Wii eurojulkaisu

En tråd i 'Nintendo - konsolit' startet av Samppa, 15 Sep 2006.

  1. SamSon

    SamSon Vakiokasvo

    Reg.:
    2 Jun 2005
    Innlegg:
    630
    Liker mottatt:
    0
    Mutta onko sitten kyse oikeasta aluekoodauksesta vai juurikin vain värijärjestelmäerosta (PAL vs. NTSC), joka toimisi jonkinlaisena "aluekoodauksena" siinä tapauksessa, että Euroopasta ostettu PAL-Wii ei osaa lukea jenkeistä ostettua NTSC-peliä?
     
  2. Hessu

    Hessu Guest Guest

    Reg.:
    12 Des 2001
    Innlegg:
    1.469
    Liker mottatt:
    3

    Ei ole noin. Japsipelit eivät toimi jenkkikoneissa tai päinvastoin, vaikka kumpikin on NTSC. Aluerajoitukset ovat monimutkaisempia ja koskevat kaikkia pelejä.

    Jossain vaiheessahan Wiin luvattiin olevan aluevapaa ainakin Nintendon omien pelein osalta.
     
  3. jryi

    jryi Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    21 Jul 2003
    Innlegg:
    456
    Liker mottatt:
    0
    Ei kai tuollaisesta ole kuin huhuja korkeintaan liikkunut. Nintendon ensimmäinen virallinen kanta oli heti, että aluekoodit on jees.
     
  4. Eliytres

    Eliytres Guest Guest

    Reg.:
    29 Jul 2006
    Innlegg:
    65
    Liker mottatt:
    0
  5. Coppola

    Coppola Guest Guest

    Reg.:
    18 Apr 2006
    Innlegg:
    526
    Liker mottatt:
    0
    Tänään oli tipahtanut postilaatikkoon play-asian wii-komponetti-kaapeli. Kyllähän tuossa jokunen parannus ilmaantui. :cool:
     
  6. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    13 Jun 2000
    Innlegg:
    14.061
    Liker mottatt:
    26
    Wiin Internet Channelin täysversio on nyt saatavilla. Kannattaa napata se ennen kesäkuun loppua, jonka jälkeen tuo Opera muuttuu maksulliseksi.
     
  7. Coppola

    Coppola Guest Guest

    Reg.:
    18 Apr 2006
    Innlegg:
    526
    Liker mottatt:
    0
    No niin, kohta pääsee itsekin leikkimään tuolla uudella Wiin Internetille, kun laitoin lan adapterin tilaukseen. :) Samaan läjään laitoin toisen nunchuck ohjaimen tulemaan. Kotiin kannettuna yhteishintaan 43€. Eipä tullut katsottua paljon nuo yleisesti maksavat mutta menköön.
     
  8. savoc

    savoc The Alien Mindbender Tukijoukot

    Reg.:
    3 Feb 2003
    Innlegg:
    962
    Liker mottatt:
    9
    Wii näytti tuikuttavan iloisesti uutta viestiä kun tulin kotiin. Kertoivat tuon tosiaan tulevan maksulliseksi. Mitähän meinaavat veloittaa tuosta?
     
  9. jhu

    jhu Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    12 Des 2002
    Innlegg:
    490
    Liker mottatt:
    0
    DS Browser on 40 e paikkeilla. Siitä voi muutella Wii Pointseiksi.

    Edit: Onko muuten niin, että tuo on nyt maksuton, mutta kesän jälkeen joutuu kaikki maksamaan vai vasta maksullisuuden alettua lataavat joutuvat maksamaan (eli kannattaako ostaa Wii ennen kesää?).
     
  10. tpi

    tpi Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    12 Jun 2001
    Innlegg:
    4.399
    Liker mottatt:
    34
    MIten on, pysyykö tuo jatkossakin maksuttomana mikäli ohjelman hankkii ennen kesäkuun loppua?
     
  11. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    13 Jun 2000
    Innlegg:
    14.061
    Liker mottatt:
    26
    Näin on kerrottu. Eli kannattaa tosiaankin ladata se ennen tuota määräaikaa. Kesäkuun jälkeiseksi hinnaksi muistaisin ilmoitetun 500 pistettä, eli viitisen euroa.
     
  12. Kali

    Kali Guest Guest

    Reg.:
    25 Jan 2006
    Innlegg:
    268
    Liker mottatt:
    0
    Parantui kyllä todella paljon käytettävyydeltään selain. Jos aiemmin sillä viitsi jotain juutuupia katsoa, niin nyt sillä viitsii jotain juttujakin lueskella. Teksti on pienemmälläkin ruudulla luettavissa. Hyvä suunta. Voisivat päivittää niitä muitakin chaneleita.

