Butterfly Effect

Тема в разделе "Elokuvat", создана пользователем Kingis, 27 май 2004.

  1. Kingis

    Kingis Guest Guest

    Регистрация:
    27 май 2004
    Сообщения:
    1
    Симпатии:
    0
    En löytänyt tästä aikaisempia keskusteluja, mikä on mielestäni vähän outoakin koska kyseessä on kuitenkin hieno tekele ja Ashton Kutcherin ensimmäinen hyvä leffa mielestäni.

    Eli Leffahan kertoo nuoresta miehestä (Kutcher), joka kykenee matkustamaan ajassa taaksepäin ja muuttamaan menneitä, jonka perusteella nykyhetki muuttuu myös yllättävänkin paljon.

    Itse nautin leffasta ja annan sille arvosanaksi 4/5
     
  2. Chauron

    Chauron Guest Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    23 фев 2004
    Сообщения:
    3.205
    Симпатии:
    10
    Ihan jees leffa, tosin keskivaiheella elokuva laahasi aivan liikaa: - Ylimääräiset kymmenen minuuttia leffan keskivaiheelta pois ja avót!
    Tämä olisi jäsentänyt tarinaa ja tehnyt siitä paljon sujuvamman, nykyisellään tietty laahaaminen on vain haitaksi. Siis yksi "aikahyppy" vähemmän...

    Kumminkin, parempi tekele kuin odotinkaan. Vaikka tarinassa olikin merkittäviä epäselvyyksiä, onnistuivat Kutcher ja Smart hyvin niiden tilkitsemissä.

    2½ - 3/5 :Tarkoittaa hyvää elokuvaa jossa ei ole mitään varsinaisesti vialla. Keskiverto elokuva ja scifitrilleri
     
  3. Imlego

    Imlego Guest Guest

    Регистрация:
    9 мар 2003
    Сообщения:
    1.416
    Симпатии:
    2
    Samaa mieltä Chauronin kanssa: elokuvan puolivälissä turhaa tyhjäkäyntiä, muuten kokonaisuutena positiivinen yllätys. Kutcher on ok, mutta häntä eri ikäisinä näyttelevät lapset ja nuoret ovat parempia näyttelijöitä. Pidin aika paljon elokuvan synkästä yleissävystä.
     
  4. tommi462

    tommi462 Guest Guest

    Регистрация:
    30 окт 2003
    Сообщения:
    937
    Симпатии:
    2
    Ihan OK hyvä leffahan se oli... ei ehkä mikään mestariteos, mutta ainakin positiivinen yllätys...
     
  5. kurdt

    kurdt Guest Guest

    Регистрация:
    27 ноя 2002
    Сообщения:
    7.255
    Симпатии:
    25
    Mä tykkäsin. Olihan juonessa Jarkon mahtuvia aukkoja (se ei ole paljon ;) ), mutta ihan jees leffa kuitenkin. Minusta Kutserin parjaus menee jo älyttömäksi. Tämä on taas sarjassamme niitä näyttelijöitä kenen on tehtävä ihan saatanasti töitä että pääsee ns. kunnon näyttelijöiden kastiin. Muistattekos millainen tie Brad Pittillä oli..

    Kyllä mä antaisin efektille ihan reilut ***½/*****

    Tosin välillä häiritsi se miten yksi asia saa ihmiset muuttumaan niin paljon. Välillä tuntui siltä, että käsikirjoittajien oli ollut pakko keksiä siihen todellisuuteen jotain huonoa väkisin. Katsoppa vaikka se missä se Kutseri on sen eukon kanssa yhdessä siellä yliopistolla.
     
  6. T-800

    T-800 Guest Guest

    Регистрация:
    30 июн 2002
    Сообщения:
    436
    Симпатии:
    0
    Olipa hyvä leffa! Mitään en elokuvasta etukäteen tiennyt, joten elokuva pääsi ikään kuin yllättämään. Kuten todettua, niin joitakin aukkoja mielestäni juoneen mahtui, mutta toisaalta elokuvan juoni antaa niidenkin kohdalla pelivaraa.

    Hmm... Sen verran valehtelin heti toisessa lauseessa, että tiesin Ashton Kutcherin näyttelevän elokuvassa ja hänen soveltuvuuttaan muuhun kuin Dude, Where's My Car? -tyyoppiseen sekoiluun hieman epäilin, mutta varsin hyvinhän hän pärjäsi.

    Arvosana: 4+/5. Viihdyttävä elokuva, joka vaihteeksi sai hieman ajattelemaan elokuvan jälkeenkin. :thumbsup:
     
  7. Mark Lee®

    Mark Lee® Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    4 май 2003
    Сообщения:
    1.077
    Симпатии:
    1
    Yhdyn edellamainittuihin kommentteihin. Suuri yllätys oli että pidin näinkin paljon. 4/5. Lieko Director's Cut vielä parempi... sitä en tiedä.
     
  8. Jeespox

    Jeespox Guest Guest

    Регистрация:
    3 июн 2004
    Сообщения:
    278
    Симпатии:
    1
    Ei ole. Loppuratkaisu on kyllä monella tapaa huomattavan paljon tylympi, ainakin
    päähenkilön kannalta
    , mutta muuten leffa tuntuu vain hiukan venytetyltä. Itse diggailin alkuperäisen version hiukan positiivisemmasta lopusta.
     
