I Am Legend

En tråd i 'Elokuvat' startet av Jorse, 2 Jul 2006.

  1. Jeespox

    Jeespox Guest Guest

    Reg.:
    3 Jun 2004
    Innlegg:
    278
    Liker mottatt:
    1
    I am Legendin alkuperäinen loppu on nyt nähtävillä netissä. Tämä lopetus oli siis leffassa alunperin, mutta se muutettiin valkokankailla nähtyyn testiyleisöjen vastustaessa sitä. Tämä alkuperäinen on _huomattavasti_ lähempänä kirjan henkeä:

    http://www.aintitcool.com/node/35857

    Tässä lopetuksessa Nevillestä on siis todellakin tullut legenda - uuden ihmisrodun pahin sarjamurhaaja, joka on siepannut kaduilta uhreja kokeisiinsa.

    Aivan törkeän paljon leffaan päätynyttä lopetusta parempi. Toivottavasti saataisiin HD-julkaisuun tämä lopetus.
     
  2. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Mai 2004
    Innlegg:
    11.669
    Liker mottatt:
    179
    Kyllähän tämä alkuperäinen lopetus on kaikinpuolin parempi kuin theatrical cutin lopetus. Kuten linkin sivustolla kirjoitettiinkin, niin tällä lopetuksella on enemmän sielua tai "painoa". Kuitenkaan edes tämä lopetus ei poista sitä tosiasiaa, että I Am Legend oli elokuvana hukattu tilaisuus tehdä klassikko.
     
  3. Crockett

    Crockett Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    1 Mar 2005
    Innlegg:
    1.091
    Liker mottatt:
    138
    Meni vähän ohi tuo vaihtoehtoinen loppu koska ei ole leffan tapahtumat enää parhaassa muistissa:

    Niin mikä tuo juttu tuosta perhosesta oli ja mitä tuossa oli oikein ideana? Neville antoi jonkun ruiskeen, vastalääkkeen muistaakseni, niin miksi nuo mutantit antoivat periksi? Alkuperäisestä lopusta muistan sen että nuo kävivät päälle jolloin Neville räjäytti itsensä palasiksi että tuo nainen ja kersa pääsivät pakoon. Mikä hänestä sarjamurhaajan teki?

    Pahoittelen tietämättömyyttäni, en ole kirjaa lukenut ja leffan sisältö on aika tehokkaasti unohtunut koska oli aika pettymys.
     
  4. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    28 Sep 2001
    Innlegg:
    5.794
    Liker mottatt:
    14
    Alkuperäinen lopetus on todella paljon parempi. Mörköjen älykkyys tulee tässä huomattavasti paremmin esille.
     
  5. kaarlos

    kaarlos Guest Guest

    Reg.:
    17 Jun 2005
    Innlegg:
    816
    Liker mottatt:
    0
    Pätkän loppupäässähän Nevillen seinällä näkyy kuvia kaikista hänen koekaniineistaan, eli käytännössä noista otuksista mitä hän oli yrittänyt parantaa ja sitä kautta tappanut heidät. Siten hän oli, kuten Jeespox asian muotoili, "uuden ihmisrodun pahin sarjamurhaaja".
     
  6. Kristian

    Kristian Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    31 Okt 2002
    Innlegg:
    2.779
    Liker mottatt:
    118
    Erittäin paljon parempi lopetus elokuvalle! Nostaa sen noiden survival horror -leffojen massasta aivan omalle tasolleen.
     
  7. Jazo

    Jazo Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    24 Okt 2004
    Innlegg:
    4.467
    Liker mottatt:
    27
    Parempi loppu tuo oli kuin se leffassa ollut. Mutta eipä vielä tuo parempi lopetuskaan riitä tekemään tästä leffasta vielä mitään huippu leffaa.
     
  8. Kristian

    Kristian Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    31 Okt 2002
    Innlegg:
    2.779
    Liker mottatt:
    118
  9. Mark Lee®

    Mark Lee® Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    4 Mai 2003
    Innlegg:
    1.077
    Liker mottatt:
    1
    Parempi kuin teatteriversion loppu, mutta silti kaukana kirjan lopusta (joka on siis paljon parempi kuin kumpikaan näistä elokuvan lopuista, mutta kirjan ja elokuvan vertailu tässä tapauksessa onkin sitten ihan toinen juttu - sen verran paljon muutoksia en edes aio alkaa kirjoittamaan siitä).
     
