The Expendables (2010)

Тема в разделе "Elokuvat", создана пользователем warre, 26 ноя 2008.

  1. ms1951

    ms1951 Guest Guest

    Регистрация:
    4 дек 2005
    Сообщения:
    45
    Симпатии:
    0
    Itelle tuli mieleentosta enemmän Cannon filmsin leffat ja Chuck Norrisin kulta-ajan leffat. Paljon jengi vertaa Commandoon ja muihin isomman luokan toimintaleffoihin, mut tässä tais vaikutteet olla enemmän just vähemmän tunnetuissa kasaripätkissä. Ja se ne käännöskukkaset tais olla ihan tarkoituksella siellä ;) Kaikenkaikkiaan, en kuvitellu enää koskaan näkeväni vastaavanlaista nostalgianhuumaa.. kiva et yllätyin positiivisesti :naminami:
     
  2. sokka

    sokka Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    10 окт 2003
    Сообщения:
    5.795
    Симпатии:
    328
    Olihan toi ihan jees. Pikkasen oli dialoogi paikka paikoin melko huonoa, mutta saatiin se toimimaan edes siedettävällä tavalla. Ehkä tästä odottelee jo suoraan jotain Slyn yyper pitkää blu-ray vetoa. Pikkasen pitää makustella asiaa. Mutta olihan tuo sellasta nostalgiaa mukana :)
     
  3. LOP

    LOP Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    12 фев 2001
    Сообщения:
    4.057
    Симпатии:
    49
    Tämähän oli vallan mainio pätkä. Odotin threadin kommenttien perusteella kasan todella huonoja onelinereitä ja vaikeasti seurattavaa toimintaa. Onelinerit ylittivät odotukset ja toimintakin oli vallan sujuvaa. Muutamat kohdat puistutti, mutta kyllä tässä silti selvästi hyvän puolella pysyttiin. Pitkästyä ei tarvinnut ja hymy oli huulilla, kun persaus nousi penkistä lopputekstien aikaan.

    3/5
     
  4. jupeha

    jupeha Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    18 мар 2004
    Сообщения:
    136
    Симпатии:
    30
    Kyllähän tämä toteutti kaikki ennakko odotuksen ruhtinaallisesti. Sopivan hauska ja toi todellakin mieleen vanhat kunnon kultaiset toimintaelokuvat.
    Arskalle olisi suonut isommankin roolin :king:
     
  5. Goofy75

    Goofy75 Guest Guest

    Регистрация:
    8 сен 2005
    Сообщения:
    1.359
    Симпатии:
    0
  6. Sädettäjä

    Sädettäjä Vakiokasvo

    Регистрация:
    6 авг 2010
    Сообщения:
    569
    Симпатии:
    14
    Olipas siinä toimintaa vanhan hyvän tyylin mukaisesti, mutta vähän olen pettynyt. Elokuva on kyllä täysi kymppi viihteenä ja äijissä on kovuutta, mutta Stallonen olisi ehkä vähän pitänyt panostaa enemmän käsikirjoitukseen. Tosin toimintaelokuvahan on siis kyseessä ja kasari tyyliin vieläpä, mutta pahikseen oltaisiin voitu panostaa ja ehkäpä pientä viilausta, sillä kesto oli liian lyhyt ja näin oltaisiin saatu enemmän tilaa kaikille. Kyllä se näinkin menee.

    Näyttelijät ainakin oli Äijiä ja se suorastaan iskeytyi turpaani teatterissa. Silkkaa rautaa ja kun toiminta oli veristä ja tyylikästä, niin mikäs siinä. Minulle kelpaa... Vaikkakin Dolphan ja Jet Lin tappelu oli hitusen nykyaikaisen sekava, vaikkei uusimman Bond:n tasolle onneksi menty.

    Mutta kyllä tämä meni juuri niin kuin toivoin. Ei tämä Arskan Predatorille tai ekalle Die Hardille pärjää tahi Rambo IV:lle, mutta 2000-luvun parhaimmistoa selvästi toiminnan saralla!

