www.eroakirkosta.fi

Тема в разделе "Tarinatupa Classic (Yleiskeskustelu)", создана пользователем Damned, 5 июн 2004.

?

Kuulutko kirkkoon?

  1. Kyllä - käyn säännöllisesti kirkossa

    10 голосов
    1,5%
  2. Kyllä - mutta kirkossa tulee käytyä todella harvoin

    125 голосов
    18,9%
  3. Kyllä - en tosin käy kirkossa koskaan mutta ei ole tullut mieleen erota

    126 голосов
    19,0%
  4. En - enää... olen eronnut kirkosta

    372 голосов
    56,2%
  5. En ole koskaan kuulunutkaan

    51 голосов
    7,7%
  1. Bagheera

    Bagheera Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    13 янв 2003
    Сообщения:
    2.004
    Симпатии:
    1
    Ei

    Edit: Esim Hesarin otsikko on oikein.

    KHO: Eroa kirkosta -palvelulle ei tarvinnut antaa osoitteita
     
    Последнее редактирование: 30 янв 2009
  2. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    19 янв 2005
    Сообщения:
    11.944
    Симпатии:
    950
    Mitä materiaalista näkökulmassani on? Ei tieteellinen maailmankuva sitä tarkoita että muskeliveneet ovat elämässä kaikki kaikessa. Minulla on rikas henkinen pääoma päässä mutta ymmärrän myös sen rajoittumisen pääkoppani sisään. En projisoi sitä reaalitodellisuuteen.

    En minä muiden asioihin puutukaan, vaan vaikutan mielipiteelläni yhteiskunnassa. Kuten olen sanonut aiemminkin, en vastusta niinkään uskovaisia yksilöinä (heitä on ihan laidasta laitaan kuten on ateistejakin) vaan uskontoa ideologiana ja kirkkoa valtaa haalivana instituutiona.

    En voi pakottaa ketään lopettamaan tupakointia, mutta voin kannustaa tupakoitsijoita lopettamaan rahaa kuluttavan ja terveyden kannalta haitallisen "turhan" tapansa. Sama pätee uskonnon kohdalla. Tätähän www.eroakirkosta.fi sivustokin tekee. Sehän rohkaisee agnostisia henkilöitä irtautumaan kirkosta ja uskonnosta.
     
  3. geru

    geru Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    22 фев 2007
    Сообщения:
    1.386
    Симпатии:
    0
    http://www.youtube.com/watch?v=7cc_Y8rsiv8

    Katolinen piispa, jonka kirkosta erottamisen paavi äskettäin perui, kertoo vähän mielipiteitään Holokaustista.

    Tiivistettynä: Piispa tietää kertoa että valtaosa historiallisesta todistusaineistosta kiistää Holokaustin, ja mainitsee esimerkiksi että kaasukammioita ei ole voinut olla olemassa, koska niiden piippujen jättämiä varjoja ei näy yhdessäkään liittoutuneiden ottamassa ilmakuvassa, eikä keskitysleirien väitetyissä kaasukammioissa ollut tarpeeksi tiiviit ovet jotta niissä olisi voinut kaasuttamista harrastaa. Tämähän sen sitten kai todistaakin..
     
  4. RTU

    RTU Guest Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    28 янв 2006
    Сообщения:
    539
    Симпатии:
    0
    Ei helvetti, tällaista paskaa ne sitten puhuvat. Ovet ei olleet tarpeeksi tiiviit.. Vittu näiden uskovaisten kanssa! anteeksi kielenkäyttöni!
     
  5. Bagheera

    Bagheera Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    13 янв 2003
    Сообщения:
    2.004
    Симпатии:
    1
    Vastustaa, kannustaa...

    Meidän välinen keskustelu on todennäköisesti johtunut liiaksikin erillisistä sanojen tulkinnoista. Olen luultavasti antanut liikaa painoarvoa sille, kun olet puhunut "vastustamisesta", ja sinä et ole huomannut, että se, että "antaa jonkun olla väärässä", ei ole millään tavalla ristiriidassa sen kanssa, että häntä yrittää kannustaa muunlaiseen toimintaan.

    Mutta ei se mitään, rupattelu on mukavaa.

    Itse yritän elää Voltairen hienon lauseen mukaisesti: "Olen kaikesta eri mieltä kanssasi, mutta taistelen loppuun asti oikeudestasi olla eri mieltä"
    (käännöksiä tästä löytyy monta erilaista)

     
  6. roopex

    roopex Guest Guest

    Регистрация:
    22 апр 2008
    Сообщения:
    191
    Симпатии:
    0
    Piispa vetoaa moneen kertaa todistusaineistoon ettei holokaustia koskaan tapahtunut. Olisi kiva kuulla piispalta millaisen todistusaineiston nojalla hän vannoo jumalan ja raamatun kertomuksien olevan totta.

