Etukaiuttimet + vahvistin yht. 1100e?

Тема в разделе "Kaiuttimet ja subwooferit", создана пользователем Haiduk, 19 окт 2010.

  1. Haiduk

    Haiduk Guest Guest

    Регистрация:
    19 окт 2010
    Сообщения:
    28
    Симпатии:
    0
    Elikkä ois tarkotus hommata vähän äänentoistoa sonyn 40" bravian kaveriks.
    Hinta saa siis pyörä tonnin ympärillä, ei mielellää montaa satkua yli. Plussana myös jos settiä vois joskus myöhemmin laajentaa esim. takakaiuttimilla. Kokemusta kaiuttimista tai äänentoistosta ei oikeestaan ole minkäänlaista joten neuvoja kaivataan.
    Käyttö olis 40% elokuviin 60% musiikkiin tai jos tulee vähä enemmän jengiä kylään niin jotain taustamusiikkia ois kiva saada kuulumaan. Rivitalon päätyasunnon olohuoneeseen tulis joka on suuniltee 6m x 6m ja siitä avoin keittiö pienellä väliseinällä. Naapurikin muuttaa pois talveks joten jonkun verran potkua ja bassoääniä sais olla mikäli tohon hintaan mahdollista ?
    Kävin verkkokaupassa kyselemässä ja kuuntelemassa vähän ja myyjä suositteli mun käyttöö,
    Kaiuttimet:
    Elac Fs 137 JET 699.90€ Pari +
    Vahvsitin:
    Sony STR-DN610 382.90€ Noi molemmat + kaikki johdot saisin siis pakettihintaan 1000e.

    Elacit kuullosti ja vaikutti hyviltä mutta niitä sai vain valkosena ja se ei oikee miellyttäny kun muu sistus on mustaa&pähkinää.
    Elacien tilalle tuli sitten vielä toinen vaihtoehto Dali CONCEPT 8, 898.90€ pari.
    Dalit + saman vahvistimen saisin tarjouksena 1100e.

    Neuvoja ja erilaisia vaihtoehtoja otetaan avosylin vastaan ja tosiaan pääkaupunkiseudulta sais löytyä. Kiitos!
     
  2. Ambisi

    Ambisi Guest Guest

    Регистрация:
    10 янв 2008
    Сообщения:
    40
    Симпатии:
    0
    Itse kävin tauolla kuuntelemassa noita 137:ja ja concept 6:ia. Ei sitä pitkään tarvinu concept 6:ia kuunnella kun tiesin etten noita 137:ja sietäis kuunnella yhtään, vaikka niitä kuinka kehutaan. Ovatten varsin rumatkin valkoisina. No, riippuu tietty olkkarista.

    Concept 6:t taas teki vaikutuksen. En mie osaa noita kuvailla mitenkään, mutta todella jees.

    Päädyin sitten hommaan Concept 8:t enkä ole katunut lainkaan. Pitää vaan huomata että kokoero on aika valtava 137 ja Concept 8:en välillä.

    Omat kasit.
     
  3. Haiduk

    Haiduk Guest Guest

    Регистрация:
    19 окт 2010
    Сообщения:
    28
    Симпатии:
    0
    Joo näyttäähän noi kasit aika isoilta tossa kuvassa. Äänenpainettahan noi tarjois specsien mukaa iha mukavasti. Mites tarjooko noi alapäätä sit tohon kokoon nähden? ooks jääny paljoo kaipaamaa subbaria noiden kaveriks?