Topfield CRP-2401CI+

Тема в разделе "Topfield", создана пользователем mikita, 30 май 2011.

  1. Molle

    Molle Sore wa himitsu desu Tukijoukot

    Регистрация:
    27 мар 2000
    Сообщения:
    1.103
    Симпатии:
    76
    Tässä varsin tyhjentävä vastaus Gertin viestiin:

    http://www.topfield-europe.com/forum/showpost.php?p=943718&postcount=48

    Toivoa sopii, että tämä saadaan korjattua seuraavaan firmis-versioon.
     
  2. musicman1

    musicman1 Käyttäjä

    Регистрация:
    21 авг 2010
    Сообщения:
    38
    Симпатии:
    0
    Tämähän on jo toinen firmis peräkkäin missä tämä ongelma esintyy... Toivotaan että toimiva firmis tulee, ja pian, kun toi tekstitysongelma ärsyttää niin....
     
  3. Diabolus

    Diabolus Guest Guest

    Регистрация:
    7 июл 2004
    Сообщения:
    519
    Симпатии:
    0
    Valinta kallistui oikeastaan tämän keskustelusäikeen ja vanhan Topfieldin kokemusten perusteella 2401:een ja ensivaikutelmat tuntuvat ihan hyvältä. Yksi kysymys minulla on, johon en löytänyt vastausta, tai pikemminkin korjausta. Miksi EPG:n tiedot puhuvat satunnaisesti ruotsia? Boksin maa-asetuksiin olen valinnut vain suomea ja englantia, ja en ole löytänyt oikein mitään johdonmukaista selitystä, millä kanavilla tai missä ohjelmissa tuota ruotsia esiintyy. Ymmärtäisin jotenkin, jos vain Ylen kanavilla, mutta kun muillakin kanavilla tuota perkeleellistä kieltä esiintyy ihan satunnaisesti.

    Korjaako jokin firmispäivitys ongelman? Tai kenties asiaan pyhitetty TAP? Ongelma ei liene boksin omassa EPG:ssä, sillä PlasmaEPG HD tekee tuota samaa. Laitteeni firmisversio on ...öö... se alkuperäinen, mikä boksin mukana on tullut.
     
    Последнее редактирование: 9 фев 2013
  4. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    11 фев 2005
    Сообщения:
    4.917
    Симпатии:
    532
    Tuo ei vaivaa vain yhtä merkkiä ja mallia, vaan on aika yleinen "vika" joka liittyy jotenkin siihen, että missä järjestyksessä niitä kuvauksia on syötetty kanavan/kanavien EPG:hen...
    Eli, ohjelmakuvaukset käännöksineen on syötetty paketissa lähetyspäässä ja sen ohjelman kuvaus joka on ruotsin kielinen, on syötetty ruotsi edellä...

    T: Vesku
     
  5. koose

    koose Tunnettu käyttäjä

    Регистрация:
    31 окт 2011
    Сообщения:
    399
    Симпатии:
    2
    Todennäköisesti johtuu alkuperäisestä firmiksestä. Josku aikojen alussa itsellekin kävi noin, mutta nyt ei ole tapahtunut enää "vuosiin". Minulla on käytössä CRP2401CIplus_42031_2012Feb16.tfd firmis.
     
  6. Molle

    Molle Sore wa himitsu desu Tukijoukot

    Регистрация:
    27 мар 2000
    Сообщения:
    1.103
    Симпатии:
    76
    Laita maa-asetuksiin pelkkä Suomi, niin pitäisi ruotsinkielen kadota. Tähän on syynä tietääkseni se, että mikäli englantia ei löydy lähetteen kielivalikoimasta, boksi nappaa seuraavan kielen joka löytyy. Jos ruotsi on suomen edellä noissa listoissa, niin sitä sitten tupataan.
     
    Последнее редактирование: 10 фев 2013
  7. Diabolus

    Diabolus Guest Guest

    Регистрация:
    7 июл 2004
    Сообщения:
    519
    Симпатии:
    0
    Jesh, juuri näin. :thumbsup: Kiitos paljon avustasi!
     
