YouTube

Discussion in 'Tietoliikenne' started by jumasiiv, Sep 28, 2009.

  1. jumasiiv

    jumasiiv Guest Guest

    Joined:
    Aug 10, 2009
    Messages:
    5
    Likes Received:
    0
    Jos laitan oman videoni youtubeen ja soitan äänilevyä taustamusiikiksi, niin joudunko linnaan? Saako ilman oikeuksia soittaa taustalle levyä? Jussi.
     
  2. marcoolio

    marcoolio "JTX: en wareta" Tukijoukot Guest

    Joined:
    Sep 23, 2002
    Messages:
    4,511
    Likes Received:
    8
    Lakia noudattava kansalainen ei tekijänoikeuksien alaista musiikkia edelleen välittä muodossa tai toisessa. Linnaan et voi joutua, mutta pahimassa ääritapauksessa voit saada ison laskun. Todennäköisyys moiseen on tosin ilmeisen pieni, ellei jopa mitätön.
     
  3. Mastema

    Mastema Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Nov 9, 2006
    Messages:
    1,229
    Likes Received:
    21
    Ja eikös näistä yleensä vain poisteta sitten se ääniraita YouTuben toimesta? Näin olen itse ymmärtänyt.
     
  4. Crimson

    Crimson Guest Guest

    Joined:
    Aug 3, 2001
    Messages:
    3,316
    Likes Received:
    2
  5. jumasiiv

    jumasiiv Guest Guest

    Joined:
    Aug 10, 2009
    Messages:
    5
    Likes Received:
    0
    Mistä semmosta lupaa voi hakea, että voi soittaa musiikkia YouTuben taustaksi? Kuinka se Jungnerin kävi kun se ei kanssa pyytänyt soittolupaa. Saiko se sakkoo vai huomautuksen vai mitä?
     
  6. tpi

    tpi Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jun 12, 2001
    Messages:
    4,399
    Likes Received:
    34

    http://www.teosto.fi/fi/streaming.html

    38 euroa kuussa (+mahdollisesti tekijälle jotain?),
    halvempaa kuin kuvittelin.
     
  7. erep

    erep Guest Guest

    Joined:
    Nov 28, 2006
    Messages:
    1,534
    Likes Received:
    0
    kuinka niin?

    mutsi sai päätöksen että sai postata videon "fair use" periaatteen nojalla, eli kohtuulisen käytön perusteella.

    meillä on tuo tekijänoikeuslaki hieman erilainen kuin jenkeissä, jossa "fair use" ei perustune säädännäislakin, vaan lienee doktriini.

    tuossa referaatissa oli sitten kyse siitä, että mutsi vaatii mediamafian jäseneltä korvausta kuluistaan jne. jenkeissä ei siviilijutussa päätetä kuluista, vaan tuo mutsi joutuu nostamaan erikseen jutun kuluistaan.

    pääasiana tuossa oli, saako mediamafian jäsen lähetellä pelottelukirjeitään tutkimatta ensin kuuluuko käyttö fair use alle vai ei. ylläri ylläri, mediamafian jäsen esittää että yhtiöllä on vapaasti oikeus lähetellä pelottelu/uhkauskirjeitä tutkimatta, kuuluuko käyttöö mahdollisesti fair use alle.

    katsottuani tuon viiideon, voi todeta että mediamafialla on tässä yksittäistapauksessa täysin karannut mopo. tuskinpa musiikkia ees tunnistaa.

    yleisesti, mielestäni kyllä asiaa pitää tutkia ennen kuin kirjeitä lähetellään. kynnys ei voi olla kovin korkea, mutta sellainen on oltava.


    ---------

    ja lopuksi tähdennän, että jenkkilälässä on lailla (säädännäisoikeus + common law doktriinit) ihan eri rakenne tekijänoikeuskysymyksissä
     
  8. erep

    erep Guest Guest

    Joined:
    Nov 28, 2006
    Messages:
    1,534
    Likes Received:
    0
    vaihtoehtona on tekijänoikeudesta vapaa musiikki
     
  9. Slayer

    Slayer Vakiokasvo

    Joined:
    Dec 29, 2002
    Messages:
    767
    Likes Received:
    0
    En jaksanut luoda uutta threadia YouTubesta, joten postaanpa kysymykseni tähän.

    Youtuben uutena ominaisuutena on tullut tuo Autoplay-palkki, joka toistaa subscribettyjen tyyppien videoita heti jonkun toisen katsotun videon perään. Palkissa on kyllä painike josta sen saa "pois päältä", mutta se pysyy poissa päältä vain siinä kyseisessä videossa ja tämän takia se pitäisi klikata pois päältä jokaikisessä videossa erikseen aivan turhan takia.
    Onko siis jossain tilien asetushelvetin syövereissä joku valintamahdollisuus millä tämän saisi kokonaan pois vai kusiko Google Youtuben melkein täydellisen käyttöliittymän hetkellisellä innovaatiollaan?
     
  10. Burkitsville

    Burkitsville Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jun 15, 2010
    Messages:
    5,165
    Likes Received:
    1,424
  11. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 17, 2007
    Messages:
    4,321
    Likes Received:
    519
  12. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jul 25, 2007
    Messages:
    4,019
    Likes Received:
    417
    Ei sitä toki pakoteta käyttämään.