Käynnistyy itsestään

En tråd i 'DVD-laitteet' startet av jallu, 7 Jun 2011.

  1. jallu

    jallu Käyttäjä

    Reg.:
    23 Des 2004
    Innlegg:
    37
    Liker mottatt:
    0
    Tulipa muutama viikko sitten ostettua Samsungin blue ray-kovalevytallennin(SAMSUNG BDD8200). Laite täyttänyt odotukset jokseenkin muakvasti mutta nyt on kolme kertaa käynyt niin että boksi on yöllä käynnistynyt itsestään ja samalla myös telkkari on mennyt päälle. Mikä tällaisen voi aiheuttaa? Mitään ajastuksia ei ole ollut päällä ja vaikka olisikin ei silti boksin pitäisi telkkaria käynnistää. Laite on kytketty HDMI-liittimellä LG:n televisioon. Sonyn kotiteatteri myös kuuluu järjestelmään joka samoin on HDMI:llä kytketty. Liekö laitteessa vikaa vai mikä ko. homman aiheuttaa??
     
  2. Okaro

    Okaro Guest Guest

    Reg.:
    31 Jan 2005
    Innlegg:
    705
    Liker mottatt:
    0
    Noissa saattaa olla jotain kellonajan tarkistustoimenpiteitä, jotka tehdään yöllä. TV ei kuitenkaan saisi mennä päälle itsestään. Jotkut TV:t toimivat virheellisesti niin, että oheislaitteen mennessä päälle nekin menevät päälle. Katso TV:n asetuksista saako ominaisuuden pois päältä. Jos ei saa, käytä virtakytkintä.
     
  3. jallu

    jallu Käyttäjä

    Reg.:
    23 Des 2004
    Innlegg:
    37
    Liker mottatt:
    0
    Kiitos vastauksesta näin pitkän ajan jälkeen. Ongelma poistui kun boksin asetuksista löysin kohdan josta päivityksen saa manuaaliseksi. :)
     
  4. jallu

    jallu Käyttäjä

    Reg.:
    23 Des 2004
    Innlegg:
    37
    Liker mottatt:
    0
    Jatketaan purnaamista Samsungin boksista eli ärsyttävä ominaisuus tallennettua ohjelmaa katsottaessa on se että kun "kelaa" mainoskatkoa pois ja yrittää pysäyttää kelauksen kohtaan jossa varsinainen ohjelma jatkuu tämä kelaus jatkuu aina n. 20 sekunttia pidemmälle eli "hyppää" yli kohdan josta piti katsomista jatkaa. Aina saa siis kelata takaisinpäin ettei pariakymmentä sekkaa menisi ohi katselun. Tämä tapahtuu periaatteessa aina kun ohjelmaa kelaa jompaankumpaan suuntaan. Juurikaan koskaan kelaus ei pysähdy haluttuun kohtaan vaan aina yli. Äärimmäisen harvoin JOS sattuu ennekointi osumaan napakymppiin jatkuu ohjelma juuri siitä mihin mainokset loppui. Todella ärsyttävä ominaisuus!! :mad: Tuohon tuskin mitään pystyy asetuksillakaan vaikuttamaan?!