Fringe (jenkkitahtiin)

En tråd i 'TV-ohjelmat ja -sarjat' startet av Rokkari, 1 Jun 2008.

  1. peergunt

    peergunt Vakiokasvo

    Reg.:
    21 Feb 2007
    Innlegg:
    688
    Liker mottatt:
    12
    Toivotaan, toivotaan..
    Onko vielä mikään kotimainen kanava ilmoittanut ottavansa Fringen ohjelmistoonsa? Vaikuttaa mielenkiintoiselta sarjalta.
     
  2. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Reg.:
    23 Aug 2005
    Innlegg:
    2.385
    Liker mottatt:
    0
    Joo ei ihan pilotin tasolle päästy kakkosjaksossa, toivottavasti tässä alkaisi rullaamaan pian sellainen vähän isompi, vaikka sellainen tuotantokauden mittainen juonikaari.

    Onneksi kuitenkin huumoripuolta oli samallalailla kun pilotissa :thumbsup:. Tuo edes vähän eroa nykyisille niin kovin huumorittomille jännärisarjoille.

    Ei ole vielä ainakaan mitään tietoa, mutta FOXin sarjana eiköhän tuo maikkarille mene. Tiedä sitten milloin sitä alkavat näyttämään :rolleyes:.. Maikkarilla ei taideta olla ihan yhtä innostuneita näyttämään sarjoja mahdollisimman nopeasti kuten nelosella. Heroeskin ollut tauolla ykköskauden jälkeen ties kuinka kauan kun jenkeissä alkaa jo kolmoskausi.
     
    Sist redigert: 17 Sep 2008
  3. Sabbe

    Sabbe Guest Guest

    Reg.:
    14 Jul 2003
    Innlegg:
    736
    Liker mottatt:
    0
    Tästä olen tykännyt nyt aika paljon, tokakin jakso piti tasoa suht hyvin yllä. Tuli naurettuakin enemmän kuin muistan pitkään aikaan nauraneeni katsoessani non-comedy tuotantoa. Walter Bishop on vaan huikee, olin heti ihan liekeissä siinä vaiheessa kun kuulin, että John Noble on messissä tässä sarjassa ja nyt tokassa jaksossa oli erityisen hyvässä vireessä. :thumbsup:
     
  4. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Reg.:
    23 Aug 2005
    Innlegg:
    2.385
    Liker mottatt:
    0
    Tuli kyllä useampikin ääneennauramisen arvoinen kohta tässä uudessa jaksossa :D.

    "I thought that you had a way with women..."
     
  5. jhu

    jhu Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    12 Des 2002
    Innlegg:
    490
    Liker mottatt:
    0
    Pilotti tuli tarkistettua ulos ja aika vaivaannuttava fiilis jäi. Pääosiin kiinnitetyt näyttelijät eivät ainakaan tässä vielä vakuuttaneet ja mukaan ympätty huumori (lehmä yliopistolla, aivan hervotonta :OI) ei sopinut mielestäni yleisilmeeseen. Oli sentään juonikoukku lopussa, jota ei arvannut, mutta muuten tuo typerä pseudotieteily jätti melko tympeän maun suuhun. Voin vain arvata kuinka kussakin jaksossa kiperään pulmaan keksitään viime hetken ratkaisu jostain rajatiedon rajamailta (mikä tietenkin on selvää sarjan nimestäkin, mutta silti).

    Perusasetelma tuntuu olevan X-Files meets Numb3rs, mutta ilman kunnon Mulderia. Ainoa kiinnostava hahmo tuntui olevan John Noblen esittämä Dr. Bishop, joka kuitenkin jäänee sivuosaan.

    Visuaalista ilmettä oli yritetty tehdä modernimmaksi ilmassa leijuvilla teksteillä ja corporate conspiracy sieltä lopuksi paljastui sarjan kantavaksi teemaksi.

    Voihan tälle antaa muutaman jakson mahdollisuuden, josko meno paranisi vielä. Toistaiseksi olen aika epäilevällä kannalla.
     
