työ/stadionvalojen korkeapainepolttimot ei ole ongelma tulevaisuudessakaan, mutta noi tunnelmavalot. Normaali Edison kanta, valojen pitäisi syttyä suht nopsaan, sanotaan nyt parissa sekunnissa myös pakkasella. Värisävy mielellään kusen keltaisen lämmin koska se nyt vaan näyttää paremmalta tuolla ulkona. Tukkupakkaus 60W polttimoita ja eloa onnellisena elämäni loppuun asti kenties...
     
  9. säätäjä

    säätäjä Käyttäjä

    Joined:
    Oct 6, 2015
    Messages:
    25
    Likes Received:
    5
    Mulla on jotain airamin speciallamppuja, joissa luvataan syttyminen -15 asti tjsp. Eivät kyllä saavuta täyttä valoa parissa sekunnissa, vaan menee selkeästi aikaa. Jos siis jatkuvasti sammutat/sytytät ja haluat paljon valoa, noi eivät toimi.

    Värisävy on mukavan kusenkeltainen, olisko warm white
     
  10. Grr

    Grr Vakiokasvo

    Joined:
    Aug 27, 2003
    Messages:
    597
    Likes Received:
    0
    Kohtuullisen nopea syttyminen on tosiaan tärkeää, noi on arkikäytössä muutamassa eri ryhmässä liiketunnistimien takana. Illanistujaisissa ja muissa fiilistelyissä sitten pakko-ohjattuna. 60 Wattinen hehku on valomäärän verrokki, 40 W ehkä vielä menisi niin ettei kärsälleen kaatuisi. Mitä se nyt sitten luxeina ja lumeneina tarkottaakaan. Varsinaiseen näkemiseen on ISOT valot vielä erikseen.

    Ei oo helppoa tää ekoilu.
     
  11. Teukka76

    Teukka76 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Nov 2, 2000
    Messages:
    2,325
    Likes Received:
    2
    Mikäs noissa sitten ei miellytä?
     
  12. jhalttu

    jhalttu Guest Guest

    Joined:
    May 5, 2003
    Messages:
    145
    Likes Received:
    3
    Riippuu nykyisistä... E27/E14 kannalla laadukkaat LED polttimot tai koko valaisimen uusiminen, tälläisiä? Nämä ovat makuasioita. Toiset tykkää käpyvalaisimista toiset modernista. Molemmat valaisee..
    View attachment wall _ulkovalaisin.png View attachment ulkovalaisimet_100.png
    linkki
     
  13. Garret

    Garret Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jan 11, 2003
    Messages:
    429
    Likes Received:
    0
    Samaa mieltä. Meillä eteiskäytävässä Conxennot ja 4000K. En pidä yhtään ja polttimot menevät vaihtoon heti kun muutetaan.
     
  14. vemkki

    vemkki Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 10, 2006
    Messages:
    4,070
    Likes Received:
    366
    Valaistuksen laatuun vaikuttaa kovasti värintoistoindeksi. Normaaleissa loisteputkissa indeksi on luokkaa 80. Hehkulampussa on 100. Adluxin Vivaliteissä 98. Normaaleissa loisteputkissa on käytännössä spektrissä kolme terävää piikkiä.

    Keskipäivän auringonvalon värilämpötila on yli 6000K. Kovin on kylmää. ;)
     
  15. JJCool

    JJCool Guest Guest

    Joined:
    Sep 30, 2003
    Messages:
    85
    Likes Received:
    0
    Osta Philips MASTER Glow 12/8W LED lamppuja. Esim tuolta:
    http://www.thelightbulbshop.co.uk/Shop/LightBulbs/LEDLightBulbs/GLSLEDBulbs/
    Helppoa tuo ekoilu on mutta ei edullista.
     
  16. Ykskytä

    Ykskytä Guest Guest

    Joined:
    Jul 18, 2001
    Messages:
    2,607
    Likes Received:
    0
    Oletko koskaan vertailut vierekkäin eri värintoistoindeksin omaavia lamppuja? Ero välillä 80-100 on havaittava, mutta yllättävän pieni. Sillä on merkitystä lähinnä tarkassa ammattimaisessa työskentelyssä värien kanssa. Ihmisten värinäköaisti perustuu kolmeen tai neljään eri taajuusaluetta aistivaan tappisolutyyppin. Lampun spektrijakauman ei siis tarvitse olla täysin lineaaristä ja silti ihminen kokee sen hyvänä.

    Miellyttäväksi koettu värilämpötila on riippuvainen valaistusvoimakkuudesta. Keskipäivällä 6000°K ei tunnu kylmältä kun auringosta saadaan 100000 lx. Sama värilämpötila muutaman sadan luxin tuikussa näyttää sinertävän kylmältä. Kannattaa tutustua aikaisempaan viestiini päivänvaloketjussa koskien Kruithofin kuvaaja. Suosittelen myös lukemaan erityisesti Adluxin markkinointiviestintää lähdekritiikin kanssa.
     
  17. KnightOfNi

    KnightOfNi Guest Guest

    Joined:
    Apr 5, 2003
    Messages:
    815
    Likes Received:
    1
    Kyllä se 4000k vaan on jo kylmää, meillä kun ei valitettavasti ole omaa aurinkoa olohuoneessa sisällä, loistelampputehoa on vain 289W. Asiasta on turha väitellä, vaimo kyllä kertoo miten se asian tola on.
     
  18. Kipee

    Kipee Guest Guest

    Joined:
    Nov 20, 2007
    Messages:
    246
    Likes Received:
    0
  19. svass

    svass Guest Guest

    Joined:
    Jan 13, 2006
    Messages:
    209
    Likes Received:
    0
    Itse ostin rikki menneiden hehkulamppujen tilalle Megamanin Liliput+ E27-kantaiset, kun olivat Prisman hyllyllä ainoat -30C lamput. Tuo 15w lamppu laatikon mukaan antais 950lm (paketissa vastaavuus 75w hehkulamppu, 2700K CRI:82). Ihan ok valaisevat, mutta syttyminen on sen verta hidasta, että auton kerkee ajaa talliin odotellessa. Taidan siirtää nuo takapihalle, jossa syttymisnopeudella ei ole niinkään väliä (ei liiketunnistusta) ja etsiä jotain nopeammin syttyvää tilalle.
     
  20. Don MC

    Don MC Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    May 19, 2005
    Messages:
    1,190
    Likes Received:
    39
    Kyllästyin hitaisiin loistelamppuihin ja hommasin sellaset normaalin hehkulampun malliset, joissa pieni halogeenipolttimo sisällä. Osram 70W, vastaa "perinteistä" 92W (löytyy muunkin tehoisina). Nämä tulivat ulko-ovien yläpuolisiin valaisimiin, joissa liiketunnistimet. Nyt löytää hetkessä avaimenreiän ja pystyy avaamaan oven, eikä tarvi puolihämärässä sohia Abloyta ja huomata, että lamppu syttyy vasta kun ovesta on jo äheltäen päässyt sisälle ja vaatteet ripustanut naulakkoon. Värisävykin on mukavasti kuseen vivahtava.