Paras hampurilaisateria?

الموضوع في 'Tarinatupa Classic (Yleiskeskustelu)' بواسطة Duster, بتاريخ ‏19 يناير 2003.

?

Paras hampurilaisateria?

  1. Big mac (mc)

    84 صوت
    15.1%
  2. Quarter bounder (mc)

    36 صوت
    6.5%
  3. Big extra (mc)

    12 صوت
    2.2%
  4. Kerrosateria (hese)

    60 صوت
    10.8%
  5. Mega-ateria (hese)

    71 صوت
    12.8%
  6. Minimega-ateria (hese)

    4 صوت
    0.7%
  7. Iso Carolina (carrols)

    46 صوت
    8.3%
  8. Clubburger (carrols)

    28 صوت
    5.0%
  9. Paparolls (rolls)

    8 صوت
    1.4%
  10. Mamarols (rolls)

    9 صوت
    1.6%
  11. Joku muu, mikä?

    134 صوت
    24.1%
  12. Kammottavaa roskaa, kuolen nälkään ennemmin!

    64 صوت
    11.5%
  1. Mikkoz81

    Mikkoz81 Vakiokasvo Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏18 يناير 2003
    المشاركات:
    843
    الإعجابات المتلقاة:
    3
    Kyllä Big mac on ehdottomasti paras, kymmeniä mäkkäreitä syöneen voin sanoa.
     
  2. Wick

    Wick Say it in slugs Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏11 نوفمبر 2002
    المشاركات:
    2,150
    الإعجابات المتلقاة:
    1
    Mcfeastia tai kerrosateriaa tulee tilattua, riippuen kummassa paikassa onpi sillä hetkellä.
     
  3. NSR

    NSR Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏7 ابريل 2002
    المشاركات:
    156
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Oma ääneni menee myös Kalle's Grillille(Suomessa nykyään Picado)
     
  4. Kaitzu

    Kaitzu Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏31 يوليو 2001
    المشاركات:
    3,502
    الإعجابات المتلقاة:
    43
    Juu, ja eipä kuulemma Kalle enään omista kuin yhden grillin, sen siellä jäähallin läheltä. Tietoni ei ole 100 %:nen, mutta näin kuulin. Sen vanhan hirsigrillin tilalla olevaa pizza-grilliähän pyörittää jotkin "ei-ruotsalaiset" vaikka ihan hyvät skroopparit siitäkin saa.
     
  5. glottis

    glottis Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏1 نوفمبر 2001
    المشاركات:
    4,650
    الإعجابات المتلقاة:
    5
    Uudessakaarlepyyssä (Nykarleby på svensa :rolleyes: ) piilotettu Uunon grilli ja sen tarjoama pekoni -hampurilainen on kyllä ehdoton suosikkini. Olen toki kokeillut erilaisia pekoniateria-alternatiiveja esim. McDonaldsissa ja täytyy sanoa, että hirveämpää pekoni-ratkaisua ei ole kuin tuo mäkkärin pekoni-tekele, jossa pekoni on pala palvikinkkua :grr:

    Hampurilaisateriat mäkkäreissä ja muissa vastaavissa pilataan käsittämättömällä tavalla suolakurkulla!!! :grr:
     
  6. nasse

    nasse Tuttu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏23 مايو 2000
    المشاركات:
    239
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Täytyy kyllä hieman ihmetellä ja kyseenalaistaa tuota ikuista toteamaa "kun kerran pieraisee, niin taas on nälkä".
    Jos kuitenkin hampparissa on lihaa >100g (ravintolan sisäfilepihvi n. 150g), isohko sämpylä ja sitten optionaaliset ranskalaiset, niin kyllä siitä kaiken järjen mukaan pitäisi nälkä lähteä. Ainakin itselläni lähtee, vaikka en kovin vähäruokainen olekaan :rolleyes:
    Eri asia on sitten se, että hampurilaisia syödään yleensä pikatyyliin, eli mitä nopeammin käntty on mahassa, sitä parempi. Elimistö tajuaa vasta n. puolen tunnin kuluttua olevansa kylläinen.
     
  7. Toni Lilja

    Toni Lilja Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏3 سبتمبر 2002
    المشاركات:
    284
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Pitäisi lähteä joo, mutta jostain syystä esim. kerrosaterian syötyäni arviolta kahden tunnin päästä on taas nälkä. Hesen Megahampurilainen pitää nälän loitolla nelisen tuntia. Omituista sinänsä, että jos kotona kokkaan jotain, jossa on suunnilleen samat kalori- ym. arvot ja painoakin saman verran, nälkä pysyy kyllä loitolla lähes koko päivän. Toisaalta jos taas haen Turun Kauppatorin grilliltä makkaraperunat, nälkä lähtee tuntikausiksi. Go figure, en jaksa ruveta laskeskelemaan ravintoarvoja sen tarkemmin.
     
  8. Qube

    Qube Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏24 يناير 2002
    المشاركات:
    936
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Iso Carolina -ateria rules! Tosin en ole Hesen tekemiä kertaakaan maistanut. :rolleyes: McFeast-ateria on ehkä tämän hetkisistä se oikea.

    Offtopic: Miten Hesen "hampurilaispaketit" pitäisi avata? Itse en ole vieläkään oivaltanut miten ne hemmetin paperikääröt pitäisi oikeaoppisesti aukaista. Aina on sormet majoneesissa vaikka kuinka yrittäisi. :mad:
     
  9. Marlowe

    Marlowe Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏19 ابريل 2002
    المشاركات:
    514
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Carrolsille ja Isolle Carolinalle menee minun ääneni, sääli että ketju katosi näiltä leveysasteilta ja muuttui Hesburgeriksi (jonka Mega-ateria on kyllä sekin ihan syötävä).

    Oulussa Picadon hampurilaiset ovat tosin näitä kaikkia vaihtoehtoja selvästi parempia, kuten täällä joku jo mainitsikin. Kajaanin Mantan Grillin hampurilaiset ovat nekin legendaarisia ja yleensäkin "oikeiden" grillien ateriat pesevät ketjuhampurilaiset mennen tullen. Hemmetti kun rupesikin tekemään mieli hampurilaista...

    Loistava viestiketju! Nämä asiat ovat niitä joilla on ihan oikeasti merkitystä (levyt, kirjat, elokuvat ja sarjakuvat mukaanlukien). :p
     
  10. nothing

    nothing Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏3 مارس 2001
    المشاركات:
    2,091
    الإعجابات المتلقاة:
    6
    Joku hulluus oli tuossa vissiin iskenyt kun en muistanut Tampereen parasta hampurilais ateriaa mainita.

    Eli rafla on Pancho Villa ja sieltä chili burger...

    Herranjestas kun tulikin nälkä...
     
  11. nygarjaa

    nygarjaa Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏28 يناير 2002
    المشاركات:
    1,855
    الإعجابات المتلقاة:
    1
    Kyllä Mac Feast parhaiten omaan makuuni käy.
     
  12. Raimo

    Raimo Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏26 فبراير 2000
    المشاركات:
    2,650
    الإعجابات المتلقاة:
    4
    Voe itku. Just eilen illalla revin kanapurilaisen päältä paperit ja aivan turhaan ;)

    Hesen kana-ateriaa on tullut syötyä melko usein, kun se on niin "kevyt".
    Paras on kyllä kaupan joku valmis hampurilainen, johonka täytteeksi sitten tuoresalaattia jne.
     
  13. steffe79

    steffe79 Silentium est aureum Tukijoukot Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏4 مايو 2002
    المشاركات:
    4,147
    الإعجابات المتلقاة:
    7
    Tuo paikka tarviikin mennä koeajamaan seuraavan kerran kun tulen Tampereelle. Pelkkä yhdistelmä chili ja hampurilainen tuovat veden kielelle. Ja nyt kun kyseessä ei ole mikään pikaruokalaketju, niin odotukset annoksen suhteen ovat korkeat.
     
  14. Snpp

    Snpp Ehkä se on pora. Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏29 مارس 2001
    المشاركات:
    961
    الإعجابات المتلقاة:
    3
    Ketjutuotteista selkeästi El Maco maustettuine ranskalaisineen, harmi vain kun saatavuus on satunnaista.

    Listatuotteista nykyään tuo Big Xtra on suosikki. Ennen sen saapumista McFeast oli vakiovalinta, joskus QP.

    Edit: No nyt luinkin toisaalta tästä ketjusta, että Xtra ei ole enää saatavana. Eli paluu Feastiin on sitten edessä. Maku onkin mainio, Xtrankokoa jään kaipaamaan.

    (Suomen parhaat burgerit tosin saa Grilli-Porista. Harmi vain, kun tuli muutettua jo yli 10 vuotta sitten pois. Mutta joka ainoa kerta, kun kaupungissa käy, tuo on yksi rasti.)
     
  15. thomas

    thomas Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏15 ديسمبر 2000
    المشاركات:
    130
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Kyllä se taitaa olla hesen kana-ateria, tuplana! Mäkin tuotteita en syö, isoa ei ole kuin valokuvat ko. aterioista:mad:
     
  16. Duster

    Duster Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏12 أكتوبر 2002
    المشاركات:
    359
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Kyllä tuota big xtraa saa vielä ainakin Turun mäceistä, just eilen kävelin baari illan päätteeksi hakemaan koko satsin.
     
  17. xander

    xander Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏16 ديسمبر 2002
    المشاركات:
    1,507
    الإعجابات المتلقاة:
    1
    Joskus todella harvoin jos käyn niin syön kasvisburgerin,kun en lihaa nääs syö olleskaan :cool:
     
  18. ilekun

    ilekun Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏28 يوليو 2001
    المشاركات:
    88
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Quarter Pounder on selkeesti paras, voittaa kaikki muut ketjuhampurilaiset :cool:

    Ja hyvä grilli löytyy väliltä Hki-Turku, noin 55km Hesasta päin, ei just nyt muistu paikan nimee, mut tien toisel puolel on grilli ja toisel puolel huoltsikka ja k-kauppa. Siitä joku kala(!)hampurilainen kaikil mausteil....tuli nälkä :)
     
  19. Blizzard

    Blizzard Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏2 فبراير 2002
    المشاركات:
    1,467
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Big Mac on suosikkini nykyään. :king:

    Ennen oli Mc Chicken. :)
     
  20. komedian

    komedian Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏25 أغسطس 2002
    المشاركات:
    657
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    BigMac!

    Onko tämä tuttu tilanne muillekin?
    -
    Ajan autolla DriveIn:iin ja pysähdyn luukun luo miettimään mitäs sitä söisikään. Siinä sitten pähkäilen muutaman sekuntin, kun olisi mukava joskus syödä jotain muuta kuin pelkkä tavallinen BigMac. Loppujenlopuksi tilaan saman vanhan BigMac-aterian kuten aina ennenkin, kun en osaa päättää mikä olisi hyvä korvaaja. Ajan pois tyytyväisenä heitettyäni rahat pois kankkulan kaivoon ;)

    Kuitenkin olen nykyään hampurilaislinjalla siirtynyt takaisin vuosien jälkeen grilli-osastolle. Yksinkertainen ja hyvän hampurilaisen salat ovat; tavallinen hamppari, paistettu kananmuna ja valkosipulimajoneesi. Sekaan vielä hiukan sinappia ja eikun syömään.