Topfield CRP-2401CI+

En tråd i 'Topfield' startet av mikita, 30 Mai 2011.

  1. marsu1969

    marsu1969 Guest Guest

    Reg.:
    14 Mar 2011
    Innlegg:
    50
    Liker mottatt:
    0
    Topfieldin saksankielisiltä sivuilta löytyy maininta: "Empfang nach DVB-C Standard in MPEG-2, MPEG-4 und H.264"
     
  2. TimoK

    TimoK Vakiokasvo

    Reg.:
    30 Nov 2000
    Innlegg:
    800
    Liker mottatt:
    0
    Tuohan pitäis olla helppo vahvistaa suuntaan/toiseen jonkun saksa-toppyn omistajan, jolla näkyy HD-kanavaa?
     
  3. protesti

    protesti Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    6 Jun 2004
    Innlegg:
    115
    Liker mottatt:
    0
    Yle HD näkyy moitteettomasti, samoin Canal HD,ei ongelmia , ja molemmat tallentuvat myös ilman ongelmia.
     
  4. TimoK

    TimoK Vakiokasvo

    Reg.:
    30 Nov 2000
    Innlegg:
    800
    Liker mottatt:
    0
    Tuli taas asiaa katsottua eteenpäin ja paikassa SatKing.de näyttää olevan tuo 519€, eli kymppiä halvemmalla kuin Amazonissa.
    (postareiden ero on vielä katsomatta)

    Technikdirekt jäi heti pois kisasta 620€ hinnalla.

    Mutta onko kenelläkään kokemuksia tuosta SatKingistä? Googlella ei ainakaan pikaisesti näkynyt mitään problem-viestejä...

    --

    Käännetystä vehkeen kuvauksesta hyvältä näytti myös "HDTV PVR with two HD tuners for four simultaneous HD recording" eli tuossa olisi peräti neljä yhtäaikaista HD-talletusta! Toivottavasti ei tuu sellainen tarpeeseen koskaan, nytkään ei meinaa aika riittää kaikkien rästien katseluun.
     
  5. MUX1

    MUX1 Guest Guest

    Reg.:
    20 Aug 2007
    Innlegg:
    484
    Liker mottatt:
    1
    Ei koske CI+-suojattuja kanavia. Niitä voit tallentaa vain yhtä kerrallaan.
     
  6. Immu

    Immu Guest Guest

    Reg.:
    29 Okt 2003
    Innlegg:
    67
    Liker mottatt:
    0


    Käytävät DPD ja DHL kuriiripalveluita ja seuraavin hinnoin tavara tulee Suomeen.

    Bosnien, Estland, Finnland, Litauen, Norwegen, Serbien, Türkei
    bis 2,00 kg 28,90 EUR
    bis 5,00 kg 31,90 EUR
    bis 10,00 kg 34,90 EUR
     
  7. SNOW69

    SNOW69 Guest Guest

    Reg.:
    7 Apr 2011
    Innlegg:
    88
    Liker mottatt:
    0
    Tilasin kyseisen laitteen 01.08.2011. Ilmoitettu saapumispäivä 08.08-12.08 välisenä aikana.
    Toimittaja: AMAZON Eu S.a.r.l

    Kokonaishinta joka veloitetaan: 556,69 € Standard shipping
    Laitteen hinta 444,54 alv 0%
    Pakkaus ja toimitus 8,06 alv 0%
    ALV. 104,09 €
    Rahtikulut: laskekoon oppineet
    Kokonaishinta 556,69 € sis.alv.

    Miksi AMAZON? Vuosien aikana heidän kanssaan toiminnot ovat aina toimineet. Mikäli toimittaja on myös AMAZON DE S.a.r.l osaltani antaa lisävarmuutta, että kaikki tapahtuu kauppaehtojemme mukaisesti.
    Kukaan ei voi tietää, mutta olen tässä tilanteessa juuri nyt.
     
  8. SNOW69

    SNOW69 Guest Guest

    Reg.:
    7 Apr 2011
    Innlegg:
    88
    Liker mottatt:
    0
    Kyseinen maksukortinlukija on hyväksytty CABLE Ready HD
    CAM-Conax CP v2 on virallinen hyväksymismerkintä.

    Katsotaan?????

     
  9. SNOW69

    SNOW69 Guest Guest

    Reg.:
    7 Apr 2011
    Innlegg:
    88
    Liker mottatt:
    0
    En tiedä onko mitään merkitystä, että moduuli on hyväksytty täällä Suomessa Conax:ia varten.
    Voidaan ainoastaan olettaa tämä moduuli avaa myös paremmin Topfield CRP-2401 Cl+ salauksen täällä Suomessa...tai sitten ei????

     
  10. SNOW69

    SNOW69 Guest Guest

    Reg.:
    7 Apr 2011
    Innlegg:
    88
    Liker mottatt:
    0
    Tilattu 01.08.2011> toimitettu tänään 09.08.2011
    Toimittaja: Amazon s.a.r.L. Tilattu Amazon.DE
    Nopea ja turvallinen verkkkokauppa.
    Asennus:
    Valikot samanoloiset crc-2400 kanssa.
    Kanavajärjestys ei suomalaisen käytännön mukaiset. Suosikki listauksen kautta toimii haluamallani tavalla.
    Maksukanavien salaus on poistunut Suomessa hyväksytyn CAM CABLE HD READY modulin kautta. Ensimmäinen maksukanavien päivitys alussa hidas ja täytyi tehdä myös "säätöjä". Tämän jälkeen maksukanavien avautuminen on ollut nopeampaa kuin crc-2400.
    Tehty firmware päivitys BETA may 30> muuta tietoa ei ole vielä.
    Tallennus:
    Tehty koetallennus HD maksukanavilta satunnaisesti. Onnistui samanaikaisesti
    kahdelta HD kanavalta, mutta ei enempää.
    Ohjelmaopas sama crc-2400 kanssa. Tulevien TAP:ien kautta siihen löytyy mahdollisesti myös parannusta?
    Kokonaisuus:
    Todella laadukas uusi HD boxi...paras joka minulla on ollut 4 edellisen Topfield:n jälkeen. Kuvanlaatu on erittäin hyvä jos vertaan sitä esim. crc-2400.



