Kotiteatteriprojektisivut

En tråd i 'Kodin suunnittelunurkka' startet av ylscoke, 19 Apr 2004.

  1. pelihirmu

    pelihirmu Guest Guest

    Reg.:
    12 Nov 2005
    Innlegg:
    111
    Liker mottatt:
    0
    Samaa kysyisin kuin edellinenkin.
     
  2. samsung

    samsung Tunnettu käyttäjä Tukijoukot

    Reg.:
    8 Okt 2000
    Innlegg:
    382
    Liker mottatt:
    0

    Eikös se niin mennyt että Jouluksi Kotiin!
    Ja onhan tässä melkein 5 kuukautta vielä aikaa :D
     
  3. Teukka76

    Teukka76 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    2 Nov 2000
    Innlegg:
    2.325
    Liker mottatt:
    2
    Meiolläkin prohektio vähän vaiheessa: anturat valettu ja harkot muurattu ja jouluksi tavoite päästä muuttamaan...
     
  4. Ize

    Ize Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    13 Des 2002
    Innlegg:
    2.273
    Liker mottatt:
    0
    Pari viikkoa sitten muutettu, joskohan Jouluksi olisi listat paikoillaan ja av-puolikin kytkettynä. :rolleyes:
     
  5. jori@puuvaja.fi

    jori@puuvaja.fi Guest Guest

    Reg.:
    7 Nov 2005
    Innlegg:
    543
    Liker mottatt:
    0
  6. Arttu78

    Arttu78 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    13 Apr 2005
    Innlegg:
    2.451
    Liker mottatt:
    85
    Juu. Sain tänään kunnian käydä tutustumassa tuohon ylscoken valmiiseen kotiteatteriin. http://www.kytkin.com/ht/ Siitä iso kiitos isännälle!

    Loppuun asti harkittuja ja toteutettuja kotiteattereita ei löydy ihan joka torpasta. Itsellenkin tämä käynti viimeisen päälle akustoidussa kotiteatterissa oli ensimmäinen laatuaan. Jaanpa tänne vähän kokemuksia.

    Hetken rupattelun jälkeen siirryttiin ylscoken johdolla erään tavallisen näköisen oven taakse. Kun mentiin ovesta sisälle niin siinäpä se oli, kotiteatteri kaikessa komeudessaan. Upea spoteilla järjestetty valaistus loi harmaan ja mustan sävyiseen huoneeseen paljon lämpimämmän ja luonnollisemman ilmapiirin kuin se, minkä olin aiemmin kuvissa nähnyt. Ei tummien värien käyttö näköjään aina johda "tummiin" fiiliksiin. Tässä tilassa tuli itselle paremminkin kotoisa ja hyvä fiilis. Vähän aikaa siinä tuli oltua pitkä virne naamalla. En tiedä miksi. Jotenkin tuli mieleen ajatus, että on hienoa, että jollakin todellakin on tälläinen.

    Itselleni on tulossa hyvin pitkälti saman kokoinen teatteri ja oli ilo huomata, ettei se ole liian pieni. Teatteri ei näyttänyt mitenkään erityisen suurelta, mutta hetken aikaa siellä oltuamme sain ilokseni huomata, että tila ei ollut mitenkään ahdas. Kaikki toimi hyvin, mikään ei ollut liikuskellessa tiellä ja voisin hyvin kuvitella, että vähän isommallakin lössillä tila riittäisi illanistujaisiin. Varmasti olisi hauskaa. Itse olisin viihtynyt vielä paaljon pitempään.

    Puheääni oli niin kuin arvata saattaa erilaisen kuuloista kuin muualla asunnossa. Kotiteatterissa puhe tuli läpi niin paljon selvemmin, että pisti oikein hymyilyttämään. Mieleen tuli, että uuden tilan jälkikaiunta-aikaa ei pitäisi tarvita testata jos se on kunnossa. Lyhyen jälkikaiunta-ajan huomaa siinä, että on hetken aikaa ollut tilassa, jossa äänimaailma on täysin levollinen. Se on fiilis, jota sisätiloissa ei yleensä pääse kokemaan.

    Ylscoken setti koostui kaiuttimien osalta Geneleceistä (3 x 8030, 2 x 8020 ja yksi 7060). No ass kissing, mutta nämä tarjosivat varmaankin parhaan monikanavaisen äänimaailman, mitä olen ikinä kuullut. Melkein samanlaista kaiutinsettiä olen aikaisemminkin kuullut ainakin pariin otteeseen, mutta tämä oli ensimmäinen kerta huolella akustoidussa tilassa. Äänimaailma oli niin eheä, puhdas, rikas ja luonnollinen, että oksat pois. Kaikki soundit olivat helposti erotettavissa toisistaan, eikä niitä sen kummemmin paikallistanut kaiuttimiin. Niin kuin kaksikanavaisena kuunnellessa sain huomata, ääni paikallistui tasan sinne mihin se oli miksattu. Joss Stonen kohdalla bändin äänet soivat omilla paikoillaan ja lauluääni 4651 milliä keskikaiuttimen keskikohdan päällä. Nyt voin omalla kokemuksella todeta, että elokuville akustoitu tila voi toimia stereo parin kanssa erittäin hyvin.