    4/5

    Kyllä Arska on kova, vaikka lyhyesti siellä kävikin :thumbsup:
     
  7. pundewhee

    pundewhee Guest Guest

    Регистрация:
    18 мар 2008
    Сообщения:
    872
    Симпатии:
    0
    Eipä näy eikä kuulu tänne Joensuuhun tätä ensi viikollakaan, mikähän mättää ja minkähän takia.. hmph. Tahtoo nähä!
     
  8. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 май 2004
    Сообщения:
    11.669
    Симпатии:
    179
    Niin no, aika hauskasti tuossa linkissä on alempana uutisointi, jossa muun muassa kerrotaan Stallonen kieltäytyneen Zombieland-cameosta. Niin että kylläpä sitä kieltäytymistä muutkin harrastavat lupaavista projekteista. Zombielandistakin tuli kuitenkin melkoinen hitti.
     
  9. From Finland

    From Finland Guest Guest

    Регистрация:
    14 ноя 2002
    Сообщения:
    479
    Симпатии:
    0
    Huomenna viimein sitten katsomaan Expendables. Näköjään jo amerikan maalla eka viikonloppuna tuottanut 35 milliä. Ihan hyvä suoritus. Stallone on ollut siis box office ykkösenä 70,80,90,2000,2010 luvuilla.
     
    Последнее редактирование: 17 авг 2010
  10. QUZU

    QUZU Guest Guest

    Регистрация:
    19 авг 2005
    Сообщения:
    124
    Симпатии:
    0
    Loistava elokuvahan tuo oli ja jopa ylitti odotukset.
    Kyllä Sylkky tietää miten viihdettä tehdään.
     
  11. prkl

    prkl Guest Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    2 июн 2006
    Сообщения:
    2.024
    Симпатии:
    0
    Leffan suomentaja vetäs kyllä oikein emäkämmin loppupuolella leffaa, vähän aiheutti vitutusta..

    Itse leffa juuri sitä mitä odotinkin tosin en pidä tuosta miljoonaleikkausta sekunnissa tyylistä jota nykyään toimintaleffoissa suositaan.

    4/5 silti
     
  12. sokka

    sokka Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    10 окт 2003
    Сообщения:
    5.795
    Симпатии:
    328
    Olen samaa mieltä. Tekee elokuvasta kovin sekavaa sillisalaattia aika-ajoin. Joskus aikoinaan kävin "videokurssin" vuonna kypärä ja kilpi. Siellä juuri mainittiin, että ei pitäisi tehdä alle sekunnin leikkauksia, koska ihminen ei oikein saa ymmärettyä kuvaliikettä. Minusta se on hieno sääntö, mitä nykyjään ei oikein osta enään arvostaa.
     
  13. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Регистрация:
    17 окт 2001
    Сообщения:
    9.607
    Симпатии:
    1.538
    Alkoi kiinnostamaan. Laitas vaikka spoileritägeihin.
     
  14. h-p

    h-p Vakiokasvo

    Регистрация:
    13 мар 2007
    Сообщения:
    863
    Симпатии:
    0
    Stallone ammuskelee vihulaisia, paukut loppuu. Huutaa "I'm out!" --> "Tulin ulos!"

    Jos tuota tarkoitettiin, en itse muita pahempia huomannut. Aiheutti kyllä lähinnä naurua katsomossa.
     
    Последнее редактирование: 19 авг 2010
  15. prkl

    prkl Guest Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    2 июн 2006
    Сообщения:
    2.024
    Симпатии:
    0
    Moni nauroi minä en. Paskaa suomennosta näkee niin paljon nykyään teeveessä ja dvd/bluray julkasuissa että kun tuollainen emäkämmi hierotaan naamaan leffassa jota olet odottanut vuoden ja josta maksoit sen 9€ päästäksesi katsomaan niin hymy katosi ainakin allekirjoittaneelta ja tilalle puski vitutus.
     