     
  11. SNOW69

    SNOW69 Guest Guest

    Reg.:
    7 Apr 2011
    Innlegg:
    88
    Liker mottatt:
    0
    Lisäyksenä edelliseen:
    Käytössä SmartWi II, korteilla V12.
    Käytössäni on viisi korttia.



     
  12. Joe

    Joe Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    2 Okt 2002
    Innlegg:
    1.014
    Liker mottatt:
    5
    Tuo on pelkkää plaseboa.
     
  13. SNOW69

    SNOW69 Guest Guest

    Reg.:
    7 Apr 2011
    Innlegg:
    88
    Liker mottatt:
    0
    Ehkä sinulla minulla ei

     
  14. protesti

    protesti Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    6 Jun 2004
    Innlegg:
    115
    Liker mottatt:
    0
    Boksiin on saatavana SmartEpg, jossa hakusana-ajastus, ainoa ongelma on se, että se kaivaa TV1:llä ja TV2:lla osan ohjelmatiedoista ruotsiksi, en ole vielä keksinyt miten sen voi vältää, niin muuten verkko on Welho.
     
  15. mixuda

    mixuda Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    31 Aug 2005
    Innlegg:
    329
    Liker mottatt:
    0
    Mikäs tässä vermeessä tekee sen että TAP:it sun muut onnistuu luvan kanssa ja tuohon CRC-2400 ei muka saa, tekosyynä että voisi kiertää suojauksen.

    Onko tässä myös netin kautta etäkäyttömahdollisuus?
     
  16. hex

    hex Vakiokasvo

    Reg.:
    6 Mar 2000
    Innlegg:
    776
    Liker mottatt:
    2
    Eiköhän kyseessä ole ihan vain suomalaisen maahantuojan nihkeä suhtautuminen TAP:eihin, ne eivät ole jostain syystä tajunneet että Topfield ilman noita huippuohjelmia (PlasmaEPG, Filer, jne.) on täysin käyttökelvoton....
     
  17. mixuda

    mixuda Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    31 Aug 2005
    Innlegg:
    329
    Liker mottatt:
    0
    Tai olisiko niin että tässä CI+ versiossa TAP-rajapinnan kautta ei ole enää edes teoreettista pääsyä ohjelmallisesti tuonne salauksenpurun toimintoihin.

    En toki siis tiedä olisiko se mahdollista edes CRC-2400:kaan, mutta tätä kai käytettiin argumenttina miksi Topfield loppumetreillä pudotti pois TAP-tuen Cable HD Ready sertifioinnin vaatimuksesta.
     
  18. MUX1

    MUX1 Guest Guest

    Reg.:
    20 Aug 2007
    Innlegg:
    484
    Liker mottatt:
    1
    On oletettavaa, että HD-kanavilla - joita ei ole CI+-suojattu - pitäisi vanha Topfieldin harrastama tapa tallentaa toinen nauhoitus purettuna ja toinen salattuna toimia.

    Sen sijaan CI+-suojatuilla kanavilla tämän ei pitäisi toimia. CI+-suojattuja kanavia tallennetaan vain yksi kerrallaan. Ihan vaan tiedoksi kaikille CI+-laitteiden hankkijoille, jottei tule pettymyksenä myöhemmin operaattoreiden nostaessa suojaustasojaan.

    Itse en hankkisi tallentavaksi digiboxiksi muita kuin embedded Conax-laitteita.
     
  19. Tema

    Tema Vakiokasvo

    Reg.:
    5 Jun 2003
    Innlegg:
    692
    Liker mottatt:
    5
    Onko CAMin merkillä väliä kunhan se on CI+ ja Cable HD Ready -hyväksytty? LA Digital on tässä ketjussa mainittu mutta Finnsat näyttäisi olevan kympin pari halvempi.
     
  20. TimoK

    TimoK Vakiokasvo

    Reg.:
    30 Nov 2000
    Innlegg:
    800
    Liker mottatt:
    0
    Hetken jo harkitsin tutkia enemmän WBox HD2:sta jota saisi täältä läheltäkin, mutta siinä ei saa kuulemma mitenkään talletuksia siirrettyä muille laitteille, joten se siitä.

    Tuo CRP:hän on tosiaan kaapeliverkkoon tarkoitettu vehje, näin ainakin löysin joltain sivulta mainitun. (ehkä vähän höpsö, muttei paljoa naurattaisi tilata tuollaista ja huomata jonkin antennilaitteen ostaneensa :) )

    Pari asiaa vielä tuli mieleen:

    1) Onko kukaan tutkinut miten Saksasta ostettaessa takuu pelittää? Pitääkö huonon tuurin kohdalla toimittaa takaisin sinne myyjälle vai onkohan apuja saatavilla Suomen Topfield maahantuojalta/huollosta?

    2) TAPworldissä näkyi joissain TAPeissa tuota yhteensopivuustietoa, osassa taas ei, mutta onko tästä 2401:n yhteensopivuuden laajuudesta millaista kokemusta? Toimiiko useimmat TAPit vai onko hankala löytää tässä pelittäviä?