  6. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Reg.:
    23 Aug 2005
    Innlegg:
    2.385
    Liker mottatt:
    0
    Neljän jakson jälkeen uskallan jo sanoa että tämä on mielestäni syksyn uusista sarjoista paras yhdessä True Bloodin kanssa.

    Pääjuonta tuodaan aina välillä esille jakson loppujen twisteissä ja komiikkaakin on mukana thanks to Walter Bishop :thumbsup:.
     
  7. ana198

    ana198 Guest Guest

    Reg.:
    14 Des 2006
    Innlegg:
    2.735
    Liker mottatt:
    0
    Jees sarja joo mutta tuo pääroolin huitukka on kyllä yksi karismattomimmista ja tylsimmistä hahmoista missään sarjassa ikinä. Isä-poika akseli toimii aivan loistavasti ja hahmot ovat 100x kiinnostavampia kuin tuo keulakuva. Tuo viimeinen jakso oli oma suosikki tähän mennessä, ei kyllä lähelläkään True Bloodin tasoa vaikka hyvä onkin:thumbsup:
     
    Sist redigert: 18 Okt 2008
  8. jhu

    jhu Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    12 Des 2002
    Innlegg:
    490
    Liker mottatt:
    0
    Pahasti syö mielenkiintoa se, että 17 vuotta mielisairaalassa lääkittynä viettänyt Dr. Bishop on nähtävästi pysynyt koko ajan kärryillä sarjan "tieteen" viimeisimmistä saavutuksista ja pystyy ihmeen tavoin ratkaisemaan kaikki ongelmat. Mitä h*lvetin draamaa siitä syntyy, että kaikki ongelmat ratkaistaan heittämällä? Kaiken lisäksi tuo corporate conspiracy -juoni on kyllä varsin väsynyttä. Tätä nyt harrastetaan sarjassa kuin sarjassa Lostista Prison Breakkiin. Come on, keksikää jotain uutta.
     
  9. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    28 Sep 2001
    Innlegg:
    5.794
    Liker mottatt:
    14
    Eipä ole tämä sarja vielä innostanut. Jaksoissa kalju heppu vilahtaa ja loppu onkin sitten sitä monster-of-the-week-menoa. Vielä aion jatkaa katsomista, mutta jos ei kohta parane, loppuu katsomine!
     
  10. TylerDurden

    TylerDurden Vakiokasvo

    Reg.:
    18 Sep 2000
    Innlegg:
    937
    Liker mottatt:
    0
    Vähän samat fiilikset. Ehdin jo luvata itselleni viime jakson aikana, etten jatka tämän sarjan katselua. Ehkä jos vielä yhden jakson verran antaisi jatkoaikaa, mutta pahoin pelkään ettei sarja onnistu nostamaan tasoaan.
    Päänäyttelijätär on huono. Prologin aikana tulee aina sellainen fiilis, että katsoisi halpaa X-Files- kopiota. Välillä tuntuu siltä, että sarja olisi tarkoitettu alle 10-vuotiaille hassun ja hajamielisen tutkija-nero-sedän ja hänen poikansa sekoillessa. Hahmot eivät muutenkaan tunnu uskottavilta (eri juonenkäänteistä puhumattakaan) eikä niihin voi samaistua.:sleep:
     
  11. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Reg.:
    23 Aug 2005
    Innlegg:
    2.385
    Liker mottatt:
    0
    Minun mielestäni taas Dunham on ihan hyvä hahmo. Tavallaan se tavallinen samaistuttava hahmo, jonka avulla tutkaillaan näitä eriskummallisuuksia ja sekopäisiä hieman karikatyyrisiä hahmoja. Vähän on alkuinnostus laskenut, mutta kyllä tää ihan hyvä sarja silti vielä on.
     
  12. peacemaker

    peacemaker Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    20 Nov 2003
    Innlegg:
    1.449
    Liker mottatt:
    10
    Keskivertokamaa, nuo sci-fi hommat on ihan mielenkiintoisia vaikka välillä vähän unohdetaan toi sarjan "scifittely".

    Esim siinä laser-silmäkuva jutussa "älkää katsoko valoon suoraan (hitsaajan lasit päässä)".