  16. sokka

    sokka Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    10 окт 2003
    Сообщения:
    5.795
    Симпатии:
    328
    No ehkä toi oli vaan tapa Slylla kertoa seksuaalisesta suuntautumisestaan. Tai ehkä suomentaja halunnu auttaa siinä pikkasen :D

    Jestas mitä säätämistä. Kyllä vois suomentajakin käydä pikkasen läpi noita tuotoksiaan ennen, kuin ulos pistetään julkaisuja.
     
  17. Taavi

    Taavi Tunnettu käyttäjä

    Регистрация:
    4 ноя 2003
    Сообщения:
    484
    Симпатии:
    3
    Jep, sekunti minimi ja neljä sekuntia maksimi. Tuo sääntö ei päde toimintaelokuviin. Kun halutaan "hämätä" katsojaa, rikotaan näitä selkeyssääntöjä ja saadaan tapahtumat näyttämään siltä, mitä ne eivät oikeasti ole. Eli tehdään niin nopeita leikkauksia, että tapahtumia ei ehdi kunnolla ymmärtämään ja toiminta näyttää rajummalta kuin onkaan.

    Sekunnissa on 24 framea ja jopa 3-4 framen leikkauksia voi käyttää, kunhan ympärillä on yhtä lyhyitä kuvia. Pidempien kuvien keskellä yksittäinen lyhyt kuva näyttää vain virheeltä. Näin lyhyitä kuvia käyttäessä ei tietenkään hahmota, että mitä tapahtuu, mutta se on juuri tarkoituskin.

    T: video- ja editointikurssien vetäjä.
     
  18. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Регистрация:
    17 окт 2001
    Сообщения:
    9.607
    Симпатии:
    1.538
    offtopic: Miksi maksimi on neljä sekuntia?

    Onpas hienoa työtä leffan suomentajalta. Toivottavasti Bluraylle tulee parempi suomennos, ja vaikka pidempi leffa. En tosin ole sitä vielä nähnyt, mutta ainahan sitä toimintaa mielellään katsoo vähän kauemminkin. Tosin jo etukäteen vähän pelottaa nuo nopeat leikkaukset, kun en niihin oikein ole tottunut, mutta eipä passaa liikaa stressata.
     
  19. Taavi

    Taavi Tunnettu käyttäjä

    Регистрация:
    4 ноя 2003
    Сообщения:
    484
    Симпатии:
    3
    Edelleen offtopic:

    Neljää sekuntia pidetään aikana, jonka jälkeen katsoja alkaa kyllästyä peruskerronnassa. Sen jälkeen kuvakulman, tai vähintään kuvakoon tulisi vaihtua. Eri asia, jos kuva liikkuu koko ajan (esim. kamera-ajo).

    Tämän "säännön" rikkominen ei ole mikään virhe, oikeastaan tämä on vain peruskerronnan (kuvassa esim. traktori kyntää peltoa tai joku leikkaa nurmikkoa, tms) suuntaa antava ohje. Elokuvissahan viipyvillä kuvilla voidaan muokata tunnelmia loputtomasti ja onhan Hohdossakin minuutteja kestävä kohtaus yhdestä kuvakulmasta (isä ja poika sängyllä) ja hyvin toimii.

    Hohdon kohtaus
     
  20. miggis

    miggis Aktiivinen käyttäjä

    Регистрация:
    8 янв 2009
    Сообщения:
    61
    Симпатии:
    0
    yksi sana jäi leffasta ylitse muiden: BRUTAALI

    yllätti jopa rambo:n jälkeen että miten paljon actionia on tunkenut, ehkä hitaampi lähtö rymistelyihin olisi miellyttänyt itseä, vaan meni se näinkin ;P

    4½/5 :thumbsup:

    Nuo AD/HD musiikkivideoiden tyyliin tehdyt kohtaukset oli ärsyttäviä, mielummin vaikka slow motion lentävistä suolista, kuin sekunnissa 10 eri kuvakulmaa, sekä tuo HELVETISTI heiluva kamera jossain kohtauksissa sotki tunnelmaa omalta osalta, mielummin saisi selvää, kuin tuntisi katsovansa jotain amatöörien heiluttelulta tuntuvaa :p

    Tosin istuin eturivissä niin ehkä se lisäsi tuota heilumisentunnetta. :grr: