Koskinen (Ruutu+)

Discussion in 'TV-ohjelmat ja -sarjat' started by Hippo, Nov 30, 2021.

  1. Hippo

    Hippo Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jul 28, 2004
    Messages:
    2,411
    Likes Received:
    326
    Uusi suomalainen poliisisarja Koskinen ilmaantui katsottavaksi. Johonkin kirjasarjaan tämä perustuu (en ole lukenut). Ihan sutjakkaa katseltavaa, ei yritetä olla jotain nordic noiria, vaan menee omia latujaan. Erikoisplussaa ettei ainakaan ekassa jaksossa poliiseilla ollut mitään henkilökohtaisia kytköksiä rikokseen. Roolituskin on ihan hyvin kasassa, Eero Aho on aina mainio. Tamperekin saa mainoskuvausta oikein urakalla tässä.

    Edit: Tästä taidettiin näyttää vain eka jakso teaserinä Nelosella.

    Eikö kotimaiset käsikirjoittajat ja tekijät oikeasti huomaa noita maapallon kokoisia logiikka-aukkoja tekeleissään? Nyt ei ollenkaan kyselty mitä se murhattu teki siellä duunissa aamuyön tunteina. Olis varmaan eka tai toka asia, jonka kysyisin poliisina. Samoin kulkunappien lokit tuli mieleen vasta myöhemmin suurena ahaa elämyksenä.
     
    Last edited: Nov 30, 2021
  2. splinky

    splinky Tuttu käyttäjä

    Joined:
    Jan 9, 2004
    Messages:
    227
    Likes Received:
    0
    Pitääpä ruveta katselemaan. Olen jokaisen ”Koskinen” -kirjan lukenut, joten mielenkiintoista nähdä miten toimii.
     
  3. scented

    scented Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 22, 2005
    Messages:
    2,232
    Likes Received:
    356
    Ekaan mainoskatkoon jaksoin ja tein johtopäätöksen, että hirveätä paskaa. Tiedä sitten jos koko kauden katsoisi...
     
  4. Crockett

    Crockett Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 1, 2005
    Messages:
    1,099
    Likes Received:
    147
    Ei tämä oikein lähde. En ole kirjoja lukenut ollenkaan mutta sarjana tämä on ainakin todella tökerösti tehty. Tupla jaksojen juonen kuljetus on melko amatöörimäistä ja lopussa asiat yllättäen selviää taikaiskusta syyllisten pulputtaessa motiivinsa. Taustalla mukamas pyörivä Koskisen oma elämä on aivan paitsiossa ja sen satunnainen esille nostaminen tuntuu päälleliimatulle. Itse Koskisessa ei Ahon tulkitsemana ole mitään vikaa mutta ei mitään niin hienoa että jotenkin nousisi esiin. Muut poliisit ovat aikalailla onttoja statisteja.

    Halpa tuntuu kuvaavan sarjaa parhaiten, on paljon Tampereen paikkoja kuvattu ja kaupunginosia viljellään että saadaan tapahtumia eri paikkoihin mutta jos tapaukset kliseistäkin kliseisempiä ja valtaosa näistä sivuosanäyttelijöistä on kehnoja teatteriharrastajia niin ei jää oikein mitään käteen kuin kökköä dekkaria. Ihmetyttää että tälle annettiin kakkoskausikin heti ekan esittämisen alkaessa.

    Esim. Hautalehto Cmorella on huomattavasti uskottavampi ja paremmin otteessaan pitävä kuin tämä. Siinä kun on onnistuttu jopa Leppilammesta tekemään karismaattinen ja kiinnostava hahmo unohtamatta sivuosia.
     
  5. splinky

    splinky Tuttu käyttäjä

    Joined:
    Jan 9, 2004
    Messages:
    227
    Likes Received:
    0
    Kirjat lukeneena tämä oli yllättävänkin hyvä sarja, mutta kuten edellinen kirjoitti, niin jos esim Hautalehtoon vertaa, niin on hautalehto jotenkin eri tasoa. Koskisessa on Hautalehtoon verrattuna kuitenkin se hyvä puoli, että mennään oikeasti kirjojen mukaan juonessa. Hautalehdossa ei juuri mitään tekemistä kirjan kanssa ja jopa ihan merkittävimmät juonenkäänteet menee aivan kirjasta poiketen ja se häiritsi ihan mielettömästi.
     
  6. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 28, 2010
    Messages:
    7,286
    Likes Received:
    1,442
    Ehkä molemmissa on huonot kirjat lähteenä ja Hautalehdossa ne on tajunnut sen?
     
  7. MrWelles

    MrWelles Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Mar 24, 2004
    Messages:
    303
    Likes Received:
    6
    Koskisessa mättää ainakin seuraavat asiat:
    -Koskinen on kirjoissa "liki kaksimetrinen", Eero Aho lienee 185 cm. Eli pitäisi nyt saada roolituksissa jo perusasiat kohdalleen.
    -Rusinpään esittäjä on väärää rotua. Lisäksi Siimamiehessä ei pitäisi Rusinpäätä edes olla, tutkintaa kohtaa "Tanse".
    -Se naispomo ei esiinny alkupään kirjoissa ollenkaan.
    -Siimamiehessä se Katja Aution isä näyttää kuusikymppiseltä köpöttäjältä, kun kirjassa se on n. 45.
    -Mm. Siimamies ja Raadonsyöjä tapahtuvat kirjoissa 1990-luvulla.

    Sekä Jokisen että Rönnbackan kirjat ovat hiton hyviä, ihan suomalaisten dekkarin parhaimmistoa.
     
  8. ISPF3.4

    ISPF3.4 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Dec 1, 2006
    Messages:
    3,258
    Likes Received:
    612
    Mikään hyvä elokuva tai TV-sarja ei ole kirjan tai kirjojen toisinto. Siihen ei ole mitään järkevää syytä.
     
    Last edited: Apr 17, 2022
  9. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 11, 2005
    Messages:
    4,955
    Likes Received:
    543
    Muuten ollaan niin Tampereella, mutta murre on jätetty Turkuun...
    Hate veti rännistä hirveen lämärin ja lätkä meni länkien välistä suoraan rysään!

    T: Vesku
     
  10. ISPF3.4

    ISPF3.4 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Dec 1, 2006
    Messages:
    3,258
    Likes Received:
    612
    ^Murrevirheitä on huomannut, mutta paikallisen panimon heikkoja esityksiä juotiin tölkkikaupalla.
     
  11. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 11, 2005
    Messages:
    4,955
    Likes Received:
    543
    Niin, kun koko murre loistaa puuttumisellaan.

    T: Vesku
     
    ISPF3.4 likes this.
  12. MrWelles

    MrWelles Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Mar 24, 2004
    Messages:
    303
    Likes Received:
    6
    Mitä järkeä sitten on perustaa elokuva/sarja johonkin kirjaan, jos ei ole aikomustakaan noudattaa kirjan hahmoja ja tapahtumia? Miksei silloin keksitä kokonaan uutta tarinaa?

    Ja mämmiä puhut muutenkin, sillä esimerkiksi Jeremy Brettin Sherlock Holmes -sarjan nostaa aivan ylitse kaikkien muiden filmatisointien sarjan pedanttinen uskollisuus alkuperäisille tarinoille.
     
  13. bluesmood

    bluesmood Vakiokasvo

    Joined:
    Nov 21, 2013
    Messages:
    537
    Likes Received:
    34
    Aloin vasta seuraamaan tätä sarjaa, ja tarkoitukseni olisi katsoa Ruudusta koko sarja.

    Mielestäni positiivista sarjassa on, että enimmäkseen castingissa rooleihin palkattuna ihmisiä, jotka eivät kaikki ole mitenkään hirveän kuluneita noissa kotimaisissa tuotannoissa, vaikka itse Koskisen roolissa Eero Aho on jotenkin mielestäni vikaan mennyt roolitusvalinta.

    En tiedä, mikä siinä on, mutta Eero Aho on omasta mielestäni ärsyttävää seurata tässä sarjassa, kun varmaan siinä on taustalla jokin sellainen, että mies on niin pitkään ollut monessa sarjassa ja elokuvassa esillä, ja en ole oikein koskaan pitänyt Ahon näyttelijäsuorituksista.

    No jos tuon oman epämieltymykseni Eero Ahon näyttelijäsuorituksiin poissulkee, niin mitä 2-3 jaksoa tätä nyt nähnyt, ja tarkoituksenani olisi katsoa alusta lähtien koko sarja, niin tämä tosiaan poikkeaa noista esim. Ylen pohjoismaiseen levitykseen menneistä Nordic Noireista Sorjosesta mm. ja tässä on tosiaan jonkinlainen suomalaisuuden leima.
     
  14. tpi

    tpi Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jun 12, 2001
    Messages:
    4,399
    Likes Received:
    34
    Kaksi jaksoa per kirja on ihan liian pikakelausta. Hautalehdon kirja koko kaudelle oli paljon parempi vaikka yhteydet kirjaan jäivätkin oikeastaan vain henkilöhahmojen tasolle.