USB-tallennus

الموضوع في 'Televisiot' بواسطة Coltrane, بتاريخ ‏16 فبراير 2011.

  1. leal

    leal Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏6 يونيو 2012
    المشاركات:
    2
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Philipsin telkoissa (ainakin 32PFL4007T/12) toteutettu huonosti tämä USB-tallennus, kun tarvitsee internetistä otetun EPG:n että voi tallentaa. Tein Philipsin foorumeille tuollaisen ketjun jos auttaisi asiaa jotenkin. http://www.supportforum.philips.com...recording-with-DVB-EPG-and-disable-encrypting

    Sekin on aika hölmöä että tallennuksia ei saa tietokoneelle talteen eikä voi muokata (tallennukset kryptattu). Taitaa olla muissakin telkoissa sama juttu. Ja tietokoneilta ja erillisiltä digibokseilta voi sitten nauhoittaa vapaasti, miksiköhän näin on?
     
  2. Juha_K

    Juha_K Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏4 أكتوبر 2005
    المشاركات:
    41
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Onko tietoa onnistuuko Sonylla (esim. SONY KDL-xxHX755 tai -855) USB-tallennus Canal Digitalin kanavilta, jos käytössä on S2-viritin, CI+ -moduuli ja Canalin kortti?
     
  3. Borje

    Borje Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏8 مارس 2004
    المشاركات:
    2,270
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Jos kanava aukeaa miksei tallentuisi.
     
  4. Juha_K

    Juha_K Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏4 أكتوبر 2005
    المشاركات:
    41
    الإعجابات المتلقاة:
    0
  5. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏11 فبراير 2005
    المشاركات:
    4,917
    الإعجابات المتلقاة:
    532
    Salattuja signaaleja ei voi tallentaa...

    Eli on saatava näkösälle jotain järjellistä, ennenkuin töllö tajuaa sen tallentaa...

    T: Vesku
     
  6. jaskavaan

    jaskavaan Tuttu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏13 سبتمبر 2007
    المشاركات:
    111
    الإعجابات المتلقاة:
    1
    Mulal on Sonyn EX723 telkkari. Haluaisin siihen tallennuksen ja toki haluaisin sen mahdollisemman halvalla (on jo tallentava digiboxi). MIten Sonyssa toimii USB-tikulel nauhoitus ja paljonko tilaa vie esim yhden tunnin nauhoitus (tai paljonko mahtuu tallentamaan 32GB tikulle)?
     
  7. karik134

    karik134 Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏5 أكتوبر 2008
    المشاركات:
    2,117
    الإعجابات المتلقاة:
    45
    Liitetään usb-tikku tv:n usb:hen, lisäohjeet löytyy kai tv:n sisäisestä ohjekirjasta (i-Manual).
    Menu-> Asetukset-> i-Manual-> Bravia TV:n ominaisuudet-> usb-kiintolevytallennus

    1h SD-laatua vie kait n.1,5-2gigaa (32gb-tikulle mahtunee nyt ainakin 14-19h). Tallenteita ei voi siirtää esim. pc:lle, eikä katsoa millään muulla laitteella kuin sillä TV:llä jolla se on tallennettu.
     
    آخر تعديل: ‏31 يوليو 2012
  8. jaskavaan

    jaskavaan Tuttu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏13 سبتمبر 2007
    المشاركات:
    111
    الإعجابات المتلقاة:
    1
    Onks tietoo millaset speksit USB tikulta vaaditaan, että se toimii Sonyn kans kunnolla (nopeus jne.)?
     
  9. karik134

    karik134 Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏5 أكتوبر 2008
    المشاركات:
    2,117
    الإعجابات المتلقاة:
    45
    Ei mitään tietoa. Eikä Sonykaan ole kertonut kai missään vaadittavia speksejä.
     
  10. Ganstar

    Ganstar Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏2 أغسطس 2001
    المشاركات:
    321
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Kingston DT 101G2 muisti 32GB tilasin ja toimii hyvin Sony 60NX723:ssa, kun formatoi eka tikun ja sen jälkeen rekisteröi sen töllössä eli pystyy vain katsomaan kyseisellä töllöllä -> http://data-systems.fi/product_info/2660/100173

    Reilu 20h mahtuu SD-matskua ja puolet vähemmän HD-matskua.
     
  11. Teme-84

    Teme-84 Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏8 يونيو 2007
    المشاركات:
    9
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Minkäs verran tilaa esim. 30 minuuttia kestävä ohjelma vie usb-tallennuksessa? Onko siinä esim. valmistajakohtaisia eroja? Sitä vaan että minulle on tulossa usb-tallennuksellinen Philipsin led-tv (niin, tämä on LCD-osastossa mutta ajattelin että jos voisin kysyä asiaani vastauksia tässä), ja toki haluan tietää että minkäkokoinen usb-muisti riittää ohjelmien tallennukseen. En esimerkiksi tallentele ohjelmia koko ajan, vaan tv:n katseluni rajoittuu lähinnä uutisiin, urheiluun ja satunnaisiin sarjoihin. Näistä ainoastaan viimeisenä mainittua nauhoittaisin todennäköisimmin.
     
    آخر تعديل: ‏16 سبتمبر 2012
  12. arthur

    arthur Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏28 يونيو 2002
    المشاركات:
    2,424
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Tuota tilantarvetta on kysytty ja vastattu usein. Lyhyesti: ei riipu tallennusvälineestä (USB) eikä valmistajasta. Kanavasta kylläkin.
     
  13. Teme-84

    Teme-84 Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏8 يونيو 2007
    المشاركات:
    9
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ok. Yllä olikin jo suuntaa antavia tietoja tilamääristä tallennuksessa mutta muuten vain kyselin sitä että riippuuko se tallennuksen tilanvienti valmistajasta tai tallennusvälineestä. Opiskelijabudjetilla olisi hyvä että kun kohta saan tuon telkkarin niin ei sitten usb-tallennusmahdollisuuden ansiosta tarvisi enää digiboksia ostaa.
     
  14. Legge

    Legge Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏15 يناير 2004
    المشاركات:
    666
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Itsellä Sampan UE46C8705 ja kyljessä USB-kovo. Tallennus toimii muuten hyvin, mutta jos ajastus alkaa töllön ollessa sammuksissa, päätyy tallenetta aina vain muutama minuutti levylle. Kukaan muu törmännyt Samsungeissa moiseen?

    EDIT. Ilmeisesti levyssä/telakassa on häikkää. Hieman kuumettuaan levy ei telkkarin mielestä enää täytä nopeusvaatimuksia. Tikulle tallentuu normaalisti.
     
    آخر تعديل: ‏12 نوفمبر 2012
  15. Legge

    Legge Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏15 يناير 2004
    المشاركات:
    666
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Otetaans komento takaisin. Nyt käytössä toinen levy toisella telakalla ja jälleen kerran yön tallennuksesta tuli tynkä (tällä kertaa 22 minuuttia parin tunnin sijaan). Sitä ennen Bond tallentui Nelonen HD:lta ongelmitta teeveen ollessa päällä. Kellään mitään hajua?

    EDIT: näköjään muutamat HD-kanavat ovat ongelmallisia. Canal First HD, Discovery Showcase HD ja Canal Sport HD vetävät muutaman minuutin tallennuksen jälkeen koko töllön juntturaan. Ei näy ennen uudelleen käynnistystä edes normikanavat. Valittaa signaalista tai Conaxista. Muut HD-kanavat tuntuvat tallentuvan ongelmitta. Kai tuossa jonkin sortin yhteensopivuusongelma on jossain välissä.
     
    آخر تعديل: ‏13 نوفمبر 2012
  16. shotguni

    shotguni Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏20 نوفمبر 2012
    المشاركات:
    2
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Minkälaisen kovalevyn Sonyn TV vaatii usb-tallennukseen? Itsellä Sony 46HX855. Pitääkö kovalevy olla ulkoisella virtalähteellä vai pitäiskö tallennuksen toimia kovalevyn kanssa, joka ottaa virtansa suoraan usb:sta? Manuaali ei ota kantaa kyseiseen asiaan.

    Palautin juuri giganttiin ostamani 500gt usb-kovalevyn(http://www.gigantti.fi/product/tiet...tor-e-basic-ulkoinen-kiintolevy-500-gb-usb3-0), koska tämä ei toiminut. Valitti, että alustus epäonnistui. Pari kertaa sain kyllä alustuksen onnistumaan, mutta siitä huolimatta tallennus ei toiminut. Kysyin ostohetkellä gigantin myyjältä, että toimiiko kovalevy kyseisen TV:n kanssa, vaikka onkin ilman omaa virtalähdettä. Myyjä ei täysin varma asiasta ollut, mutta vahvasti epäili toimivan - toisin kävi.

    Tietysti, jos joku osaa suoraan sanoa varmaksi, että mikä kovalevy (n.250gt...500gt) toimii kyseisessä TV:ssä, niin olisin hyvin kiitollinen.
     
  17. Juha_K

    Juha_K Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏4 أكتوبر 2005
    المشاركات:
    41
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    WD Elements 2TB ulkoinen kiintolevy (vähän isompi kuin kysyit) ulkoisella virtalähteellä on pelannut Sonyssa hyvin. Vähän yli 100€ näyttää olevan samaisessa putiikissa verkkokaupan puolella.
     
  18. jojala

    jojala Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏4 ابريل 2001
    المشاركات:
    584
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Omaan Sonyn 46HX855een olen kytkenyt Buffalon pienen Ministation USB3-ulkoisen kovalevyn, 500GB, ja virran saa telkun USB2-portista. Hyvin on toiminut kuukauden verran. Käytän yhtaikaa HT Thunderin kanssa kun digiboksin 2 viritintä ei riitä. Pieni koko plussaa jolloin menee hyvin telkun taakse ja on äänetön.
     
    آخر تعديل: ‏26 نوفمبر 2012
  19. shotguni

    shotguni Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏20 نوفمبر 2012
    المشاركات:
    2
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Pitääköhän olla kyseisestä buffalosta tuo USB3.0-versio vai toimiikohan USB2.0-versiolla(oisi pari kymppiä edullisempi). Tietääkseni telkassa kuitenkin portit on tyyppiä USB2.0. Olisin jo tilannut tuon Juha_K:n mainitseman WD Elementsin 2TB-kovon, mutta ehti hinta noussa gigantissa 105e-->169e:hen, joten toistaiseksi olen edelleen ilman kovalevyä.
     
  20. Flat

    Flat Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏15 سبتمبر 2005
    المشاركات:
    219
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Kyllä usb2 toimii. Itselläni on HX923:ssa kiinni 1TB ministation usb 2 liitännällä.