Zipman goes Genelec

Тема в разделе "Kaiuttimet ja subwooferit", создана пользователем Zipman, 12 сен 2008.

  1. Laffer

    Laffer Guest Guest

    Регистрация:
    4 сен 2001
    Сообщения:
    2.308
    Симпатии:
    2
    /offtopic
    Eipä paljon ikävä tulisi vaikka poistaisivat käytöstä koko teatterin kun sali on varmaankin varustettu samalla tekniikalla mitä se oli silloin 80-luvulla, penkitkin varsin hirveitä, kuvan ja äänenlaadusta sitten puhumattakaan...
     
  2. Himppe

    Himppe Vakiokasvo

    Регистрация:
    13 авг 2004
    Сообщения:
    721
    Симпатии:
    3
    Miksei teatterissa käytetyistä subbareista mainittu mitään? :D

    Jäähän sinne 19Hz (johon 1036A siis yltää) alapuolelle vielä jokusia taajuuksia toistettavaksi... :rolleyes:
     
  3. 100mo

    100mo Vakiokasvo Tukijoukot

    Регистрация:
    25 июн 2001
    Сообщения:
    943
    Симпатии:
    27
    /offtopic
    Teatterihan kuuluu Savon Kinot Oy ketjuun, jonka lippulaiva on Teatterikeskus Tapio Joensuussa (Taitaa mennä kaikki ketjun kehittämisrahat sinne)
    Penkit tosin on tarkoitus uusia tänä vuonna?
    Ääni remppa tehtiin joskus 5 vuotta sitten (Dolby Digital) toisin kivinen 400:n paikan sali on akustisesti aika ongelmallinen ja varmaan tuossa kaiutin valikoimassakin on toivomisen varaa.
    2x 18" Peavey Subwoofer, Etusina 2 x 12" kaapit torvilla (ACS?), surroundeina jotkut tavalliset kotelokaiuttimet (12kpl)
    Vahvistin räkissä on 3 x Crown päättäriä (2x400W) sekä BGW 2X 400W vahvistin subwoofereille, Dolby Laboratories prosessorit ja Digiäänen lukulaitteet.
    Myös projektorit / pitkäesityslaitteet on uusittu viimeisen kymmen vuoden aikana.
     
    Последнее редактирование: 14 сен 2008
  4. sakali

    sakali Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    26 окт 2004
    Сообщения:
    1.206
    Симпатии:
    2
    Hieno homm, Zipman!
    :thumbsup:
     
  5. JS83

    JS83 Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    7 дек 2006
    Сообщения:
    2.552
    Симпатии:
    1
    Onnittelut Zipmanille:thumbsup:

    Nyt uuden työpaikan johdosta voit mennä puhumaan kovia tarjouksia Geneleceistä Plazalaisille:D
     
  6. Zipman

    Zipman Genelec Tukijoukot

    Регистрация:
    7 фев 2002
    Сообщения:
    7.040
    Симпатии:
    166
    Ihan siitä syystä, ettei siellä ole subbareita 1036A:iden kanssa käytössä. Muutoin huoneesta kyllä löytyy koko 8000-sarja varustettuna 7000-sarjan subbareilla.

    Tuo 19 Hz (-3 dB) ulottuvuus on mitattu vapaakentässä, eli huonekorostus huomioiden ulottuvuus on jonkin verran parempi. Mittauksieni mukaan 1036A:iden taajuusvaste ulottuu tuossa huoneessa tasaisena noin 15 hertsiin, joten hirveää tarvetta subbareille ei kyllä ole. Etenkään kun puhdasta äänenpainetta tuon 15 hertsin yläpuolella lähtee enemmän kuin 99,9%:sta markkinoilla olevista subbareista (oman firman tuotteet mukaan lukien). Voi kun useammat ymmärtäisivät, että älyttömästä taajuusvasteen alapään ulottuvuudesta ei ole mitään hyötyä (enemmän haittaa), ellei ylemmät taajuudet ole kunnossa/pysy mukana kyydissä. Ja voipi vaan kysyä, että moniko huomaa tuolla huoneessa (tai yleensä) alle 15 hertsin taajuuksien puuttumisen? ;)

    Viimeaikainen "alan" suuntaus kohti tasavirtaa on kaikkine oheisilmiöineen melko p*rseestä. Olisi hyvä ymmärtää, että kun taajuuskaistaa venytetään alemmas, ylemmät taajuudet (ne joilla on oikeasti merkitystä aistimuksen kannalta) kärsivät aina ja automaattisesti. Etenkin musiikkikäytössä tuon ilmiön huomaa erittäin hyvin (=iskevän ja tiukan basson puute). Pientä subbaria ei ole vaan mitään järkeä virittää liian alas suhteessa kokoon ja saatavaan äänenpaineeseen. Sitten vasta kun subbarissa on riittävästi kartiopinta-alaa, kannattaa suunnitella vasteen ulottamista alle 20 hertsin.
     
    Последнее редактирование: 12 сен 2008
  7. jhautajoki

    jhautajoki Vakiokasvo Tukijoukot

    Регистрация:
    12 ноя 2002
    Сообщения:
    695
    Симпатии:
    0
    En tiedä kumpi tässä eniten voittaa, ehkäpä Ilkka... tai sitten Gene :)

    Eli onnittelut molemmille tämän asian johdosta, ja tervemenoa Iisalmeen! :thumbsup:

    On muuten varsin hienoa, että tekijät löytävät tässäkin pienessä maassa itseään kiinnostavia ja samalla haastavia töitä.