    Parin minsan päästä kamera napsii kuviaan ja porukka vaan vieressä ihmettelee niitä kuvia :thumbsup:

    Noh, ehkä tätäkin jaksaa vähän aikaa. Pilotti oli hieman lupaavampaa mitä jatko.
     
  13. xclone

    xclone Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    9 Feb 2004
    Innlegg:
    1.623
    Liker mottatt:
    0
    Onko tässä sarjassa yhtenäistä pitkäkestoista juonta vai mennäänkö joka jaksossa eri keissin parissa?
     
  14. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Reg.:
    23 Aug 2005
    Innlegg:
    2.385
    Liker mottatt:
    0
    Joka jaksossa on oma keissi, mutta taustalla myös pyörii isompikin juoni.
     
  15. tnkhnn

    tnkhnn Guest Guest

    Reg.:
    29 Sep 2008
    Innlegg:
    16
    Liker mottatt:
    0
    Tämä on kyllä huonoin tämän vuoden uusista sarjoista.
    Näyttelijät ovat varsin surkeita, juonet aika hepposia ja loppuratkaisut aivan
    liian helppoja/nopeita kuten joku jo mainitsikin.
    Seuraavan jakson jälkeen loppuu katselu ellei jotain todella mullistavaa
    tapahdu ja epäilen että sekään ei pelasta tätä sarjaa.
     
  16. jhu

    jhu Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    12 Des 2002
    Innlegg:
    490
    Liker mottatt:
    0
    Harmillista kyllä tämä rimanalitus ei saanut kirvestä. Fox tilasi täyden kauden siitä huolimatta, että katsojaluvut ovat olleet selvästi alle odotusten. Jatkopäätökseen vaikutti ilmeisesti vahvasti se, että Fringe oli 18 - 49 -vuotiaiden demografiassa kärjessä tänä syksyna aloittaneiden sarjojen osalta.

    Omalta osaltani sarjan seuraaminen on jo saanut jäädä.
     
  17. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Reg.:
    23 Aug 2005
    Innlegg:
    2.385
    Liker mottatt:
    0
    Vieläkös joku tätä katselee?

    Muutama viimeinen jakso on ollut jo vähän parempia kuin alkupään jaksot (pilottia lukuunottamatta). Pääjuonikin on edennyt ja jaksoissa ilmaan heiteltyihin mysteereihin on palattu myöhemmissä jaksoissa, mikä on mielestäni hyvä juttu.
     
  18. ana198

    ana198 Guest Guest

    Reg.:
    14 Des 2006
    Innlegg:
    2.735
    Liker mottatt:
    0
    Joka jaksossa joku proffan vanha keksintö palaa kummittelemaan ja sitten pseudotieteillään vielä sekopäisemmin. Siinä ei ole sinällään mitään vikaa.
    Jos sarjan fokus olisi tuo isä-poika pari niin tämä pärjäisi huomattavasti paremmin, tuo pääosan luuska on ihan uskomattoman typerä valinta, surkeat ilmeet ja näyttelijänkyvyt +mitäänsanomaton ulkonäkö:sick:

    Jos valotettaisiin vaikka tuota Peterin menneisyyttä niin jaksot olis huomattavasti mielenkiintoisempia.
     
  19. jhu

    jhu Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    12 Des 2002
    Innlegg:
    490
    Liker mottatt:
    0
    Kiitos kysymästä, en katsele enää. Syytkin on mainittu tässä ketjussa. Ana tiivisti tuossa hyvin.
     
  20. Rokkari

    Rokkari Guest Guest

    Reg.:
    23 Aug 2005
    Innlegg:
    2.385
    Liker mottatt:
    0
    Nyt kun tuo pääosan "luuska" :)D) on alkanut sekoamaan Scottin tajunnan sekoittuessa omaansa on hänkin alkanut minun silmissä saamaan vhän lisää kiinnostusta. Mutta se on kyllä totta että Bishop-parivaljakko tässä kiinnostaisi paljon enemmän. Walterin jutut naurattaa yhä, ja eiköhän sen pojankin menneisyyttä jossain vaiheessa valoteta lisää, ei siitä muuten olisi varmaan niinpaljon ollut vihjailua näissä ensimmäisissä jaksoissa.