Spielbergin "Falling Skies"

Discussion in 'TV-ohjelmat ja -sarjat' started by Mika, Mar 31, 2011.

  1. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Joined:
    Aug 23, 2005
    Messages:
    2,385
    Likes Received:
    0
    Lisää offtopicia:
    Kunnon vakava sci-fisarja HBO:lta olisi kyllä hieno idea. Aikaikkunakin on sellainen että katsojia varmaan kertyisi, kun scififanit ovat olleet jääneet aika heikolle ruokinnalle viimeaikoina. Fringe on viime vuodet kantanut scifilippua varsin yksinäisenä. Fringeä ei voikaan kehua kylliksi, sarja todella nosti päätään kakkoskaudella pääjuonen tullessa keskeisemmäksi, toivottavasti tosiaan ei lopu seinään. Alphasissa oli yritystä, mutta idea oli aivan liian nähty. Dollhouse alkoi varsinkin kakkoskaudella olemaan pirun hyvä, mutta katsojia ei taaskaan riittänyt, siihen saatiin sentään onneksi tyydyttävä lopetus kun Whedon tiesi kirvestämisestä tarpeeksi ajoissa. Terminator: Sarah Connor Chronicles tuhlasi potentiaalinsa ihme häröilyyn ja sarjan keskeyttäminen harmitti entistä enemmän kun kakkoskauden muutamat viimeiset jaksot alkoivat väläyttelemään kuinka mahtava sarja olisi voinut olla. V oli silkkaa potentiaalin tuhlausta ja käsittämättömän huonoa CGI:tä tälle vuosikymmenelle.

    Tätä Falling Skiesiä tuli jonkunverran odotettua, mutta näiden valtaisien kehujen :)D) jälkeen taitaa jäädä katsomatta.
     
  2. Plisukainen

    Plisukainen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jan 26, 2005
    Messages:
    1,971
    Likes Received:
    169
    Piti harrastaa Canalin kovalevyn tyhjennystä, ja katsoin sarjan lävitse.

    + Äänitehosteet asialliset
    + Noah Wyle ja jokunen sidekick
    +
    liitäjät olivatkin valjaissa, vastaavia juttuja olisi pitänyt olla ehdottomasti lisää
    + Viimeinen kohtaus

    - Kaikki muu

    Olipa todella suuri pettymys:mad:Tosiaan piti olla vähän masokisti..

    1,5/5
     
  3. xclone

    xclone Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 9, 2004
    Messages:
    1,623
    Likes Received:
    0
  4. lp_rqvist

    lp_rqvist Aktiivinen käyttäjä Tukijoukot

    Joined:
    Sep 25, 2003
    Messages:
    89
    Likes Received:
    0
    Tuli katsottua aloitusjakso Nelosella. Eipä ollut häävi aloitus, sarjassa lähes kaikki pielessä.
    - näytteljät, ei riitä Noahin karisma pääsoaan,
    - toteutus toi mieleen halpiselokuvat
    - käsikirjoitus, kaikki ideat varastettu jostain muualta.

    Oliko jonkun muun mielestä kuva jotenkin pielessä Nelosella, kuva oli hieman suttuinen ja värit haaleat?
    Annan sarjalle mahdollisuuden vakuuttaa itseni seuraavan kahden jakson aikana.
     
  5. ISPF3.4

    ISPF3.4 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Dec 1, 2006
    Messages:
    3,258
    Likes Received:
    612
    Kiinnitin samaan huomiota. Ihmettelin, että onko lähetyksessä ongelma.
    Pahoin pelkään, että tämä on tätä nykyaikaa: pilataan kuva tahallaan jostakin käsittämättömästä syystä.
     
  6. ArttuPrkl

    ArttuPrkl Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Feb 18, 2006
    Messages:
    406
    Likes Received:
    3
    Näytti kyllä enemmän kökkölaatuiselta diväxältä kuin miltään "tarkoituksella" kökön näköiseksi tehdyltä... Aivan ku olis suoraan joltain nettisivulta striimattu jakso lähetykseen. Olisikohan että kun halvalla kerran sai vähän paskempaa laatua, niin mikä nottei, ei ne katsojat mitään huomaa...
     
  7. Mr.Hankey

    Mr.Hankey Tuttu käyttäjä

    Joined:
    Jul 30, 2003
    Messages:
    192
    Likes Received:
    6
    Tässä thriidissa joka toinen sana tuntuu olevan "paskaa" ja ei ihme. Jotenkin alkoi jo ensimmäisten minuuttien aikana homma ärsyttämään. Kätevän halpaa hoitaa valloitussota piirrustusten avulla? Pilotissa eniten vitutusta jostain syystä aiheutti kohtaus jossa kaikki katsoo onnessaan kun penska nitkuttelee jollain saatanan laudalla. Ei tosiaan nimi Spielberg meinaa enää yhtään mitään. Ja tämä rikkoi jotkin katsojaennätykset? Jenkit ei tosiaan taida olla niitä laatikoiden terävimpiä veitsiä.
     
    Last edited: Jan 7, 2013
  8. Make73

    Make73 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jan 10, 2004
    Messages:
    3,404
    Likes Received:
    130
    Samaa ihmettelen, varhaisteineille suunnattu sarja kuten Terra Novakin oli.
    Aiheena tästä olisi saanut varmaan hyvän vaikka onkin jo kaluttu moneen kertaan, ikärajalla K16 tai K18 ja kunnon käsikirjoituksella olisi tästä voinut tulla jotain.
    Amerikkalaisuuden korostusta löytyy paikka paikoin niin että luulisi jo heidänkin tajuavan kuinka ällöttävää se on, tosin imdb:ssä keskiarvosana 7,2 että ehkä jenkit ei koskaan kyllästy tuohon omaan armeijameininkiin ja seinille ripustettuihin tähtilippuihin.
    Mieleen tuli Hollywood kerman sukulaisten wannabe näyttelijöiden harrasteteatterin luomus, ehkä se sellainen onkin.
    Katsoin jaksot ensin luettuani kaikki nämä ylistykset täältä eli odotukset eivät olleet kovin korkealla ja kun ei antanut periksi kesken kaiken, niin eiköhän se kolmaskin kausi tule seurattua.
     
  9. Mr.Hankey

    Mr.Hankey Tuttu käyttäjä

    Joined:
    Jul 30, 2003
    Messages:
    192
    Likes Received:
    6
    No joo, on tuota tullut itsekin seurailtua tuosta purkauksestani huolimatta. Odottelin vaan vähän erilaista sarjaa. Ei tämä mikään Walking Dead ole mutta aivot narikkaan niin johan viihtyy jotenkuten.

    Tuosta kuvanlaadusta, siittä tulee mieleen jokin huono NTSC->PAL muunnos.
     
  10. Make73

    Make73 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jan 10, 2004
    Messages:
    3,404
    Likes Received:
    130
    3. kaudesta tullut kolme jaksoa ulos, sama meno näyttää jatkuvan.
     
  11. ration

    ration Tuttu käyttäjä Tukijoukot

    Joined:
    Jun 25, 2003
    Messages:
    135
    Likes Received:
    0
    Katsoin 3. kauden ensimmäisen jakson ja jotenkin tuli mitta täyteen ja päätin lopettaa siihen. Ilmoitelkaa jos se siitä yhtään paranee.
     
  12. Recce

    Recce Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 29, 2004
    Messages:
    2,968
    Likes Received:
    244
    Olen edelleen katsonut jokaisen uuden jakson mitä on tullut, vaikka vihaan tätä sarjaa yli kaiken. Missä mättää? Pidänkö Noah Wylestä ali-tajunnassani jollain perverssillä tavalla? Patriotismi ja raamatun nuoleminen on kyllä viety tässä sarjassa uusiin ulottuvuuksiin. Viime jaksoa katsellessani naurua aiheutti kohtaus jossa tuhoutuneen talon seinään oli maalattu Texasin kokoinen kuva Jeesuksesta.
     
  13. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Joined:
    Nov 11, 2007
    Messages:
    5,595
    Likes Received:
    1
    Joskus on ihan hyvä käydä vaikka Turun ulkopuolellakin, miksei jopa ulkomailla. Täydellisestä maailmankuvasta huolimatta.
     
  14. Recce

    Recce Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 29, 2004
    Messages:
    2,968
    Likes Received:
    244
    Just juhannuksena kävin Paraisilla.