  10. Metanaut

    Metanaut Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    6 Feb 2008
    Innlegg:
    280
    Liker mottatt:
    0
    Itsekin pidin tuosta pois jätetystä enemmän, kuuleman mukaan ainakin jenkki-blu-rayllä löytyy myös tuo lopetus.
     
  11. Mama

    Mama Garbage in, garbage out Tukijoukot Guest

    Reg.:
    29 Nov 2003
    Innlegg:
    2.686
    Liker mottatt:
    0
    Alkupuoli leffasta oli hyvä, jopa jotain sielua löytyi päähenkilöstä. Yksi huomio oli tuosta Omega Manista:siinä lenkillä käytiin autiossa kaupungissa kun taas nyt käytettiin hamsterin juoksupyörää. Omega Manin versio oli parempi koska toi esille kuka omisti kaupungin päivällä.

    Tuli katsottua myös vaihtoehtoinen loppu, mikä oli selkeästi parempi. Nyt nähty loppu oli jotenkin liian yksinkertainen. Ei voi kuin puistella päätä tuolle yksinkertaistamiselle ja kaupallisten kompromissien haulle. No, mitenkäs sitä sanotaan mlijardista kärpäsestä, pakkohan tuon lopun on siis nykyisellään olle hyvä. Onhan siinä räjähdyskin.

    Toisaalta en kyllä jaksa lähteä kovin pitkiin ajatuskulkuihin tästä uudesta ihmisrodusta, kun katson että se on melko lyhytaikainen. Samoin jos heidät esitetään vain huutavina seiniä pitkin hyppivinä hirviöinä, niin minua ei kyllä paljoa omatunto kolkuttaisi jos käyttäisin heitä tutkimusaineistona. Päähenkilö nyt vaikuttaa olevan ihmiskunnan viimeinen toivo, niin satakunta tieteen nimissä uhrattua ei oikeasti paina missään. Toki ollessani samassa tilanteessa kuin päähenkilö, vapauttaisin naisvampyyrin, mutta jatkaisin kyllä sen jälkeen tutkimuksia kuten ennenkin.

    Koko ratkaisu tehdä hirviöt cgillä oli huono. Jo alun leijonat huomasi helposti cgiksi. Eikö tuohonkin olis ollut helpompi ottaa oikeat leijonat? Tulee mieleen nettikuplan legenda missä palaverissa miettivät miten sais saksofonin soittoa saitille. Yksi ehdotti ohjelmaa mikä simulois hyvin saksofonia, olis maksanut pari tonnia. Toinen kertoi että hänellä olis saksofonistikaveri, joka soittaa varmaan parilla kympillä saman.
     
  12. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Reg.:
    9 Aug 2004
    Innlegg:
    11.428
    Liker mottatt:
    673
    Katselin Blu-raylta sen vaihtoehtoisen version elokuvasta. Huono oli. Ei voi mitään. Täynnä tyhmyyksiä ja huonoa cgi:tä. Ei edes se
    koiran kuolema
    saanut aikaiseksi mitään tuntemuksia.

    Ja toi vaihtoehtoinen loppu oli kyllä täysin surkea. Teatteriversion loppu vaikka huono oli sekin, niin siinä oli sentään jotain järkeä, ja oli samassa linjassa itse elokuvan sisällön kanssa. Vaihtoehtoinen lopetus olisi tarvinnut toimiakseen aivan toisenlaisen juonen, missä olisi keskitytty muuhunkin kuin päähenkilön haahuiluun.

    Teatteriversio **
    Vaihtoehtoinen *
     
  13. PeeVee79

    PeeVee79 Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    12 Okt 2005
    Innlegg:
    1.046
    Liker mottatt:
    18
    Samat tuntemukset, kuin eilen katsotun Cloverfieldin jälkeen; loppu pilasi tosi paljon. Eikä vaihtoehtoinen loppu ollut yhtään sen parempi.

