Juhannus

Тема в разделе "Tarinatupa Classic (Yleiskeskustelu)", создана пользователем Samppa, 13 июн 2003.

  1. miksu

    miksu Amatööri - monella tapaa
    Tukijoukot

    Регистрация:
    2 апр 2001
    Сообщения:
    1.702
    Симпатии:
    16
    Reilun kymmenen hengen porukalla suuntaamme etelänaapuriin radioharrastajien kesäleirille. Edellisen kerran sattui juhannukselle vuonna 2004, silloin kävimme Saarenmaalla.
     
  2. TPAT

    TPAT Guest
    Guest

    Регистрация:
    27 ноя 2009
    Сообщения:
    87
    Симпатии:
    0
  3. Sapa

    Sapa Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    12 янв 2005
    Сообщения:
    228
    Симпатии:
    0
    Ensimmäinen Juhannus kymmeneen vuoteen kun ei tule vietettyä mökillä. Tällä kertaa suuntana siis sama kuin TPAT:lla, eli Lontoo ja Pearl Jam.
     
  4. Recce

    Recce Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    29 мар 2004
    Сообщения:
    2.968
    Симпатии:
    244

    Ei, joudut olemaan siellä yksin. :D
     
  5. marcoolio

    marcoolio "JTX: en wareta"
    Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    23 сен 2002
    Сообщения:
    4.511
    Симпатии:
    8
    Pari lohta savustetaan, uusia perunoita, hyvää salaattia, mansikka-britakakku, saunaa, makkaraa, ehkä vähän ilojuomia ja tietenkin meren äärellä... :)
     
  6. winterland

    winterland Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    20 авг 2004
    Сообщения:
    5.248
    Симпатии:
    2
    Grillaillessa, rauhallisesti ottaen.
     
  7. Kaitzu

    Kaitzu Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    31 июл 2001
    Сообщения:
    3.502
    Симпатии:
    43
    Jos huomenna piipahtas anoppilassa moikkaamassa timanttihääpäivän sankareita ja sit illaksi kotiin grillaileen :naminami:
     
  8. Goofy75

    Goofy75 Guest
    Guest

    Регистрация:
    8 сен 2005
    Сообщения:
    1.359
    Симпатии:
    0
    Perjantaina olis aamuvuoro 07-19, sitten pääsee kotia grillaamaan ja ottamaan ehkä yhden pullon olutta. Ruokalistalla olis Sulatejuustolla töytettyjä ja pekoniin käärittyjä sieniä, pihviä, maissia ja makkaraa:king:

    Lauantaina ja sunnuntaina onkin sitten taan yövuorot 19-07, sitten pääseekin pitämään ekan osan kesälomasta:king::king::king:
    Elokuun alussa onkin sitten toinen osa lomasta:king::king::king:, kumpa säät suosis.

    Hyvät juhannukset kaikille, osa on jo tosin jo varmaan aloittanut juhannuksen vieton ja osa on varmaan jo sammunut:D
     
  9. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Регистрация:
    5 апр 2007
    Сообщения:
    5.008
    Симпатии:
    137
    Plazalla. Valitettavan hiljaista vain on alueilla.. Chattiinkaan ei pääse kun en tiedä salasanaani. (Chat ei osaa käyttää tallennettua salasanaa, olen kirjautuneena tälläkin hetkellä, mutta chattiin pääsy vaatisi uuden kirjautumisen.)
    Pitänee sitten vain kerrata vanhoja threadeja.
     
  10. Knuttila

    Knuttila Guest
    Guest

    Регистрация:
    14 апр 2010
    Сообщения:
    130
    Симпатии:
    0
    chatissa on just kovat bileet menossa
     
  11. smöög

    smöög Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    3 июн 2009
    Сообщения:
    163
    Симпатии:
    0
    Loimaalta Tahkolle - 6h automatka. Ja minä olen kuski -.- Mut ei siinä mitään. Naapurit on mukavia ja keitto maistuu:thumbsup:
     
  12. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 май 2004
    Сообщения:
    11.669
    Симпатии:
    179
    Olet tainnut merkitä Aprillipäivän väärään paikkaan kalenterissa. :mad:
     
  13. juhaa

    juhaa Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Регистрация:
    11 дек 2000
    Сообщения:
    5.966
    Симпатии:
    7
    Mikä selain sulla on käytössä?

    Firefox?

    Työkalut -> Asetukset -> Turvallisuus -> Tallennetut salasanat

    Salasanan palautus sähköpostiin? :)
     
  14. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Регистрация:
    5 апр 2007
    Сообщения:
    5.008
    Симпатии:
    137
    :eek: Tuollainen toiminto!?
    Taidanpa poistaa kaikki tallennetut salasanat ja alkaa kuljettaa niitä paperilapulla vaikka kalenterin välissä. Olisi jopa huomattavasti turvallisempaa kuin tuollainen selkokielinen lista palveluiden nimillä ja osoitteilla varustettuna..
     
  15. ZED

    ZED Mitä kävi, ketä tietää?
    Tukijoukot

    Регистрация:
    19 мар 2002
    Сообщения:
    3.762
    Симпатии:
    260
    Tiedossa välikaljan nautintaa maaseudulla ulkotiloissa, säästä riippuen todennäköisesti b-luokan elokuvien katselua erään ex-navetan vintille aktiivikäytöstä poistetuista laitteista hätpikaa kyhätyssä "kotiteatterissa" (vanha himmeähkö projektori ja dvd -formaatti, kauheaa...:p ), lihanpalojen kärvennystä sekä saunomista järven tuntumassa...

    Turvallista mutta kuitenkin hilpeää juhannusta kaikille plazalaisille! Toivottavasti ei sada montaa päivää putkeen...
     
    #295 ZED, 25 июн 2010
    Последнее редактирование: 25 июн 2010
  16. juhaa

    juhaa Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Регистрация:
    11 дек 2000
    Сообщения:
    5.966
    Симпатии:
    7
    Voit suojata ne salasanat käyttämällä ssmasta paikasta löytyvällä "käytä pääsalasanaa", suojauksen tasosta en tiedä.
     
  17. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    17 авг 2007
    Сообщения:
    4.321
    Симпатии:
    519
    Todellakin, ihan älytöntä mutta kaikissa yleisimmissä nettiselaimissa on oletuksena päällä toiminto joka tallentaa kaikki käyttäjätunnukset ja salasanat ja hoitaa palveluihin kirjautumisen automaattisesti (mikäli itse palvelu ei sitä jotenkin estä). Aina kun asentaa uuden/uudestaan selaimen pitää käydä asetuksista napsaisemassa pois tuo salasanojen muistaminen. Ärsyttävää ja pöyristyttävää. Mutta kai se sitten on niin että suurin osa ihmisistä haluaa sellaisen toiminnon niin sitä ei voi jättää ohjelmista pois? :hitme:

    Ai niin, on-topic: hyvää juhannusta kaikille... :cool:
     
  18. juhaa

    juhaa Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Регистрация:
    11 дек 2000
    Сообщения:
    5.966
    Симпатии:
    7
    Eikös Firefoxissa aina oletuksena kysytä tallennetaanko salasana?
    Sama koskee Operaa ja IE:ssä kysytään tuota muistamista vain kerran, kun käytön aloittaa.


    ja on-topic juhannukset :)
     
  19. aheikkinen

    aheikkinen Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Регистрация:
    5 апр 2007
    Сообщения:
    5.008
    Симпатии:
    137
    Ei siinä itse toiminnossa mitään, mutta miksi ne salasanat pitää välttämättä olla selkokielisenä näkyvillä? Noilla eväillä joku joka katsoo vaikkapa sähköpostisi salasanan, voi vaihtaa sen vaikka myöhemmin omalla koneellaan muuksi. Täysin eri asia, kuin jos sama henkilö pääsisi kerran lukemaan tallennetulla salasanalla postisi, tällöin henkilö ei kuitenkaan saa sanaa tietoonsa. Salasanan vaihtaminenkaan ei onnistu, ainakaan hotmailissa joka kysyy varmistukseksi salasanaa aina asetuksia muutettaessa, juuri tuon 'muista minut' toiminnon väärinkäytön estämiseksi. Pelkillä tallennetuilla salasanoilla tirkistely vaatisi myös eri palvelujen testailun, että yleensä selviäisi mihin palveluihin tunnukset on olemassa ja tallennettu. Tuosta löytyy nyt koko virtuaaliidentiteetti kertalaakista kuin tarjottimella uteliaalle 'kaverille' joka jää minuutiksi koneelle ilman valvontaa. Et kuitenkaan tyylillesi uskollisena jaksanut tuon pidemmälle asiaa pohtia, saatika lukea viestiäni kunnolla, vaan piti ihan suorilta alkaa vittuilemaan sekalaisia ja asiaan liittymättömiä.
     
  20. Kristian

    Kristian Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    31 окт 2002
    Сообщения:
    2.783
    Симпатии:
    119
    Kukas sinulle vittuili? Edellinen puhuja oli kanssasi samaa mieltä!

    Ehkei kannattaisi roikkua forumeilla kaljoissa, kun ymmärryskyky on heikentynyt (tämä on vittuilua, vaikkakin siis tässä tapauksessa ihan huumorimiellellä esimerkkinä tähän pykätty ;) ).