Zipman goes Genelec

Discussion in 'Kaiuttimet ja subwooferit' started by Zipman, Sep 12, 2008.

  1. Weitec

    Weitec Valvoja Tukijoukot

    Joined:
    Nov 20, 2003
    Messages:
    2,359
    Likes Received:
    3
    kaverin combover näyttää siltä, että ainakin ääntä on vuosien varrella kuunneltu ja lujaa :D
     
  2. Kummisetä

    Kummisetä Guest Guest

    Joined:
    Jul 17, 2003
    Messages:
    173
    Likes Received:
    1
    Onnittelut täältäkin! Ja tervetuloa kotipaikkakunnalleni. Kai korkkasit työn saatuasi pintin Sandelsia :thumbsup:

    Iisalmesta tulee kaksi tuotetta mitkä luen ylitse muiden tässä maassa - Geneleg ja Olvi.
     
  3. JS83

    JS83 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Dec 7, 2006
    Messages:
    2,552
    Likes Received:
    1
    Ilmeisesti Olvi on sinulle tutumpi koska et osannut kirjoittaa kaiutinvalmistajaa oikein:D
     
    Mediggo likes this.
  4. jehu80

    jehu80 Guest Guest

    Joined:
    Sep 14, 2006
    Messages:
    513
    Likes Received:
    1
    Tai sitten on nautittu jälkimmäistä sen verran, että kirjoitus kärsii ;)
     
    Mediggo likes this.
  5. Zipman

    Zipman Genelec Tukijoukot

    Joined:
    Feb 7, 2002
    Messages:
    7,040
    Likes Received:
    166
    Kyllä, tuo kuva on meidän auditoriosta/kaikille avoimesta kuunteluhuoneesta. Varsinaisia kuunteluhuoneita on toki muitakin.
     
    Last edited: Nov 2, 2008
  6. Kummisetä

    Kummisetä Guest Guest

    Joined:
    Jul 17, 2003
    Messages:
    173
    Likes Received:
    1
    Otampa vielä toisenkin Olovin ja alotan harjootukset :hitme:

    Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec, Genelec,...
     
    Mediggo likes this.
  7. Moukula

    Moukula Guest Guest

    Joined:
    Aug 26, 2005
    Messages:
    199
    Likes Received:
    0
    Anteeksi nosto, mutta pitää kysyä, että vieläkö Zipmani on järjestänyt näitä kaikille avoimia mittauksia? Löytyykö Iisalmesta sopivaa urheilukenttää? Onko täällä "Pohjois-Suomessa" riittävästi mitattavia yksilöitä?
     
  8. Zipman

    Zipman Genelec Tukijoukot

    Joined:
    Feb 7, 2002
    Messages:
    7,040
    Likes Received:
    166
    En ole järjestänyt. Nyt kun olen Genelecin palveluksessa, on moraalisesti hieman arvelluttavaa mitata muiden valmistajien laitteita ja laittaa tulokset kaikkien nähtäväksi nettiin. Veikkaisin, että tuosta nousisi aika nopeasti haloo vähintäänkin muutamien valmistajien toimesta.

    Tämä ei tietysti koske DIY-subbareita, joten sellaisten mittauspäivä voisi onnistua. Mittauspaikka löytyy heti Genelecin takapihalta. Olisiko tulijoita (esimerkiksi kesäkuun alkupuolella)?
     
    Last edited: Apr 15, 2010
  9. Moukula

    Moukula Guest Guest

    Joined:
    Aug 26, 2005
    Messages:
    199
    Likes Received:
    0
    Mikäli kiinnostaa mittailla isoja pääkaiuttimia, niin voisin tuoda BBX 485 S-BR:n paikalle.
    [​IMG]

    Tuohan on vissiin täsmälleen sama kaiutin, kuin nämä HIFI 85 -sarjan DIY-tötsät?
     
  10. idlehiiri

    idlehiiri Guest Guest

    Joined:
    Sep 1, 2008
    Messages:
    57
    Likes Received:
    0
    No etkös Zipman kuitenkin voi DIY-vehkeiden lisäksi kantaa testiin ison kasan Genelecin subeja? =) Ne asuntoautonkin kokoiset järkäleet mitä ei yleensä muuten saada mihinkään testiin. Ja jos joku "vahingossa" sinne jonkun muun valmistajan subin kantaa, niin sähän voit analysoida tulokset salanimellä "Sipmän" ;)
     
  11. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 28, 2001
    Messages:
    5,794
    Likes Received:
    14
    Olisi helpompi naamioida subi DIY:ksi :D
     
  12. shamen

    shamen Guest Guest

    Joined:
    Feb 19, 2003
    Messages:
    1,218
    Likes Received:
    0
    Jep ei varmaan kannata muiden merkkien testailuja julkisesti ilmotella, jos toimii kilpailijan leivissä.
    Ne testit tehdään sisäiseen käyttöön. Melko varmasti Genelecilläkin on availtu kilpailijan tuotteita ja katsottu miten niitä on toteutettu.

    Olishan se hauska tosin saada näitä tämän hetken muotielementtejä kuten Maelstrom-X 18/21, PD, Kappalite jne saada testailtua.

    Arvatenkaan näitä +300l lodjuja ei noin vain testiin lähetellä :D
     
  13. Zipman

    Zipman Genelec Tukijoukot

    Joined:
    Feb 7, 2002
    Messages:
    7,040
    Likes Received:
    166
    Onnistuu toki, tosin passiivipönttöjen (etenkin refleksiviritettyjen) kanssa on vaan oltavana erittäin tarkkana, ettei bassokartioita polta tai pohjaa liian voimakkaalla signaalilla, koska kaiuttimissahan ei ole minkäänlaista suojausta.

    Kyllä, BO-Box Ky teki nuo Tuomelan HIFI 85/B:n suunnitelmista. Kyseiset kaiuttimet ovat itselle hyvinkin tutut ja rakkaat, koska enoni, joka käytännössä tutustutti minut hifiin 80-luvun alkupuolella, omisti tuolloin kyseiset kaiuttimet. Erittäin hyviä muistoja kyseisistä pöntöistä. :)
     
    Last edited: Apr 27, 2010
  14. Zipman

    Zipman Genelec Tukijoukot

    Joined:
    Feb 7, 2002
    Messages:
    7,040
    Likes Received:
    166
    Suurin osa Genelecin subbareista vaan kun on jo mitattu aiemmin, mukaan lukien hieman asuntoautoa pienempi 7073A. :D