    Isäntä demosi DTS demolevyltä Eagles:ia ja valikoituja elokuvapätkiä. Sanottakoon lyhyesti, että upealta kuulostivat (ja näyttivät). Äänimaailman eheys pisti allekirjoittaneen vielä miettimään omia suunnitelmia tulevien takakaiuttimien osalta. No, niin kuin isäntä jo melkein ovella ilmoitti, niin bassopuoli ei ollut ihan samalla tasalla kaiken muun kanssa. Se basso, mitä tuli, tuli kontrolloidusti, mutta äänenpaineet jäivät vajaiksi kovalla volyymilla vedetyssä demosessiossa.

    Mitäs sitä vielä kirjoittaisi.

    No. Tässäkin ketjussa ihmeteltiin paljon sitä, että joku laittaa niin paljon rahaa pariin tuoliin. Testasin niitä molempia. :cool: Ne ovat hyvät tuolit! Katossa ollut CRT-tykki ei pitänyt kovaa meteliä, vaikka olin netistä niin lukenut ja me wanna dedicated home theater!
     
  7. MikkiHiiri

    MikkiHiiri Do It Yourself Tukijoukot

    Reg.:
    20 Okt 2003
    Innlegg:
    3.761
    Liker mottatt:
    14
    On tämä vain niin yskomattoman huolellisesti ja siististi toteutettu teatteri että oksat pois. Löytyykös mistään kuvia valmiista teatterista? Vai enkö vain osannut etsiä niitä tuolta sivustolta?
     
  8. R12005

    R12005 Guest Guest

    Reg.:
    24 Okt 2006
    Innlegg:
    24
    Liker mottatt:
    0
    -mietin kyllä ihan samaa...:confused:
     
  9. f55tvi

    f55tvi Guest Guest

    Reg.:
    13 Feb 2003
    Innlegg:
    617
    Liker mottatt:
    0
    Samaa minä olen miettinyt, taitaa olla niin kiire, vai olisiko niin, että se ei ole vieläkään valmis!:eek:
     
  10. SamiVain

    SamiVain Guest Guest

    Reg.:
    15 Nov 2004
    Innlegg:
    99
    Liker mottatt:
    0
    http://www.kytkin.com/ht/temp/

    nuota kaiketi tarkoitatte?
     
  11. TSaari

    TSaari Guest Guest

    Reg.:
    21 Aug 2005
    Innlegg:
    208
    Liker mottatt:
    0
    No ainakaan meilläpäin kotiteatteri ei ole valmis ennen kuin taka- ja keskikaiuttimet ovat paikoillaan. :D
     
  12. zorpas

    zorpas Guest Guest

    Reg.:
    17 Sep 2006
    Innlegg:
    20
    Liker mottatt:
    0
    Onhan ne takakaiuttimet siellä.
     
  13. Weitec

    Weitec Valvoja Tukijoukot

    Reg.:
    20 Nov 2003
    Innlegg:
    2.359
    Liker mottatt:
    3
    [​IMG]

    minusta näyttää että putket ja johdot siellä pelkästään on
     
  14. raimak

    raimak Guest Tukijoukot Guest

    Reg.:
    12 Sep 2004
    Innlegg:
    256
    Liker mottatt:
    0
    Erinomaisen komiaa on .hiukan nauratti kun kattelin noita teidän kittausmenetelmiä sun muita .toivottavasti vanerit sun muut ei saumoistansa repeile.subi puolta vois tohon svs suuntaan ohjailla ,vaikka ultran sylinteriä vois
    kokeilla. Sopii meinaan tämmöisiin tummiin huoneisiin erinomaisesti.
     
  15. ylscoke

    ylscoke Guest Guest

    Reg.:
    14 Mai 2002
    Innlegg:
    243
    Liker mottatt:
    0
    Ihan hyvin ovat kestäneet eikä halkeamia löydy mistään...

    Huonehan on tosiaankin valmis.. ollut jo pitkään :) En ole vain saanut aikaiseksi päivittää sivustoja muiden kiireiden takia.
     
  16. vpk

    vpk Guest Guest

    Reg.:
    12 Jan 2006
    Innlegg:
    48
    Liker mottatt:
    0
    Olisi kyllä mukava nähdä kuvat valmiista. On tätä sen verran pitkään jo sivusta seurattu silmä kovana.
     
  17. nebulus

    nebulus Guest Guest

    Reg.:
    30 Nov 2005
    Innlegg:
    91
    Liker mottatt:
    0
    Tuossa oman olohuoneen leffapääty:
    [​IMG]
    Edessä on vasta valmistuneet Jordanien ympärille rakennetut kaiuttimet, katossa sanyon plv-z2, subi XLS 10"+passiivi. Takakanavat B&W 601DM2, keskikanava saman sarjan keskikaiutin.
    Valkokangas omaa tekoa, tarkoitus olisi laittaa pähkinäviilutettu lista kiertämään. Muutoin tuo alkaa olla kivalla mallilla.
     
  18. Zipman

    Zipman Genelec Tukijoukot

    Reg.:
    7 Feb 2002
    Innlegg:
    7.040
    Liker mottatt:
    166
    Eikö niskat tule kipeäksi? Meinaan on tuo kangas melko korkealla. Mihinkäs olet takakaiuttimet piilottanut?
     
  19. nebulus

    nebulus Guest Guest

    Reg.:
    30 Nov 2005
    Innlegg:
    91
    Liker mottatt:
    0
    Tuossa sohvassa on kallistettavat selkänojat, eli katsomissuunta on juuri sopiva sohvalla löysänä maatessa. ;)
    Takakaiuttimet ovat vähemmän hifisti sohvan takana lattialla..
     
  20. Teukka76

    Teukka76 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    2 Nov 2000
    Innlegg:
    2.325
    Liker mottatt:
    2
    kenen valmistajan tuo taso on?