  8. juha-pekka.jaas

    juha-pekka.jaas Guest Guest

    Регистрация:
    15 авг 2005
    Сообщения:
    102
    Симпатии:
    2
    Alkoi tänään ko boksi tarjoamaan itsestään uutta FW päivitystä, mutta kun sanoo että asenna niin tulee latauksen jälkeen vaan ilmoitus "virhe flash muistiin ei voida kirjoittaa". Muilla vastaavia kokemuksia?
     
  9. protesti

    protesti Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    6 июн 2004
    Сообщения:
    115
    Симпатии:
    0
    Päivitystä tarjonnut jo pari päivää, mutta kun ei tiedä mitä muuttaa ja olen tyytyväinen nykyiseen Firmwareen, niin jäänyt toistaiseksi tekemättä.
     
  10. puistofyysikko

    puistofyysikko Uusi jäsen

    Регистрация:
    12 янв 2005
    Сообщения:
    15
    Симпатии:
    0
    Saksalaisen foorumin mukaan uudella firmiksellä ei voi katsoa vanhalla versiolla tehtyjä tallennuksia. No, tallenteet saa fiksattua Rec Patcher TAP:illa. Sitä tosin ei ole ladattavissa virallisesta TAP-kirjastosta ainakaan tällä hetkellä. No, asentamalla TapToDate TAP:in pitäisi löytyä. Eli pientä säätöä tämäkin vekotin käyttäjältään edellyttää.

    Olisi tosin mukava tietää, korjaako tämä esim YLE tallenteiden tekstitysvian, mikä vaivaa ainakin joitakin vanhoja firmiksiä. Itsellä ei edes ole vehje LAN:issa kiinni tällä hetkellä joten ei ole tullut kokeiltua tätä uutta firmistä vielä.
     
  11. OivHytt

    OivHytt Guest Guest

    Регистрация:
    18 дек 2007
    Сообщения:
    35
    Симпатии:
    0
    Päivitin verkosta saatavan firmiksen hetki sitten

    >Saksalaisen foorumin mukaan uudella firmiksellä ei voi katsoa vanhalla versiolla tehtyjä tallennuksia

    Minulla ainakin näkyy vanhat tallennukset
    Viimeksi oli käytössä 17.1.2013 firmis, jossa oli TAP -ongelma (http://www.topfield-europe.com/forum...8&postcount=48)

    Tällä hetkellä PlasmaEPG toimii joka kanavalla, jopa YLE1 :llä
    - tekstityksiä en ole vielä päässyt testaamaan
     
  12. hhelminen

    hhelminen Vakiokasvo

    Регистрация:
    10 июл 2006
    Сообщения:
    905
    Симпатии:
    17
    Ettei tuo uusi firmis ja vanhat tallenteet toimimattomuus koskisi ns "paritettuja" HD tallenteita?
    Ainakin Mirceleboxin firmiksissä on näin käynyt, HD tallneteiden salaus ilmeisti muuttuu tai jotain vikoja korjattu.
    Myös Conax CI+ suojausmääritykset on tiukentuneet viime vuoden puolella...
     
  13. Molle

    Molle Sore wa himitsu desu Tukijoukot

    Регистрация:
    27 мар 2000
    Сообщения:
    1.103
    Симпатии:
    76
    Tallennusten tekstitykset näyttäisivät toimivan erittäin hyvin. :) Hassu juttu vaan on, että YLE:n kanavilla tekstitykset tulevat aina päällimmäiseksi ja siten esim. teksti-TV:n päälle. MTV3:lla tekstitykset pysyvät kiltisti taka-alalla.

    Testaus kuitenkin jatkuu. Yhden täysjuminkin olen saanut aikaan, kun palasin DVB-tekstitetystä tallenteesta live-tilaan.

    Firmwaren päiväys on 'Feb05 2013'

    EDIT: YouTube-playeri näyttäisi toimivan jälleen.
     
    Последнее редактирование: 16 фев 2013
  14. Groke

    Groke D'oh! Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    18 авг 2005
    Сообщения:
    2.651
    Симпатии:
    1
    YLE:n kanavilla tekstitys on useimmiten oma erillinen juttunsa (DVB-tekstitys), jonka tuli mahdolliseksi vasta digitaalisten lähetysten myötä. Se lätkäistään kuvan päälle vasta television tai tikipoksin toimesta. Ja varmaankin myös teksti-tv:n päälle, jos sattuu olemaan bugi softassa.

    Maikkarilla ja useimmilla muillakaan kanavilla ei tuollaista "irtotekstitystä" ole. Sillä niiden tekstitys on osa kuvaa, aivan kuten ennenwanhaan analogisen television ja VHS-videoiden kanssa. Silloin tekstitystä ei voi tietenkään ottaa pois päältä tai vaihtaa toiseksi, toisin kuin YLE:n kanavilla.
    Perinteisen teksti-tv:n kautta tosin on joskus harvoin tarjolla tekstitys tv-kuvan päälle, Suomessa lähinnä kait vain joissain YLE:n ohjelmissa.
     
  15. Molle

    Molle Sore wa himitsu desu Tukijoukot

    Регистрация:
    27 мар 2000
    Сообщения:
    1.103
    Симпатии:
    76
    Lauantaiaamun aivopieru. Oletin automaattisesti että MTV3 ja Nelonen ovat myös siirtyneet DVB-tekstitysten käyttäjiksi, mutta toteuttaneet sen eri tavalla kuin YLE, jonka tekstitysten kanssa on ollut jatkuvasti ongelmia näillä Toppyn HD-bokseilla.
     
  16. puistofyysikko

    puistofyysikko Uusi jäsen

    Регистрация:
    12 янв 2005
    Сообщения:
    15
    Симпатии:
    0
    Asensin itsekin tämän uusimman firmiksen ja testasin yhtä vanhaa YLE tallennetta, jossa tiesin olleen ongelmia. Tekstit hävisi samasta kohtaa kuin ennenkin, ja boksi myös kaatui vanhaan tapaan, kun kelasin taaksepäin tekstien häviämiskohdassa. En jaksanut testailla enempää, en myöskään sitä, tuleeko vika esiin tällä uudella fw:llä tehdyissä tallennuksissa. Tehdasasetukset jäi palauttamatta asennuksen jälkeen, mutta tuskin tämä vaikuttaa asiaan.

    Kaikki vanhat tallennukset näkyy, myös dekryptatut HD-tallenteet maksukanavilta. Uusia vikojakaan en ole huomannut, joten ilmeisesti ei ole syytä palata aiempiin firmiksiin.
     
  17. maximun

    maximun Aktiivinen käyttäjä

    Регистрация:
    4 мар 2012
    Сообщения:
    50
    Симпатии:
    0
    Mulla kaatuu Plasmaan tallennustietoa luotaessa, eikä ajasta esim. "uusi päivää" eikä "salatut elämää". Oisko noilla ä:llä ja ö:llä osuutta asiaan?
     
  18. Ilari72

    Ilari72 Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    11 дек 2003
    Сообщения:
    210
    Симпатии:
    0
    Ei näytä uusin firmis korjaavan tekstitys ongelmaa. Eilen tallennettu Midsomerin murhat (YLE TV1) ja tekstit pätkii niinkuin ennenkin.
    Mulla PlasmaEPG HD sekoili kanssa ohjelmatietojen kanssa. Plasman menu-toiminnot takaa löytyy korjaa tietokanta vaihtoehto. Tuon ja pikahaun jälkeen korjaantui ohjelmatiedot.
    Muutamien vanhojen tallenteiden nimet olivat muuttuneet päivityksen myötä. Ä ja Ö ilmeisesti ongelmana. Päivityksen jälkeen tallentuneiden ohjelmien nimet oikein.
     
  19. OivHytt

    OivHytt Guest Guest

    Регистрация:
    18 дек 2007
    Сообщения:
    35
    Симпатии:
    0
    Minulla ei ole tuollaisia ongelmia -- ääkköselliset menee tallennuslistalle mm. "Päivän sää"
     
    Последнее редактирование: 18 фев 2013
  20. maximun

    maximun Aktiivinen käyttäjä

    Регистрация:
    4 мар 2012
    Сообщения:
    50
    Симпатии:
    0
    Siis toimiiko sulla tuo Plasma ja boksi normaalisti tuon "korjaa tietokanta" operaation jälkeen? Löytää tallentamasi sanahaut? Mulla se ei kyllä onnistu. Tai sitten syynä on joku toinen TAP joka vaikuttaa!