    PS. Kuulosti tuo "koti"-teatteri aikastalailla joka pojan märältä unelta:hitme:
     
  8. Bumer

    Bumer Goodfella Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    10 сен 2004
    Сообщения:
    1.673
    Симпатии:
    4
    Onneksi olkoon uuden työpaikan johdosta ja onnea uusiin haasteisiin Genellä! :) Uskallatko palkan suhteen yhtään vihjailla?
     
  9. Harry

    Harry Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    6 сен 2004
    Сообщения:
    1.893
    Симпатии:
    7
    Onnittelut Zipmanille!
     
  10. Zipman

    Zipman Genelec Tukijoukot

    Регистрация:
    7 фев 2002
    Сообщения:
    7.040
    Симпатии:
    166
    Palkka-asiat ovat kyllä firman ja minun välisiä juttuja. :)
     
  11. Arttu78

    Arttu78 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    13 апр 2005
    Сообщения:
    2.451
    Симпатии:
    85
    Jees. Onnea Genelecille hyvän päätöksen johdosta ja sinulle Ilkka varmasti mielenkiintoisesta duunipaikasta!

    :thumbsup:
     
  12. Huppe

    Huppe The Pilot Tukijoukot

    Регистрация:
    8 фев 2000
    Сообщения:
    3.611
    Симпатии:
    2
    Nyt kun siellä on oikeasti joku kuka lukee kehitysideoita niin tässä taloudessa kaivattaisiin myös hyvää subbaria josta ei aiheudu säröistä pahinta, hellasäröä. Valkoista tietenkin. :king:
     
  13. pahakeisari

    pahakeisari Käyttäjä

    Регистрация:
    6 июн 2004
    Сообщения:
    37
    Симпатии:
    1
    onnittelut Zipmanille myös täältä:thumbsup:
     
  14. KaKui

    KaKui FullHD Member Tukijoukot

    Регистрация:
    26 июл 2000
    Сообщения:
    2.304
    Симпатии:
    40
    Tervetuloa naapuripitäjään ja onnittelut työpaikasta :thumbsup:

    Täältä löytyisi DIY malli "Audiokit XPP3 400 W" subbarista mittauksiin jos/kun niitä joskus teet. Ja jos kiinnostusta löytyy niin saa tulla antamaan akustointi vinkkejä mun erillisen kotiteatterihuoneen rakentamiseen :D
     
  15. Sivuosuma

    Sivuosuma Guest Guest

    Регистрация:
    14 апр 2008
    Сообщения:
    75
    Симпатии:
    0
    Onneksi olkoon uudesta työstä! Subbaritestisi ovat olleet näin vasta-alkajallekin mielenkiintoista luettavaa, vaikkei niistä tajua puoltakaan... (Ehkä siitä tajuattomuudestani todisteena voi olla se, että oman Kuro 9G:ni alla inisee Yamahan YSP-4000 ja sille suunniteltu pikku"subbari"...) :)

    P.S. Näin ex-skinnarilalaisena ja ex-savolaisena on myös pakko muistuttaa, että poikkeahan ensi kesänä myös niillä high end -olutmessuilla eli Olusilla. On nimittäin leppoisampaa menoa kuin niin monissa muissa kemuissa. Eiköhän siellä ole Genelecillä edustus muutenkin... ;)
     
  16. anidabi

    anidabi Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    14 мар 2007
    Сообщения:
    1.676
    Симпатии:
    2
    Melkoisen pommin nyt nakkasit, mut onnea vaan. On se hienoa nähdä asioiden onnistuvan. :)

    Joko parin vuoden päästä nähdään geneLMS-5400 120dB @ 15Hz THD 1%? :D
     
  17. uppiskuppis

    uppiskuppis Guest Guest

    Регистрация:
    4 апр 2006
    Сообщения:
    1.011
    Симпатии:
    0
    Onneksi olkoon työpaikasta!
    Pitäisi teidän kanssa joskus sopia vierailu teidän tehtaalla. ;)

    T:Eniten(?) Suomessa G:n tuotteita myyvän firman edustaja
     
  18. Madadventure

    Madadventure Guest Guest

    Регистрация:
    22 июл 2008
    Сообщения:
    34
    Симпатии:
    0
    Onnea vaan :thumbsup:
     
  19. Luoti

    Luoti Guest Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    31 янв 2006
    Сообщения:
    128
    Симпатии:
    0
    Onnittelut Zipmanille puolestani, varmasti on mielekäs duuni:thumbsup:

    Vaikka enemmän pitäisi kai onnitella Geneä mahtavasta saaliista, varmaan
    jokunen muukin yritys ollut ihmeissään kaverin mittauksista ja asenteesta
    millä hoitanut mittauksia...

    Luoti
     
  20. pteittinen

    pteittinen 5K now, 6K later. Tukijoukot

    Регистрация:
    30 апр 2001
    Сообщения:
    6.492
    Симпатии:
    178
    Todellakin, onneksi olkoon! Nyt voi sanoa, että työ löysi oikean tekijän!