Samsung LE40M86

Тема в разделе "Televisiot", создана пользователем Lootu, 27 мар 2007.

  1. Kuntsi

    Kuntsi Guest Guest

    Регистрация:
    11 мар 2008
    Сообщения:
    12
    Симпатии:
    0
    Toimiikos tuo pixel perfect 1080/24p suoraan edid:n kautta ettei tarvitse advanced timingia nvidian ajureista tai powerstiripistä? Entä muut samsungin mallit (m/n/86/87)? :confused:

    Tarvitsisi suoran yhteensopivuuden kun vista 64bit + 8800gt:n kanssa ei nuo kummatkaan advanced timingit oikein toimi :OI

    Pahoitteluni jos samaa on jo kysytty tässä miljoonien vastausten ketjussa ja kiitos jo etukäteen vastaajille! :thumbsup:
     
  2. Wombut

    Wombut Guest Guest

    Регистрация:
    20 дек 2007
    Сообщения:
    46
    Симпатии:
    0
    Käsittääkseni pc:ltä ei saa 24p ulos millään, luultavasti oma tietokoneesi monitori räjähtää jos koitat sen väkisin saada 24hz pyörimään... 24p käytetään vain Blueray ja HD-DVD elokuvia katsellessa niille tarkoitetuista soittimista.

    Joku voi korjata mutta näin kai sen asian pitäisi olla.
     
  3. Kuntsi

    Kuntsi Guest Guest

    Регистрация:
    11 мар 2008
    Сообщения:
    12
    Симпатии:
    0
    Powerstripin tai nvidia forcewaren advanced timingilla 24p-ulostulon pakottaminen ainakin onnistuu. Asetuksista en tiedä kun ovat tv-kohtaisia.
     
  4. Pupa

    Pupa Guest Guest

    Регистрация:
    26 мар 2006
    Сообщения:
    113
    Симпатии:
    0
    Itellä ei tuo pakottaminen advanced timingistä onnistunu, koska asetukset ei suostunu jäämään päälle.
     
  5. Crimson

    Crimson Guest Guest

    Регистрация:
    3 авг 2001
    Сообщения:
    3.316
    Симпатии:
    2
    Näyttäis muuten My-Solution.de mainostavan 40-tuumaista nyt tarjouksessa hintaan 1019 euroa. :hitme:
     
  6. jokuvuan

    jokuvuan Guest Guest

    Регистрация:
    21 июн 2005
    Сообщения:
    145
    Симпатии:
    0
    Oho, onko M86-sarjalla tulossa juuri korvaavaa mallia kun tätä näyttää saavan aika houkuttelevilla hinnoilla monista paikoista?

    Harmi ettei tuossa M86:ssa näytä olevan kaapelivirittimiä, esim. Sonyn telkuissa tuntuu saksalaisissakin kaupoissa kaapelivirittimet olevan.
     
  7. Crimson

    Crimson Guest Guest

    Регистрация:
    3 авг 2001
    Сообщения:
    3.316
    Симпатии:
    2
    Onko tosiaan noin? Minä en ole kovin monessa kaupassa tommosiin törmännyt.
     
  8. jokuvuan

    jokuvuan Guest Guest

    Регистрация:
    21 июн 2005
    Сообщения:
    145
    Симпатии:
    0
    Pahoittelen muille off-topickia.

    ---

    Kyllä joo. Esim. My-solution.de liikkeessä on monissa Sonyn malleissa kuten vaikk V3000 ja W3000 -sarjoissa kaapelivirittimet. Niistä puhutaan nimellä "intergrierter digitaler und analoger Kabel-Tuner", eikä DVB-C nimellä, vaikka DVB-T termiä käytetäänkin. Laitoin vielä firmalle postia ja vakuuttivat, että kaapeliviritin toimii Suomessakin.

    Lisäksi toisessa liikkeessä puhutaan ihan DVB-C termistä ja moinen ominaisuus on telkusta ruksattu:
    http://www.technikdirekt.de/main/en/lcd-plasma-tv/lcd-tv-ab46/201565/-/Article.html?
     
  9. kautium

    kautium Tunnettu käyttäjä

    Регистрация:
    3 мар 2005
    Сообщения:
    422
    Симпатии:
    0
    Öööh, eikös M86-mallia saa sellaisenakin versiona jossa on molemmat virittimet?

    Ainakin 46-tuumaisena sitä löytyy, mulle tuli meinaan alkuviikosta Veikon koneen kanta-asiakaslehti, jossa mainostettiin sellaista noin 1900 eurolla (en muista ihan tarkkaa hintaa, mutta suunnilleen tuon verran se oli ja tarjous on voimassa 14.3-15.3).

    Jos en olisi ostanut Sonyn 40W3000:aa noin kuukausi sitten, niin todennäköisesti hakisin nyt Veikolta muutamaa tuumaa isomman Sampan.
     
  10. Crimson

    Crimson Guest Guest

    Регистрация:
    3 авг 2001
    Сообщения:
    3.316
    Симпатии:
    2
    Tuolla lukee ainakin 40-tuumaisen W3000:n kohdalla ainoastaan "Integrierter High Definition-Digitaltuner" eikä mitään "Kabel"-mainintaa.
     
  11. Crimson

    Crimson Guest Guest

    Регистрация:
    3 авг 2001
    Сообщения:
    3.316
    Симпатии:
    2
    Saa. Suomesta. Kiskurihintaan.
     
  12. jokuvuan

    jokuvuan Guest Guest

    Регистрация:
    21 июн 2005
    Сообщения:
    145
    Симпатии:
    0
    Niinpä näemmä onkin. En ole huomannut kun olen lähinnä V3000-sarjaa tsiigaillut.

    Mutta toinen liike mainostaa ainakin W3000:n omaavan DVB-C-virittimen:
    http://www.technikdirekt.de/main/en/lcd-plasma-tv/lcd-tv-ab46/201579/-/Article.html?
     
  13. dekerivers

    dekerivers Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    18 авг 2007
    Сообщения:
    114
    Симпатии:
    0
    Ainakin 32" saa molemmilla virittimillä(LE32M86BCX/FID) hintaan 950,-.Luulisi löytyvän isommistakin.
     
  14. JayKay70

    JayKay70 Vakiokasvo

    Регистрация:
    1 янв 2008
    Сообщения:
    567
    Симпатии:
    0
    Sori vaan toistosta kaikille, muttei tätä ketjua enää jaksa kovin kaukaa lukea. Yli 80 sivua on jo aika kunnioitettava triidi ;) Anyway, asiaan.

    Tuossa yllä mainitaan, että HD DVD-leffat käyttäisivät myös 24p:tä (ja näin olen ymmärtänytkin), mutta itselläni Xbox 360 HD DVD-asemalla juuri Transformersia (& 300 & King Kong) testatessani saan tv:n info-napilla tiedoksi vain 1920x1080@60Hz. Joten valaiskaa joku nöyrää, että pitäisikö tuossa ínfossa olla 1920x1080@24Hz tms, jos homma toimii oikein? Kun tästä kuvan nykimisestä on niin paljon puhuttu, niin tuolla omaan silmään kuva ei kuitenkaan nyi, mutta ehkä lievää värinää liiketoistossa saattaisin havaita. WMV HD-pätkä (Over the Hedge-animaatio) XO:n normi-dvd-asemalla toistettuna tosin näyttäisi pyörivän sulavammin kuin nuo HD DVD-leffat, mutta siinä lähdematsku onkin 1920x1080@29,97 ja mukavasti käytännössä kerrannollinen 60Hz:n kanssa. Kyse on siis tv:n 24p-toistosta katsottaessa HD DVD-elokuvaa Xbox 360:n HD DVD-asemalla ja XO on tv:ssä HDMI:llä kiinni... Tietokoneen teho ei riitä HD-matskun toistoon, joten silläkään en voi testata.

    Että olenko nyt ymmärtänyt kaiken täysin väärin vai eikö tuo 24p nyt toimikaan vai pitääkö se XO:stakin jotenkin pakottaa (jos näin, mistä)? :hitme: Kaikki HD-matskujutut kun tuntuvat viittaavan vain PS3:een ja BlueRayhin. On meitä kuolevan formaatin tukijoitakin vielä... Muuten olen kyllä laitteeseen ollut erittäin tyytyväinen kuluneen vajaan kolmen kuukauden aikana, pahin valovuotokin on jo hellittänyt. Tosin tämän nykyaikaisen viihde-elektroniikan lopulliseen käyttökuntoon saaminen hipoo jo alkemiaa ja muita salatieteitä :D
     
  15. Antila

    Antila Guest Guest

    Регистрация:
    19 авг 2007
    Сообщения:
    99
    Симпатии:
    1
    Miten niin ei ole?

    Omassa LE40M86BCX/FID on molemmat virittimet.
    Hintaa oli 1499e.
     
  16. jokuvuan

    jokuvuan Guest Guest

    Регистрация:
    21 июн 2005
    Сообщения:
    145
    Симпатии:
    0
    Niiin siis puhuin (kieltämättä hieman epäselvästi) Saksasta tilatuista M86:sta. Suomen riistohintoja en jaksa maksaa.
     
  17. Svenson

    Svenson Guest Guest

    Регистрация:
    9 мар 2008
    Сообщения:
    16
    Симпатии:
    0
    Oon tästä M86 sarjasta nyt lueskellu hiukan ja nyt kiinnostaisi tietää onko telkku pelaamisee ja yleensäkkin tietokone käyttöön hyvin toimivaksi todettu? Olisi meinaa vaihto ehtoina myös töllöiksi Samsungin N87 sarjaa tai huohkea Sony tai Toshiba. Samsungin N87 serjasta ei paljoa kyllä ole löytynyt tietoa.
     
  18. Pupa

    Pupa Guest Guest

    Регистрация:
    26 мар 2006
    Сообщения:
    113
    Симпатии:
    0
    Itelläni ollu nyt pari kuukautta käytössä 46M87 ja juurikin peli sekä tietokone käytössä, ni oon kyllä ollu todella tyytyväinen. Ei mitään valittamista.
    Hyvällä ystävälläni on N87 ja ite en ainakaan sitä ostais, kuva on nimittäin niin paljon huonompi tähän M86/87-sarjalaiseen.
     
  19. Zanytwo

    Zanytwo Guest Guest

    Регистрация:
    14 фев 2006
    Сообщения:
    814
    Симпатии:
    0
    JayKay70,

    Xbox360 työntää 60hz kuvaa ulos, eikä sitä saa pakotettua 24hz tilaan mitenkään.
     
  20. derund

    derund Vakiokasvo

    Регистрация:
    9 июл 2002
    Сообщения:
    513
    Симпатии:
    0
    Ihan nVidia ajureista vääntämällä.