Star Trek teräväpiirtona

Discussion in 'Blu-ray & UHD -leffat' started by Maxwell, Sep 9, 2009.

  1. Pati

    Pati Guest Guest

    Joined:
    May 25, 2004
    Messages:
    220
    Likes Received:
    8
  2. Silenssi

    Silenssi Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    May 1, 2009
    Messages:
    330
    Likes Received:
    0
  3. VeZius

    VeZius Vakiokasvo

    Joined:
    Apr 5, 2003
    Messages:
    641
    Likes Received:
    27
    Kannattaako tuota kokoelmaa katsoa, jos ei ole ikinä nähnyt yhtään jaksoa kyseistä sarjaa? Kiinnostaisi kuitenkin katsoa tuo sarja joskus kun vaan on mahdollista.
     
  4. big j

    big j Tuotantoarvot kohdillaan Tukijoukot

    Joined:
    Feb 4, 2002
    Messages:
    3,436
    Likes Received:
    145
    Tuossa on oikeastaan vain yksi todella hyvä jakso (The Inner Light) mukana, joten se on siinä ja siinä kannattaako tuon kautta ottaa ensikosketusta. Hieman kömpelömäinen aloitustarinakin näköjään messissä.
     
  5. hansolo

    hansolo Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Nov 1, 2002
    Messages:
    4,866
    Likes Received:
    572
    It's Official!! All 178 Episodes Of STAR TREK: THE NEXT GENERATION - With All The ‘Painstakingly Recompositioned’ Visual Effects - Headed For Blu!!

     
  6. hansolo

    hansolo Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Nov 1, 2002
    Messages:
    4,866
    Likes Received:
    572
    Last edited: Jan 20, 2012
  7. hansolo

    hansolo Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Nov 1, 2002
    Messages:
    4,866
    Likes Received:
    572
  8. Hojis

    Hojis Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Mar 20, 2006
    Messages:
    404
    Likes Received:
    9
    DVD-julkaisut eivät aikanaan houkutelleet ostamaan ensimmäistä kautta enempää. Mutta kuvakaappauksien perusteella vaikuttaa siltä, että teräväpiirtona sarjasta voisi saada aikaisempaa enemmän irti. Ostoharkintaan menee vahvasti, toivottavasti hinnat pidetään järkevällä tasolla.
     
  9. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Joined:
    Oct 17, 2001
    Messages:
    9,443
    Likes Received:
    1,444
    Tuli ilmoitus, että Bluray TNG on lähtenyt Amazonilta matkaan. Hiphei.

    p.s. Siis tämä parin jakson esittelypaketti.
     
  10. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 28, 2010
    Messages:
    7,098
    Likes Received:
    1,380
    Sama ilmoitus tuli tännekkin:) (lauantaina) tvshowsondvd.comin sivuilla oli jo kuvaa ensimmäisen kauden boksista. Ilmeisesti juuri tältä levyltä kaapattua.
    Tulee kyllä kallis vuosi taas. Viime vuonna katselin SG:Atlantiksen blurayt putkeen, tänä vuonna TNG, ensi vuonna ehkä Farscape.. kunhan niiden hinta ensin romahtaa.
     
  11. Pati

    Pati Guest Guest

    Joined:
    May 25, 2004
    Messages:
    220
    Likes Received:
    8
    Minäkin sain lauantaina viestin, nyt vaan odotellaan... Edit: No, levy olikin sitten kotona jo odottamassa. Ihmeen vauhdikkaasti nuo Amazonin paketit kyllä tulevat, kun lauantaina lähtevät ja ovat seuraavana tiistaina jo perillä Keski-Suomen korvessa jossa asun.

    Näköjään parin viikon päästä tuota esittelylevyä saa myös Verkkokaupasta hintaan 11,40 €. Taitaa Amazonin hinta olla kuitenkin halvempi, ainakin jos saa ilman postikuluja.

    Pate
     
    Last edited: Feb 2, 2012
  12. HilloMunkki

    HilloMunkki Guest Guest

    Joined:
    Feb 8, 2006
    Messages:
    16
    Likes Received:
    0
    Levy lopsahti tänään postissa, tuli katsottua "Kohtaaminen Kaukopisteessä". Hienon näköistä kuvaa kyllä, filmin kohinakin näkyy. :thumbsup:

    Neuvonantaja Troi on ihan hyvän näköinen minihameessaan, mutta olin jo unohtanut että näissä alkukausien jaksoissa joutuu kärsimään Wesleystä :hitme:
     
  13. Raimo

    Raimo Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Feb 26, 2000
    Messages:
    2,650
    Likes Received:
    4
    Niinpä oli tullut tännekin teaseri levy. Vähän vilkaisin Sins of the fatherin alkua ja kieltämättä oikein hyvälle näyttää. Taitaa olla melkein 10 vuotta kun olen sarjan viimeksi nähnyt dvd versioina. Jatkoa odotellen.
     
