Sulle tuli nyt EU-tilisiirtoa varten tiedot: Yritys: WGO Warenhandelsgesellschaft Oldenburg mbH & Co. KG Pankki: Landessparkasse zu Oldenburg Pankkitunnus: 28050100 (ei tarvi EU-maksussa) Tilinumero: 1164375 (ei tarvi EU-maksussa) Viite: 993/1500018450/8 IBAN: DE09280501000001164375 (EU-maksulle oleellinen tieto) BIC: BRLADE21LZO (EU-maksulle oleellinen tieto)
Amazon.de myy Magnat 603 mallia isolla hintahaarukalla. https://www.amazon.de/s/ref=nb_ss?__mk_de_DE=%C5M%C5Z%D5%D1&url=search-alias%3Daps&field-keywords=magnat+603&x=0&y=0 Mitä eroa näillä kahdella ylimmällä oikeasti on muuta kuin väri ja hinta? 2-wege ja 3-wege?
Mielestäni ei mitään muuta. Tuon alemman kaupan sivuilla on käynyt joku kömmähdys luultavasti, koska 603 on tietenkin 2-tie -kaiutin. Onhan siinä vain kaksi elementtiäkin. edit. Niin selvennyksenä siis, "2-wege" = 2-tie ja "3-wege"=3-tie loogisesti
Onko tuolla tilauksella joku painoraja? onnistuuko esim 507 tilaaminen ja paljon postikuluja tuollaiseen pakettiin tulee? tuleeko paketit ihan koti ovelle asti?
Tossahan mä painorajan mainitsen eli 31,5 kg. Noiden 607:n toimituskulut olisivat olleet muistaakseni 180 euroa. Eli sama toimituskulu ois noille 507:llekin tullut
Tilattu Magnat Quantum 603 4 kpl hifishop24.de:stä, kajarit 388 ja toimituskulut 20, ilmeisesti en maksanu liikaa Nyt vaan ootellaan kärsivällisesti pakettia.
Kertoile menikö tilaus hyvin... Itse harkitsen Wharfedale 10.3(2kpl) myymistä ja Quantum 603 hankkimista tilalle. Tarvitseeko eteen jalustat vai toimiiko hyvin ilman? Minkälaiset jalustat näihin käy ja miten selvitän sen jos löydän sopivan näköiset & hintaiset? Taakse luultavasti myös 603, mutta minkälaisia vaihtoehtoja on eteen keskelle?
Kertokaapas kokeneemmat Magnat Quantum 605 ja Magnat Quantum 607 erot käytännössä? Kannattaako maksaa pari sataa enemmän 607:sta? Hifishop24:ssä olisi Magnat 605 174,00 Paljonkohan postikulut?
Elikkäs laitoin tilauksen sisään 24.10., maksoin tilisiirrolla, rahojen siirto kesti 3-4 päivää. Paketti lähti saksasta 29.10. ja tänään (4.11) itella toi paketit kotiin. Tilaus sujui vaivattomasti ja toimitus oli riittävän nopea ainakin minulle. Ihan hyvältä nuo kaiuttimet kuulostaa, toistaa myös yllätävän alas ainakin pienessä huoneessa, diskantti myös mukavan neutraali. Viimeistelty ulkonäkö sopii hyvin omaan silmään, sopivat jalustat myös etsinnän alla (60-70cm), kun ovat nyt vaan lattialla.
Olen myös ajatellut tilata 603:t tuolta hifishop24:sta. Meinasin tilata 3kpl (yhden keskikaiuttimeksi), mutta eivät näköjään myy parittomia määriä, vaikka hinnat ovat per/kpl. Tuossa kaupassa ei Magnatin keskikaiuttimia juuri näytä olevan. Onko kenelläkään tietoa Quantum 551/553-kaiuttimista? Toisaalla Saksassa nuo olisivat hieman 603:sia halvempia ja voisi tilata parittomia määriä. Eroaakohan laatu paljonkin 600-sarjasta?
Pakko pistää viestiä kun oli niin hyvät kaupat. Eli pistin tilaukseen viime viikon maanantaina quantum 603 -kaiuttimet hifishop24:stä ja eilen saapui sitten perille. Postikuluiksi tuli 20e, ja kokonaishinta taisi siis olla jotain vähän alle 220e. Loistavaa ja nopeaa sähköposteihin vastausta oli ja muutenkin kaikki sujui mallikkaasti. Iso kiitos Hifishop24:lle.
Saakos mistään Saksankaupasta tilattua 5kpl noita 603:sia, vai onko kimppatilaus ainoa vaihtoehto? 5 paria / 2 = molemmille 5kpl pönöjä.
Tuli sit tilattua arpomisen jälkeen, pari Quantum 607 Saksasta. Nämä siis eteen, mutta mitä taakse? Täysin elokuva käyttöön tulee takakaiuttimet. 603 on vaihtoehtona, mutta haluaisin pienemmät. Onko ehdotuksia, seinään kiinnitys ei ole mahdollinen...
Jos päädyt noihin 603 niin voisin noita 3kpl ottaa kimppatilauksella. (eli siis 4 paria tilattaisiin joista minulle 3kpl ja sinulle nuo 5kpl). Suostuisikohan nuo lähettämään nuo suoraan kahteen osoitteeseen vai pitäisikö nuo eka toisen tilata ja sitten lähettää kaiuttimet saatuaan toiselle...?
Tuskin onnistuu suoraan eri osoitteisiin lähettäminen, ajattelin PayPal:lla maksaa, jolloin yleensä lähettävät PP:n ilmoittamaan osoitteeseen. Missä päin Suomenniemeä asut?
Tilasin Amazon.de:stä 6kpl 603:sia. Yksi kappale jää yli, joten reipas osta heti hinta vois olla 120€.
Kysytäänpä tässä, että onko joku jo tutustunut uuteen 1000-sarjaan? Esim. 1003-jalustamalliin. Ilmeisesti näitäkin saa jo Suomesta.