    Selaimesta: http://www.nintendo.fi/?file=495
     
  13. savoc

    savoc The Alien Mindbender Tukijoukot

    Reg.:
    3 Feb 2003
    Innlegg:
    962
    Liker mottatt:
    9
    Taisin saada purkin tilttiin? Operan alkuvalikko lakkasi äkisti toimimasta. Ilmeni niin, ettei osoitin liikkunut lainkaan. Ajattelin patterin kapulasta loppuneen ja vaihdoin patskut. Ei auttanut. Toinen kapula yhtä mykkä. Sammutin virrat Wiin etunapista, ei auttanut, kapulat pysyivät mykkinä. :confused: Muutaman kerran boottailin vastaavasti ja vaihtelin pattereita ilman tulosta. Alkoi toimia vasta kun irroitin sähkötöpselin seinästä hetkeksi.
     
  14. KenSu

    KenSu Vakiokasvo

    Reg.:
    6 Sep 2005
    Innlegg:
    872
    Liker mottatt:
    0
    Mulla oli tuollain vastaava tiltti-ilmiö, kun Wii oli siivouspuuskan tiimellyksessä siirtynyt niin, että tuuletusaukot olivat peittyneet => laite ylikuumeni eikä totellut enää ohjaimia.
     
  15. Coppola

    Coppola Guest Guest

    Reg.:
    18 Apr 2006
    Innlegg:
    526
    Liker mottatt:
    0
    Mitäs olette heitellyt tulokseksi sportsin keilauksessa?

    Itsellä paras tulos tällä hetkellä 222.
     
  16. Veikko40

    Veikko40 Käyttäjä

    Reg.:
    4 Aug 2005
    Innlegg:
    31
    Liker mottatt:
    0
    Nyt ei kerkiä kahlaan koko threadia läpi - kiirus...

    On kaupat vireillä PAL UK-standard koneesta.
    Kai se on ns. normiversio, joka pelittää suomessa ja suomesta ostetuilla peleillä (saksassa on kans oma standardinsa, joten kuinka monta eurooppa-standardia oikeen on ja mikä on se "oikea" ?) ?

    Ja toimiihan tää projektorilla (Panasonic PT-AX100E) pelatessa ja vieläpä pitkällä ~15m komponentti- tai S-videopiuhalla, resoluutio ?
    Ei siis kai tarvi tv:n heijastuspintaa tms. (vrt. NES Duck Hunt [suurin osa uusereista on varmaan syntyny sen jälkeen kun ko. pelille jo laitettiin retroleima ;) ]) ?
     
  17. Hessu

    Hessu Guest Guest

    Reg.:
    12 Des 2001
    Innlegg:
    1.469
    Liker mottatt:
    3
    Eihän Länsi-Euroopan sisäisiä rajoituksia ole ollut kuin aikanaan NES:llä. Britti-, Saksa- tai Suomi-kone, ihan sama. Brittikoneeseen tosin tarvitset yksinkertaisen töpseliadapterin. Iso-Britannian sähköverkon jännite on sama, mutta pistoke eri.

    Eurokoneesta ei saa ulos s-videota. Joka tapauksessa komponenttihan on paras. Joissain laiteyhdistelmissä komponenttia käyttäessä Virtual Console -pelit tosin ovat tuottaneet ongelmia.

    Mitään "heijastuspintaa" ei tarvitse. Osoitteluhommia varten ruudun ala- tai ylälaitaan laitetaan infrapunalähetinpalkki, jota ohjain lukee.
     
  18. Coppola

    Coppola Guest Guest

    Reg.:
    18 Apr 2006
    Innlegg:
    526
    Liker mottatt:
    0
    Jeps, eli tuli naputettua 300 pistettä keilauksessa! :D Helpostihan se 12 täyskaatoa meni. :)
     
  19. Veikko40

    Veikko40 Käyttäjä

    Reg.:
    4 Aug 2005
    Innlegg:
    31
    Liker mottatt:
    0
    Mitenköhän sitten mun tapauksessa...
    Oonko tajunnu oikein, että Wiistä lähtee yksi av-ulostulo, josta siis äänet ja kuva samalla piuhalla?
    Onko kyseinen ulostulo mahdollista jakaa siten, että saan vedettyä äänet RCA-piuhoilla viereen vahvarille ja kuvapuoli n. 15m komponentti-, s-video- tai VGA-piuhalla vastakkaisen seinän videotykille?
    Kuvapiuhalle pitäisi lisäksi saada jakari, sillä projun liitännät on jo käytössä muille laitteille. Ja pyykkinarulaatuun en alennu...aargh :OI
     
  20. Kiila

    Kiila Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    31 Jan 2001
    Innlegg:
    1.660
    Liker mottatt:
    0
    Oikein olet homman ymmärtänyt. Wiille on saatavilla seuraavat kaapelit kuvanlaadullisessa järjestyksessä huonommasta parempaan.

    1. Wii AV-liitin ---> komposiittivideo & stereo/DPL2 (1*RCA video, 2*RCA audio)
    2. Wii AV-liitin ---> RGB-video & stereo/DPL2 (SCART-liitin videolle sekä audiolle, ei erillisiä RCA liittimiä audiolle)
    3. Wii AV-liitin ---> komponenttivideo & stereo/DPL2 (3*RCA video, 2*RCA audio)