    Näillä uskonmiehillä sekoittuu fakta ja fiktio mielenkiintoisella tavalla.
     
    Последнее редактирование: 1 фев 2009
  7. roopex

    roopex Guest Guest

    Регистрация:
    22 апр 2008
    Сообщения:
    191
    Симпатии:
    0
    Sukupuolenkorjausleikkaukseen valmistautuva Imatran kirkkoherra Olli Aalto, tuleva Marja-Sisko, on hakenut kirkkoneuvoksen virkaa.

    Tuleekohan valituksi?

    iltasanomat
    iltalehti
     
    Последнее редактирование: 3 фев 2009
  8. roopex

    roopex Guest Guest

    Регистрация:
    22 апр 2008
    Сообщения:
    191
    Симпатии:
    0
  9. Mama

    Mama Garbage in, garbage out Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    29 ноя 2003
    Сообщения:
    2.686
    Симпатии:
    0
    Kerrotko vähän tarkemmin? Tuossahan on nyt kyse siitä että samaa sukupuolta olevat eivät voi olla avioliitossa. Eikös se ole aika selvä juttu. Sehän on kirkon asia. Sitten kun muuttavat tuon rekisteröidyksi parisuhteeksi, niin silloin se on valtion asia.
     
  10. Bagheera

    Bagheera Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    13 янв 2003
    Сообщения:
    2.004
    Симпатии:
    1
    Niin kauan kuin kirkkojen suorittamilla vihkimisillä on juridinen merkitys, se on myös valtion asia.

    Joissakin euroopan maassa (Ranska, Norja?) siviilivihkiminen on ainoa laillinen tapa mennä naimisiin. Kirkot suorittavat tämän jäälkeen vain avioliiton siunaamisen. Tällaisessa systeemissä valtion ja kirkon asiat pysyvät oikeasti erillisinä.

    Edit: Tossa kyseisessä tapauksessa herää kyllä silti kysymys kuka siinä loppujen lopuksi puristaa kenen palleja, vai tehdäänkö sitä peräti ympyrässä.:D
     
    Последнее редактирование: 4 фев 2009
  11. roopex

    roopex Guest Guest

    Регистрация:
    22 апр 2008
    Сообщения:
    191
    Симпатии:
    0
    Parisuhdelaki ei anna avioliittolakiin verrattavaa laajaa oikeussuojaa. Kaikkia pareja olisi kohdeltava tasavertaisesti. Avioliittolain pitäisi olla sukupuolineutraali esim. Norjan mallin mukaan.

    Miksi sitten totesin, että kirkko on se joka valtiota puristaa palleista?

    Eiköhän se ole kirkko ja kirkon "kristilliset arvot", jotka ovat olleet aikanaan näiden lakien takana ja ovat viime vuosikymmeninäkin olleet jarruttamassa lakien päivittämistä tähän aikaan sopiviksi.
     
  12. roopex

    roopex Guest Guest

    Регистрация:
    22 апр 2008
    Сообщения:
    191
    Симпатии:
    0
    Valtiopäivien avajaisissa kansanedustajat taas palvoivat satuolentoja. Tälläisistä riiteistä pitäisi päästä eroon.
     
  13. CeeLo

    CeeLo Guest Guest

    Регистрация:
    10 июн 2006
    Сообщения:
    1.122
    Симпатии:
    0
    Jaa miten niin? Tässä lainaus rekisteröityä parisuhdetta koskevasta laista (suomenlaki.com):

    8 §. Parisuhteen rekisteröinnillä on samat oikeusvaikutukset kuin avioliiton solmimisella, jollei toisin säädetä.

    Rekisteröidyn parisuhteen purkautumisella on samat oikeusvaikutukset kuin avioliiton purkautumisella, jollei toisin säädetä.

    Laissa tai asetuksessa olevaa säännöstä, joka koskee avioliittoa, sovelletaan myös rekisteröityyn parisuhteeseen, jollei toisin säädetä.

    Laissa tai asetuksessa olevaa säännöstä, joka koskee aviopuolisoa, sovelletaan myös tässä laissa tarkoitetun parisuhteen osapuoleen, jollei toisin säädetä. Osapuoliin, jotka aikovat rekisteröidä parisuhteensa, sovelletaan, mitä kihlakumppaneista säädetään, jollei toisin säädetä.
     