  9. jryi

    jryi Tunnettu käyttäjä

    Регистрация:
    21 июл 2003
    Сообщения:
    456
    Симпатии:
    0
    Sanoisin, että eipä mitenkään unohtumaton elämys. Joitakin uusia ideoita, jopa niin uusia, että käsikirjoittaja ei ole jaksanut viilata kaikkia epäloogisuuksia pois.
    Esimerkiksi vankilassa stigmojen ilmestyminen tyypin käsiin mukamas yhtäkkiä: eikö historian muuttuminen vaikuttaisi takautuvasti, eli eikö niiden haavojen olisi pitänyt olla tuossa aikajatkumossa aina olemassa.

    Mutta kyllähän tuon ihan tuskattomasti katsoo. Itse asiassa olen ehtinyt nähdä tuon jo kaksi kertaa, kun ensimmäinen kerta oli lentokoneessa ja vaimon kanssa täytyi katsoa vielä uudestaan. Oli toisella kerralla jopa hiukan parempi.

    Suurin yllätys olikin sitten Ashton Kutcher. Tajusin vasta seuraavana päivänä, että heti leffan alusta asti miekkonen oli roolissaan, enkä ollut sekuntiakaan nähnyt häntä Michael Kelsona, vaikka 70's Show onkin suosikki-sitcomejani tällä hetkellä. Hyvän näyttelijän merkki, ettei raahaa vanhoja roolejaan mukanansa.
     
  10. Wolle

    Wolle Tunnettu käyttäjä Blokattu

    Регистрация:
    6 сен 2001
    Сообщения:
    267
    Симпатии:
    0
    Mielestäni leffa oli hyvä. Ostin leffan DVD:llä ja katsoin eilen. :cool:
     
  11. Mounix

    Mounix Guest Guest

    Регистрация:
    18 апр 2002
    Сообщения:
    668
    Симпатии:
    1
    Eipä kyllä oikein iskenyt. Alku oli ihan kiinnostava, mutta mitä pidemmälle mentiin sitä sekavammaksi ja itseään toistavammaksi leffa muuttui. Näyttelijäsuoritukset olivat kauttaltaan huonoja ja koko leffa oli muutenkin jotenkin mauton. Muutama hyvä kohtaus oli, mutta kokonaisuutena ei jaksanut kiinnostaa eikä jäänyt pahemmin fiiliksiä katsoa uudestaan.

    **/*****
     
  12. Oululainen

    Oululainen Guest Guest

    Регистрация:
    29 июл 2004
    Сообщения:
    9
    Симпатии:
    0
    Lieneekö tästä ilmestynyt suomi versiota vai onko edes tulossa? En etsinnöistäni huolimatta onnistunut löytämään mitään tietoa asiasta.
     
  13. Jpee

    Jpee Guest Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    2 июл 2002
    Сообщения:
    322
    Симпатии:
    0
    Eipä ole vielä suomi versiota julkaistu (eikä mitään R2 versiota). Taitaa tulla suomi versio vasta joskus lokakuun tienoilla.
     
  14. Mark Lee®

    Mark Lee® Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    4 май 2003
    Сообщения:
    1.077
    Симпатии:
    1
    Ja UK versio syyskuun 13. päivä. Kyseessä Director's Cut ja ei ole DTS:ää. R1-versiossa molemmat kait.

    http://www.dvdtimes.co.uk/content.php?contentid=12279
     
  15. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    13 июн 2000
    Сообщения:
    14.061
    Симпатии:
    26
    6.9. Filmifriikin mukaan.
     
  16. Drokk

    Drokk Guest Guest

    Регистрация:
    7 ноя 2001
    Сообщения:
    1.576
    Симпатии:
    4
    Kyllähän tämän nyt katsoi. 'Aikatarinoihin' se ei kuitenkaan tuo mitään uutta.
     
  17. matarvai

    matarvai Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    24 дек 2000
    Сообщения:
    1.466
    Симпатии:
    1
    Tänään katsoin kyseisen tekeleen ja oli aivan ok. Ei tuonut mitään uutta tähän elokuva genreen, eikä myöskään tehnyt mitään erityisen huonosti. 3*/5*. Tämmöinen elokuva minkä kertaalleen katsoo.
     
  18. mdk 5.1

    mdk 5.1 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    4 июн 2003
    Сообщения:
    1.014
    Симпатии:
    98
    Itsekin nyt DC:n nähneenä, tosiaan leffa tuntui ihan positiiviselle loppuun asti, mutta kyllä veti pohjan koko hommalta se DC:n jopa lapsellinen loppu. Että varmaankin tulee uudestaan katsottua kunhan käsiini teatteriversion joskus saan. Ja kaverihan sen sitten kertoi mitä teatteriversiossa taphtui joten annetaan arvosanaksi 3.5/5
     
  19. makkis

    makkis Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    26 фев 2004
    Сообщения:
    158
    Симпатии:
    0
    Itse olen katsonut vain dc:n ja yllätyin todella positiivisesti, yleensä en jaksa katsoa tämän tyylisiä leffoja puoltatuntia pitempään mutta tämä piti kyllä sohvalla alusta loppuun. ****/*****
     
  20. Tumpeloinen

    Tumpeloinen Guest Guest

    Регистрация:
    20 июл 2004
    Сообщения:
    298
    Симпатии:
    0
    Sain tutulta tämän lainaan, itse en tiennyt itse leffasta mitään, oli mennyt jotenkin ohi koko juttu..

    Mutta itse leffa iski kyllä kuin tuhat volttia! Itse pidän juuri tällaisista leffoista, missä tulee tämä "WTF-efekti".. :)

    Yksi mainio esimerkki tällaisista elokuvista on Memento, tämän lisäksi siis.


    Yksi parhaimpia katsomiani leffoja, en tiedä mikä tuossa oli, mutta pidin kyllä erittaäin paljon! 4,5 / 5

    :naminami: