zavvi.co.uk

Тема в разделе "Kauppapaikoista", создана пользователем Professional, 14 мар 2009.

  1. Noisepurge

    Noisepurge Captain f*cking Magic! Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    25 май 2007
    Сообщения:
    242
    Симпатии:
    0
    onkos kukaan tilannut tämän vuoden puolella uusilla tullirajoilla Zavvista yli 22e arvoista pakettia? Onko jäänyt tulliin vai tuleeko Belgian kautta tms? Leffojen ja pelien hinnat näyttäis olevan edelleen Zavvissa tuota halvempaa Jerseyn saari -luokkaa verrattuna Play.comiin.
     
  2. Lurtti

    Lurtti Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    1 авг 2003
    Сообщения:
    194
    Симпатии:
    3
    Itselläni ei ainakaan jäänyt tulliin, kun tilasin Bluray boxin, jonka hinta 35€.
     
  3. Vox

    Vox Vakiokasvo

    Регистрация:
    13 фев 2003
    Сообщения:
    879
    Симпатии:
    12
    Tämän vuoden puolella kaikki omat Zavvin tilaukset ovat tulleet Hollannista postitettuina.

    Kyllähän hintataso on verovelvollisuuden myötä Zavvissakin noussut, mutta se tosiaan lienee edelleen yksi hinnoiltaan kilpailukykyisimmistä vaihtoehdoista. Toisaalta rinnalle on noussut myös uusia pääsääntöisin edullisia kilpailijoita (kuten vaikka http://www.365games.co.uk/, joka nimestään huolimatta kauppaa myös elokuvia).
     
  4. Miku-91

    Miku-91 Tunnettu käyttäjä

    Регистрация:
    27 янв 2010
    Сообщения:
    453
    Симпатии:
    113
    Missähän lie tilaukseni, 1. tammikuuta tuli viesti että lähetetty, eikä ole vieläkään saapunut. Pistin Zavville viikko sitten viestiä asiasta, eikä ole tullut minkäänlaista vastausta. 75€ on tilauksen arvo, 4 BD-leffaa. Oli kyllä ensimmäinen ja samalla viimeinen kerta kun tilaan tuosta paskapuljusta mitään.
     
  5. Noisepurge

    Noisepurge Captain f*cking Magic! Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    25 май 2007
    Сообщения:
    242
    Симпатии:
    0
    jees, meikäläisen eka 37e tilaus tuli tänään. Myöskin Hollannin leimat.

    Pelien osalta voin suositella Zavvia nyt kun ahvenanmaan veronkiertoparatiisi suljettiin. Uudet pelit 37-46e hintahaarukassa.
     
  6. karik134

    karik134 Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 окт 2008
    Сообщения:
    2.117
    Симпатии:
    45
    Ei amazon.uk:aan kovin kallis ole kun euro on vahvistunut suhteessa puntaan esim. uutuuspeli £39,99 +lisäalvit = £41,32 ~49€ ja Suomen valtio saa verotuloja tuosta 24% (eli 11,76€).
    Tieten Zavvissa/Hutissa voi saada alennuskoodeilla esim. 10% hinnasta pois jolloin hintaeroa kyllä tulee enemmän niiden eduksi.

    Toimitus amazon.uk:sta supresaverdeliveryllakin voi olla vähän nopeampi. Tämän vuoden puolella Zavvista kesti 12arkipäivää(2.1 -> 17.1) että tilaus tuli perille ja amazon.uk:sta viimeksi ssd:llä meni 6arkipäivää (23.1 -> 30.1), tosin ihan viimeisin tilaus on kyllä ollut jo 7-8arkipäivää matkalla joten vähän amazonissakin heittelee toimitusajat.
     
    Последнее редактирование: 6 фев 2013
  7. Holmuri

    Holmuri Guest Guest

    Регистрация:
    9 янв 2002
    Сообщения:
    19
    Симпатии:
    0
    Kenelläkään ollut Zavvin kanssa ongelmia? Itsellä tuntuu, että eivät sitten millään suostu lähettämään tilauksiani enää minulle. Joskus reilu puoli vuotta sitten tilasin edellisen kerran, eivätkä kahden kuukauden odottelun aikana saaneet tilausta postiin, vaikka tuotetta piti olla koko ajan hyllyssä, joten peruutin sen. Nyt sitten tilasin uudemman kerran heiltä, mutta sama säätö jatkuu, eivätkä lähetä tilausta. Tällä kertaa tosin laskuttivat luottokorttia heti, joten täytyy olla ensi viikolla yhteydessä luottokuntaan. Olen ollut yhteydessä zavviin päin, mutta vastaukseksi olen saanut vain meriselityksiä.
     
  8. Miku-91

    Miku-91 Tunnettu käyttäjä

    Регистрация:
    27 янв 2010
    Сообщения:
    453
    Симпатии:
    113
    On ollut, itse tilasin sieltä uuden vuoden aattona Indiana Jonesit BD:lle, eikä ole vieläkään tullut. Pystyyköhän noita Zavvin paketteja jäljittämään mitenkään, edes Zavvin suunnalta? Alkaa jo vituttamaan.
     
  9. Holmuri

    Holmuri Guest Guest

    Регистрация:
    9 янв 2002
    Сообщения:
    19
    Симпатии:
    0
    Ovatko edes lähettäneet sitä? Zavvin sivuilla voi seurata, missä vaiheessa tilauksen käsittely on heidän päässä, mutta varsinaista postipaketin seuraamisesta en tiedä.

    Asiakaspalvelu näytti pelaavan hyvin rahojen palauttamisen osalta, että oma tarina on siltä osin ohi ja zavvi käyttökiellossa.
     
  10. Anathor

    Anathor Vakiokasvo

    Регистрация:
    11 дек 2009
    Сообщения:
    959
    Симпатии:
    67
    Piti myöskin laittaa viestiä Zavvi, The Hut sekä Blahdvd-kauppoille, että poistavat tunnukseni kokonaan.
    Muutama vuosi viime tilauksista jotenka mitä turhaan noita tunnuksia enää pitää tuolla.
     
  11. MiguZ

    MiguZ Tunnettu käyttäjä

    Регистрация:
    18 ноя 2007
    Сообщения:
    266
    Симпатии:
    5
    Itsekin olen poistattanut tunnuksia aika monista paikoista, mutta Zavvin osalta olen pitänyt. Joskun kohtuullisia tarjouksia siellä on.

    Mutta varsinaiseen asiaan. Jokin aika sitten tilasin tuolta yhden halvahkon blu-rayn. No tuli sitten eri mitä piti. Kuitenkin mielestäni hyvä leffa (Walk the Line). Laitoin viestiä, että voisin pitää tuon leffan ja tilaan sen oikean sitten toiste. No sieltä tuli vastaus, että joo pidä vaan ja laitetaan vielä se oikea tulemaan ilimatteeksi. Eli vähän niinkuin kaksi yhden hinnalla. Eli tällä kertaa kehuja Zavvin suuntaan.
     
  12. Kusni

    Kusni Vakiokasvo

    Регистрация:
    25 янв 2014
    Сообщения:
    813
    Симпатии:
    215
    The Hut ja Zavvi ovat kai kaksi toimijaa, jotka myyvät tavaraa samasta varastosta. Ostin marraskuussa kaksi peltikantista julkaisua (yhden Hutista ja toisen Zavvista), joista molemmat tulivat lommoilla perille. Kymmenen sähköpostin jälkeen on käynyt selväksi, että korvaavat 3 puntaa per leffa eivätkä halua matkalla moukaroituja roskiaan takaisin.

    Kaupoista lähti eilen reklamaatio. Suosittelen Amazonia peltikamojen ostoon. Punta tai pari on juuri sen arvoista.
     
  13. Jokke79

    Jokke79 Vakiokasvo

    Регистрация:
    7 мар 2007
    Сообщения:
    898
    Симпатии:
    2
    Kun en ole ikinä ulkomailta leffoja tilannut niin kysynpä nyt sitten tässä. Elikkä jos tilaan vaikka Zavvista steelbookkeja 100€ arvosta, niin lähettävätkö yhdessä paketissa ja menee verot vai tulevatko kaikki eri pakkauksissa ja ei mene veroja ellei tuotteet yli 22€ kpl?
     
  14. jjabi

    jjabi Vakiokasvo

    Регистрация:
    4 янв 2011
    Сообщения:
    523
    Симпатии:
    2
    Eipä tartte tuosta murehtia kun taitaapi olla UK:n veroalueella? Ainakin itse olen tuolta tilaillut vaikka mitä, aina muistaakseni tullut eri pakkauksissa.
     
  15. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    5 апр 2007
    Сообщения:
    5.008
    Симпатии:
    137
    Ai että taitaa olla?
    Minun mielestäni kylläkin taitaa olla olematta. Zavvin sijainti on Guernsey, joka on kanaalissa sijaitseva kruununsiirtomaa, eikä siten ole osa Yhdistynyttä kuningaskuntaa eikä Euroopan unionia. EU-veroalueen ulkopuolelta, Guernseystä (tai mistä tahansa muilta kanaalisaarilta tai esim. Jerseystä), tehdyt arvoltaan 22€ ylittävät tilaukset tulee ilmoittaa tulliin ja maksaa niistä arvonlisävero. Tietysti jokin osa tuon rajan ylittävistäkin paketeista saattaa tulla tullista läpi, sillä tarkastuksien otanta on pieni ja satunnainen.
     
  16. jjabi

    jjabi Vakiokasvo

    Регистрация:
    4 янв 2011
    Сообщения:
    523
    Симпатии:
    2
    Jotain tällaista muistelinkin... Anteeksi väärästä informaatiostani.
     
  17. Kese1

    Kese1 Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    25 апр 2012
    Сообщения:
    185
    Симпатии:
    4
    Zavvi on ilmeisesti ottanut käyttöön uudest postimaksut Amazon.co.uk tyyliin. Yritin tilata yhden blu-ray leffan, mutta checkoutissa ainoa delivery option automaattisesti on tracked delivery 7.99£, kun tilaamani leffan hinta on 8.99£ niin eipä tule tehtyä tilausta. Taisi tämäkin pulju jäädä sivuun, ellei sitten kyse ole bugista.
     
  18. PhillyNott

    PhillyNott Vakiokasvo

    Регистрация:
    24 май 2007
    Сообщения:
    535
    Симпатии:
    8
    Olisiko ollut bugi? Minulla näyttää vielä nollaa toimituskuluiksi.
     
  19. Kese1

    Kese1 Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    25 апр 2012
    Сообщения:
    185
    Симпатии:
    4
    Ilmeisesti.

    Kokeilin 2 leffaa 12£ tarjouksesta tilausta ja nollan antoi toimituskuluiksi. Leffa jota yritin tilata, Invasion of the Bodysnatchers, parin yrityksen jälkeen, edelleen pukkaa kassalla tuota tracked deliveryä automaattisesti.
     
  20. -Tinke-

    -Tinke- Tunnettu käyttäjä

    Регистрация:
    8 апр 2004
    Сообщения:
    377
    Симпатии:
    0
    SteelBook versio? Yritin itse tilata SteelBook elokuvaa muutama päivä takaperin, ja vaihtoehtona vain tracked delivery.
    Olisiko sama kaikissa SteelBook postituksissa? En jaksa nyt kokeilla, selvittäköön ken jaksaa.