  14. roopex

    roopex Guest Guest

    Регистрация:
    22 апр 2008
    Сообщения:
    191
    Симпатии:
    0
    , jollei toisin säädetä. Tyypillistä laki jargonia ja kikkailua. Asiat saadaan näyttämään joltain muulta mitä itse asiassa onkaan. Ennen pilkkua säädetty ei välttämättä kerro mitään. Ennen pilkkua säädettyä pitää katsoa kaikkea muuta lakia vasten ennen kuin tietää mitä se takaa. Joku voisi pitää kyseistä lainsäädäntätapaa jo itsessään loukkaavana ja eriarvoistavana.

    Ainakin adoptio-oikeuden ja yhteisen sukunimen osalta rekisteröity parisuhde ja avioliitto ovat eriarvoisessa asemassa. Varmaan muitakin eroja löytyy, koska 8§, jollei toisin säädetä, upottaa rekisteröidyt parisuhteet Suomen laki nimiseen suohon.
     
  15. Groke

    Groke D'oh! Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    18 авг 2005
    Сообщения:
    2.651
    Симпатии:
    1
    Hiljattain uskoon tullut kohublondi kertoo kokemuksistaan iltasanomissa. Psykiatri tai kaltaiseni skeptinen ateisti saattaisi päätyä tietynlaisiin ennakko-oletuksiin hänen tarinoidensa suhteen. Mutta Tukiainen itse kuitenkin on ilmeisen vakuuttunut siitä, että kyseiset tapahtumat ovat tapahtuneet nimenomaan hänen päänsä ulkopuolella. Ao. lihavoinnit tein minä.

    IS 4.2.2009:
    "Kohublondi Johanna Tukiainen väittää joutuneensa yliluonnollisten tapahtumien riivaaksi. Hän sanoo mm. nähneensä demoneja sekä outoja verijälkiä huoneessaan. Tukiainen on tilittänyt kokemuksiaan Hymy-lehdelle. Tukiaisen mukaan yliluonnolliset kokemukset alkoivat hänen uskoontulonsa jälkeen.

    Tukiainen kertoo Hymylle nähneensä sairaalassaoloaikanaan kasvotusten demoneja.

    - Tiedän, että on olemassa toinen maailma. Tosi pelottavaa!

    Hän kertoo kokeneensa siskonsa Julian kanssa kolme yliluonnollista tapahtumaa lyhyen ajan sisään. Jyväskyläläisessä hotellihuoneessa kylpyhuoneen wc täyttyi Tukiaisen mukaan verijäljistä. Lattialla oli kaksi miehen paljasta jalanjälkeä vain yhteen suuntaan, kertoo Hymy.

    - Veri ei todellakaan ollut minun eikä Julian, Johanna kertoo Hymylle.

    - Juttelin juuri yhden pastorin kanssa siitä, että myös pahoilla hengillä on valtaa ja ne voivat näyttäytyä välillä. Mutta onneksi ne eivät voi tehdä mitään meille. Varsinkin uskovaisille demonit näyttävät kasvonsa. Kuulostaa varmaan ihan pimeälle, mutta onhan tämä ihan kamalaa. Ihan kuin jokin poltergeist vainoaisi meitä, Johanna kertoo Hymylle.
    "​
     
  16. geru

    geru Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    22 фев 2007
    Сообщения:
    1.386
    Симпатии:
    0
    Tuksua ei kyllä vainoa kun yksi aidoa demoni, nimittäin helvetillinen typeryys. :D
     
  17. ana198

    ana198 Guest Guest

    Регистрация:
    14 дек 2006
    Сообщения:
    2.735
    Симпатии:
    0
    Tuksulla on yksi helppo kaino hätistää kaikki demonit pois, näytä niille vaan omat kasvos niin voi niitä demoni parkoja:sick:
     
  18. Jazo

    Jazo Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    24 окт 2004
    Сообщения:
    4.467
    Симпатии:
    27
    Kaverilla oli melkein samanlaisia kokemuksia, mutta hänellä olikin viikon ryyppyputki tuossa takana. Joku voisi varmaan väittää että ateistin näkemät "viinapirut" ovat juurikin noita uskovaisten näkemiä demoneita.
     
  19. roopex

    roopex Guest Guest

    Регистрация:
    22 апр 2008
    Сообщения:
    191
    Симпатии:
    0
    Erilaisille julkisuuden kipeille ihmisille viimeisiä keinoja pysyä valokeilassa, kun tähti alkaa laskea, on ryhtyä laulamaan tai pamahtaa uskoon. Hyviä esimerkkejä löytyy mm. missimaailmasta.
     
    Последнее редактирование: 4 фев 2009
  20. geru

    geru Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    22 фев 2007
    Сообщения:
    1.386
    Симпатии:
    0
    Aamulehdessä näemmä ollut mielipidekirjoitus aiheesta josta itsekin paasasin tovi sitten: