Vahvistin Geneleceille?

الموضوع في 'Vahvistimet' بواسطة Peke78, بتاريخ ‏29 سبتمبر 2012.

  1. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏11 فبراير 2005
    المشاركات:
    4,917
    الإعجابات المتلقاة:
    532
  2. vemkki

    vemkki Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏10 سبتمبر 2006
    المشاركات:
    4,070
    الإعجابات المتلقاة:
    366
  3. Snäckby

    Snäckby Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏12 ابريل 2016
    المشاركات:
    1,664
    الإعجابات المتلقاة:
    147
    Tulee aina puuttumaan kun HDMI normi estää sen. Lynkkaan saa optiona kyllä 8-kanavaisen DCI-inputin AES/EBU:na D25 liittimeen.
    Nuo +4 ulostulot voi muuten konfata subeiksi eli 11.1 onnistuu useammalla diskreetillä subilähdöllä.
     
  4. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏18 أغسطس 2006
    المشاركات:
    7,596
    الإعجابات المتلقاة:
    524
    Juurikin näin, valitettavasti. Laitteessa, missä on HDMI-tulo ja salauksen purku, ei saa olla digitaalisia lähtöjä kuvalle eikä äänelle (en ole ihan varma, saisiko niin juustoaivoisessa koneessa, ettei se osaisi mitään purkua, olla, mutta mitäpä tällaisella tekisi...). Tällä on tarkoitus estää BD-elokuvien ja muun kopiosuojatun materiaalin kopiointi. Tuonhan saisi kohtuullisella vaivalla talteen, jos digisignaalia saisi salauksen purkamisen jälkeen diginä eteenpäin - jonkinlainen capture vaan päälle purun jälkeen.
     
  5. aapol

    aapol Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏21 نوفمبر 2005
    المشاركات:
    871
    الإعجابات المتلقاة:
    12
    Itsekin odotellut pitkään seuraajaa, kun käytössä edelleen HDMI 1.1 malli DN-A7100, mutta kumpikaan ton jälkeen julkaistuista DN-500AV / DN-700AV ei vaan ole yhtä hyviä. Jatkan siis DN-A7100:lla edelleen ja odotan seuraavat ~4 vuotta.
     
    آخر تعديل: ‏7 فبراير 2017
  6. Arpa

    Arpa Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏21 ديسمبر 2006
    المشاركات:
    808
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ei vielä, laitoin juuri maksuun n. 680$. laite tulee kun postittavat + USPS 10-14 työpäivää. Genelecin M030 edessä ja sitten vanhat passiivit surroundina. Sitten kun tilaongelma saadaan hellasärön kanssa jotenkin sovittua tulee varmaan ainakin keskikautin myös jollain Genelecin tuotteella.
     
  7. Sengir

    Sengir Tunnettu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏13 مايو 2004
    المشاركات:
    320
    الإعجابات المتلقاة:
    6
  8. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏11 فبراير 2005
    المشاركات:
    4,917
    الإعجابات المتلقاة:
    532
    ^
    Niin, paitsi subbarilta...

    T: Vesku
     
  9. Sengir

    Sengir Tunnettu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏13 مايو 2004
    المشاركات:
    320
    الإعجابات المتلقاة:
    6
    Onko jo käyttökokemuksia laitteesta?
     
  10. Arpa

    Arpa Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏21 ديسمبر 2006
    المشاركات:
    808
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ollut 10 päivää tulossa etelä-afrikasta ilman tracking päivtystä... Eli vielä odotellaan. Onneksi ei ole vielä kovin kuuma niin ehtii saada sitten sen jäähdytyssiilinkin piirin päälle varmaan ennen kesää ettei pätki ääni 10 minuutin jälkeen.
     
  11. Hacka

    Hacka Tuttu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏7 سبتمبر 2006
    المشاركات:
    105
    الإعجابات المتلقاة:
    4
    Jokos laite on liikahtanut? Mitä tarkoitit tuolla viimeisellä lauseella, onko näissä ollut jotain ylikuumenemisongelmia tms? Kovasti kiinnostaisi hankkia tämä laite korvaamaan lähes 10 vuotta vanha Yamahan AV-vahvistin.

    Edit: löytyikin tuota äänen pätkimistä käsittelevä ketju. Onneksi kyse ei ole tuon suuremmasta ongelmasta ja korjaus on helppo.
     
    آخر تعديل: ‏16 ابريل 2017
  12. Arpa

    Arpa Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏21 ديسمبر 2006
    المشاركات:
    808
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Nope, Emotiva säätää ehkä jotain kai, mutta joo 1½ kuukautta ollut tuloillaan...

