Ongelmia mm subin kanssa

الموضوع في 'Aloittelija kysyy' بواسطة jssica, بتاريخ ‏5 يناير 2018.

  1. jssica

    jssica Uusi jäsen

    إنضم إلينا في:
    ‏5 يناير 2018
    المشاركات:
    1
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ostin hetki sitten subin 5.1 kokonaisuuteeni, mutta törmään ongelmaan, että vahvistin sammuu subin ollessa päällä ja esim. elokuvassa tapahtuu kunnon ryminää. Onko kytkennässä vai asetuksissa vika?

    Lisäksi juuri huomasin vasemman etukaiuttimen lakanneen toimimasta. Voiko liittyä samaan ongelmaan vai mistä se voi johtua? Sub ollut jo pari päivää pois päältä, kaiuttimia/vahvaria jne ei liikuteltu, asetukset samana jo hetken ja johdot ovat kunnolla kiinni.


    Jos hyötyä:
    Vahvistin: Pioneer VSX-520
    Kaiutin: Yamaha NS-F210
    Sub: Boston Acoustics ASW250
     
  2. VWGT

    VWGT Aktiivinen käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏23 يوليو 2007
    المشاركات:
    51
    الإعجابات المتلقاة:
    1
    Vaikka johdot on kunnolla kiinni kuten kirjoitit, tarkista nyt vielä pari kertaa tuo vasen etukaiutin, sekä kajarin päästä että vahvarin päästä. Ei tarvii kuin yksi ainoa karva johdosta olla esim. vahvarin rungossa kiinni niin vahvarin suojapiiri aktivoituu. Ja jos vielä tuo vasen etukaiutin on lakannut toimimasta niin viittaisi juurikin oikosulkuun. Mistään asetuksista se tuskin johtuu.
     
  3. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏11 فبراير 2005
    المشاركات:
    4,917
    الإعجابات المتلقاة:
    532