DVD:t kansioihin

En tråd i 'Yleistä' startet av Gergo, 10 Aug 2010.

  1. Gergo

    Gergo Vakiokasvo

    Reg.:
    3 Nov 2004
    Innlegg:
    602
    Liker mottatt:
    0
    Tuossa oli hylly-aihe erikseen mutta minkäslaisia ratkaisuita on DVD levyjen arkistoimiseksi jonkinlaisiin kansioihin?

    Tiedän perinteiset sleevet mihin saa levyt heivattua mutta hakisin semmoista ratkaisua että saisin myös kansilehdet dvd-koteloista laitettua mukaan? Olisko tähän mitään ratkaisua?
     
  2. arthur

    arthur Guest Guest

    Reg.:
    28 Jun 2002
    Innlegg:
    2.424
    Liker mottatt:
    0
    Ainakin Helsingin kirjastoissa ollaan siirtymässä (osin jo siirryttykin) (ainakin) CD-levyjen osalta johonkin kotelottomaan ratkaisuun. Siitä voisi saada ideaa.
     
  3. masterpee

    masterpee Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    21 Nov 2005
    Innlegg:
    106
    Liker mottatt:
    1
    En nyt tiedä viestini painoarvoa mutta kerron kuitenkin. Itse etsin pitkään kansioita joihin saisin levyt ja kannet ja näin erittäin tärkeänä asiana sen että kanteen ei tarvitsisi tehdä uutta taitetta. Löysinkin sitten brittien ebaystä kansioita jotka oli Virgin Median valmistamia ja aina yhteen sivuun sai kannen ja 2 kpl DVD- levyjä. Kansi tuli vielä niin että pääty ja kansi näkyi. Kansiot olivat aika rimpuloita mutta maksoivat muistaakseni 3-4 puntaa kpl ja siinä oli yhteensä 32 sivua. Nyt en kuitenkaan enää tätä samaa kansiota ebaystä löydä mutta jos vastaan tulee niin laitan tänne tietoa.

    Tavoitteena vielä jokin kaunis päivä olisi siirtää kansioiden sivut hienompiin kansiin mutta saa nähdä tuleeko tapahtumaan.
     
  4. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    13 Jun 2000
    Innlegg:
    14.061
    Liker mottatt:
    26
  5. kinppa

    kinppa Guest Guest

    Reg.:
    5 Sep 2005
    Innlegg:
    32
    Liker mottatt:
    0
  6. KaMu78

    KaMu78 Guest Guest

    Reg.:
    12 Okt 2009
    Innlegg:
    20
    Liker mottatt:
    0
    ^ihan kätsyltä vaikuttaa. Saakohan noita Suomesta, tai jotain vastaavaa?
     
  7. kinppa

    kinppa Guest Guest

    Reg.:
    5 Sep 2005
    Innlegg:
    32
    Liker mottatt:
    0
    En ole ainakaan vielä löytänt suomesta vastaavaa tuotetta... ja sitten jos löydän, niin hinta on varmasti moninkertainen.
    Taitaa mennä ulkomailta tilaamiseksi.
     
  8. Nasu64

    Nasu64 Guest Guest

    Reg.:
    21 Okt 2004
    Innlegg:
    90
    Liker mottatt:
    0
    Eikä tuotakaan näy enää olevan saatavilla.

    "We're sorry, the Discgear 120 Disc Stackable Faux Leather Media Organizer is no longer available."
     
  9. KaMu78

    KaMu78 Guest Guest

    Reg.:
    12 Okt 2009
    Innlegg:
    20
    Liker mottatt:
    0
    Täytyypä jatkaa metsästystä. Miinuksena tuossa systeemissä on se, että kansiossa näytti olevan kiinteät taskut, joihin kansilehdet saa laitettua. Näin ollen aakkosjärjestyksessä pitäminen ei oikein onnistu. Huomattavasti helpompi etsiä tiettyä leffaa, kun ovat järjestyksessä...
     
  10. juhana45

    juhana45 Guest Guest

    Reg.:
    27 Jun 2011
    Innlegg:
    5
    Liker mottatt:
    0
    ite löysin tallinnasta jostain hifipuodista mutta ei varmaan hirveesti toi tieto auta..
     
  11. Vox

    Vox Vakiokasvo

    Reg.:
    13 Feb 2003
    Innlegg:
    879
    Liker mottatt:
    12
    Viittaatko edellä puheena olleisiin Virgin Median tai Discgearin säilytysratkaisuun vai johonkin muunlaiseen kansioon? Lisätiedot kiinnostaisivat kovasti, pystyisitkö kertomaan säilytyskansion merkkiä tai hifiputiikin nimeä?

    Amazon.comista näyttäisi löytyvän Discgearin tuotteita edelleen, esim. kansio kansilehtien erikseen säilyttämistä varten kustantaa $12.34 + sivukulut:
    http://www.amazon.com/Discgear-100-CD-DVD-Literature-Album/dp/B000XW5WRQ/
    (tämä myyjä ei tosin toimita tavaraa Suomeen...)
     
    Sist redigert: 11 Jul 2011