  14. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 28, 2010
    Messages:
    7,098
    Likes Received:
    1,380
    Katsoin kaikki neljä jaksoa tänään. (yksi tupla+kolme) Aivan uskomatonta! En kunnolla saa sanaa suustani. Ensinnäkään, en tiennyt, että koko sarja on kuvattu 35mm filmille. Huhuja aina liikkunut, mutta oikeesti, että jostain suolakaivoksen holveista kaivetaan tuhansittain filmikeloja ja ruvetaan hommiin Okudan heilutellessa tahtipuikkoa. Jälki oli uskomatonta. En varmaankaan osaa kertoa ammattimaisesti mitä tarkoitan, mutta yksityiskohtien erottelu on kuin toiselta planeetalta. Kasvot, pukujen materiaalit, uudet efektit ja lavasteet erottuvat kuin näkisit ne ensimmäistä kertaa ja 1080p tarkkuuden aikainsaama syvyysvaikutelma tuo filmimäistä fiilistä, mikä on varmaan parasta koko hommassa. Olikohan se 13 sekunttia Sins of the father jakson keskellä edes sattuma. Ihan kuin se olisi tarkoituksella jätetty muistuttamaan meitä miltä TNG on näyttänyt televisiossa. Jotenkin tuli mieleen ajat, kun tuijotteli jaksoja VHS-nauhoilta ja kuvitteli näkevänsä kaiken. Kaksi kautta per vuosi. Miten jaksan odottaa? Jaksot paranevat kausi kaudelta. Toinenkin kausi on parasta tulla tänä vuonna. Elementary, Dear Data, A Matter Of Honor, The Measure Of Man ja viimein Q Who? Tarvitseeko sanoa enemmän.
     
  15. marlan

    marlan Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jun 10, 2004
    Messages:
    2,481
    Likes Received:
    288
    Oma levyni seikkaili postissa 4 viikkoa ennen kuin osui perille. Nyt kun sitä kokeilin, niin kuvanlaatu näyttää todella hyvältä, mutta suomenkielisen tekstityksen laatu on pettymys. Toivottavasti kausijulkaisussa on paremmat tekstitykset. Tosin tästäkin ongelmasta pitää Paramountille erikseen huomauttaa.
     
  16. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Joined:
    Aug 9, 2004
    Messages:
    11,428
    Likes Received:
    673
  17. vemkki

    vemkki Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 10, 2006
    Messages:
    4,070
    Likes Received:
    366
    Kappas, itse etsin arvostelua ilmeisesti päivän verran liian aikaisin. Alkuviikosta googlasin, mutta silloin sitä ei vielä ollut.

    Samaa mieltä arvostelun kanssa hyvinkin pitkälti. Pilottijakso aiheutti välillä myötähäpeää, kun itsellä on tuoreemmassa muistissa se, mihin asti hahmojen kehitys päätyi myöhemmin, mutta kai tuo jakso oli pakko laittaa tällaiseen settiin. Kuvanlaatu on mahtava, eikä itseäni häirinnyt ollenkaan se, että kuvaformaatti on 4:3.

    Yksi kohta kiinnitti huomiota:
    Mun täytyy kyllä sanoa, että mua häiritsi välillä kun takakanavista tuli liikaa musaa. Yleensä on tottunut siihen, että takakanavia käytetään musiikissa lähinnä tuomaan tilantuntua, mutta nyt musiikki usein suorastaan paikallistui taakse, mikä kuulosti varsin pöljältä. En ole yleensä tällaiseen ilmiöön törmännyt.
     
  18. bmike

    bmike Vakiokasvo

    Joined:
    Mar 19, 2002
    Messages:
    588
    Likes Received:
    0
    Hienosti tehty remasterointi tosiaan, ainoastaan tuo kuvasuhde nykytöllöillä vähän harmittaa, mutta minkäs sille voi. Tuo Farpoint on jaksona aivan karmea, mutta tuli katseltua enemmän tekniseltä kantilta ja loistavaa jälkeä kaikin puolin. Olen kyllä edelleen epäilevällä kannalla, että koko sarjan remasteroisivat, mutta toivotaan parasta, urakka tulee olemaan järkyttävän suuri, toivottavasti fyrkkaa tulee tarpeeksi sisäänpäin, niin homma jatkuu.
     
  19. The_hane

    The_hane Guest Guest

    Joined:
    Apr 3, 2006
    Messages:
    325
    Likes Received:
    0
  20. HulluHevari

    HulluHevari Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Sep 13, 2004
    Messages:
    443
    Likes Received:
    0
    Mikäs tämän projektin tilanne/julkaisu on? Itsekin ostin sen teaseri-bd:n ja tietysti kuumottaisi
    päästä aidon asian kimppuun.