    Ne ketkä laitteen on saaneet on kyllä kiitelleet äänenlaatua, uusi firmiskin korjailee ärsyttävimpiä bugeja (ainakin omalta kannalta) eli inputtien nimeämisen pysyvyyden ja ARCin toimivuutta. En ole huolissani äänenlaadusta koska monia asia setupissani muokkaa sitä ääntä enemmän kuin mikään av prossa.

    meanwhile on gmail: "We're going to send you a replacement today via UPS" eli uusi tulossa, toivottavasti ei eksy matkalle :)
     
    آخر تعديل: ‏19 ابريل 2017
  13. Arpa

    Arpa Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏21 ديسمبر 2006
    المشاركات:
    808
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Nyt on parisen viikkoa MC-700 käyttöä takana. Harmittavasti samalla kun asensin ja säätelin laitteita, irroittelin piuhoja jne. sanoi subwooferin vahvistin sopimuksen irti. Koska samainen suppanen vahvistaa surround kanavia olen nyt sitten nauttinyt vain 3.0 äänestä. Mutta onhan se hyvän kuuloinen, ainakin entiseen verratuna. Vanha dekooderi sai noi genet kuulostamaan jotenkin kireiltä, mutta MC-700 äänessä on enemmän dynamiikkaa ja sekä hiljaisella että kovalla kuuntelu toimii ilman mitään kuuntekuväsymystä. Laitteen huonekorjaus auttoi todennäköisesti myös. Kun suppari on taas kunnossa on mielenkiintoista kuulla mitä se tekee alimmille bassoille meidän olohuoneessa.

    En ole huomannut mitään erityistä ongelmaa, kaikki on toiminut hyvin. HDMI lukitus voisi olla nopeampikin, mutta omassa käytössä ei sillä ole juuri mitään merkitystä vaikka joskus kestää se lukitus sekunnin pidempään.

    Käytettävyys periaatteessa ok, mutta laitteen valikot näyttävät aika antiikkisilta. Tulee 70 luvun pong peli mieleen. Kaukosäädin on muovinen rimpula, mutta ajaa asiansa. "Ohjekirja" on aika surkea, uutta on luvattu jo pari kuukautta.

    Eli laite on mikä se on, hyvä-ääninen ja hyvillä ominaisuuksilla varustettu prosessori sopuhintaan ominaisuuksiin nähden. Varsinkin kun muita samanlaisia laitteita ei oikein ole edes saatavilla. Toivottavasti Emotiva kehittää firmistä vielä ja tekisivät säädöstä nautittavampaa.

    Jos jotain kiinnostaa ostaa "ylimääräinen" MC-700 täydellä takuulla niin laittakaa vaikka yksityisviestiä. Minun laite teki ylimääräisen kiepin ties missä, ja Emotiva lähetti uuden. Nyt se alkuperäinen odottaa toimitusta ja tullausta Afrikan safarin jälkeen. Jos jollain on kiinnostusta ko. laitteeseen saan sen Suomeen postilla tai heinäkuussa lomalla. Suomeen jenkeistä tuotuna hinta lienee 599,- + 150,- plus tullit ja muut. (200?)
     
  14. Sengir

    Sengir Tunnettu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏13 مايو 2004
    المشاركات:
    320
    الإعجابات المتلقاة:
    6
    Tuli sitten päädyttyä halpaan ratkaisuun. Procaster DE-4337H 99,90e. Ensikokeilulta vaikuttaisi ihan toimivalta, signaalin aktivoitumisessa pientä viivettä. Esim PS4:n päävalikossa äänet tökkii, mutta pahempaa puutetta en ole löytänyt.
     
  15. noeikujoo

    noeikujoo Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏27 سبتمبر 2002
    المشاركات:
    3,954
    الإعجابات المتلقاة:
    185
    Mulla oli aiemmin DE-4337H/BT malli, jossa jonkin verran ongelmia: HDMI-ulostulo lakkasi joskus toimimasta, kun PS3:lla tai Pioneerin BD-soittimella laittoi elokuvan pyörimään. Alkuvalikot pelasi, mutta elokuvan alkaessa videotykki vaan ilmoitti; "no signal". Kuva palautui, kun käytti Procasterista virtoja pois päältä. Subbarin etäisyysasetus myös bugitti hieman. Joka kerta kun asetuksista poistui ja palasi takaisin, asetuksen arvo muuttui hieman. Lisäksi Elisa viihteen boxilla YLE HD kanavia katsoessa ääni pätki jatkuvasti. Äänenlaadussa muuten ei valittamista. Vaihdoin sitten tilalle Marantzin SR5008 vahvistimen, eikä ole enää ongelmia.