    Ratkaisu tehdä örkit ja leijonat cgi:nä oli huono. Oikeat näyttelijät olisivat toimineet huomattavasti paremmin. Ja tuskin oikeiden leijonien kuvauskaan kovin työlästä olisi ollut.

    Jotenkin jäi paskan maku suuhun.



    Taas kerran.
     
  14. kautium

    kautium Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    3 Mar 2005
    Innlegg:
    422
    Liker mottatt:
    0
    Poikkesin iltamassa paikallisessa Makuunissa ja siellähän oli hyllyssä Blurayna sekä Gone Baby Gone että I Am Legend.

    Leffat on nyt katsottu ja käteen jäi kourallinen paskaa, molemmat olivat meinaan aika merkityksettömiä tekeleitä. Olen minä toki paljon huonompiakin toki nähnyt, joten siinä mielessä aika ei mennyt ihan totaalisen hukkaan.

    I Am Legendin levyllä oli muuten molemmat versiot leffasta. Sanoisin että se puolisiirappinen teatteriversio on loppujen lopuksi vähemmän huono, koska ei siinä poisjätetyssä versiossa ollut senkään vertaa järkeä mitä teatteriversiossa, vaikka monet tuntuvat näitä mukamas niin syvällisiä sarjamurhaajavisioita siitä mietiskelevänkin.

    CGI oli läpinäkyvää ja epäloogisuuksia oli kasapäin. Niin, ja miksi perkeleessä uskontoa pitää tuputtaa joka paikassa? Tässäkin sen "luvatun" siirtolaiskaupungin nimi oli Bethel tjsp, jonka tarkoitus oli aika selvästi jäljitellä Beetlehemiä. Kirkko keskellä kylää ja kaikkea.

    Minä tarjoan I Am Legendille 2,5/5 tähteä (ja Gone Baby Gonelle samat).
     
    Sist redigert: 29 Jun 2008
  15. Kristian

    Kristian Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    31 Okt 2002
    Innlegg:
    2.779
    Liker mottatt:
    118
    Ei mielestäni niinkään "syvällisiä" vaan "dramaattisia" - eli onhan se vaihtoehtoinen loppu paljon dramaattisempi kuin se teatteriversion hapatus.
    Kaveri ymmärtää olleensa kauhea murhaaja ja etteivät ne uudet ihmiset niin tyhmiä olleetkaan kuin mitä hän oli luullut.
     
    Sist redigert: 29 Jun 2008
  16. rauer

    rauer Vakiokasvo

    Reg.:
    10 Apr 2001
    Innlegg:
    904
    Liker mottatt:
    0
    Katselin vasta puolet elokuvasta, mutta
    voe helevetti - taasko joku tympeä zombie-elokuva?! Minä en tiennyt juonta tarkemmin ja luulin kyseessä olevan scifileffan. Eikö näitä ole ollut jo tarpeeksi.

    EDIT: enkä ollut siis lukenut tätäkään ketjua josta juonikuvio olisi selvinnyt...
     
    Sist redigert: 29 Jun 2008
  17. kulju

    kulju Vakiokasvo

    Reg.:
    15 Jan 2005
    Innlegg:
    862
    Liker mottatt:
    0
    Voi Anus sentään, pitääkö täällä alkaa pitämään tukiopetusta spoiler tagien käytöstä? Vähän ajatusta mukaan....
     
  18. PeeVee79

    PeeVee79 Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    12 Okt 2005
    Innlegg:
    1.046
    Liker mottatt:
    18
    No ei toi nyt NIIN pahasti spoilannut... Ihan hyvin pystyy vielä leffan katsomaan, vaikka olisi Krissen tekstin lukenutkin.
     
  19. Kristian

    Kristian Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    31 Okt 2002
    Innlegg:
    2.779
    Liker mottatt:
    118
    Huh, vieläkös tästä pitää spoiler-tägejä käyttää? Mitenkäs pitkään julkaisun jälkeen se on vielä tarpeen? Tämähän oli sentään jo DVD-julkaisun vaiheessa...
     
  20. rewind

    rewind Guest Guest

    Reg.:
    16 Nov 2004
    Innlegg:
    891
    Liker mottatt:
    0
    Itsekin katson joitain leffoja vasta vuosia julkaisun jälkeen, ei niitä kaikkia tule heti kyylättyä.